Měli byste si vybrat kolagen nebo želatinu?

Obsah:

  • Podobný výživový profil
  • Využijte mnohostranných zdravotních výhod kolagenu a želatiny
  • Hlavní rozdíly mezi kolagenem a želatinou
  • Kterou z nich byste si měli vybrat?
  • Závěr

kolagen1n

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle, zatímco želatina je vařená forma kolagenu. Jako takové mají několik společných vlastností a výhod.

Jejich použití a aplikace se však výrazně liší. Proto se nesmějí používat zaměnitelně a možná budete muset zvolit jeden místo druhého v závislosti na svých potřebách.

Tento článek poskytuje přehled hlavních rozdílů a podobností mezi kolagenem a želatinou, aby vám pomohl při rozhodování, kterou z nich zvolit.

Podobný výživový profil

Kolagen jako nejrozšířenější bílkovina v těle tvoří přibližně 30 % hmotnostiv. Nejčastěji se vyskytuje v pojivových tkáních, jako je kůže, klouby, kosti a zuby, a poskytuje tělu strukturu, pevnost a stabilitu.

Želatina je naproti tomu bílkovinný produkt, který se vyrábí částečným rozkladem kolagenu teplem - například vařením nebo vařením zvířecí kůže nebo kostí.

Tyto podobné bílkoviny mají prakticky totožný výživový profil, jak dokládá následující tabulka, která porovnává 2 polévkové lžíce (14 g) sušeného a neslazeného kolagenu a želatiny :

Kolagen Želatina
Kalorie 50 47
Bílkoviny 12g 12g
Sacharidy 0g 0g
Tuky 0g 0g

 

Jak vidíte, kolagen i želatina obsahují téměř 100 % bílkovin a poskytují prakticky stejné množství této živiny v jedné porci.

Mají také podobné složení aminokyselin, což jsou organické sloučeniny známé jako stavební kameny bílkovin - nejčastěji se jedná o glycin.

Na druhou stranu se mohou mírně lišit v závislosti na živočišném zdroji a metodě použité k extrakci želatiny. Některé komerční želatinové výrobky navíc obsahují přidaný cukr, umělá barviva a aromata, která mohou výrazně ovlivnit nutriční profil.

SHRNUTÍ
Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle, zatímco želatina je degradovanou formou kolagenu. Mají tedy prakticky stejné nutriční složení.

Využijte mnohostranných zdravotních výhod kolagenu a želatiny

Kolagen a želatina jsou hojně využívány v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, a to především díky svým příznivým účinkům na zdraví kůže a kloubů.

Mohou pomoci snížit známky stárnutí pokožky

Kolagen a želatina mohou zlepšit příznaky stárnutí pokožky, jako je suchost, šupinatění a ztráta pružnosti, která je důsledkem snížení obsahu kolagenu v pokožce.

Studie ukazují, že příjem kolagenu a kolagenních peptidů - degradované formy kolagenu - může zvýšit produkci kolagenu v pokožce a zajistit účinky proti stárnutí.

Například dvě studie na lidech, v nichž účastníci užívali denně 10 gramů perorálního kolagenového doplňku, zjistily po 8 a 12 týdnech 28% zlepšení vlhkosti pokožky a 31% snížení fragmentace kolagenu - ukazatele ztráty kvality kolagenu.

Podobně se ve 12měsíční studii na zvířatech při užívání želatiny rybího původu zlepšila tloušťka kůže o 18 % a hustota kolagenu o 22 %.

Studie navíc ukazují, že kolagen může zvýšit hladinu kyseliny hyaluronové, další důležité složky struktury kůže, což naznačuje potenciální příznivý účinek proti poškození kůže způsobenému ultrafialovým zářením B.

A konečně, šestiměsíční studie na 105 ženách ukázala, že denní dávka 2,5 gramu kolagenních peptidů významně zlepšila vzhled pokožky snížením celulitidy, ačkoli k potvrzení tohoto účinku je zapotřebí dalšího výzkumu .

Může zlepšit zdraví kloubů

Doplnění kolagenu a želatiny může pomoci při léčbě opotřebení kloubů způsobeného cvičením a osteoartritidou, degenerativním onemocněním kloubů, které může způsobovat bolest a invaliditu.

Výzkum naznačuje, že tyto bílkoviny mohou zlepšovat zdraví kloubů tím, že se po požití hromadí v chrupavce a snižují bolest a ztuhlost.

Například v 70denní studii na 80 lidech s osteoartrózou došlo u těch, kteří denně užívali 2 gramy želatinového doplňku, k výraznému zlepšení bolesti a fyzické aktivity ve srovnání s osobami v kontrolní skupině.

Podobně ve 24týdenní studii na 94 sportovcích se u těch, kteří užívali 10 gramů kolagenu denně, výrazně zlepšila bolest kloubů, pohyblivost a zánět ve srovnání s kontrolní skupinou.

Další potenciální přínosy

Kolagen a želatina mají několik dalších společných zdravotních přínosů, mj:

  • Antioxidační aktivita. Kolagen i želatina mají antioxidační schopnosti a bojují proti negativním účinkům, které mohou mít volné radikály na stárnutí a celkové zdraví.
  • Zlepšení zdraví střev. Kolagen i želatina mohou zlepšit sliznici střev. Poškození střevní výstelky může jinak vést k syndromu děravého střeva a dalším autoimunitním onemocněním.
  • Zlepšení zdraví kostí. Doplňování rozloženého kolagenu, jako je želatina, může zvýšit hustotu kostních minerálů a tvorbu kostí a zároveň snížit jejich degradaci.

SHRNUTÍ
Kolagen a želatina mohou zlepšit zdraví kůže, kloubů, střev a kostí, a proto se hojně využívají v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Hlavní rozdíly mezi kolagenem a želatinou

Většina rozdílů mezi kolagenem a želatinou souvisí s jejich chemickou strukturou.

Ve své přirozené formě je kolagen tvořen trojitou šroubovicí sestávající ze 3 řetězců, z nichž každý obsahuje více než 1 000 aminokyselin.

Naproti tomu želatina jako degradovaná forma kolagenu prošla částečnou hydrolýzou nebo degradací, což znamená, že je složena z kratších řetězců aminokyselin.

Díky tomu je želatina lépe stravitelná než čistý kolagen. Kolagenové doplňky stravy se však většinou vyrábějí z kompletně hydrolyzované formy kolagenu zvané kolagenní peptidy a ty jsou stravitelné snadněji než želatina.

Kolagenní peptidy se rozpouštějí v horké i studené vodě. Naproti tomu většina forem želatiny se rozpouští pouze v horké vodě.

Na druhou stranu želatina může díky svým želírovacím vlastnostem vytvářet gel, který po ochlazení zhoustne, což kolagenní peptidy nemají. Proto je nelze používat zaměnitelně.

Doplňky stravy s kolagenem a želatinou lze nalézt v práškové i granulované formě. Kromě toho se želatina prodává ve formě listů.

SHRNUTÍ
Hlavní rozdíly mezi kolagenem a želatinou souvisejí především s jejich chemickou strukturou, která umožňuje kolagenu zcela se rozpustit v horké nebo studené vodě a želatině vytvořit gel, který po ochlazení zhoustne.

Který z nich byste si měli vybrat?

Jak perorálně požitý kolagen, tak želatina mají vysokou biologickou dostupnost, což znamená, že jsou účinně vstřebávány trávicím systémem.

Proto rozhodování mezi kolagenem nebo želatinou nakonec závisí na jejich účelu.

Kolagen se většinou používá jako snadno stravitelný doplněk stravy. Můžete si ho přidat do kávy nebo čaje, rozmixovat do smoothie nebo zamíchat do polévek a omáček, aniž by se změnila jejich konzistence.

Naproti tomu želatina je preferována pro své želírovací vlastnosti, které mají mnoho kulinářských využití a aplikací. Lze ji například použít k výrobě domácích želé a žvýkaček nebo k zahušťování omáček a dresinků.

Přesto, pokud chcete zvýšit příjem bílkovin, můžete mít největší prospěch, pokud se budete držet kolagenových doplňků.

Je to hlavně proto, že na etiketách kolagenových doplňků je uvedeno, kolik jich užíváte, což vám snadno umožní zvýšit jejich příjem, zatímco želatiny budete potenciálně konzumovat mnohem méně, pokud tuto formu použijete pouze v receptu.

SHRNUTÍ
Pokud se rozhodujete mezi kolagenem a želatinou, zvažte jejich účel. Kolagen se většinou používá jako doplněk stravy, zatímco želatina se upřednostňuje při vaření.

Závěr

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle a želatina je degradovaná forma kolagenu.

Mají tedy prakticky totožný výživový profil a obě mohou zlepšit zdraví vašich kloubů, kůže, střev, vlasů a kostí.

Používají se však k různým účelům kvůli rozdílům v jejich chemické struktuře.

Pokud hledáte doplněk stravy, může být vhodnější kolagen. Naopak želatina se skvěle hodí do dezertů a pokrmů, které vyžadují hustší, želatinovou strukturu.

Zpět do obchodu