10 hlavních příčin přibývání na váze a obezity

Obsah:

  • Obezita a síla vůle
  • 10 hlavních příčin přibývání na váze a obezity
  • Závěr

obezita2

Obezita je jedním z největších zdravotních problémů na světě.

Je spojena s několika souvisejícími stavy, které se souhrnně nazývají metabolický syndrom. Patří mezi ně vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru v krvi a špatný profil krevních lipidů.

Lidé s metabolickým syndromem jsou mnohem více ohroženi srdečními chorobami a cukrovkou 2. typu než ti, jejichž hmotnost je v normě.

V posledních desetiletích se mnoho výzkumů zaměřilo na příčiny obezity a na to, jak jí lze předcházet nebo ji léčit.

Obezita a síla vůle

Mnoho lidí si zřejmě myslí, že přibývání na váze a obezita jsou způsobeny nedostatkem silné vůle.

To však není zcela pravda. Ačkoli je přibývání na váze z velké části důsledkem stravování a životního stylu, někteří lidé jsou v nevýhodě, pokud jde o kontrolu svých stravovacích návyků.

Jde o to, že přejídání je podmíněno různými biologickými faktory, jako je genetika a hormony. Někteří lidé jsou k přejídání jednoduše náchylní.

Svůj genetický handicap mohou lidé samozřejmě překonat změnou životního stylu a chování. Změna životního stylu vyžaduje silnou vůli, odhodlání a vytrvalost.

Přesto jsou tvrzení, že chování je čistě funkcí síly vůle, příliš zjednodušená.

Neberou v úvahu všechny ostatní faktory, které v konečném důsledku určují, co lidé dělají a kdy to dělají.

10 hlavních příčin přibývání na váze a obezity

Zde je 10 faktorů, které jsou hlavními příčinami přibývání na váze, obezity a metabolických onemocnění, z nichž mnohé nemají nic společného se silou vůle.

1. Genetika

Obezita má silnou genetickou složku. Děti obézních rodičů mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou obézní, než děti štíhlých rodičů.

To však neznamená, že je obezita zcela předurčena. To, co jíte, může mít velký vliv na to, které geny se projeví a které ne.

V neindustrializovaných společnostech se obezita rychle rozvine, když se začnou stravovat typicky západním způsobem. Jejich geny se nezměnily, ale změnilo se prostředí a signály, které vysílá do jejich genů.

Jednoduše řečeno, genetické složky skutečně ovlivňují náchylnost k přibírání na váze. Studie na jednovaječných dvojčatech to velmi dobře dokazují.

2. Upravené nezdravé potraviny

Silně zpracované potraviny často nejsou ničím jiným než rafinovanými přísadami smíchanými s aditivy.

Tyto výrobky jsou navrženy tak, aby byly levné, vydržely dlouho na pultech a chutnaly tak neuvěřitelně dobře, že je těžké jim odolat.

Výrobci potravin se snaží, aby potraviny byly co nejchutnější, a zvýšili tak jejich prodej. Zároveň však podporují přejídání.

Většina dnešních zpracovaných potravin se zdravým potravinám vůbec nepodobá. Jsou to vysoce technologicky náročné výrobky, které jsou navrženy tak, aby se z nich lidé dávili.

3. Závislost na potravinách

Mnoho nezdravých potravin s vysokým obsahem tuku a sladidel stimuluje centra odměny v mozku.

Ve skutečnosti jsou tyto potraviny často přirovnávány k běžně zneužívaným drogám, jako je alkohol, kokain, nikotin a marihuana.

Nezdravé potraviny mohou u náchylných jedinců vyvolat závislost. Tito lidé ztrácejí kontrolu nad svým stravovacím chováním, podobně jako lidé bojující se závislostí na alkoholu ztrácejí kontrolu nad svým pitným režimem.

Závislost je složitý problém, který může být velmi obtížné překonat. Když se stanete na něčem závislí, ztratíte svobodu volby a biochemie ve vašem mozku začne rozhodovat za vás.

4. Agresivní marketing

Výrobci nezdravých potravin jsou velmi agresivními marketéry.

Jejich taktiky mohou být někdy neetické a někdy se snaží prodávat velmi nezdravé výrobky jako zdravé potraviny.

Tyto společnosti také uvádějí zavádějící tvrzení. Ještě horší je, že svůj marketing zaměřují zejména na děti.

V dnešním světě se u dětí rozvíjí obezita, cukrovka a závislost na nezdravých potravinách dlouho předtím, než jsou dostatečně staré na to, aby se o těchto věcech mohly informovaně rozhodovat.

5. Inzulín

Inzulín je velmi důležitý hormon, který mimo jiné reguluje ukládání energie.

Jednou z jeho funkcí je přikázat tukovým buňkám, aby ukládaly tuk a udržovaly již uložený tuk.

Západní strava podporuje u mnoha jedinců s nadváhou a obezitou inzulinovou rezistenci. Tím se zvyšuje hladina inzulínu v celém těle, což způsobuje, že se energie ukládá do tukových buněk, místo aby byla k dispozici pro využití .

Ačkoli je úloha inzulínu při vzniku obezity sporná, několik studií naznačuje, že vysoká hladina inzulínu má příčinnou roli při vzniku obezity .

Jedním z nejlepších způsobů, jak snížit hladinu inzulinu, je omezit příjem jednoduchých nebo rafinovaných sacharidů a zároveň zvýšit příjem vlákniny .

To obvykle vede k automatickému snížení příjmu kalorií a hubnutí bez námahy - není třeba počítat kalorie ani kontrolovat porce .

6. Některé léky

Mnohé farmaceutické léky mohou způsobovat přibývání na váze jako vedlejší účinek.

Například antidepresiva jsou spojována s mírným nárůstem hmotnosti v průběhu času.

Dalšími příklady jsou léky na cukrovku a antipsychotika.

Tyto léky nesnižují vaši vůli. Mění funkci vašeho těla a mozku, snižují rychlost metabolismu nebo zvyšují chuť k jídlu.

7. Rezistence na leptin

Leptin je další hormon, který hraje důležitou roli při vzniku obezity.

Je produkován tukovými buňkami a jeho hladina v krvi se zvyšuje s vyšší tukovou hmotností. Z tohoto důvodu je hladina leptinu u lidí s obezitou obzvláště vysoká.

U zdravých lidí je vysoká hladina leptinu spojena se sníženou chutí k jídlu. Při správném fungování by měl mozku říkat, jak vysoké jsou vaše tukové zásoby.

Problém je v tom, že u mnoha lidí s obezitou leptin nefunguje tak, jak by měl, protože z nějakého důvodu nedokáže projít hematoencefalickou bariérou.

Tento stav se nazývá leptinová rezistence a je považován za hlavní faktor v patogenezi obezity.

8. Dostupnost potravin

Dalším faktorem, který dramaticky ovlivňuje lidský pas, je dostupnost potravin, která se v posledních staletích masivně zvýšila.

Potraviny, zejména nezdravé, jsou dnes všude. Obchody vystavují lákavé potraviny na místech, kde s největší pravděpodobností upoutají vaši pozornost.

Dalším problémem je, že nezdravé potraviny jsou často levnější než zdravé, plnohodnotné potraviny.

Někteří lidé, zejména v chudších čtvrtích, nemají ani možnost koupit si skutečné potraviny, jako je čerstvé ovoce a zelenina.

Obchody s potravinami v těchto oblastech prodávají pouze limonády, sladkosti a zpracované, balené nezdravé potraviny.

9. Cukr

Přidaný cukr je snad nejhorším aspektem moderní stravy.

Cukr totiž při nadměrné konzumaci mění hormony a biochemii vašeho těla. To následně přispívá k přibývání na váze.

Přidaný cukr je napůl glukóza a napůl fruktóza. Lidé získávají glukózu z různých potravin, včetně škrobů, ale většina fruktózy pochází z přidaného cukru.

Nadměrný příjem fruktózy může způsobit inzulinovou rezistenci a zvýšenou hladinu inzulinu. Nepodporuje také pocit sytosti stejným způsobem jako glukóza.

Ze všech těchto důvodů cukr přispívá ke zvýšenému ukládání energie a nakonec k obezitě.

Shrnutí Vědci se domnívají, že nadměrný příjem cukru může být jednou z hlavních příčin obezity.

10. Dezinformace

Lidé na celém světě jsou o zdraví a výživě mylně informováni.

Důvodů je mnoho, ale problém do značné míry závisí na tom, odkud lidé informace získávají.

Například mnoho internetových stránek šíří nepřesné nebo dokonce nesprávné informace o zdraví a výživě.

Některé zpravodajské servery také příliš zjednodušují nebo nesprávně interpretují výsledky vědeckých studií a výsledky jsou často vytržené z kontextu.

Jiné informace mohou být jednoduše zastaralé nebo založené na teoriích, které nebyly nikdy zcela prokázány.

Svou roli hrají také potravinářské společnosti. Některé z nich propagují výrobky, například doplňky stravy na hubnutí, které nefungují.

Strategie hubnutí založené na nepravdivých informacích mohou bránit vašemu pokroku. Je důležité dobře si vybírat zdroje informací.

Závěr

Pokud vás trápí váš pas, neměli byste tento článek používat jako záminku k tomu, abyste se vzdali.

I když nemůžete zcela ovládat fungování svého těla, můžete se naučit, jak ovládat své stravovací návyky a změnit svůj životní styl.

Pokud vám v cestě nestojí zdravotní potíže, je ve vašich silách svou váhu kontrolovat.

Často to vyžaduje tvrdou práci a drastickou změnu životního stylu, ale mnoha lidem se to i přes nepřízeň osudu dlouhodobě daří.

Smyslem tohoto článku je otevřít lidem oči, že v epidemii obezity hraje roli i něco jiného než individuální odpovědnost.

Faktem je, že moderní stravovací návyky a kultura stravování se musí změnit, má-li se tento problém zvrátit v celosvětovém měřítku.

Myšlenka, že na vině je nedostatek vůle, je přesně to, čemu chtějí věřit výrobci potravin, aby mohli v klidu pokračovat ve svém marketingu.

Zpět do obchodu