10 vitamínů a doplňků stravy pro zdraví dásní

Obsah:

  • 10 vitamínů a doplňků pro zdraví dásní
  • Závěr

vitaminy_1

Periodontální onemocnění jsou onemocnění, která postihují dásně, čelistní kosti, pojivové tkáně a vazy v ústech.

Tato onemocnění postihují mnoho lidí. Nahromaděný zubní plak totiž způsobuje zánět dásní neboli gingivitidu přibližně u 90 % populace.

Zánět dásní může přejít v parodontitidu, což je chronické zánětlivé onemocnění, které může vést ke zničení zubů a jejich podpůrných tkání.

Špatná ústní hygiena, kouření, některé zdravotní potíže, váš věk a genetika mohou zvyšovat riziko vzniku parodontózy.

Stomatologičtí odborníci používají k léčbě parodontózy několik přístupů. Patří mezi ně odstranění zubního kamene a planýrování kořenů, které zahrnuje hloubkové čištění dásní, zubů a kořenů. Léčí také rizikové faktory a používají některé léky a v některých případech dokonce chirurgický zákrok.

Některé studie navíc prokázaly, že určité doplňky stravy podporují zdraví ústní dutiny a snižují riziko vzniku parodontózy nebo ji léčí u těch, kteří ji mají.

Tento článek uvádí 10 doplňků stravy, jejichž užívání byste mohli zvážit pro zlepšení zdraví dásní a léčbu parodontózy.

10 vitaminů a doplňků stravy pro zdraví dásní

1. Vitamin C

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu strukturálního proteinu zvaného kolagen, který je důležitou součástí dásní. Proto může nedostatek vitaminu C vést k zánětům, krvácení a bolesti dásní.

Nedostatek vitaminu C je běžný po celém světě, zejména v rozvojových zemích. Lidé tento stav léčí a předchází mu užíváním doplňků stravy s vitaminem C.

Studie zjistily, že nízká, ale ne nutně nedostatečná hladina vitaminu C je spojena se zvýšeným rizikem onemocnění parodontu.

Přehled 14 studií z roku 2019 se zabýval vztahem mezi hladinou vitaminu C u lidí a onemocněním parodontu.

Zjistilo se, že u lidí, kteří měli nižší hladinu vitaminu C v krvi a nižší příjem vitaminu C ve stravě, byla pravděpodobnost vzniku onemocnění dásní vyšší než u lidí, kteří měli optimální hladinu v krvi a vyšší příjem ve stravě.

Přehled šesti studií z roku 2021 zjistil, že užívání doplňků vitaminu C snižuje krvácení dásní u lidí se zánětem dásní a u lidí s cukrovkou. Nezlepšilo však jiné aspekty parodontálního onemocnění.

Užívání doplňku stravy s vitaminem C tedy může snížit riziko parodontálního onemocnění a podpořit zdraví dásní. Mohl by být užitečný zejména v případě, že vaše strava v současné době obsahuje málo potravin bohatých na vitamin C, jako je ovoce a zelenina.

Pokud navíc trpíte parodontálním onemocněním, může užívání doplňků vitaminu C zlepšit některé vaše příznaky.

2. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA) mají silné protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Díky těmto vlastnostem mohou být účinnou léčbou parodontózy. Doplňky stravy s rybím olejem jsou koncentrovaným zdrojem DHA a EPA.

Přehled šesti studií z roku 2020 ukázal, že u lidí, kteří užívali doplňky stravy obsahující omega-3, došlo k významnému zlepšení v ukazatelích parodontálního onemocnění.

Tato měření zahrnovala úroveň zubního plaku a hloubku kapes neboli prostoru mezi zuby a jejich dásňovým nástavcem, tzv. hloubku sondáže.

Další vysoce kvalitní studie z roku 2020 zkoumala, jak užívání doplňků stravy s omega-3 ovlivnilo 90 osob s parodontitidou.

Účastníci studie dostávali 1 gram kombinace EPA a DHA denně po dobu 1 měsíce. Účastníci se také léčili zubním kamenem a kořenovým planžetováním. Kontrolní účastníci dostávali zubní ošetření, ale žádné doplňky stravy.

U osob, které užívaly doplněk stravy a podstoupily toto stomatologické ošetření, došlo ve srovnání s kontrolní skupinou k významně většímu zlepšení adheze pojivové tkáně a gingiválního indexu, který měří zánět, krvácení a otok dásní.

Omega-3 mohou také pomáhat zvyšovat aktivitu antioxidačního enzymu superoxiddismutázy v tkáni dásní, což může pomáhat chránit před poškozením dásní.

3. Probiotika

Je dobře známo, že probiotické doplňky podporují zdraví střev. Zajímavé je, že některé výzkumy naznačují, že některé kmeny probiotik mohou prospívat zdraví dásní.

Periodontální onemocnění je spojeno s přemnožením škodlivých bakterií, které způsobují poškození dásní. Zavedení prospěšných bakterií, které mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, se ukázalo jako účinné při léčbě parodontózy.

V jedné studii byly 30 lidem s parodontitidou podávány pastilky obsahující probiotikum Lactobacillus reuteri dvakrát denně po dobu 12 týdnů, kromě odstraňování zubního kamene a planýrování kořenů .

Studie zjistila, že u osob, které dostávaly tuto léčbu, došlo k většímu snížení výskytu patogenní bakterie Porphyromonas gingivalis ve srovnání s těmi, kterým bylo prováděno pouze čištění parodontu.

Porphyromonas gingivalis je jedním z hlavních kmenů bakterií, které přispívají ke vzniku parodontálního onemocnění.

Jiné studie také prokázaly, že probiotické pastilky mohou snížit počet patogenních bakterií a zánětlivých markerů u lidí s parodontálním onemocněním .

Mějte na paměti, že tyto studie se zaměřily na probiotické pastilky, nikoliv na kapsle.

Nicméně přehled 12 studií z roku 2017 dospěl k závěru, že probiotické doplňky stravy, jako jsou kapsle, jsou pravděpodobně účinné pro podporu celkového zdraví ústní dutiny, včetně zdraví dásní.

Autoři však poznamenali, že vědci musí provést více dobře navržených, dlouhodobých studií, aby tyto potenciální přínosy dále zkoumali.

4. Melatonin

Melatonin je hormon, který si tělo přirozeně vytváří. Můžete si ho také koupit ve formě doplňku stravy.

V těle hraje důležitou roli a podílí se na rytmu spánek-bdění, funkci imunitního systému, regulaci krevního tlaku a dalších činnostech. Je také známo, že má protizánětlivé, antioxidační a protiplísňové vlastnosti .

Některé studie naznačují, že nižší hladina melatoninu ve slinách je spojena se závažnějším onemocněním parodontu. Kromě toho se zdá, že lidé s parodontálním onemocněním mají nižší hladiny slinného melatoninu než lidé bez parodontálního onemocnění.

Ve studii z roku 2020 dostávalo 50 lidí s cukrovkou a parodontálním onemocněním kromě nechirurgické parodontální terapie (odstranění zubního kamene a hoblování kořenů) doplněk stravy stearát hořečnatý v kombinaci s 3 mg melatoninu každý den před spaním po dobu 8 týdnů.

Léčba melatoninem významně zvýšila antioxidační obranný systém účastníků.

To znamená, že měli vyšší hladiny antioxidačních enzymů superoxiddismutázy a glutathionperoxidázy a snížené markery zánětu ve srovnání s účastníky, kteří dostávali pouze parodontální terapii.

To naznačuje, že užívání doplňků melatoninu může chránit před poškozením dásní. Vědci však musí na toto téma provést další výzkum.

5. Vitamin D

Vitamin D je živina, kterou tělo potřebuje pro řadu důležitých procesů, včetně fungování imunitního systému a pohybového aparátu.

Vitamin D hraje také důležitou roli ve zdraví ústní dutiny, včetně zdraví dásní. Může přispět ke zlepšení zdraví dásní tím, že posiluje antibakteriální obranný systém organismu, udržuje zdravou tkáň dásní a snižuje zánět v dásních.

Nedostatek vitaminu D může zvyšovat riziko paradentózy. Nedostatek a nedostatečnost vitaminu D jsou bohužel celosvětově rozšířené.

Přehled 16 studií z roku 2020 ukázal, že lidé s parodontálním onemocněním mají obvykle výrazně nižší hladinu vitaminu D v krvi než lidé, kteří parodontálním onemocněním netrpí.

Výzkumníci však nebyli schopni určit, zda užívání vitaminu D pomáhá při léčbě parodontózy. Vědci musí na toto téma provést další výzkum.

Bez ohledu na to je vitamin D pro celkové zdraví nezbytný a mnoho lidí ho musí užívat tak jako tak, aby si udrželi optimální hladinu.

6. Komplex vitaminů skupiny B

Některé studie ukázaly, že některé vitaminy skupiny B, včetně kyseliny listové, mají nižší hladinu u lidí s parodontálním onemocněním a špatným stavem dásní.

Například studie z roku 2007, které se zúčastnilo 844 starších dospělých, zjistila, že nízká hladina kyseliny listové významně souvisí s onemocněním parodontu.

Jiná studie zjistila, že dospělí, kteří konzumovali méně folátů ve stravě, měli při zubních prohlídkách vyšší míru krvácení dásní než lidé, kteří měli vyšší hladinu folátů.

Studie z roku 2018, které se zúčastnilo 6 415 osob, navíc zjistila, že nedostatečný příjem několika mikroživin, včetně vitaminů skupiny B folátu a thiaminu, významně souvisí se závažností onemocnění parodontu.

Studie navíc zjistily, že nedostatek vitaminu B12 je spojen s problémy s dásněmi u dětí.

Pokud ve stravě nepřijímáte dostatečné množství vitaminů skupiny B, možná budete chtít užívat vitamin B-komplex, který vám pomůže udržet zdraví dásní.

7. Zinek

Zinek je minerál, který je nezbytný pro zdraví ústní dutiny. Vaše tělo ho potřebuje k udržení zdravých dásní a nedostatečná konzumace zinku může zvýšit riziko onemocnění parodontu.

Studie z roku 2019 zkoumala nízkou hladinu zinku u 300 osob s cukrovkou 2. typu a bez ní a její vliv na chronické onemocnění dásní.

Hladina zinku byla významně vyšší u zdravých kontrol ve srovnání s lidmi, kteří měli jak diabetes 2. typu, tak parodontální onemocnění nebo jen parodontální onemocnění.

Studie navíc ukazují, že přípravky na bázi gelu a pasty se zinkem mohou pomoci zlepšit zdraví dásní a snížit množství zubního plaku.

Studie prokázaly, že užívání zinku ústy snižuje plak a zlepšuje zdraví dásní u dětí .

Kromě toho má zinek protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zkrotit zánět dásní související s parodontitidou.

8. Koenzym Q10

Koenzym Q10 (CoQ10) je antioxidant produkovaný organismem. Můžete ho užívat také jako doplněk stravy.

CoQ10 má silné ochranné a protizánětlivé účinky na buňky. Studie ukazují, že užívání CoQ10 může být užitečné pro lidi s onemocněním dásní.

Malá studie z roku 2015 zkoumala účinky CoQ10 u 30 osob s parodontálním onemocněním.

U osob, které užívaly 120 mg CoQ10 po dobu 3 měsíců a zároveň podstoupily odstranění zubního kamene a planýrování kořenů, došlo k významnému snížení zánětu dásní ve srovnání s osobami, které dostávaly placebo.

Studie také prokázaly, že gely CoQ10 pomáhají snižovat krvácení dásní a zvyšují hladinu antioxidačních enzymů v dásních lidí s parodontálním onemocněním.

9. Kurkumin

Kurkumin je aktivní složkou oblíbeného koření kurkuma. Lidé ji oslavují pro její působivé protizánětlivé účinky a slibně se ukazuje jako léčba parodontózy.

Kromě protizánětlivé a antioxidační aktivity má kurkumin antibakteriální vlastnosti a může pomáhat inhibovat růst P. gingivalis.

Studie prokázaly, že gely na bázi kurkuminu inhibují růst škodlivých bakterií, snižují krvácení a zánět dásní a také snižují množství plaku u lidí s parodontálním onemocněním.

Kvalitní studie z roku 2021 se navíc zabývala účinky kurkuminu u 48 osob s gingivitidou a parodontitidou. U těch, kteří užívali 80 mg kurkuminu denně po dobu 4 týdnů, došlo ke snížení zánětu dásní a krvácení ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo.

10. Zelený čaj

Popíjení zeleného čaje, užívání výtažku ze zeleného čaje nebo nanášení přípravků obsahujících zelený čaj na dásně může mít příznivý vliv na zdraví ústní dutiny.

Zelený čaj může pomoci snížit zánět a potlačit růst bakterií, a tím prospět osobám s onemocněním dásní.

Používání žvýkaček se zeleným čajem, gelu se zeleným čajem, zubní pasty se zeleným čajem a ústní vody se zeleným čajem může u lidí s parodontózou pomoci snížit plak, zánět a krvácení dásní.

Studie z roku 2016 naznačila, že každodenní pití zeleného čaje po dobu 6 týdnů může pomoci snížit krvácení dásní u lidí s parodontálním onemocněním.

Přehled 18 studií z roku 2021 však dospěl k závěru, že v současné době neexistuje dostatek důkazů pro doporučení výrobků ze zeleného čaje jako základní léčby onemocnění souvisejících s dásněmi. Výsledky studií zahrnujících zelený čaj jako pomoc při léčbě parodontálního onemocnění jsou však slibné.

Závěr

Pokud chcete zlepšit zdraví svých dásní nebo máte parodontální onemocnění, dbejte na pravidelné čištění zubů a dodržujte doporučení svého zubního lékaře, abyste si udrželi zdraví dásní.

Kromě toho můžete vyzkoušet jeden nebo více doplňků stravy uvedených v tomto článku. Některé doplňky stravy včetně omega-3, vitaminu C, probiotik, melatoninu a CoQ10 mohou pomoci, pokud máte onemocnění související s dásněmi.

Pokud máte zájem vyzkoušet některý z uvedených doplňků stravy, poraďte se se svým zubním lékařem, abyste se ujistili, že je to správná volba pro vaše konkrétní potřeby.

Zpět do obchodu