6 zdravotních výhod jablečného octa

Obsah:

 • 6 vědecky podložených zdravotních přínosů jablečného octa
 • Dávkování a způsob použití jablečného octa
 • Závěr

jablečný ocet

Výzkum naznačuje, že jablečný ocet může mít zdraví prospěšné vlastnosti, včetně antimikrobiálních a antioxidačních účinků.

Jablečný ocet je oblíbeným domácím prostředkem. Lidé ho po staletí používají při vaření a v přírodní medicíně. Může mít určité zdraví prospěšné účinky.

Mezi ně mohou patřit např:

 • pomoc při hubnutí
 • snižování hladiny cholesterolu
 • snižování hladiny cukru v krvi
 • zlepšení příznaků cukrovky

Výzkum je však nedostatečný a je třeba provést další studie, než bude možné doporučit jej jako alternativní léčbu.
Tento článek obsahuje přehled důkazů o šesti možných zdravotních účincích jablečného octa.

6 vědecky podložených zdravotních přínosů jablečného octa

1. Vysoký obsah kyseliny octové

Kyselina octová je hlavní účinnou složkou octa, která mu dodává silně kyselou vůni a chuť. Vědci se domnívají, že právě tato kyselina je zodpovědná za zdraví prospěšné účinky jablečného octa. Jablečný ocet obsahuje přibližně 5 % kyseliny octové.
Organický, nefiltrovaný jablečný ocet obsahuje také látku zvanou mateřídouška, která se skládá z vláknitých bílkovin, enzymů a přátelských bakterií, jež dodávají výrobku jeho kalný vzhled.
Někteří se domnívají, že právě mateřídouška je zodpovědná za většinu jeho zdravotních účinků, ačkoli to žádná studie nepotvrdila.
Jablečný ocet neobsahuje mnoho vitaminů ani minerálních látek, ale kvalitní značky mohou obsahovat některé aminokyseliny a antioxidanty.

2. Může pomáhat ničit škodlivé bakterie

Ocet může pomoci zabíjet choroboplodné zárodky, včetně některých kmenů bakterií.
Lidé tradičně používají ocet k čištění a dezinfekci, léčbě plísní nehtů, vší, bradavic a ušních infekcí.
Hippokrates, otec moderní medicíny, používal ocet k čištění ran již před více než 2 000 lety.
Ocet je také konzervačním prostředkem v potravinách. Výzkumy prokázaly, že zabraňuje růstu bakterií, jako je E. coli, a kažení potravin.
Pokud hledáte přírodní způsob konzervace potravin, mohl by vám pomoci jablečný ocet.

3. Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zvládnout cukrovku

Zatím jedním z nejpřesvědčivějších využití octa je pomoc při léčbě cukrovky 2. typu.
Cukrovka 2. typu se vyznačuje vysokou hladinou cukru v krvi způsobenou inzulinovou rezistencí neboli neschopností produkovat inzulin.
Nicméně i lidé bez cukrovky mohou mít prospěch z důvěryhodného zdroje pro udržení hladiny cukru v krvi v typickém rozmezí, protože někteří vědci se domnívají, že vysoká hladina cukru v krvi je hlavní příčinou stárnutí a různých chronických onemocnění.

Klinická studie z roku 2019 naznačuje, že konzumace jablečného octa může mít příznivý vliv na glykemický index a oxidační stres u osob s diabetem a dyslipidemií. Přehled klinických studií z roku 2021 rovněž zjistil, že konzumace ACV může mít příznivý vliv na stav glykémie u dospělých.

Tato zjištění je však třeba interpretovat s opatrností, protože k lepšímu pochopení potenciálních přínosů jablečného octa jsou stále zapotřebí rozsáhlejší studie. Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví (NCCIH)Důvěryhodný zdroj totiž uvádí, že je důležité, aby lidé nenahrazovali léčbu neověřenými zdravotními produkty.
Jablečný ocet je obecně považován za bezpečný. Pokud však užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, poraďte se před zvýšením příjmu octa se svým lékařem.

4. Může pomoci při hubnutí

Studie možná překvapivě ukazují, že ocet by mohl pomoci lidem zhubnout.
Několik studií na lidech ukazuje, že ocet může zvýšit pocit sytosti. To může vést k tomu, že sníte méně kalorií a zhubnete.
Jeden přehled výzkumů uvádí, že v krátkodobých studiích, kdy účastníci konzumovali jablečný ocet s jídlem obsahujícím pevnou stravu, došlo k potlačení chuti k jídlu po dobu 120 minut po jídle. Během 3 až 24 hodin po konzumaci jablečného octa také méně svačili.
Dlouhodobější studie, které zkoumali, však neprokázaly žádný vztah mezi jablečným octem a potlačením chuti k jídlu.
Nicméně jiná randomizovaná kontrolní studie z roku 2024 prokázala významné snížení hmotnosti (6-8 kg ), poměru tělesného tuku, obvodu pasu a boků, indexu tělesné hmotnosti (BMI), hladiny cukru a tuků v krvi a cholesterolu po konzumaci 3 denních dávek jablečného octa (15 mililitrů na polévkovou lžíci (ml/polévková lžíce) po dobu 12 týdnů. K ověření těchto výsledků se doporučují rozsáhlejší studie.

5. Může zlepšit zdraví srdce

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí.
Riziko srdečních onemocnění může ovlivňovat několik biologických faktorů.
Výzkum naznačuje, že ocet by mohl některé z nich případně zlepšit. Mnoho studií o prospěšnosti jablečného octa však bylo provedeno na zvířatech, což nemusí odrážet přínos u lidí.

Z přehledu studií na lidech i na zvířatech, který provedla společnost 2020Trusted, vyplývá, že jablečný ocet může mít potenciálně příznivý vliv na hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou, lipoproteinů s nízkou hustotou, triglyceridů a celkového cholesterolu.
V roce 2021 provedený přehled výzkumů na lidech zjistil, že jablečný ocet může příznivě ovlivnit hladinu celkového cholesterolu.

Oba přehledy však poukázaly na omezení v kvalitě a rozsahu dostupného výzkumu, který by tato tvrzení podpořil.
Vědci musí provést více studií, než dospějí k jednoznačným závěrům.

6. Může zlepšit zdraví pokožky

Někteří lidé používají jablečný ocet jako běžný prostředek proti kožním onemocněním, jako je suchá kůže a ekzémy.
Pokožka je přirozeně mírně kyselá. U lidí s ekzémem však může být méně kyselá. Lokální aplikace zředěného jablečného octa může pomoci obnovit přirozené pH pokožky a zlepšit její ochrannou bariéru.

Výzkum z renomovaného zdroje to však nemusí potvrdit a varuje, že jablečný ocet může u některých lidí, zejména u těch s kožními onemocněními, jako je ekzém, pokožku skutečně podráždit.
Než začnete zkoušet nové prostředky, zejména na poškozenou pokožku, poraďte se se svým lékařem. Vyhněte se aplikaci neředěného octa na pokožku, protože může způsobit popáleniny.

Dávkování a způsob použití jablečného octa

Nejlepší způsob, jak zařadit jablečný ocet do svého jídelníčku, je používat ho při vaření. Je to jednoduchý přídavek do potravin, jako jsou salátové dresinky a domácí majonéza.
Někteří lidé ho také rádi ředí ve vodě a pijí ho jako nápoj. Standardní dávkování se pohybuje od 1 - 2 čajových lžiček (5 - 10 ml) do 1 - 2 polévkových lžic (15 - 30 ml) denně, rozmíchaných ve velké sklenici vody.

Nejlepší je začít s malými dávkami a vyhnout se užívání velkého množství. Příliš mnoho octa může způsobit škodlivé
vedlejší účinky, včetně eroze zubní skloviny a možných interakcí s léky.
Někteří dietologové doporučují používat organický, nefiltrovaný jablečný ocet, který obsahuje "matku".

Často kladené otázky

Jaké jsou nevýhody jablečného octa?
Konzumace jablečného octa je spojena s možností výskytu některých nežádoucích účinků. Mezi ně patří např:

 • může způsobit zažívací potíže
 • může snížit obsah draslíku
 • může narušovat zubní sklovinu
 • může způsobit popáleniny na kůži a v krku
 • může se vzájemně ovlivňovat s některými léky, jako jsou diuretika a některé léky na cukrovku.

Přesto je nepravděpodobné, že by standardní denní dávka 1-2 polévkové lžíce vedla k těmto účinkům.

Je lepší pít jablečný ocet ráno nebo večer?

Ačkoli jablečný ocet může mít některé zdravotní účinky, chybí výzkumy týkající se jeho konzumace před spaním ve srovnání s jinou dobou, například ráno. Chcete-li se vyhnout vedlejším účinkům, jako jsou zažívací potíže nebo reflux kyselin v noci, konzumujte ho alespoň 2-3 hodiny před spaním.

Jaké jsou výhody žvýkání žvýkaček s jablečným octem?

Užívání jablečného octa ve formě žvýkaček má potenciálně stejné výhody jako konzumace malého množství samotného octa. Může mít například pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Kromě toho tyto žvýkačky často obsahují další prospěšné vitaminy nebo minerály.
Neexistují však žádné konkrétní důkazy, že užívání žvýkaček s jablečným octem je stejné jako konzumace jablečného octa. Některé žvýkačky navíc mohou obsahovat cukr, který by mohl narušit příznivý účinek na hladinu cukru v krvi.

Závěr

Mnoho internetových stránek a zastánců přírodní péče o zdraví tvrdí, že jablečný ocet má výjimečné zdravotní účinky, včetně zvyšování energie a léčby nemocí.

Bohužel existuje jen málo výzkumů, které by potvrzovaly většinu tvrzení o jeho příznivých účincích na zdraví.
Přesto některé studie naznačují, že může mít určité přínosy, včetně ničení bakterií, snižování hladiny cukru v krvi a podpory hubnutí.

Jablečný ocet se zdá být bezpečný, pokud se ředí a neužívá se v nadměrném množství.
Má také řadu dalších použití, která nesouvisejí se zdravím, například jako přírodní kondicionér na vlasy, přípravek pro péči o pleť a čisticí prostředek.

Zpět do obchodu