16 důvodů, proč se zamilovat: Jak líbání prospívá vašemu zdraví

Obsah:

 • Zvyšuje hladinu "hormonů štěstí".
 • Pomáhá navázat vztah s druhou osobou
 • A má hmatatelný dopad na vaše sebevědomí
 • Také zmírňuje stres
 • Snižuje úzkost
 • Rozšiřuje cévy, což pomáhá snižovat krevní tlak
 • Může také pomoci zmírnit křeče
 • Zmírňuje bolesti hlavy
 • Může posílit váš imunitní systém
 • Snižuje alergické reakce
 • Souvisí se zlepšením celkového cholesterolu
 • Dokonce pomáhá předcházet zubnímu kazu tím, že zvyšuje produkci slin
 • Je to spolehlivý barometr fyzické kompatibility s romantickým partnerem.
 • Líbání s romantickým partnerem zvyšuje váš sexuální apetit
 • Čím více se líbáte, tím více se vám napínají a tonizují obličejové svaly.
 • Dokonce spaluje kalorie
 • Závěr

Je líbání ve vašem vztahu na ústupu? Jste spíše typem "vzdušného polibku" než "opravdového polibku", když se zdravíte s přáteli? Mrzí vás, když vidíte, jak se vaše teta na rodinných setkáních přichází pořádně políbit? Možná je na čase, abyste se začali líbat!

Ukazuje se, že líbání - i s rodinou a přáteli - má řadu psychických a fyzických výhod, kvůli kterým stojí za to se líbat. Tohle říká věda.

1. Posiluje vaše "hormony štěstí".

Líbání spouští v mozku koktejl chemických látek, které vyvolávají příjemné pocity tím, že v mozku rozproudí centra rozkoše.

Mezi tyto chemické látky patří oxytocin, dopamin a serotonin, které ve vás mohou vyvolat pocit euforie a podpořit pocity náklonnosti a blízkosti. Snižuje také hladinu kortizolu (stresového hormonu).

2. Může pomoci navázat vztah s druhou osobou

Oxytocin je chemická látka spojená s párovou vazbou. Příval oxytocinu, který se uvolňuje při líbání, vyvolává pocity náklonnosti a náklonnosti. Líbání partnera může zlepšit spokojenost ve vztahu a může být důležité zejména v dlouhodobých vztazích.

3. Má hmatatelný vliv na vaše sebevědomí.

Kromě toho, že líbání zvyšuje hladinu hormonů štěstí, může také snižovat hladinu kortizolu - což může zlepšit váš pocit vlastní hodnoty.

V jedné studii z roku 2016 vědci zjistili, že účastníci, kteří nebyli spokojeni se svým fyzickým vzhledem, měli vyšší hladinu kortizolu.

I když je potřeba provést další výzkum, zažít dočasný pokles kortizolu při každém polibku není špatný způsob, jak si ukrátit čas.

4. Také zmírňuje stres

Když už mluvíme o kortizolu, líbání také snižuje hladinu kortizolu a stresu. Líbání a další láskyplná komunikace, jako je objímání a říkání "miluji tě", ovlivňují fyziologické procesy související se zvládáním stresu.

5. Snižuje úzkost

Zvládání stresu zahrnuje to, jak dobře zvládáte stres a úzkost. Není nic lepšího než polibek a projevy náklonnosti, které vám pomohou se uklidnit. Oxytocin snižuje úzkost a zvyšuje uvolnění a pohodu.

6. Rozšiřuje cévy, což pomáhá snižovat krevní tlak

Podle Andrey Demirjianové, autorky knihy Líbání, líbání zvyšuje srdeční tep způsobem, který rozšiřuje cévy: "Vše, co jste kdy chtěli vědět o jednom z nejsladších životních potěšení".

Když se vaše cévy rozšíří, zvýší se průtok krve a dojde k okamžitému snížení krevního tlaku. To znamená, že líbání je dobré pro srdce, doslova i obrazně!

7. Může také pomoci zmírnit křeče

Účinek rozšířených cév a zvýšeného průtoku krve může pomoci zmírnit křeče - zvýšení množství chemických látek navozujících dobrý pocit a úleva od menstruačních křečí? Vyhlazování, když vás trápí menstruace, se může vyplatit.

akcnibalicky

8. Zmírňuje bolesti hlavy

Rozlučte se s výmluvou "dnes ne, drahá, bolí mě hlava". To rozšíření cév a snížení krevního tlaku může zmírnit i bolesti hlavy. Líbání vám také může pomoci předcházet bolestem hlavy tím, že snižuje stres, který je známým spouštěčem bolestí hlavy.

9. Může posílit váš imunitní systém

Výměna slin může posílit vaši imunitu tím, že vás vystaví novým mikrobům, které posílí váš imunitní systém. Jedna studie z roku 2014 zjistila, že páry, které se často líbají, mají ve slinách a na jazyku stejnou mikroflóru.

 

10. Snižuje alergické reakce

Bylo prokázáno, že líbání přináší výraznou úlevu od kopřivky a dalších příznaků alergické reakce spojené s pylem a roztoči domácího prachu. Stres také zhoršuje alergické reakce, takže vliv líbání na stres může alergickou reakci snižovat i tímto způsobem.

11. Je spojeno se zlepšením celkového cholesterolu

Jedna studie z roku 2009 zjistila, že u párů, které zvýšily frekvenci romantického líbání, došlo ke zlepšení celkového cholesterolu. Udržování cholesterolu pod kontrolou snižuje riziko několika onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice.

12. Dokonce pomáhá předcházet zubnímu kazu tím, že zvyšuje produkci slin

Líbání stimuluje slinné žlázy, což zvyšuje produkci slin. Sliny promazávají ústa, napomáhají polykání a pomáhají zabránit ulpívání zbytků jídla na zubech, což může pomoci předcházet vzniku zubního kazu a kazivosti.

13. Je to solidní barometr fyzické kompatibility s romantickým partnerem.

Ukázalo se, že klasika z roku 1964 "The Shoop Shoop Song" měla pravdu - je to v jeho polibku! Jedna studie z roku 2013 zjistila, že líbání vám může pomoci odhadnout vhodnost potenciálního partnera. Podle dotázaných žen může první polibek v podstatě rozhodnout o vaší atraktivitě.

14. Líbání romantického partnera zvyšuje váš sexuální apetit

Romantické líbání vede k sexuálnímu vzrušení a je často hnacím motorem rozhodnutí ženy mít s někým sex. Sliny také obsahují testosteron - pohlavní hormon, který hraje roli při sexuálním vzrušení. Čím déle a vášnivěji se líbáte, tím více testosteronu se uvolňuje.

15. Čím více se líbáte, tím více se napínají a tonizují vaše obličejové svaly.

Do aktu líbání se může zapojit 2 až 34 obličejových svalů. Časté líbání a pravidelné používání těchto svalů působí jako cvičení pro váš obličej - a krk, pokud se na něj opravdu soustředíte!

Může vám pomoci zpevnit obličejové svaly. Cvičení obličejových svalů může také zvýšit produkci kolagenu, který přispívá k pevnější a mladší pleti.

16. Dokonce spaluje kalorie

Používání těchto obličejových svalů také spaluje kalorie. Podle toho, jak vášnivě se líbáte, můžete spálit 2 až 26 kalorií za minutu. Možná to není nejlepší cvičební režim, pokud se snažíte zhubnout, ale rozhodně je to lepší než pocení na eliptickém trenažéru!

Závěr

Líbání, ať už se líbáte s kýmkoli, může mít pozitivní vliv na vaši emocionální i fyzickou pohodu.

Líbání přináší oběma stranám dobrý pocit a může pomoci upevnit vztahy všeho druhu, proto se líbejte a líbejte často. Je to pro vás dobré!

Zpět do obchodu