7 způsobů použití měsíčkového oleje pro vaši pleť + recept

Obsah:

 • Přehled
 • Produkty z měsíčku lékařského
 • Přínosy měsíčkového oleje pro pleť
 • NÁPLASŤOVÝ TEST NA KŮŽI
 • Existují nějaká rizika?
 • Další ošetření pleti
 • Co z něj získáte
 • Jak vyrobit měsíčkový olej

Přehled

Měsíčkový olej je přírodní olej získaný z květů měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Často se používá jako doplňková nebo alternativní léčba.

Měsíčkový olej má protiplísňové, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, díky kterým může být užitečný při hojení ran, zklidnění ekzémů a zmírnění opruzenin. Používá se také jako antiseptikum.

Přečtěte si další informace o možných přínosech měsíčkového oleje pro vaši pokožku.

 

Výrobky z měsíčku lékařského

Měsíčkový olej se vyrábí vyluhováním květů měsíčku lékařského v nosném oleji. Tento olej lze použít samostatně nebo k výrobě mastí, krémů či másel. Z měsíčku lze také připravit tinktury, čaj a kapsle.

Přínosy měsíčkového oleje pro pokožku

Měsíčkový olej může být alternativním prostředkem k léčbě různých kožních onemocnění a také ke zlepšení kvality a vzhledu pokožky. Zde je sedm způsobů, jak lze měsíčkový olej použít na pleť.

Měsíčkový krém jako ochrana před sluncem

Měsíčkový olej může být alternativou ochrany před sluncem. V laboratorní studii z roku 2012 bylo zjištěno, že měsíčkový olej má jako krémová směs vlastnosti SPF. Pro podporu měsíčkového krému jako možné ochrany před slunečním zářením je však zapotřebí více důkazů.

Do té doby se držte opalovacího krému, který prokazatelně funguje a snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže u vás a vaší rodiny.

Měsíčkový olej na rány

Měsíčkový olej může urychlit hojení ran. Výzkum z roku 2013 naznačuje, že používání aloe vera nebo měsíčkové masti spolu se standardní péčí urychlilo dobu zotavení po epiziotomii.

Ve studii se u žen, které používaly aloe vera nebo měsíčkovou mast každých osm hodin po dobu pěti dnů, projevilo zlepšení příznaků, jako je zarudnutí, otok a modřiny. Bylo zjištěno, že přidání masti z aloe vera nebo měsíčku ke standardní péči bylo účinnější než použití samotné standardní péče.

Měsíčkový olej na akné

Někteří lidé používají měsíčkový olej k léčbě akné. Jedna laboratorní studie zjistila, že výtažek z měsíčku lékařského může být užitečný při léčbě a prevenci akné, ale k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí další výzkum, zejména studie na lidech.

Můžete si zkusit umýt obličej měsíčkovým čisticím přípravkem. Měsíčkový krém, olej nebo bodové ošetření můžete aplikovat na celý obličej nebo je použít cíleně na místa náchylná k akné. Jednou týdně můžete vyzkoušet i ošetření obličeje maskou.

Měsíčkový olej na ekzémy

Ačkoli to žádný výzkum nepotvrdil, někteří lidé používají měsíčkový olej k léčbě ekzémů. Jedna studie však zjistila, že může pomoci zmírnit bolest z dermatitidy u lidí ozařovaných kvůli rakovině prsu.

Měsíčkový olej na vyrážku z plenek

Měsíčkový olej může pomoci zklidnit plenkové vyrážky. Malá studie z roku 2012 zjistila, že aloe vera krém je sice účinný při léčbě plenkových vyrážek, ale měsíčková mast je výrazně prospěšnější. Tento výzkum je však předběžný.

Chcete-li zmírnit opruzeniny, můžete zkusit několikrát denně nanést na postižené místo malé množství měsíčkového oleje samotného nebo smíchaného s aloe vera.

Měsíčkový olej na lupénku

Vzhledem k vlastnostem měsíčkového oleje, které hojí rány, by mohl být dobrou volbou pro léčbu lupénky, ale zatím o tom neexistuje žádný výzkum. Můžete zkusit aplikovat měsíčkový olej nebo balzám na postižené místo několikrát denně.

Měsíčkový olej pro lepší pleť

Měsíčkový olej může zlepšit celkový vzhled vaší pokožky. Jedna studie zjistila, že krém obsahující výtažek z měsíčku lékařského může podpořit hydrataci a pevnost pokožky, ale je třeba provést další výzkum.

Předpokládá se také, že měsíček lékařský by mohl pomoci při léčbě kontaktní dermatitidy, která zahrnuje reakce na jedovatý břečťan.

Můžete zkusit nanášet měsíčkový olej nebo krém na pokožku dvakrát denně.

akcnibalicky

KOŽNÍ NÁPLASŤOVÝ TEST

Udělejte si kožní náplasťový test, abyste se ujistili, že nejste na nový přípravek péče o pleť alergičtí, jako je tento. Naneste malé množství přípravku na malý kousek kůže, například na vnitřní stranu zápěstí. Počkejte 24 až 48 hodin. Pokud po této době zaznamenáte nebo pocítíte v dané oblasti podráždění, přestaňte výrobek používat.

Existují nějaká rizika?

Používání měsíčku lékařského je obecně bezpečné, ale je třeba mít na paměti několik věcí. Měsíčku se vyhněte, pokud jste alergičtí na rostliny z této čeledi. Nepoužívejte měsíček, pokud jste těhotná nebo kojíte - není dostatečně znám, abychom si mohli být jisti jeho bezpečností.

Vyhněte se perorálnímu užívání měsíčku nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem, protože může způsobit ospalost. Neužívejte jej perorálně v kombinaci s jakýmkoli typem sedativního léku.

Další ošetření kůže

Existuje několik dalších přírodních přípravků pro péči o pleť, které můžete použít ke zlepšení pocitu a vzhledu vaší pleti. Můžete najít hotové výrobky, které tyto složky obsahují, nebo prozkoumat recepty na výrobu vlastních výtvorů.

Zde je několik možností:

 • čajovníkový olej
 • kokosový olej
 • aloe vera
 • arganový olej
 • ricinový olej
 • jojobový olej
 • jablečný ocet
 • bambucké máslo
 • mandlový olej
 • avokádový olej

Hledejte výrobky, které jsou uvedeny jako nekomedogenní. To znamená, že neucpávají póry.

Co z toho získáte

Měsíčkový olej možná mnozí používají a na některé funguje, ale za jeho používáním nestojí mnoho výzkumů. Pokud máte zájem ho vyzkoušet, ujistěte se, že kupujete výrobek, který obsahuje přírodní složky a je bez chemických látek a konzervantů.

Před použitím tohoto oleje k léčbě jakéhokoli stavu, který by mohl vyžadovat lékařskou péči, se vždy poraďte se svým lékařem. Před použitím si také nezapomeňte provést náplasťový test na kůži. Věnujte velkou pozornost tomu, jak vaše tělo reaguje na jakoukoli formu měsíčkového oleje.

Jak vyrobit měsíčkový olej

Potřebné ingredience
Sušené květy měsíčku - pokud nepěstujete květy měsíčku, doporučuji zakoupit sušené květy měsíčku a další sušené bylinky od Farmhouse Teas.
Nosný olej - k výrobě bylinkového oleje používám olivový olej, ale oblíbené jsou také mandlový, jojobový a slunečnicový olej.

 • Sklenici naplňte do poloviny sušenými květy měsíčku lékařského.
 • Květy zalijte nosným olejem, aby se sklenice naplnila.
 • Sklenici uzavřete a ujistěte se, že je pevně uzavřena.
 • Nádobu protřepávejte jednou denně po dobu 4 až 6 týdnů, aby byly květy zakryté a netvořily se v nich plísně.
 • Po 4 až 6 týdnech bude olej naplněn měsíčkovým olejem.
 • Nádobu otevřete a květy přeceďte pomocí plátna nebo síta.
 • Nalitý měsíčkový olej skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě, dokud nebude připraven k použití.

Zpět do obchodu