11 potravin, které prospívají játrům

Obsah:

 • Jaké potraviny jsou nejlepší pro vaše játra?
 • Díky čemu jsou potraviny dobré pro vaše játra?
 • Co ještě můžete udělat pro udržení zdravých jater?
 • Často kladené otázky
 • Závěr

jatra


Strava hraje klíčovou roli při udržování zdraví jater. Mnoho potravin obsahuje sloučeniny, které prokazatelně pomáhají zlepšovat jaterní enzymy, chrání před hromaděním tuku a snižují zánět a oxidační stres.

Játra jsou zodpovědná za různé tělesné procesy od produkce bílkovin, cholesterolu a žluči až po ukládání vitaminů, minerálů a dokonce i sacharidů.

Odstraňují také toxiny, jako je alkohol, drogy a přirozené vedlejší produkty metabolismu. Udržování jater v dobré kondici je důležité pro zachování zdraví.

Tento článek uvádí 11 nejlepších potravin, které můžete jíst pro udržení zdravých jater.

Jaké potraviny jsou pro vaše játra nejlepší?

1. Káva

Káva je jedním z nejlepších nápojů, které můžete pít na podporu zdraví jater.

Studie prokázaly, že pití kávy chrání játra před onemocněním, a to i u těch, kteří již mají zdravotní problémy spojené s tímto orgánem.

Například studie v přehledu výzkumů z roku 2016 ukázaly, že pití kávy pomáhá snižovat riziko cirhózy neboli trvalého poškození jater u lidí s chronickým onemocněním jater.

Podle přehledu výzkumu z roku 2016 může pití kávy také pomoci snížit riziko vzniku běžného typu rakoviny jater. Má také pozitivní účinky na onemocnění jater a záněty.

Vědci dokonce zjistili, že je spojena s nižším rizikem úmrtí u lidí s chronickým onemocněním jater. Největší přínos je pozorován u lidí, kteří vypijí alespoň 3 šálky kávy denně.

Podle přehledu z roku 2016 tyto výhody zřejmě pramení z její schopnosti zabraňovat hromadění tuku a kolagenu. Tuk a kolagen jsou dva hlavní markery onemocnění jater.

Káva také zvyšuje hladinu antioxidantu glutathionu. Antioxidanty neutralizují škodlivé volné radikály, které se přirozeně vyskytují v těle a mohou poškozovat buňky.

2. Čaj

Čaj je obecně považován za zdraví prospěšný, ale důkazy ukazují, že může mít zvláštní přínos pro játra.

V roce 2020 bylo na základě přehledu 15 studií zjištěno, že zelený čaj snižuje hladinu jaterních enzymů u osob s nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD).

Podobné výsledky přinesla i další studie, která uváděla, že doplňování extraktu ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů významně snížilo hladiny jaterních enzymů alaninaminotransferázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST) u lidí s NAFLD.

Kromě toho bylo v přehledu z roku 2017 zjištěno, že u lidí, kteří pili zelený čaj, byla nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny jater. Nejnižší riziko bylo zaznamenáno u lidí, kteří vypili čtyři a více šálků denně.

Přesto by někteří lidé, zejména ti, kteří mají problémy s játry, měli být opatrní a před konzumací zeleného čaje jako doplňku stravy se poradit s lékařem.

Bylo zaznamenáno několik zpráv o poškození jater v důsledku užívání doplňků stravy obsahujících extrakt ze zeleného čaje.

3. Grapefruit

Grapefruit obsahuje antioxidanty, které přirozeně chrání játra. Dva hlavní antioxidanty obsažené v grapefruitu jsou naringenin a naringin.

Je známo, že ochranné účinky grapefruitu se projevují dvěma způsoby - snížením zánětu a ochranou buněk.

Podle analýzy z roku 2023 studie také prokázaly, že tyto antioxidanty mohou pomoci snížit rozvoj jaterní fibrózy. Fibróza jater je škodlivý stav, při kterém se v játrech tvoří nadměrné množství pojivové tkáně. Obvykle je důsledkem chronického zánětu.

Účinky samotného grapefruitu nebo grapefruitové šťávy, spíše než jeho složek, nebyly studovány. Podle analýzy z roku 2023 byly navíc téměř všechny studie zabývající se antioxidanty v grapefruitu provedeny na zvířatech.

Nicméně současné důkazy naznačují, že grapefruit může být prospěšný pro zdraví jater tím, že pomáhá předcházet jejich poškození a zánětům.

4. Borůvky a brusinky

Borůvky a brusinky obsahují antokyany, což jsou antioxidanty, které dávají bobulím jejich charakteristické barvy. Jsou také spojovány s mnoha zdraví prospěšnými účinky.

Jedna studie z roku 2021 zjistila, že užívání brusinkového doplňku po dobu šesti měsíců zlepšilo jaterní steatózu neboli ztučnění jater u lidí s NAFLD.

Kromě toho bylo ve studiích ve zkumavkách prokázáno, že extrakt z borůvek inhibuje růst lidských buněk rakoviny jater. Je však třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda lze tento účinek zopakovat u lidí.

Pravidelné zařazování těchto plodů do jídelníčku je dobrým způsobem, jak zajistit játrům dostatek antioxidantů, které potřebují k udržení zdraví.

5. Hrozny

Hrozny, zejména červené a fialové hrozny, obsahují řadu prospěšných rostlinných sloučenin, které mohou prospívat zdraví jater.

Studie provedená v roce 2020 na potkanech naznačuje, že hrozny a hroznová šťáva mohou mít řadu pozitivních účinků, i když není jasné, zda výsledky studií na zvířatech znamenají totéž i pro člověka.

Mezi příznivé účinky může patřit např:

 • snížení zánětu
 • prevenci poškození buněk
 • zvýšení hladiny antioxidantů

Nicméně studie z roku 2022 naznačuje, že konzumace výrobků z hroznů nemá významný vliv na jaterní enzymy a nemusí přispívat ke zlepšení funkce jater.

Před doporučením užívání extraktu z hroznových jader na podporu zdraví jater je třeba provést další studie.

6. Opuncie

Opuncie (Opuntia ficus-indica) je oblíbený druh jedlého kaktusu. Lidé běžně konzumují plody a jejich šťávu.

V tradiční medicíně se již dlouho používá jako lék na následující stavy:

 • zranění
 • únava
 • zažívací potíže
 • onemocnění jater

Studie z roku 2016 zjistila, že extrakt z této rostliny může pomoci zvládnout příznaky kocoviny.

Opuncie by také mohla chránit játra před toxicitou alkoholu díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

Je třeba provést další studie na lidech, zejména s použitím plodů opuncie a šťávy namísto extraktu. Dosavadní studie však prokázaly, že opuncie pozitivně ovlivňuje játra.

7. Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je zdrojem dusičnanů a antioxidantů zvaných betalainy.

Studie na zvířatech prokázaly, že šťáva z červené řepy může pomoci snížit oxidační poškození a zánět v játrech.

Ačkoli však studie na zvířatech vypadají slibně, k potvrzení prospěšnosti šťávy z červené řepy na zdraví lidských jater jsou zapotřebí další studie.

8. Křížatá zelenina

Křížatá zelenina je známá svým vysokým obsahem vlákniny a výraznou chutí. Jsou také bohaté na prospěšné rostlinné sloučeniny.

Mezi příklady křížaté zeleniny patří např:

 • brokolice
 • růžičková kapusta
 • zelí
 • květák

Studie naznačují, že brukvovitá zelenina obsahuje určité sloučeniny, které mění proces detoxikace a chrání před škodlivými látkami.

Ve studii z roku 2016 se u myší, které byly krmeny brokolicí, vyvinulo méně jaterních nádorů nebo ztukovatění jater než u myší v kontrolní skupině.

Ačkoli jsou studie na lidech omezené, brukvovitá zelenina vypadá slibně jako potravina prospěšná pro zdraví jater.

9. Ořechy

Ořechy jsou bohaté na několik klíčových živinDůvěryhodný zdroj, mj:

 • zdravé tuky
 • antioxidanty
 • vitamín E
 • prospěšné rostlinné sloučeniny

Tyto živiny jsou zodpovědné za několik zdraví prospěšných látek.

Studie z roku 2019 zjistila, že strava s vyšším obsahem ořechů je spojena se sníženým rizikem NAFLD.

Ačkoli je zapotřebí provést další kvalitní studie, předběžné údaje naznačují, že ořechy jsou důležitou skupinou potravin pro zdraví jater.

10. Mastné ryby

Mastné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, což jsou zdravé tuky, které pomáhají snižovat zánět a jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění.

Analýza z roku 2016 zjistila, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají snižovat množství jaterního tuku a triglyceridů u lidí s NAFLD nebo nealkoholickou steatohepatitidou.

Přestože se zdá, že konzumace tučných ryb bohatých na omega-3 je pro játra prospěšná, není přidání většího množství omega-3 tuků do stravy jedinou věcí, kterou je třeba zvážit.

Důležitý je také poměr omega-3 a omega-6 tuků.

Většina lidí překračuje doporučení pro příjem omega-6 tuků, které se nacházejí v mnoha rostlinných olejích a máslech.

Podle jedné studie na zvířatech může příliš vysoký poměr omega-6 a omega-3 podporovat vznik onemocnění jater.

Kromě toho, že do svého jídelníčku přidáte více srdci prospěšných tuků omega-3, je dobré snížit příjem tuků omega-6, které podporují záněty.

11. Olivový olej

Olivový olej je považován za zdravý tuk díky mnoha zdravotním přínosům, včetně pozitivních účinků na zdraví srdce a metabolismus.

Má také pozitivní vliv na játra.

Podle studie z roku 2018 by dodržování středomořské stravy bohaté na olivový olej mohlo být spojeno se sníženým rizikem steatózy jater u starších dospělých.

Několik dalších studií zjistilo podobné účinky konzumace olivového oleje u lidí, včetně menšího hromadění tuku v játrech a zlepšení hladiny jaterních enzymů v krvi.

Hromadění tuku v játrech je součástí první fáze jaterního onemocnění. Pozitivní účinky olivového oleje na jaterní tuk i na další zdravotní aspekty z něj proto činí cennou součást zdravé stravy.

Čím je potravina prospěšná pro vaše játra?

Zařazení většího množství potravin bohatých na živiny do vašeho jídelníčku je jednoduchý, ale účinný způsob, jak zlepšit zdraví vašich jater.

Mnoho potravin totiž obsahuje sloučeniny, jako jsou antioxidanty, které mohou podpořit zdraví jater tím, že snižují zánět, zmírňují oxidační stres a zabraňují poškození buněk.

Některé potraviny mají také vysoký obsah vlákniny, která může podpořit regulaci hmotnosti a zajistit správné fungování jater.

Kromě toho mohou jiné potraviny obsahovat živiny, jako jsou bílkoviny nebo zdravější tuky, které mohou být prospěšné při léčbě nebo prevenci jiných onemocnění spojených s onemocněním jater, jako je například cukrovka.

akcnibalicky

Co dalšího můžete udělat pro udržení zdravých jater?

Kromě změny stravy můžete pro udržení zdravých jater udělat i několik dalších věcí.

Několik příkladů zahrnuje:

 • Dosáhněte a udržujte si přiměřenou hmotnost: Nadváha nebo obezita mohou zvyšovat riziko NAFLD. Udržování přiměřené hmotnosti může pomoci podpořit funkci jater.
 • Zůstaňte aktivní: Pravidelné cvičení může pomoci snížit hladinu triglyceridů a snížit množství tuku v játrech.
 • Umírněný příjem alkoholu: Konzumace velkého množství alkoholu může negativně ovlivnit funkci jater a způsobit jejich poškození. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje omezit příjem alkoholu na jeden nápoj denně u žen a dva nápoje denně u mužů.
 • Dodržujte správnou hygienu: Mytí rukou po použití toalety a před jídlem nebo přípravou jídla může pomoci zabránit některým infekcím, které mohou poškodit játra, včetně hepatitidy.
 • Používejte bariérové metody: Pohlavní styk bez kondomu nebo jiných bariér může zvýšit riziko hepatitidy B nebo hepatitidy C.

Často kladené otázky

Jaké potraviny bych měl jíst při problémech s játry?

Mnoho potravin obsahuje specifické sloučeniny nebo antioxidanty, u kterých bylo prokázáno, že podporují funkci jater. Mezi několik příkladů patří grapefruit, borůvky, brusinky, tučné ryby, olivový olej a brukvovitá zelenina, jako je brokolice nebo růžičková kapusta.

Jaké potraviny bych neměl jíst, pokud mám problémy s játry?

Nadměrná konzumace některých potravin je podle věrohodných zdrojů spojena se zvýšeným rizikem vzniku NAFLD. Měli byste se snažit omezit příjem následujících potravin, abyste si udrželi zdravá játra:

 • červené maso
 • zpracované maso
 • nealkoholické nápoje a limonády
 • potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, transmastných kyselin a jednoduchých cukrů, např. jídla z
 • rychlého občerstvení.
 • plnotučné mléčné výrobky

Co mohu pít na propláchnutí jater?

Přestože není možné játra "propláchnout" nebo detoxikovat, existuje mnoho nápojů bohatých na antioxidanty, které mohou pomoci podpořit zdraví jater. Některé studie na lidech a zvířatech naznačují, že funkci jater může podpořit zejména zelený čaj, káva a šťáva z červené řepy.

Závěr

Vaše játra jsou důležitým orgánem s mnoha základními funkcemi a doporučuje se udělat vše pro jejich ochranu.

Výše uvedených 11 potravin prokázalo příznivé účinky na játra. Mezi tyto příznivé účinky patří následující:

 • snížení rizika onemocnění jater a rakoviny
 • vyšší hladina antioxidantů a detoxikačních enzymů
 • ochrana před škodlivými toxiny

Zařazení těchto potravin do jídelníčku je přirozený a zdravý způsob, jak pomoci udržet játra v co nejlepší kondici.

Zpět do obchodu