Máte problémy s usínáním a často se budíte? Vyzkoušejte nejúčinnější volně prodejné léky na spaní

 • Proč je spánek důležitý?
 • Léky na spaní
 • Doplňky stravy
 • Nedostatek spánku, pomohou prášky na spaní?
 • Proč špatně spíme?
 • Jak zlepšit kvalitu spánku? Změna životního stylu nebo prášky na spaní.

 

1. Problémy s usínáním - proč je spánek důležitý?

 

Ačkoli mnoho lidí spánek kvůli práci nebo jiným činnostem zanedbává a nepovažuje ho za příliš důležitý, ve skutečnosti je nedílnou součástí lidského života, bez které se prostě neobejdeme. Existuje řada vysvětlení, proč je spánek pro člověka tak důležitý, i když zatím není jasné, které z nich nejlépe vystihuje jeho význam.

Lidé stráví spánkem přibližně třetinu svého života. Zatímco většina dospělých potřebuje zhruba 7 až 9 hodin spánku denně, u dětí by měl být tento interval o něco delší (například novorozenci potřebují 14 až 17 hodin spánku a předškoláci 10 až 13 hodin spánku denně). Mnoho lidí však tráví v posteli mnohem méně času (často méně než 6 hodin), což může mít významný dopad na jejich normální fungování.

Kvalitní spánek je nezbytný pro udržení dobrého fyzického a duševního zdraví. Významně napomáhá regeneraci tkání, hojení a obnově energetických zdrojů organismu. Kromě toho je také důležitý pro normální fungování duševních funkcí, mezi které patří myšlení, paměť a rozhodování. Urychluje také proces učení, protože během spánku dochází ke konsolidaci paměťových stop.

Dostatečný spánek má také významný vliv na endokrinní řízení organismu. Vylučování mnoha hormonů se řídí tzv. cirkadiánním rytmem (střídání dne a noci). Zatímco během spánku je to především růstový hormon, během dne se vylučují hormony, jako jsou hormony kůry nadledvin nebo pohlavní hormony.

problem s usinanim_1

2. problémy s usínáním - léky na spaní 

Pokud změna návyků nebo psychoterapie nezabírá, lékaři obvykle předepisují prášky na spaní. Do této kategorie patří benzodiazepiny, melatoninová hypnotika nebo z-pilulky (například Zolpidem na spaní, Stilnox na spaní nebo Sanval na spaní). Tyto léky však mohou pacienti užívat pouze po krátkou dobu, jinak vzniká závislost, a mohou mít řadu nežádoucích účinků. 

3. Doplňky stravy když mám problémy s usínáním

Pokud se potýkáte s nedostatkem spánku, ale silné prášky na spaní se nezdají být nejlepším řešením, můžete nejprve vyzkoušet volně prodejné prášky na spaní a na usnutí. Přírodní prášky na spaní, které pomáhají zklidnit tělo a připravit ho na spánek, často obsahují některé z následujících účinných látek: 

 • Melatonin (spánkový hormon),
 • Meduňka lékařská, Melatonin (spánkový hormon), Meduňka lékařská, Meduňka lékařská,
 • Melatonin, kozlík lékařský, kozlík lékařský,
 • měsíček lékařský, měsíček lékařský, měsíček lékařský, meduňka lékařská,
 • heřmánek,
 • L-tryptofan,
 • CBD (kanabidiol),
 • vitamíny a minerály
 • Na trhu jsou nyní k dispozici různé přírodní prostředky na podporu spánku, které pomáhají tělu k lepšímu nočnímu odpočinku. Jedná se o nenávykové prášky na spaní a další produkty, jejichž užívání by nemělo způsobovat žádné vedlejší účinky. Různé výrobky se liší svým složením, a proto si každý člověk musí vybrat to, co mu vyhovuje.

problem s usinanim

  

4. Problémy s usínáním a nedostatek spánku, pomohou prášky na spaní?

 

Pokud člověk nemůže dlouhodobě spát, může se snížit jeho duševní výkonnost. Kromě pocitu únavy a deprese mu může hrozit také vznik spánkové opilosti. Jedná se o stav nedokonalé bdělosti, který se vyznačuje zpomalenými reakcemi, nekoordinovanými pohyby, dezorientací a někdy i agresivním chováním.

Podle lékařů je nejdelší doba bdělosti, která nemá vliv na duševní výkonnost, přibližně 36 hodin. Po této době začne duševní výkonnost pacienta rychle klesat. Studie však naznačují, že spánková deprivace je zodpovědná také za výpadky pozornosti, snížené kognitivní schopnosti, opožděné reakce a výrazné změny nálady. Můžete si také všimnout zarudlých očí nebo tmavých kruhů pod očima a nedostatek spánku může mít za následek také sníženou imunitu a menší chuť k sexu.

U pacientů, kteří mají dlouhodobé problémy se spánkem, je také mnohem vyšší riziko vzniku některých zdravotních komplikací. Mezi ně patří vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, mrtvice a cukrovka 2. typu. Kromě toho jsou náchylnější k obezitě, což souvisí i s tím, že mají větší chuť na nezdravé jídlo a jejich tělo hůře zpracovává zkonzumované kalorie.

 

5. problémy s usínáním a proč špatně spíme?

Nedostatek spánku, který způsobuje spánkovou deprivaci, je obvykle důsledkem kombinace vnějších a vnitřních faktorů. Patří mezi ně špatná spánková hygiena, nezdravý životní styl, příliš mnoho pracovních povinností nebo různé zdravotní problémy (deprese, úzkost, chronický únavový syndrom, chronická bolest, schizofrenie atd.). Pokud jde o vnější faktory, nedostatek spánku může být způsoben například nedostatkem pohybu během dne, prací na směny nebo jet lagem. Při usínání však hrají roli také podmínky prostředí. Negativní vliv může mít například prostředí, ve kterém se lidé necítí dobře, nadměrný hluk, nízká teplota, příliš mnoho světla nebo používání elektrických přístrojů před spaním. Kvalitu spánku může samozřejmě ovlivnit i věk pacienta, jeho psychický stav nebo stres, který prožívá. Kromě toho je s poruchami spánku často spojena spánková deprivace. V současné době lékaři rozlišují sedm samostatných kategorií, do kterých lze problémy rozdělit na základě Mezinárodní klasifikace poruch spánku. Konkrétně se jedná o poruchy chování, které se vyskytují během dne:

Nespavost (insomnie),
nadměrná spavost (hypersomnie),
stavy související se spánkem (parasomnie),
poruchy dýchání ve spánku,
poruchy cirkadiánního rytmu,
abnormální pohyby související se spánkem,
další poruchy spánku.

 

6. Jak zlepšit kvalitu spánku? Změny životního stylu nebo léky na spaní.

 

Pokud máte potíže se spánkem, existuje několik možných řešení, jak zlepšit kvalitu vašeho spánku. Především byste se měli pokusit odstranit všechny negativní faktory, které mohou být zodpovědné za váš nedostatek spánku, a zároveň dodržovat pravidla správné spánkové hygieny: 

 • Vyhýbejte se těžkým jídlům ve večerních hodinách a nepijte nápoje obsahující kofein,
 • zkuste se před večeří lehce projít, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení,
 • nepijte večer alkohol, nekuřte před spaním a nekuřte, když se v noci probudíte,
 • snažte se před spaním relaxovat a vyhýbat se nepříjemným tématům,
 • postel používejte pouze ke spánku a intimním činnostem (nejezte a nesledujte televizi),
 • minimalizujte hluk a světlo v ložnici a upravte teplotu (ideálně na 18-20 °C),
 • snažte se chodit spát v podobnou dobu a nezůstávejte vzhůru příliš dlouho,
 • vyzkoušejte meditaci, spánkové aplikace nebo psychoterapii.
Zpět do obchodu