Alchemilka: ženská bylina

 

Obsah: 

  • Co je alchemilka
  • Účinky alchemilky
  • Nežádoucí účinky alchemilky
  • Jak užívat alchemilku?

Alchemilka

Co je alchemilka

Alchemilka je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 30 cm. Drobné žlutozelené květy tvoří koncová špičatá květenství, která připomínají kouli.

Kvete vytrvale od května do září. Používá se v léčitelství. Alchemilka dává přednost vlhké, na humus bohaté půdě na plném slunci nebo v polostínu, ale snese i sucho.

Žlutavé květy v květenstvích zdobí rostlinu po celé léto až do podzimu a jsou vhodné k řezu. Hodí se k lemování a lemování skupin keřů nebo trvalkových záhonů, k vyplňování ploch mezi trvalkami, do skalek a skalnatých míst a k vodním plochám.

Alchemilka je známá zejména jako rostlina, která pomáhá léčit gynekologické problémy. Přestože se setkáte s názvem ženská bylina, mohou ji užívat i muži. Ve skutečnosti pomáhá i při dalších zdravotních potížích - zažívacích, bakteriálních, virových a dalších onemocněních.

Blahodárné účinky alchemilky jsou nám známy již po staletí. Vyplatí se ji zařadit do své domácí lékárničky, zejména při gynekologických potížích, ale alchemilka může pomoci při mnoha zdravotních problémech.

Účinky alchemilky

Bylinky jsou skvělými pomocníky při nejrůznějších potížích a bolestech, a to platí i pro alchemilku. Pokud však trpíte nějakými zdravotními problémy, nespoléhejte se pouze na bylinky. Účinky alchemilky je třeba ještě podrobněji prozkoumat, proto v případě potíží navštivte lékaře.

Menstruační potíže

Alchemilku užívaly ženy od nepaměti při menstruaci a potížích s ní spojených. Díky svým vlastnostem může pomoci zmírnit křeče a bolesti během menstruace. Účinné látky obsažené v této léčivé rostlině mají také příznivý vliv na silné krvácení.

Užívání alchemilky může také pomoci ženám, které trápí krváceníběhem menstruace a předmenstruační syndrom - léčivá rostlina dokáže uklidnit a hraje roli při změně nálad a podrážděnosti, která se před menstruací u mnoha žen vyskytuje.

Alchemilka se také někdy kombinuje s dalšími bylinami, které uklidňují a pomáhají při menstruaci, jako je mateřídouška, meduňka, řebříček nebo pelyněk.

akcnibalicky

Gynekologické problémy

Pokud trpíte endometriózou spojenou se silným krvácením nebo nepříjemnými klimakterickými příznaky, jako jsou návaly horka, noční pocení a výkyvy nálad, může být alchemilka dobrým pomocníkem. Může pomoci i při kvasinkových infekcích a výtocích a může pomoci rozpustit cysty na vaječnících a v prsou, stejně jako léčit děložní myomy.

Alchemilka může také pomoci při přípravě na otěhotnění díky svému působení na regulaci menstruačního cyklu a podpoře tvorby progesteronu, hormonu, který hraje důležitou roli při oplodnění. Bylina může pomoci i těsně před porodem, protože podporuje děložní stahy a může tak usnadnit porod. Užívání alchemilky se doporučuje také po porodu nebo potratu, kdy může pomoci obnovit strukturu dělohy a ženu psychicky uklidnit. Pokud jste těhotná a kojíte, měla byste být při užívání alchemilky opatrná a poradit se o jejím užívání s lékařem.

Rány

Afty jsou nepříjemné rány v ústech a mají tendenci se často vracet. Alchemilka může pomoci rány hojit, což platí i pro afty. Pokud vás trápí větší otevřené rány, obklady z alchemilky vynechejte. U menších boláků si však můžete alchymilou kloktat ústa nebo nakapat výtažek na gázové čtverečky a přiložit na afty. Tato přírodní léčba funguje nejlépe v kombinaci s glycerinem.

Alchemilka má protizánětlivé, zklidňující, antimikrobiální a hemostatické vlastnosti. Proto může podobně pomoci při ranách po celém těle, ale u otevřených a krvácejících ran nejprve navštivte lékaře a poraďte se s ním o alchymilových obkladech. Podobně mohou fungovat i obklady z mateřídoušky nebo kurkumy, kdy se prášek smíchá s vodou a vytvoří se pasta. Varování a doporučená návštěva lékaře však platí i v těchto případech.

Trávicí potíže

Protikřečové účinky alchemilky se hodí nejen při menstruaci, ale i při jakýchkoli jiných křečích. Může také pomoci při zažívacích potížích spojených se záněty a zklidňuje vnitřní orgány. Třísloviny obsažené v alchemilce mohou pomoci zmírnit průjem a alchemilkový čaj lze pít i při mírné plynatosti a zánětlivých žaludečních potížích.

Kardiovaskulární onemocnění

Alchemilka může pomoci při hypertenzi, a tedy snížit vysoký krevní tlak, což může přispět ke zdravému srdci a kardiovaskulárnímu systému. Léčivá bylina dokáže uvolnit svaly a usnadnit průtok krve cévami. Studie zkoumající vliv alchemilky na kardiovaskulární zdraví však byly dosud prováděny pouze na potkanech, takže zatím nelze s jistotou říci, zda by měla podobný účinek i u lidí.

Neurologické poruchy

Podobně jako u kardiovaskulárních poruch byl i u neurologických poruch zatím zkoumán pouze účinek alchemilky na nervový systém zvířat. Zatím se však zdá, že alchemilka by mohla pomoci chránit centrální nervový systém a obnovit jeho funkce po hypoxii, tj. nedostatku kyslíku v těle.

Bakteriální a virová onemocnění

Antimikrobiální účinky alchemilky jsou velkým pomocníkem v boji proti infekcím bakteriálního, virového a mykotického původu. Užívání alchemilky může pomoci při chřipce, kovidě, infekcích zlatým stafylokokem, E. coli, salmonelóze a mykotických onemocněních způsobených kvasinkou Candida albicans.

Nežádoucí účinky alchemilky

Nežádoucí účinky užívání alchemilky nejsou dobře prozkoumány, ale tato léčivá rostlina je považována za bezpečnou, pokud se užívá s mírou. Pokud netrpíte alergiemi nebo přecitlivělostí na některou ze složek, nejste těhotná ani nekojíte, neměla by alchemilka způsobovat závažné nežádoucí účinky.

Jak užívat alchemilku?

Neexistuje žádné oficiální doporučení, kolik alchemilky a v jaké formě je bezpečné užívat. Pokud si alchemillu koupíte, dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu. Obecné doporučení pro tinktury je 20 kapek3krát denně, pro sušený čaj1 čajová lžička do 2 dcl vody 2-3krát denně a pro zevní výplach nebo kloktadlo můžete smíchat 4 čajové lžičky s 2 dcl vody a užívat několikrát denně podle potřeby.

Uvědomte si, že mnoho tinktur obsahuje alkohol, takže pokud jste na něj citliví, dejte přednost variantám bez alkoholu. Alchemilku lze obvykle užívat přechodně při obtížích nebo denně po dobu asi 1 měsíce, poté se doporučuje několikatýdenní přestávka. O přesném dávkování se však poraďte se svým lékařem - pokud trpíte například myomy a cystami, může vám doporučit dlouhodobé užívání bez přestávky.

Alchemilkový čaj, kloktadlo a obklad

Zalijte 1 čajovou lžičku sušené alchemilky 2 litry vroucí vody, nechte 15 minut louhovat a sceďte. Pokud používáte alchymilový čaj zevně, připravte si větší množství čaje ve stejném poměru.

Čaj můžete použít také jako kloktadlo, zejména pokud trpíte vředy v ústech nebo jinými drobnými poraněními. Čaj můžete použít také jako obklad - namočte do něj čistou gázu a přiložte na postižená místa. Před použitím se však ujistěte, že čaj vychladl na pokojovou teplotu a nepálí vás.

Jako obklad můžete použít také čerstvou alchemilku - listy rozdrťte a jemně přiložte na rány. Rozdrcenou čerstvou rostlinu můžete zalít vroucí vodou a připravit si z ní čaj nebo kloktadlo. Můžete použít stejné množství.

Tinktura z alchemilky

20 g sušené rostliny zalijeme 100 ml alkoholu. Ten by měl být 70%, případně slabší nebo silnější, podle preferencí. Směs skladujte na tmavém místě po dobu 2 týdnů a pravidelně ji protřepávejte. Tinkturu přeceďte přes gázu a opět skladujte na tmavém místě. Verze bez alkoholu se připravují s glycerolem.

Léčivá alchemilka, voňavá a očistná mateřídouška, jedinečný pelyněk nebo zdravý měsíček lékařský - léčivých bylin a rostlin je na Slovensku dostatek. Při léčbě zdravotních potíží vám pomohou i bylinky - rostliny si můžete natrhat, koupit v lékárně nebo si je vypěstovat doma na zahrádce.

Zpět do obchodu