6 způsobů, jak dosáhnout rychlejšího a silnějšího růstu vlasů

Obsah:

 • Jak rychle vlastně vlasy rostou?
 • Fáze růstu vlasů
 • Lze prodloužit anagenní fázi pro růst vlasů?
 • Jak dosáhnout toho, aby vlasy rostly hustěji
 • Co může ovlivnit růst vlasů?
 • Další tipy pro růst vlasů
 • Často kladené otázky o růstu vlasů
 • Závěr

Růst vlasů_1

Mezi metody, které napomáhají rychlejšímu a silnějšímu růstu vlasů, mohou patřit doplňky stravy, změny jídelníčku a lokální masti. Přesto je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, jak tělo reguluje růst vlasů.

Jak rychle vlastně vlasy rostou?

Narodíte se se všemi vlasovými folikuly, které kdy budete mít. Jen na hlavě máte přibližně 100 000 folikulů. S přibývajícím věkem některé folikuly přestávají produkovat vlasy, což způsobuje plešatost nebo řídnutí vlasů.

Celkově může růstový cyklus každého vlasu na pokožce hlavy trvat 2 až 6 let.

Rychlost růstu vlasů závisí na faktorech, jako je váš věk, typ vlasů, celkový zdravotní stav a některé zdravotní potíže. Přečtěte si, co víme o vědeckých poznatcích o růstu vlasů a jak tyto poznatky využít pro zdravější vlasy.

Fáze růstu vlasů

Vlasy rostou ve třech fázích a každý pramen vlasů se řídí vlastní časovou osou:

 • Anagen. Fáze aktivního růstu vlasů trvá 3 až 10 let.
 • Katagen. Přechodná fáze, ve které vlasy přestávají růst, trvá 2 až 3 týdny.
 • Telogen. Klidová fáze, ve které vlasy vypadávají, trvá 3-4 měsíce.

V daném okamžiku je v průměru 90 % vlasových folikulů ve vlasové pokožce ve fázi anagenu, asi 1 % ve fázi katagenu a asi 9 % ve fázi telogenu. Poslední skupina představuje přibližně 100 až 150 pramenů vlasů, které každý den vypadnou.

Lze prodloužit anagenní fázi pro růst vlasů?

Jak dlouho anagenní fáze trvá, závisí na tom, jak dlouhé jsou vaše vlasy a zda se buňky v základu folikulu nadále množí a stávají se z nich vlasové buňky.

Vlasy rostou, protože buňky matrix se zbavují části své struktury, když dosáhnou horní části folikulu. Vypuštěná struktura se spojí s keratinem a vytvoří vlasová vlákna, která vystupují z povrchu kůže.

Vědci stále zkoumají, co v našem těle spouští anagenní fázi, a je třeba provést další studie, abychom s jistotou věděli, co lze pro podporu růstu vlasů udělat.

Přesto existují kroky, které můžete podniknout a které mohou podpořit zdravé vlasy během anagenní fáze.

Jak dosáhnout toho, aby vaše vlasy rostly hustěji

Vlasy se skládají z keratinu a odumřelých kožních buněk.

Ačkoli neexistuje žádný přímý způsob, jak přimět vlasy k rychlejšímu růstu přes noc, existují kroky, které můžete podniknout, abyste si udrželi zdravé a dlouhé vlasy.

1. Dodržujte příjem vitamínů a živin

Ačkoli mnoho společností propaguje vitamíny nebo doplňky stravy pro růst vlasů, ne vždy mají přímý vliv na délku vlasů. Vaše tělo potřebuje k růstu vlasů hodně energie, takže příliš nízký příjem kalorií a některých živin může mít na růst vlasů vliv.

Obecně je nejlepší získávat vitamíny a živiny ze stravy. Můžete se však také zaměřit na užívání některých doplňků stravy - zejména pokud jich máte nedostatek.

Níže uvádíme některé živiny, o kterých se běžně říká, že podporují růst vlasů, a vědecké důkazy o jejich účinnosti:

 • V jedné studii bylo zjištěno, že extrakt z makrelového oleje prodlužuje vlasová vlákna a podporuje růst během anagenní fáze. Je důležité poznamenat, že tato studie byla provedena na myších; v současné době neexistuje žádný věrohodný výzkum prováděný na lidech.
 • Zinek může mít vliv pouze na osoby s jeho nedostatkem Nedostatek zinku hraje roli při vypadávání vlasů, přičemž jeho nižší hladina je běžná u alopecie areata - autoimunitního onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů.
 • Biotin (vitamin B7) může ovlivňovat pouze osoby s nedostatkem biotinu Ačkoli je biotin často propagován pro růst vlasů, neexistuje dostatek důkazůDůvěryhodný zdroj, které by prokázaly, že funguje, pokud ho nemáte nedostatek.
 • Vitamin C nepravděpodobný a podpořený pouze neoficiálními důkazy Antioxidační účinky vitaminu C mohou pomoci předcházet oxidačnímu stresu, který může způsobit šedivění a řídnutí vlasů. Neexistují však žádné důkazy, že by vitamin C přímo ovlivňoval růst vlasů.
 • Železo může mít vliv pouze na osoby s nedostatkem železa Nedostatek železa je běžně spojován s vypadáváním vlasů. Mezi běžné příznaky, na které je třeba se zaměřit, patří řídnutí vlasů nebo větší vypadávání vlasů než obvykle.
 • Vitamin D může mít vliv pouze na lidi s autoimunitním vypadáváním vlasů Studie zjistily, že lidé s alopecií areata mají běžně nedostatek vitaminu D, ale je třeba dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda existuje jasná souvislost s vypadáváním vlasů.

Než vyzkoušíte doplňky stravy, jako je biotin, keratin nebo jiné živiny, poraďte se se svým lékařem. Mohou se vzájemně ovlivňovat s jakýmikoliv léky, které užíváte, a způsobovat nežádoucí vedlejší účinky.

2. Aplikujte esenciální oleje/nosné oleje

Dejte si do šamponu několik kapek tea tree, rozmarýnového nebo lipového oleje nebo je zřeďte jojobovým olejem.

V jednom přehledu vědci zjistili, že tyto tři oleje mohou zlepšit zdraví pokožky hlavy. Přesto chybí studie, které by prokázaly, že jakýkoli esenciální olej urychlí růst vašich vlasů.

Jiný přehled zjistil, že níže uvedené esenciální oleje mohou prospět léčbě vypadávání vlasů:

 • Levandule
 • heřmánek
 • tymián
 • máta peprná
 • česnekový extrakt

Vyhněte se aplikaci éterických olejů přímo na pokožku. Místo toho je zřeďte v nosném oleji.

Například přidejte několik kapek esenciálního oleje do (29,6 ml) nosného oleje. Některé nosné oleje mohou pomoci i při hydrataci vlasů:

 • Kokosový
 • slunečnicový
 • minerální
 • ricinový

3. Vyzkoušejte lokální masti

Lokální masti se obecně doporučují lidem, kteří trpí vypadáváním vlasů, a mohou napomoci jejich růstu.

Studie ukazují, že níže uvedené produkty podporují růst vlasů a pomáhají léčit alopecii nebo vypadávání vlasů:

Lokální melatonin. Podle jedné recenze může snížit vypadávání vlasů a zvýšit anagenní růstový cyklus.
Minoxidil 5% (Rogaine). Při každodenním používání po dobu 3 až 6 měsíců zpomaluje vypadávání vlasů.
Finasterid na předpis (Propecia) k lokálnímu použití. Podle jednoho předběžného přehledu může podporovat růst vlasů a snižovat rychlost jejich vypadávání u androgenní alopecie, známé také jako mužská plešatost.

4. Užívání keratinových doplňků

Vypadávání vlasů je častým příznakem nedostatku bílkovin, takže užívání bílkovinných doplňků - včetně keratinu - může zlepšit stav vlasů u těch, kteří jich mají nedostatek. O účincích bílkovin, keratinu a vitaminů na zdraví vlasů toho navíc není mnoho známo.

Jedna studie na zkumavce zjistila, že keratin může snížit vypadávání vlasů, ošetřit poškozené vlasy a zvětšit jejich průměr. Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom lépe pochopili, jak může tato živina podpořit růst vlasů.

5. Používejte lokální proteinovou kúru

Protein pomáhá vlasům růst a chrání je před poškozením chemickými látkami a životním prostředím. Některé studie naznačují, že nízký příjem bílkovin může souviset se sníženým růstem vlasů.

Obecně je nejlepší získávat bílkoviny ze stravy, než se spoléhat na doplňky stravy. Mezi dobré zdroje patří některé druhy zeleniny, ořechy, jogurt a potraviny, jako je libové maso a ryby.

Pokud si vlasy často upravujete nebo tepelně upravujete, může vám používání proteinových doplňků pomoci je ochránit. Tyto produkty můžete zakoupit online.

6. Kofein pro vaše folikuly

Bylo prokázáno, že kofein podporuje růst vlasů, přičemž ženy jsou na jeho účinky na vlasové folikuly citlivější.

Ačkoli je třeba provést více studií o kofeinu jako prostředku podporujícím růst vlasů, předběžný výzkum ukázal, že lokální přípravky mohou snížit vypadávání vlasů, zejména v kombinaci s minoxidilem.

Pomoci může také používání vlasových přípravků obsahujících kofein.

Co může ovlivnit růst vlasů?

Růst vlasů může ovlivnit mnoho faktorů, např:

 • genetika nebo rodinná anamnéza vypadávání vlasů
 • hormonální změny
 • nedostatečná výživa
 • některé léky, včetně chemoterapie
 • stres
 • nedávný úbytek hmotnosti (9 kg) nebo více
 • úraz, který poškodil folikuly
 • některé nemoci nebo stavy
 • růst vlasů během těhotenství a po něm

Těhotné ženy mohou mít pocit, že jim vlasy rostou rychleji. Ty, které právě porodily, mohou mít pocit, že jim vlasy vypadávají rychleji než obvykle.

Během těhotenství způsobuje hormon estrogen, že máte vyšší poměr vlasových folikulů ve fázi růstu. Po narození dítěte se vlasové folikuly vracejí do klidové telogenní fáze, takže se zdá, že vám vlasy vypadávají.

Další tipy pro růst vlasů

Urychlení růstu vlasů zahrnuje zdravé vlasové návyky spolu s celkově zdravým životním stylem. Mezi způsoby, kterými můžete podpořit růst vlasů, patří následující:

 • Zajistěte si ve stravě dostatek bílkovin.
 • Vyhněte se extrémním nebo jo-jo dietám a velkým kalorickým deficitům.
 • Vybírejte si vlasové přípravky přizpůsobené vašemu typu vlasů.
 • Dělejte pravidelné přestávky mezi tepelnými stylingovými nástroji.
 • Chraňte vlasy před sluncem, chlorem a dalšími vlivy.

Často kladené otázky o růstu vlasů

Můžete si mýt vlasy každý den?

To závisí na typu vašich vlasů.

Zatímco mastné a rovné vlasy mohou vyžadovat každodenní mytí, pokud máte suché nebo poškozené vlasy, nemusíte je mýt denně.

Pokud se vám pokožka hlavy mírně mastí, ale konečky nikoli, zkuste mezi mytím používat suchý šampon.

Má počasí vliv na růst vlasů?

Ačkoli existuje teorie, že vlasy rostou rychleji v letních měsících a v zimě více vypadávají, důkazy jsou přinejlepším neoficiální.

Jakékoli neobvyklé vypadávání vlasů byste měli řešit s lékařem bez ohledu na roční období.

Jak dlouho trvá, než se růst vlasů zrychlí?

To může záviset na závažnosti jakéhokoli základního stavu vypadávání vlasů a také na způsobu léčby.

Například lokální léčba vypadávání vlasů minoxidilem může trvat 3 až 6 měsíců, než se dostaví účinek, zatímco náprava případných nedostatků ve výživě může trvat různě dlouho.

Rostou vám vlasy pomaleji, když se prodlužují?

Pokud se vám zdá, že se růst vašich vlasů s jejich prodlužováním zpomaluje, je to pravděpodobně způsobeno cyklem, ve kterém se vaše vlasy nacházejí.

Mějte na paměti, že ačkoli se přesné načasování liší, celkový cyklus každého vlasu na pokožce hlavy se pohybuje od 2 do 6 let.

Závěr

Většinu faktorů, které ovlivňují růst vlasů, nelze ovlivnit ze dne na den.

Nejlepším krokem, který můžete udělat, je zabránit vypadávání a řídnutí vlasů způsobenému nesprávnou výživou. Jinými slovy, dbejte na vyváženou stravu a hydrataci.

Pokud zaznamenáte neobvyklé nebo výrazné vypadávání vlasů, zvažte konzultaci s lékařem. Ten může ověřit, zda příčinou nejsou například určité zdravotní potíže nebo nedostatek živin.

Zpět do obchodu