Může vám echinacea pomoci v boji proti nachlazení?

Obsah:

 • Funguje echinacea?
 • Pěstování echinacey je u nás snadné
 • Echinacea vždy po ruce, když ji vaše imunita potřebuje
 • Možné vedlejší účinky echinacey
 • Jak používat echinaceu
 • Závěr

echinacea

Echinacea je skupina kvetoucích rostlin, které patří do čeledi sedmikráskovitých spolu s rostlinami jako slunečnice, čekanka, heřmánek a chryzantéma.

Existují různé druhy, z nichž oblíbená je Echinacea purpurea. Mezi další druhy patří Echinacea pallida, Echinacea laevigata a Echinacea tennesseensis.

Rostliny echinacey obsahují úctyhodné množství účinných látek, jako je kyselina kávová, alkamidy, fenolové kyseliny, kyselina rozmarýnová, polyacetyleny a mnoho dalších.

Listy a kořeny rostliny se v tradiční medicíně již dlouho používají ke zmírnění zánětů a posílení imunitních funkcí.

Je oblíbená jako přírodní prostředek ke zmírnění příznaků nachlazení a chřipky, jako je rýma, kýchání a tlak v dutinách. Možná si však kladete otázku, zda si tato bylina zaslouží místo ve vaší lékárničce a zda skutečně zabraňuje nachlazení a léčí ho.

Tento článek pojednává o bezpečnosti a účinnosti používání echinacey k léčbě běžného nachlazení.

Funguje echinacea?

Výzkumy přinesly smíšené výsledky ohledně schopnosti echinacey zmírnit příznaky běžného nachlazení.

Například jeden přehled 16 studií dospěl k závěru, že bylina je v prevenci a léčbě infekcí horních cest dýchacích, jako je nachlazení, účinnější než placebo.

Jiný přehled 14 studií zjistil, že snižuje pravděpodobnost vzniku běžného nachlazení o 58 % a zkracuje dobu trvání příznaků o 1,4 dne.

Podobně v jedné studii na 80 osobách zkrátilo užívání echinacey při nástupu příznaků nachlazení dobu trvání příznaků o 67 % ve srovnání s placebem.

V přehledu, kterého se zúčastnilo téměř 2 500 osob, bylo zjištěno, že extrakt z echinacey snižuje riziko opakovaných infekcí dýchacích cest a omezuje komplikace, jako je zápal plic, angína a ušní infekce.

Několik studií na zkumavkách a na zvířatech také dospělo k závěru, že extrakt může posílit imunitní funkce zvýšením produkce specifických imunitních buněk v těle .

Nejen to, ale mohl by také pomoci při léčbě příznaků chřipky.

V jedné studii na 473 lidech s chřipkou bylo pití nápoje na bázi echinacey při léčbě příznaků stejně účinné jako antivirové léky. Studie však byla financována výrobcem léku, což mohlo výsledky ovlivnit .

Na druhou stranu rozsáhlý přehled 24 studií ukázal, že echinacea příznakům nachlazení významně nezabránila. Byly však nalezeny slabé důkazy, že tato bylina může snížit výskyt nachlazení .

Nicméně podle tohoto přehledu má mnoho studií o účinnosti echinacey vysoké riziko zkreslení a jsou nedostatečně podložené, což znamená, že výsledky nemusí být statisticky významné.

Proto je zapotřebí kvalitnějšího výzkumu, aby bylo možné určit, zda tato bylina může pomoci při léčbě běžného nachlazení.

SHRNUTÍ
Některé studie zaznamenaly, že echinacea by mohla pomoci při prevenci a léčbě nachlazení, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.

Pěstování echinacey je v naší oblasti snadné

Echinacea purpurová (lat. echinacea purpurea) se vyznačuje jasně zbarvenými fialovými nebo fialovorůžovými květy, kterými se zdobí od června do září. Samotná rostlina dorůstá výšky přibližně jednoho metru. Uprostřed květu má černé jádro poseté již zmíněnými drobnými trny, které inspirovaly její řecký název.

Ačkoli pochází ze severoamerických prérií, lze ji dnes snadno pěstovat i u nás, ideálně na záhonu s kyprou půdou. Existuje devět druhů echinacey, ale nejvíce bioaktivních a zdraví prospěšných látek má echinacea fialová. Existuje dokonce více než sto kultivarů a v obchodech najdete bílou variantu nebo exempláře s poloplnými květy. Když se rozhodnete pěstovat vlastní echinaceu, měli byste dbát na správný výběr.

Echinacea vždy po ruce, když ji vaše imunita potřebuje

Sílu výtažků z echinacey využívá celá řada doplňků stravy. Najdete je v různých formách - tablety, kapsle, tinktury a sirupy, sušené byliny, čaje, dermatologické přípravky, jako jsou krémy.

Důležité je, aby doplněk stravy obsahoval extrakt z Echinacea purpurea, protože se jedná o druh s největšími zdravotními účinky. Pro doplnění účinku echinacey při podpoře obranyschopnosti organismu výrobci obvykle přidávají k extraktu dávku vitaminu C a zinku.

Jak připravit olej nebo extrakt z listů Echinacea purpurea?

Pokud vám echinacea zkrášlí zahradu, můžete si připravit extrakt nebo olej ze sušených i čerstvých listů.

 • Příprava oleje z Echinacea purpurea
  Sušené listy (ideálně doplněné cibulí, kořenem a květy) vložte do zavařovací sklenice s asi ¾ sklenice olivového oleje nebo jiné varianty lisovaného za studena. Nechte louhovat na světlém místě po dobu tří týdnů a poté přeceďte přes sítko. Olej lze aplikovat na pokožku, ale také vnitřně pro posílení imunity.
 • Příprava extraktu z Echinacea purpurea
  Hrst čerstvých listů echinacey zalijeme půl litrem více než 60% alkoholu, dobře protřepeme a uložíme na světlém místě. Každé dva dny znovu protřepejte a po týdnu a půl přeceďte a přelijte do menší nádoby. Extrakt je určen k přímé spotřebě.

Možné nežádoucí účinky echinacey

Ačkoli je echinacea obecně považována za bezpečnou, pokud je používána podle návodu, jsou s ní spojeny možné nežádoucí účinky, včetně bolesti žaludku, nevolnosti, vyrážky, potíží s dýcháním a otoků kůže.

Kromě toho, ačkoli studie ukazují, že bylinu mohou bezpečně užívat těhotné a kojící ženy, měla by být používána s opatrností, dokud nebudou k dispozici kvalitnější studie na lidech.

U dětí může být echinacea spojena se zvýšeným rizikem vyrážek, proto se často nedoporučuje používat u dětí mladších 12 let.

Kromě toho, pokud máte nějaké základní onemocnění nebo užíváte nějaké léky, měli byste se před použitím echinacey poradit se svým lékařem.

SHRNUTÍ
Echinacea je obecně bezpečná a je spojena s minimem nežádoucích vedlejších účinků. Děti, osoby se základními onemocněními a těhotné nebo kojící ženy by měly být při jejím užívání opatrné.

Jak používat echinaceu

Echinacea je běžně dostupná v obchodech se zdravou výživou, lékárnách a online ve formě čaje, tablet a tinktury.

Ačkoli neexistuje žádné oficiální doporučené dávkování extraktu z echinacey, většina studií hodnotila účinky dávek 450 - 4 000 mg denně po dobu až 4 měsíců.

Mnoho kapslí a doplňků stravy obsahuje jeden nebo dva druhy kořene echinacey a často jsou kombinovány s dalšími složkami, jako je vitamin C nebo černý bez.

K dispozici je také čaj z echinacey, který může obsahovat až 1 000 mg kořene v jedné porci.

Ať už si vyberete jakoukoli formu, je nejlepší začít s nízkou dávkou a postupně ji zvyšovat, abyste posoudili svou snášenlivost. Pokud zaznamenáte jakékoli negativní vedlejší účinky, přestaňte přípravek užívat a poraďte se se svým lékařem.

Při nákupu doplňku stravy hledejte výrobky, které byly testovány nezávislou třetí stranou.

SHRNUTÍ
Echinaceu lze nalézt ve formě čaje, tinktury a kapslí. Většina studií hodnotila účinky echinacey v dávkách 450 - 4000 mg denně po dobu 4 měsíců.

Závěr

Echinacea je silná bylina se silnými léčivými účinky.

Ačkoli některé výzkumy zjistily, že by mohla léčit nachlazení a předcházet mu, jiné studie dospěly k závěru, že je nepravděpodobné, že by měla nějaký významný účinek. Proto jsou zapotřebí další kvalitní studie na lidech.

Přesto je echinacea spojována s minimálními nežádoucími účinky na zdraví, a pokud ji shledáte užitečnou, může být skvělým doplňkem vaší přírodní léčby proti nachlazení.

Zpět do obchodu