Lutein

 

Lutein je typ organického pigmentu zvaného karotenoid. Je příbuzný betakarotenu a vitaminu A. Mnoho lidí považuje lutein za "oční vitamín".

Lutein chrání oči před nadměrným modrým světlem a snižuje oxidační stres, pomáhá udržovat integritu makuly a podporuje optimální zrakové funkce. Vychytává volné radikály a pomáhá neutralizovat jejich škodlivé účinky na buňky a tkáně v oku.

 

 • Lutein je jedním ze dvou hlavních karotenoidů, které se nacházejí v lidském oku (makule a sítnici). Předpokládá se, že působí jako světelný filtr a chrání oční tkáně před poškozením slunečním zářením. Mezi potraviny bohaté na lutein patří vaječné žloutky, špenát, zelí, kukuřice, oranžová paprika, kiwi, hroznové víno, cuketa a dýně.
 • Lutein se běžně užívá ústy k prevenci očních onemocnění, včetně šedého zákalu a onemocnění, které vede ke ztrátě zraku u starších lidí (věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD). Lutein se používá i při mnoha dalších onemocněních, ale pro tato další použití neexistují žádné vědecké důkazy.

V tomto článku se o luteinu dozvíme následující informace:

 • Lutein se používá a jeho účinnost ?
 • Lutein a jeho nežádoucí účinky
 • Zvláštní opatření a varování týkající se luteinu
 • Lutein a interakce ?
 • Dávkování

Lutein

 

Lutein použití a účinnost

 

Pravděpodobně účinný pro:

 • Oční onemocnění, které vede ke ztrátě zraku u starších osob (věkem podmíněná makulární degenerace nebo AMD). Užívání doplňků stravy s luteinem ústy po dobu až 36 měsíců může zlepšit některé příznaky AMD. Větší přínos může být pozorován, pokud je užíván po dobu nejméně 3 měsíců v dávkách vyšších než 5 mg a v kombinaci s dalšími karotenoidními vitamíny. Nezdá se však, že by lutein časem zabránil zhoršování AMD.
 • Katarakta. Konzumace většího množství luteinu ve stravě je spojena s nižším rizikem vzniku katarakty. Není však jasné, zda užívání doplňků stravy s luteinem ústy pomáhá lidem, kteří již kataraktu mají.


Pravděpodobně je neúčinný pro

 • Plicní onemocnění, které postihuje novorozence (bronchopulmonální dysplazie). Podávání luteinu a zeaxantinu ústy předčasně narozeným dětem nesnižuje pravděpodobnost vzniku bronchopulmonální dysplazie.
 • Závažné střevní onemocnění u předčasně narozených dětí (nekrotizující enterokolitida nebo NEC). Perorální podávání luteinu a zeaxanthinu předčasně narozeným dětem nezabraňuje vzniku NEC.
 • Dědičné oční onemocnění způsobující špatné noční vidění a ztrátu postranního vidění (retinitis pigmentosa). Užívání luteinu ústy nezlepšuje vidění ani jiné příznaky u osob s retinitis pigmentosa.
 • Oční porucha u předčasně narozených dětí, která může vést ke slepotě (retinopatie nedonošených). Perorální podávání luteinu a zeaxantinu předčasně narozeným dětem nezabraňuje retinopatii nedonošených.


Existuje zájem o využití luteinu k různým jiným účelům, ale není dostatek spolehlivých informací, aby bylo možné říci, zda by mohl být užitečný.

 

Lutein a jeho nežádoucí účinky

 

Při užívání ústy: Lutein je při užívání ústy pravděpodobně bezpečný. Konzumace až 20 mg luteinu denně jako součást stravy nebo jako doplněk stravy se zdá být bezpečná.

 

 

Zvláštní opatření a varování týkající se luteinu

 

Při užívání ústy: Lutein je při užívání ústy pravděpodobně bezpečný. Konzumace až 20 mg luteinu denně jako součást stravy nebo jako doplněk stravy se zdá být bezpečná. Těhotenství a kojení: Lutein je pravděpodobně bezpečný, pokud je užíván v množství obsaženém v potravě.

 

Děti: Lutein je pravděpodobně bezpečný, pokud se užívá ústy v přiměřeném množství. Speciální přípravek (LUTEINofta, SOOFT Italia SpA) s obsahem luteinu 0,14 mg denně byl bezpečně užíván u kojenců po dobu 36 týdnů.

 

 

Lutein a interakce ?

 

V současné době nemáme žádné informace o interakcích s přípravkem LUTEIN.

 

 

Lutein: dávkování

 

 • Lutein se nachází v mnoha potravinách včetně vaječných žloutků, špenátu, zelí, kukuřice, oranžové papriky, kiwi, hroznového vína, cukety a dýně. V jednom šálku vařeného zelí je 44 mg luteinu, v šálku vařeného špenátu 26 mg a v šálku brokolice 3 mg.
 • Lutein se užívá také v doplňcích stravy. Dospělí ho nejčastěji užívají v dávkách 10-20 mg ústy denně po dobu až 3 let. Mnoho multivitamínů obsahuje lutein. Obvykle poskytují relativně malé množství, např. 0,25 mg v jedné tabletě. Lutein se nejlépe vstřebává, pokud se užívá s jídlem s vysokým obsahem tuku. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, jaký typ výrobku nebo dávka by mohly být pro váš konkrétní stav nejvhodnější.

 

Zpět do obchodu