Jak stres ovlivňuje vaše zdraví

Obsah:

  • Stres
  • Přirozená reakce na stres
  • Tlakové body
  • Chronický stres
  • Co můžete udělat pro snížení stresu

Stres může být krátkodobý, situační a pozitivně motivující k výkonu, ale pokud je prožíván dlouhodobě, může se stát chronickým stresem, který negativně ovlivňuje zdraví a pohodu.

 

Stres

Všichni jsme ho někdy pocítili. Někdy může být stres pozitivní silou, která vás motivuje k dobrému výkonu při klavírním recitálu nebo pracovním pohovoru. Často je však - jako když uvíznete v dopravní zácpě - silou negativní. Pokud stres zažíváte dlouhodobě, může se stát chronickým - pokud nepodniknete žádné kroky.

Stres je přirozená reakce

Už se vám někdy na prvním rande potily ruce nebo jste cítili, jak vám při děsivém filmu buší srdce? Pak víte, že stres můžete pociťovat ve své mysli i těle.

Tato automatická reakce se vyvinula u našich dávných předků jako způsob ochrany před predátory a jinými hrozbami. Tváří v tvář nebezpečí se tělo rozběhne a zaplaví tělo stresovými hormony, jako je adrenalin a kortizol, které zvyšují srdeční tep, zvyšují krevní tlak, dodávají energii a připravují vás na řešení problému.

V těchto dnech pravděpodobně nebudete čelit hrozbě, že budete snědeni. Pravděpodobně však každý den čelíte mnoha výzvám, jako je plnění termínů, placení účtů a žonglování s péčí o děti, které způsobují, že vaše tělo reaguje stejným způsobem. Výsledkem je, že přirozený poplašný systém vašeho těla - reakce "bojuj, nebo uteč" - se může zaseknout v zapnuté poloze. A to může mít vážné důsledky pro vaše zdraví.

Tlakové body

I krátkodobý, menší stres může mít dopad. Například vás může před prezentací bolet žaludek. Akutnější stres, ať už způsobený hádkou s manželem nebo událostí, jako je zemětřesení nebo teroristický útok, může mít ještě větší dopad.
Opakovaný akutní stres může také přispět k zánětu v oběhovém systému, zejména ve věnčitých tepnách, a to je jedna z cest, o které se předpokládá, že spojuje stres se srdečními záchvaty. Ukazuje se také, že to, jak člověk reaguje na stres, může ovlivnit hladinu cholesterolu.

akcnibalicky

Chronický stres

Když stres začne dlouhodobě narušovat vaši schopnost žít normální život, stává se ještě nebezpečnějším. Čím déle stres trvá, tím je pro vaši mysl a tělo horší. Můžete se například cítit unavení, neschopní se soustředit nebo podráždění, aniž byste k tomu měli dobrý důvod. Chronický stres však také způsobuje opotřebení vašeho těla.

Dlouhodobá aktivace systému stresové reakce a nadměrné působení kortizolu a dalších stresových hormonů, které jsou s ním spojeny, může narušit téměř všechny procesy ve vašem těle. To vás může vystavit zvýšenému riziku různých fyzických a psychických zdravotních problémů, včetně úzkosti, deprese, zažívacích problémů, bolestí hlavy, svalového napětí a bolesti, srdečních onemocnění, infarktu, vysokého krevního tlaku, mrtvice, problémů se spánkem, přibývání na váze a problémů s pamětí a soustředěním.

Chronický stres může také způsobit onemocnění, ať už v důsledku změn v těle, nebo v důsledku přejídání, kouření a dalších návyků, kterými se lidé se stresem vyrovnávají. Například pracovní zátěž - vysoké nároky spojené s malým prostorem pro rozhodování - je spojena se zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční. Ke zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku přispívají i další formy chronického stresu, jako jsou deprese a nízká úroveň sociální podpory.

Chronický stres také potlačuje imunitní systém organismu, což ztěžuje zotavení z nemoci.

Co můžete udělat pro snížení stresu

Snížení úrovně stresu vám může pomoci nejen cítit se lépe právě teď, ale může také dlouhodobě chránit vaše zdraví. Několik výzkumných studií například prokázalo, že zásahy na zlepšení duševního zdraví mohou mít příznivý vliv na kardiovaskulární zdraví. Vědci proto doporučují posilovat svůj pozitivní afekt - pocity, jako je štěstí, radost, spokojenost a nadšení - tím, že si každý den najdete čas na příjemné aktivity.

Mezi další strategie snižování stresu patří např:

Zjistěte, co stres způsobuje. Sledujte svůj psychický stav v průběhu dne. Pokud se cítíte ve stresu, zapište si jeho příčinu, své myšlenky a náladu. Jakmile zjistíte, co vás trápí, vypracujte plán, jak to řešit. Může to znamenat, že si stanovíte přiměřenější očekávání vůči sobě i ostatním nebo požádáte o pomoc s domácími pracemi, pracovními úkoly nebo jinými úkoly.

Udělejte si seznam všech svých závazků, zhodnoťte své priority a poté vyřaďte všechny úkoly, které nejsou nezbytně nutné. Budujte pevné vztahy. Vztahy mohou být zdrojem stresu. Výzkumy zjistily, že například negativní, nepřátelské reakce s partnerem způsobují okamžité změny hormonů citlivých na stres.

Vztahy však mohou sloužit také jako tlumiče stresu. Oslovte členy rodiny nebo blízké přátele a dejte jim vědět, že procházíte těžkým obdobím. Mohou vám nabídnout praktickou pomoc a podporu, užitečné nápady nebo jen nový pohled na věc, když začnete řešit, co je příčinou vašeho stresu. odejděte, když jste rozzlobení. Než začnete reagovat, dejte si čas na přeskupení a napočítejte do deseti. Pak si vše znovu promyslete. K odreagování vám může pomoci také procházka nebo jiné fyzické aktivity. Cvičení navíc zvyšuje produkci endorfinů, přirozených látek zlepšujících náladu vašeho těla.

Vydejte se denně na procházku nebo jinou formu cvičení - je to malý krok, který může mít velký vliv na snížení hladiny stresu. Abyste si zajistili doporučených sedm nebo osm hodin spánku, omezte kofein, odstraňte z ložnice rušivé prvky, jako je televize nebo počítač, a choďte spát každý večer ve stejnou dobu. Výzkumy ukazují, že aktivity, jako je jóga a relaxační cvičení, pomáhají nejen snižovat stres, ale také posilují imunitní funkce.

Pokud se i nadále cítíte přetížení, obraťte se na psychologa nebo jiného licencovaného odborníka na duševní zdraví, který vám pomůže naučit se, jak stres účinně zvládat. Může vám pomoci identifikovat situace nebo chování, které přispívají k vašemu chronickému stresu, a poté vypracovat akční plán, jak je změnit.

 

Zpět do obchodu