Krvácení z konečníku

Obsah:

 • Co je krvácení z konečníku?
 • Jak dochází ke krvácení z konečníku?
 • Jak vypadá krev ve stolici?
 • Je krev ve stolici závažná?
 • Kdy byste se měli obávat krve ve stolici?
 • Co způsobuje krvácení z konečníku?
 • Jaká je léčba krvácení z konečníku?
 • Závěr

Krvácení z konečníku
Krvácení z konečníku je příznakem mnoha různých onemocnění, včetně hemoroidů, análních trhlin, zánětlivých střevních onemocnění (IBD) a rakoviny tlustého střeva.

Krvácení z konečníku si můžete všimnout na toaletním papíře, když se utíráte, nebo když vidíte krev ve stolici. V případě krvácení z konečníku je důležité kontaktovat svého lékaře. Ne všechny příčiny jsou závažné, ale některé ano.

Co je to krvácení z konečníku?

Pohled do toalety a spatření krve ve stolici (fekáliích) může být znepokojující. Vaše mysl se může vydat na mnoho míst, protože se ozvou varovné zvonky, že něco není v pořádku. Krvácení z konečníku je příznakem mnoha různých stavů, některých závažnějších než jiných. Je důležité zjistit příčinu vašeho krvácení z konečníku.

Některé příčiny, například hemoroidy, nemusí vyžadovat léčbu. Jiné, jako je rakovina tlustého střeva, však vyžadují neodkladnou péči. Mezi další možné příčiny patří vředy, anální trhliny a zánětlivé onemocnění střev (IBD). Váš lékař vám může pomoci určit příčinu hematochezie - lékařský termín pro krvácení z konečníku nebo krev ve stolici.

Jak ke krvácení z konečníku dochází?

Krvácení z konečníku můžete pozorovat nebo pociťovat několika různými způsoby, včetně:

 • Spatřením čerstvé krve na toaletním papíře při utírání.
 • Spatřením krve v záchodové míse po použití toalety. Voda v míse může vypadat, jako by byla zbarvena do červena.
 • Spatřením jasně červených, tmavě červených nebo dehtovitě černých výkalů na toaletě.
 • Pokud krvácení vychází z konečníku (zadku), nazýváme ho krvácením z konečníku, ale ve skutečnosti může krvácení vycházet z kteréhokoli místa trávicího traktu (GIT). Váš žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, konečník a řitní otvor tvoří jednu souvislou dráhu a veškeré krvácení z GIT vychází stejným způsobem.

Jak vypadá krev ve stolici?

Když máte krev ve stolici, může vypadat několika různými způsoby. Na stolici můžete mít jasně červené pruhy krve nebo můžete vidět krevní sraženiny či krev a hlen smíšený s krví. Vaše stolice může také vypadat tmavě, černě a dehtovitě. Barva krve, kterou vidíte, může být vodítkem k tomu, odkud krev pochází:

 • Jasně červená krev ve stolici obvykle znamená, že krvácení je níže v tlustém střevě, konečníku nebo řitním otvoru.
 • Tmavě červená nebo vínová krev může znamenat, že krvácíte výše v tlustém nebo tenkém střevě.
 • Meléna (černá stolice) často ukazuje na krvácení v žaludku, například na krvácející žaludeční vřed.
 • Někdy není krvácení z konečníku viditelné pouhým okem a lze ho pozorovat pouze pod mikroskopem. Tomu se říká okultní krvácení. Tento typ krve ve stolici můžete odhalit, pokud si necháte provést laboratorní vyšetření vzorku stolice, které se nazývá test okultní krve ve stolici. Jedná se o screeningový test na kolorektální karcinom.

Je krev ve stolici závažná?

Nemusí, ale může být. Je dobré se poradit se svým lékařem vždy, když máte krvácení z konečníku nebo krev ve stolici. Některé méně závažné stavy nemusí vyžadovat léčbu, ale někdy mohou. Krvácení z konečníku může být také známkou závažnějšího stavu, který vyžaduje léčbu.

Je jasně červená krev ve stolici horší než tmavší krev?

Jasně červená krev ve stolici může být znepokojivější, protože ukazuje na aktivní krvácení. Tmavší krev obvykle ukazuje na starší krvácení, které již není aktivní. Tmavší krev ve stolici však může být zavádějící. Neznamená vždy, že krvácení ustalo, jen že přichází z nějakého vyššího místa.

Krvácení v horní části trávicího traktu trvá déle, než projde vaším tělem a vyjde z konečníku. Během cesty ho trávicí chemikálie uvnitř postupně zbarvují do tmavší barvy. Jasně červená krev pochází z nižších částí. Může být z něčeho relativně neškodného, například z poranění. Krvácení z horní části trávicího traktu je méně pravděpodobné, že je neškodné.

Kdy byste se měli obávat krve ve stolici?

Nikdy není na škodu promluvit si o krvi ve stolici se svým lékařem, zejména pokud:

 • Nevíte, proč se to děje. Někdy krvácení z konečníku souvisí s onemocněním, o kterém již víte, že jím trpíte. Nemusí být nijak zvlášť překvapivé, pokud krvácení provází zácpa, průjem nebo chronické onemocnění střev. Na druhou stranu, pokud je krev ve stolici prvním příznakem nějakého onemocnění trávicího traktu, je to překvapivější a znepokojivější.
 • Je to bolestivé. Bolest je vždy červenou vlajkou, že něco ve vašem těle potřebuje pozornost. Věnujte pozornost tomu, kde se bolest nachází. Pokud je v oblasti konečníku nebo konečníku, může se jednat o čerstvé zranění. Pokud cítíte bolest v podbřišku, může se jednat o kolitidu - zánět sliznice tlustého střeva, který má mnoho příčin. Pokud máte bolest v horní části břicha a černou stolici, může se jednat o žaludek.
 • Je silná nebo častá. Silné nebo časté krvácení s větší pravděpodobností vede k těžké ztrátě krve, včetně anémie a ve vzácných případech k hypovolemickému šoku. Pokud máte náhlé silné krvácení nebo pokud krvácíte nepřetržitě několik dní, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Pokud dojde k náhlému poklesu krevního tlaku a cítíte závrať nebo jako byste omdlel/a, jděte na pohotovost.
 • Trvá to týden nebo déle. I když nekrvácíte příliš silně a necítíte žádnou bolest, krvácení z konečníku, které trvá již nějakou dobu, vyžaduje léčbu. Pomalé krvácení může i tak časem vést ke značné ztrátě krve. Důležitější však je, že je příznakem stavu, který se nelepší. Tento stav může kromě krve ve stolici způsobit i další poškození.

Co způsobuje krvácení z konečníku?

Existuje mnoho různých důvodů, proč se u vás může vyskytnout hematochezie - krvácení z konečníku nebo krev ve stolici. Tyto příčiny se liší od běžných a mírných stavů až po závažnější a vzácnější stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Někdy mohou na možnou příčinu napovědět i jiné příznaky.

Mezi běžné příčiny krvácení z konečníku patří např:

 • Hemoroidy: Hemoroidy jsou zduřelé žíly uvnitř konečníku. Jsou velmi časté a jsou nejčastější příčinou krvácení z konečníku. Tyto žíly se vyklenují v blízkosti povrchu kůže a někdy kůže praskne a krvácí. Nejsou závažné. Obvykle souvisejí s námahou nebo tlakem, například v těhotenství, při zvedání těžkých břemen nebo při námaze při kakání.
 • Anální trhlina: Anální trhlina je trhlina ve sliznici análního kanálu. Stejně jako hemoroidy se často objevuje po namáhavém vylučování tvrdé stolice. Anální trhliny jsou snadno zaměnitelné za hemoroidy. Obojí souvisí se zácpou a obojí může způsobovat bolest a krvácení z konečníku. Trhlina může být bolestivější. Obojí se může zahojit samo, ale někdy je k zahojení trhliny nutná léčba.
 • Zánětlivé onemocnění střev (IBD): Zánětlivé onemocnění střev (IBD) způsobuje chronický (přetrvávající) zánět sliznice střev - tenkého a tlustého střeva. Crohnova choroba postihuje především tenké střevo, zatímco ulcerózní kolitida postihuje především tlusté střevo. IBD způsobuje chronické bolesti břicha a průjmy, a pokud jsou závažné, mohou způsobit krvácení.
 • Divertikulitida: Divertikulitida se vyskytuje v tlustém střevě, obvykle na jeho dolním konci, v blízkosti konečníku. Vzniká, když se malé kapsy ve vnitřní výstelce tlustého střeva - tzv. divertikly - infikují a zanítí. Zánět v těchto kapsách může způsobit, že cévy uvnitř jsou křehčí a je větší pravděpodobnost, že prasknou. Pokud k tomu dojde, může to způsobit akutní krvácení z konečníku.

Mezi další možné příčiny patří např:

 • Infekční kolitida: Některé bakteriální infekce, například E. coli a C. diff, mohou způsobit hemoragickou kolitidu - krvácení z tlustého střeva. To má obvykle podobu krvavého průjmu. Poznáte ji, pokud jste onemocněli infekcí, a obvykle sama odezní. Některé infekce však mohou vyžadovat podání antibiotik. Pokud jste nemocní déle než několik dní, navštivte svého lékaře.
 • Sexuálně přenosné infekce (STI): Některé běžné STI mohou způsobit zánět a krvácení ve sliznici konečníku nebo konečníku, včetně kapavky, chlamydií a syfilis. Herpes způsobuje vřídky, které mohou krvácet, a lidský papilomavirus (HPV) způsobuje anální bradavice, které mohou mírně krvácet. Mnoho pohlavně přenosných chorob vyžaduje specifickou léčbu, aby zmizely, proto je důležité nechat se diagnostikovat.
 • Vředová choroba: Peptické vředy se vyskytují v žaludku nebo dvanáctníku, horní části tenkého střeva. Vznikají, když žaludeční kyselina opotřebuje ochrannou výstelku a vytvoří otevřené vředy. Vřed způsobuje pálivou nebo kousavou bolest v žaludku a může krvácet. Krvácení v horní části trávicího traktu trvá déle, takže krev může být tmavá, černá a dehtovitá.
 • Polypy tlustého střeva a rakovina tlustého střeva: polyp může vypadat jako houba vyrůstající ze strany střeva. Polypy jsou běžné a ty větší mohou krvácet. Někdy se změní v rakovinné a rakovinné polypy krvácejí častěji než jiné. Váš lékař může chtít nevysvětlitelné krvácení z konečníku vyšetřit kolonoskopií, aby vyloučil rakovinu tlustého střeva.

Mohou potraviny způsobit krev ve stolici?

Některé potraviny mohou změnit barvu vaší stolice. Pokud se vám zdá, že ve stolici vidíte krev, vzpomeňte si, co jste v poslední době jedli. Červená řepa, rajčata, ostružiny nebo červená potravinářská barviva mohou vypadat červeně nebo krvavě, když se objeví ve vašem trusu. Pokud užíváte doplňky železa, mohou způsobit, že vaše stolice bude vypadat tmavě nebo černě.

Jaká je léčba krvácení z konečníku?

Ve většině případů léčba krvácení z konečníku znamená léčbu onemocnění, které ho způsobuje. Léčba bude záviset na příčině, kterou může být mnoho věcí. Pokud je vaše krvácení z konečníku způsobeno anální trhlinou nebo hemoroidem, ke kterému se můžete dostat, můžete si pomoci domácí léčbou pomocí lokálních mastí.

Zmizí krvácení z konečníku samo od sebe?

V závislosti na příčině může krvácení z konečníku odeznít samo. Pokud ustane a nevrátí se, pravděpodobně nebudete potřebovat další léčbu. Vždy byste však měli sledovat, zda se neobjeví krvácení z konečníku nebo krev ve stolici. Všímejte si, zda se objevuje vícekrát nebo zda spolu s ním máte i jiné příznaky.

Závěr

Krvácení vzbuzuje zvláštní, prvotní obavy, zejména když nevidíte, odkud přichází. Může se vám zdát obtížné čekat na lékařské vyšetření, abyste zjistili, co vaše krvácení z konečníku znamená. Mějte na paměti, že ačkoli existuje mnoho možných příčin, ty nejčastější lze snadno najít a odstranit.

Nestyďte se o krvácení z konečníku nebo o krvi ve stolici mluvit se svým lékařem. Jedná se o důležité příznaky a poskytovatelé zdravotní péče o nich budou chtít vědět vše. Když jim na otázky odpovíte co nejúplněji a nejupřímněji, pomůže jim to určit typ péče, kterou potřebujete.

Zpět do obchodu