13 nejlepších potravin pro růst vlasů

Obsah:

 • Jaký vliv má nedostatek živin na vlasy?
 • 13 potravin bohatých na živiny, které podporují růst vlasů
 • Často kladené otázky
 • Závěr

Růst vlasů

Mezi nejlepší potraviny pro růst vlasů patří potraviny s vysokou výživovou hodnotou, jako jsou vejce, zelené listy a tučné ryby. Nedostatek živin může ovlivnit zdraví vlasů.

Jaký vliv má nedostatek živin na vlasy?

Zdraví vašich vlasů a rychlost jejich růstu závisí na mnoha faktorech, včetně:

 • Věk
 • váš celkový zdravotní stav
 • genetika
 • vystavení vlivům prostředí
 • léky
 • strava

Ačkoli některé z těchto faktorů nemůžete změnit, pravděpodobně máte větší kontrolu nad svou stravou.

Vitamíny a minerály z potravy hrají důležitou roli v cyklu růstu vlasových folikulů a výměny buněk.

Strava s nedostatkem potřebných živin může vést k vypadávání vlasů, včetně jejich nedostatku:

 • vitamínů B12 a D
 • Biotin
 • riboflavinu
 • železa

Vyvážená strava bohatá na tyto vitaminy a minerály může pomoci podpořit růst vlasů, zejména pokud je jejich vypadávání způsobeno nesprávnou výživou.

Přestože je třeba provést další výzkum, abychom pochopili souvislost mezi mikroživinami a vypadáváním vlasů, je dobré zajistit si dostatečný příjem těchto 13 potravin bohatých na živiny, které podporují růst vlasů.

13 potravin bohatých na živiny, které podporují růst vlasů

1. Vejce pro bílkoviny a biotin

Vejce jsou skvělým zdrojem bílkovin a biotinu, dvou základních živin pro růst vlasů.

Konzumace dostatečného množství bílkovin podporuje růst vlasů, protože vlasové folikuly jsou z velké části tvořeny bílkovinami. Nedostatek bílkovin může způsobit vypadávání vlasů.

Biotin je nezbytný pro tvorbu vlasové bílkoviny zvané keratin, a proto se doplňky stravy s biotinem často prodávají pro růst vlasů. Biotin může pomoci zlepšit růst vlasů u lidí s nedostatkem biotinu.

Nedostatek biotinu však není běžný, pokud se stravujete vyváženě. Existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že lidem s omezenými nebo žádnými zdravotními problémy prospívá konzumace většího množství biotinu.

Konzumace vysokého množství biotinu může narušit laboratorní výsledky používané k diagnostice a léčbě různých onemocnění.

Přestože je nepravděpodobné, že byste konzumovali nadměrné množství biotinu potravou, mnoho doplňků stravy pro růst vlasů, kůže a nehtů obsahuje biotin v množství překračujícím doporučenou denní dávku.

Vejce jsou také skvělým zdrojem zinku, selenu a dalších živin prospěšných pro vlasy. Díky tomu jsou jednou z nejlepších potravin pro optimální zdraví vlasů.

2. Bobule pro antioxidanty a tvorbu kolagenu

Bobule jsou plné prospěšných sloučenin a vitaminů, které mohou podpořit růst vlasů. Patří mezi ně vitamin C, který má silné antioxidační vlastnosti.

Antioxidanty mohou pomoci chránit vlasové folikuly před poškozením škodlivými molekulami zvanými volné radikály. Tyto molekuly se přirozeně vyskytují v těle i v životním prostředí.

Například 1 šálek (144 g) jahod poskytuje 85 miligramů, tedy až 113 % denní potřeby vitaminu C .

Tělo také využívá vitamin C k produkci kolagenu, bílkoviny, která pomáhá posilovat vlasy a zabraňuje tak jejich lámavosti a křehkosti .

Kromě toho vitamin C pomáhá tělu vstřebávat železo ze stravy. Nízká hladina železa může způsobit anémii z nedostatku železa, která je spojena s vypadáváním vlasů.

3. Špenát pro vitamin A, vitamin C, železo a foláty

Špenát je zdravá zelená zelenina plná prospěšných živin, jako jsou foláty, železo a vitaminy A a C, které jsou důležité pro růst vlasů.

Studie naznačují, že vitamin A je důležitý pro růst vlasů. Příliš mnoho vitaminu A však může vést k vypadávání vlasů.

Veškerý potřebný vitamin A byste měli získat konzumací potravin bohatých na tuto důležitou živinu.

Šálek (30 g) špenátu poskytuje až 20 % denní potřeby vitaminu A.

Špenát je také skvělým rostlinným zdrojem železa, které je nezbytné pro růst vlasů. Železo pomáhá červeným krvinkám rozvádět kyslík po celém těle, podporuje metabolismus a růst a obnovu.

Nedostatek železa může způsobit vypadávání vlasů.

4. Tučné ryby pro omega-3 mastné kyseliny a bílkoviny

Tučné ryby, jako je losos, sleď a makrela, mají živiny, které mohou podpořit růst vlasů.

Jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou podpořit růst vlasů.

Dřívější studie na 120 ženách ukázala, že doplněk stravy obsahující omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a antioxidanty snižuje vypadávání vlasů a zvyšuje jejich hustotu .

Studií o omega-3 mastných kyselinách a růstu vlasů je však málo. Než odborníci na zdraví vydají nějaké doporučení, je třeba provést další studie.

Mastné ryby jsou také skvělým zdrojem bílkovin, selenu, vitaminu D3 a vitaminů skupiny B, které mohou přispět k podpoře silných a zdravých vlasů.

Některé studie spojují nedostatek vitaminu D3 s vypadáváním vlasů .

I když zatím není jasné, zda nízká hladina vitaminu D vede k vypadávání vlasů, je dobré pravidelně zařazovat do jídelníčku tučné ryby a další zdroje vitaminu D.

5. Sladké brambory pro beta-karoten

Sladké brambory jsou dobrým zdrojem betakarotenu. Tělo tuto sloučeninu přeměňuje na vitamin A, který souvisí se zdravím vlasů.

Středně velká sladká brambora (asi 114 gramů) obsahuje tolik betakarotenu, že vám poskytne až 160 % denní potřeby vitaminu A.

Výzkum ukázal, že vitamin A může ovlivňovat tvorbu kožního mazu, který pomáhá udržovat vlasy zdravé.

Nedostatek vitaminu A může vést k vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů však může způsobit i příliš velké množství vitaminu A.

Snažte se pokrýt svou potřebu konzumací potravin bohatých na vitamin A, jako jsou sladké brambory, a vyhněte se přílišnému doplňování.

6. Avokádo pro zdravé tuky a vitamin E

Avokádo je chutné, výživné a je skvělým zdrojem zdravých tuků.

Jsou také vynikajícím zdrojem vitaminu E, který může podpořit růst vlasů. Jedno střední avokádo (přibližně 200 gramů) poskytuje 28 % denní potřeby vitaminu E.

Stejně jako vitamin C je vitamin E antioxidant, který pomáhá předcházet oxidačnímu stresu tím, že neutralizuje volné radikály.

Některé studie zjistily nižší hladinu vitaminu E u lidí s vypadáváním vlasů, ale důkazy jsou rozporuplné.

V jedné starší studii byl u lidí s vypadáváním vlasů po 8 měsících užívání doplňku stravy s vitaminem E zaznamenán o 34,5 % vyšší růst vlasů.

Vitamin E také chrání oblasti kůže, jako je pokožka hlavy, před oxidačním stresem a poškozením. Poškozená pokožka hlavy může mít za následek špatnou kvalitu vlasů a menší počet vlasových folikulů.

7. Ořechy pro vitamin E, vitamin B, zinek a zdravé tuky

Ořechy jsou chutné, pohodlné a obsahují mnoho živin, které jsou důležité pro růst vlasů.

Například unce (28 g) mandlí poskytuje 48 % denní potřeby vitaminu E .

Poskytují také řadu vitaminů skupiny B, zinek a esenciální mastné kyseliny. Nedostatek některé z těchto živin může přispět k vypadávání vlasů.

Kromě růstu vlasů jsou ořechy spojovány i s dalšími zdraví prospěšnými účinky, včetně snížení zánětů a nižšího rizika srdečních onemocnění.

8. Semena pro vitamin E, zinek a selen

Semínka jsou bohatá na živiny při relativně malém množství kalorií. Mnohé z těchto živin také podporují růst vlasů. Patří mezi ně vitamin E, zinek a selen.

Jedna unce (28 g) slunečnicových semínek poskytuje téměř 50 % denní potřeby vitaminu E a celou řadu vitaminů skupiny B, které jsou pro vlasy prospěšné.

Některá semínka, například lněná semínka a chia semínka, poskytují také omega-3 mastné kyseliny.

Dvě polévkové lžíce mletého lněného semínka poskytují 4,7 g omega-3 mastných kyselin.

Lněná semínka poskytují typ omega-3 mastných kyselin, které tělo nevyužívá tak efektivně jako omega-3 obsažené v tučných rybách. Přesto jsou skvělým doplňkem stravy.

Pro získání co největšího množství živin je nejlepší konzumovat různá semena.

9. Sladká paprika pro vitaminy C a A

Sladká paprika poskytuje vitamin C bohatý na antioxidanty, který může podpořit růst vlasů.

Jedna žlutá paprika poskytuje až 456 % denní potřeby vitaminu C pro ženy a 380 % pro muže.

Vitamin C pomáhá podporovat tvorbu kolagenu, který může pomoci posílit vlasové prameny. Je to také silný antioxidant, který dokáže chránit vlasová vlákna před oxidačním stresem.

K oxidačnímu stresu dochází, když volné radikály přetíží antioxidační obranný systém těla. Je spojován s vypadáváním a šedivěním vlasů.

Sladká paprika je také vynikajícím zdrojem vitaminu A .

Tento vitamin je důležitý pro růst vlasů a ovlivňuje produkci kožního mazu, který pomáhá udržovat vlasy zdravé.

10. Ústřice pro zinek

Ústřice jsou jedním z nejlepších potravinových zdrojů zinku. Jedna středně velká ústřice poskytuje až 96 % denní potřeby zinku pro ženy a 75 % pro muže.

Zinek je minerál, který pomáhá podporovat cyklus růstu a obnovy vlasů.

Nedostatek zinku ve stravě může podporovat telogenní efluvium, což je běžná, ale vratná forma vypadávání vlasů způsobená nedostatkem živin. Užívání doplňku zinku může zvrátit účinky vypadávání vlasů způsobené nedostatkem zinku.

Příliš mnoho zinku však může způsobit toxicitu. Proto je lepší získávat zinek z potravin, jako jsou ústřice, než z doplňků stravy, protože potraviny poskytují zinek v malých, ale zdravých dávkách.

11. Fazole pro bílkoviny, zinek a další látky

Fazole jsou skvělým rostlinným zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro růst vlasů.

Stejně jako ústřice jsou fazole dobrým zdrojem zinku, který podporuje cyklus růstu a obnovy vlasů. Porce černých fazolí o hmotnosti 3,5 unce (100 g) dodá až 14 % denní potřeby zinku ženám a 10 % mužům.

Poskytuje také mnoho dalších živin prospěšných pro vlasy, včetně železa, biotinu a kyseliny listové.

Kromě všech těchto výhod jsou fazole velmi všestranné a levné, což z nich činí snadný doplněk stravy.

12. Sójové boby pro spermidin

Studie prokázaly, že sloučeniny v sójových bobech mohou podporovat růst vlasů. Jednou z těchto sloučenin je spermidin, který je v sójových bobech hojně zastoupen .

Studie na 100 lidech zjistila, že doplněk stravy na bázi spermidinu prodlužuje fázi aktivního růstu vlasů zvanou anagenní fáze. Čím déle zůstává vlasový folikul v anagenní fázi, tím déle roste.

Další studie naznačují, že spermidin může podporovat růst lidských vlasů.

Výzkum spermidinu a růstu vlasů je však relativně nový, takže je třeba provést další studie, než budou moci odborníci na zdraví vydat doporučení týkající se příjmu spermidinu.

13. Maso kvůli bílkovinám a železu

Maso obsahuje živiny, které mohou podporovat růst vlasů, včetně bílkovin a železa.

Bílkoviny v mase podporují růst a pomáhají obnovovat a posilovat vlasové folikuly. Porce (100 gramů) vařeného steaku ze svíčkové poskytuje až 29 gramů bílkovin.

Zejména červené maso je bohaté na druh železa, které se snadno vstřebává. Tento minerál pomáhá červeným krvinkám dodávat kyslík do všech buněk v těle, včetně vlasových folikulů .

Nadměrná konzumace červeného masa, zejména zpracovaného červeného masa, je však spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny tlustého střeva a cukrovky 2. typu.

Nedostatek bílkovin a železa může přispívat k vypadávání vlasů.

Často kladené otázky

Jaké potraviny jsou nejlepší pro růst vlasů?

Neexistuje jedna potravina, která by nejlépe podporovala růst vlasů. Růstu vlasů může spíše napomoci vyvážená, výživná strava, která poskytuje potřebné makro- a mikroživiny. Patří sem zdroje bílkovin, jako jsou tučné ryby a červené maso, a rostlinné potraviny s vysokým obsahem vitaminů a dalších živin, jako je špenát, semena a ořechy.

Jaké potraviny způsobují rychlejší růst vlasů?

Mezi potraviny, které podporují růst vlasů, patří mimo jiné vejce, špenát, tučné ryby a sladké brambory.

Co urychluje růst vlasů?

Výživná strava s doporučenými základními živinami včetně bílkovin, antioxidantů, železa a mastných kyselin může pomoci podpořit zdravý růst vlasů. Vyhýbání se nedostatkům může pomoci zabránit vypadávání vlasů v důsledku nedostatku živin.

Které ovoce je pro vlasy nejlepší?

Bobulovité ovoce poskytuje klíčové antioxidanty, například vitamin C. Antioxidanty mohou pomoci zabránit poškození folikulů volnými radikály. Vitamin C také pomáhá tělu vstřebávat železo, které je potřebné pro růst vlasů.

Závěr

To, co jíte, může ovlivnit zdraví vašich vlasů.

Nedostatek vhodných živin včetně vitaminů A, C, D a E, zinku, vitaminů skupiny B, železa, biotinu, bílkovin a esenciálních mastných kyselin může zpomalit růst vlasů nebo způsobit jejich vypadávání.

Náprava nedostatku některé z těchto živin může pomoci léčit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst.

Pokud máte nedostatek některé z těchto živin, zkuste do svého jídelníčku přidat některé z těchto potravin.

Zpět do obchodu