Jak zvýšit produkci kolagenu

Obsah:

 • Co je kolagen?
 • Proč potřebujeme kolagen?
 • Přínosy kolagenu
 • Co ovlivňuje hladinu kolagenu?
 • Fungují kolagenové doplňky?
 • Jak zvýšit obsah kolagenu
 • Látky, které podporují tvorbu kolagenu
 • Závěr

kolagenII

Kolagen, označovaný jako "fontána mládí", je v kosmetickém průmyslu žhavým tématem. A protože trh s doplňky stravy ovládl wellness, vyvstává otázka: můžete zvýšit obsah kolagenu, a pokud ano, jak?

Hovořili jsme se třemi odborníky o tom, co je to kolagen, jak ho můžete získat více a zda přidaný kolagen může pomoci například při hojení pleti a posilování vlasů a nehtů.

Ať už se snažíte zvýšit pružnost pokožky nebo si udržet lesklé vlasy, přečtěte si špičkové rady odborníků, jak zvýšit produkci kolagenu ve vašem těle.

Co je kolagen?

Kolagen je nejvláknitější bílkovina, která se nachází v kostech, svalech, šlachách a kůži, a je hlavní složkou pojivové tkáně, která zajišťuje strukturu, jež drží naše tělo pohromadě a odolává natahování tkání.

Existují čtyři hlavní typy kolagenu, přičemž nejběžnější je typ 1, ale ve skutečnosti jich je nejméně 16. Zjednodušeně řečeno, představte si ho jako "lepidlo", které pomáhá vytvářet pevné struktury v našich tkáních a je také důležité pro strukturu a zdraví našich cév.

Nejčastěji má kolagen pozitivní konotace kvůli své roli při udržování pevnosti naší pokožky. Kolagen má vysokou pevnost v tahu a spolu s měkkým keratinem (další bílkovinou) je zodpovědný za pevnost a pružnost pokožky. To částečně vysvětluje úlohu kolagenu při snižování výskytu vrásek a povadlé pokožky.

Proč potřebujeme kolagen?

Kolagen potřebujeme k udržení struktury naší kůže, nehtů, vlasů a kloubů.

Vzhledem k prospěšným složkám kolagenu pro strukturu kůže, vlasů, nehtů a kloubů je důležité, abychom si udržovali dostatečné množství kolagenu, a kolagen podporující výživa pomůže udržet zdravou strukturu. zejména u žen je doplňování kolagenu spojeno s výskytem zdravější kůže, vlasů a nehtů a může také prospívat střevům, například pomáhá léčit zanícená střeva.

Přínosy kolagenu

Luther poukazuje na účinky kolagenu v boji proti viditelnému a fyziologickému stárnutí. Konzumace kolagenu může pomoci v boji proti účinkům degradace kolagenu v naší pokožce, přičemž klinické studie zjistily, že jeho konzumace může vést k menšímu počtu mělkých vrásek a jemných linek, hladší hydratované pokožce a lepší pružnosti pokožky.

Kromě toho je méně známým přínosem kolagenu jeho použití při popáleninách. Lze jej vstřikovat do kůže a pomoci tak napravit jizvy a/nebo prohlubně způsobené těmito typy nehod," říká Luther.

Co ovlivňuje hladinu kolagenu?

Hladinu kolagenu ovlivňuje především stárnutí, ale svou roli hraje i životní styl. Náš kolagen dosahuje nejvyšší hladiny kolem 25. až 34. roku života, poté začne přirozeně klesat, což má za následek vyšší pravděpodobnost ztenčení kůže, ztrátu pružnosti a tvorbu vrásek. Postupem času se kvalita námi produkovaného kolagenu snižuje a projevuje se sníženou pružností struktury naší pokožky a také dopadem na naše klouby, protože chrupavky slábnou.

Mezi další příčiny úbytku kolagenu patří kouření, "které je spojeno s nižší produkcí kolagenu", a také nadbytek cukru a rafinovaných sacharidů, protože cukr podle DeCesarisové narušuje schopnost kolagenu obnovovat se.

K mnoha změnám dochází také během těhotenství: během těhotenství mění hormony ženy metabolismus kolagenu, aby byla pokožka pružnější a mohla se zvětšovat spolu s rostoucím plodem. V těchto měsících je proto nezbytné podporovat zdraví a pružnost pokožky. Pokud jste však těhotná nebo plánujete otěhotnět, je vhodné se před užíváním jakýchkoli doplňků poradit s lékařem.

Další klíčovou složkou pro podporu přirozené tvorby kolagenu je vitamin C. Bez něj není tělo schopno kolagen produkovat. Proto by nemělo být překvapením, že kurděje [způsobené nedostatkem vitaminu C] jsou onemocněním spojeným s degradací kolagenu, jehož prvními příznaky jsou vizuální skvrny na kůži.

Fungují kolagenové doplňky?

Jak poznamenává dermatolog Papri Sarkar, "doplňky stravy nejsou regulovány tak přísně jako léky na předpis, takže je těžké s jistotou zjistit, zda to, co je na lahvičce, tam skutečně je...". a zda to funguje."

Zaslepená studie z roku 2019 na 72 ženách starších 35 let, které konzumovaly směs kolagenových peptidů k pití, potvrdila, že po třech měsících užívání lze skutečně bojovat proti stárnutí pleti pomocí živin, které obnovují hydrataci, pružnost, hustotu a drsnost pokožky. Studie rovněž zdůraznila bezpečnost kolagenového nápoje.

Přesto je důležité poznamenat, že dlouhodobé údaje o kolagenových doplňcích stále chybí a vzhledem k volnému schválení FDA nemusí být bezpečnostní standardy jednotné.

Jak zvýšit obsah kolagenu

Pro tvorbu kolagenu naše tělo vytváří prokolagen, prekurzor, z něhož je veškerý kolagen odvozen. Ten kombinuje aminokyseliny glycin a prolin spolu s vitaminem C. Tím, že zajistíme konzumaci potravin bohatých na tyto živiny, můžeme napomoci tvorbě přirozených kolagenových produktů.

Mezi ně patří např:

 • Prolin: vaječné bílky, pšeničné klíčky, mléčné výrobky, houby, chřest.
 • Glycin: kuřecí kůže, želatina, vepřová kůže, vývar z kostí.
 • vitamín C: citrusové plody, papriky, bobulovité ovoce

Zdůrazňuje také výhody zaměření na stravu bohatou na bílkoviny, protože poskytuje pevný profil aminokyselin pro tvorbu nových strukturních bílkovin.

Další metodou potenciálního zvýšení celkového množství kolagenu je konzumace doplňků stravy, je však třeba provést další výzkum vstřebávání a účinnosti mnoha volně prodejných kolagenových doplňků. Z lékařského hlediska DeCasaris doporučuje kolagenové kožní výplně jako alternativu ke stimulaci přirozené produkce kolagenu ve vašem těle.

DeCesaris vysvětluje: "Může snížit výskyt jemných linek a vrásek a vyhladit pokožku. Nebo se jako alternativa používá terapie červeným světlem (fotobiomodulace), která je také spojena se zlepšením produkce kolagenu v kůži."

Látky, které podporují tvorbu kolagenu

Představíme vám látky, které jsou pro tvorbu kolagenu nezbytné. Podle toho můžete zpestřit svůj jídelníček potravinami, které tyto látky obsahují.

Vitamin C
Příjem zvýšeného množství vitaminu C v těle podporuje přeměnu prolinu a lysinu, což jsou aminokyseliny, na kolagen. Nemusíte se však spoléhat pouze na doplňky stravy s vitaminem C, ideální je také konzumace zeleniny, citrusových plodů nebo exotického ovoce s vysokým obsahem vitaminu C a dalších prospěšných látek.

Bílkoviny
Dalším skvělým zdrojem prolinu a lysinu, které jsou klíčové pro tvorbu kolagenu, jsou kvalitní bílkoviny, jako je maso, ryby nebo fazole.

Česnek
Česnek obsahuje látku zvanou sulfid. Tato látka účinně bojuje proti rozpadu kolagenu v těle.

Zelený čaj
O prospěšnosti zeleného čaje jsme pravděpodobně všichni slyšeli. Dva až tři šálky denně mají protizánětlivé a také antioxidační účinky. Co však mnozí z vás možná nevědí, zelený čaj má schopnost regenerovat kolagen v těle.

Kvalitní káva
Kvalitní káva má podobné účinky jako zelený čaj, také přináší tělu mnoho výhod, například regeneruje kolagen.

Závěr

Naše tělo je velmi inteligentní nástroj, nedostatek jakékoliv látky nebo vitaminu nám může dát znát. Pokud jsme ke svému tělu pozorní, snadno zjistíme, co po nás žádá. Může nám tedy také říct, když máme nedostatek kolagenu. Nedostatek kolagenu v těle se odráží na mnoha procesech v organismu. Jeho nedostatek se například odráží na kvalitě vlasů a nehtů, na zdraví kloubů a šlach. Naše tělo nemůže žít bez bílkovin a jedním ze základních stavebních kamenů těla je bílkovina kolagen.

Zpět do obchodu