7 jednoduchých způsobů ochrany pokožky na slunci

Obsah:

 • Faktory ovlivňující vystavení UV záření
 • Jak chránit pokožku na slunci
 • Co dělat, když se spálíte na slunci

Ochrana kůže na slunci

Podle Společnosti pro boj proti rakovině je rakovina kůže zdaleka nejčastěji diagnostikovanou rakovinou. Vzhledem k tomu, že většina případů rakoviny kůže je způsobena vystavením škodlivému ultrafialovému (UV) záření, pomůže vám přijetí opatření na ochranu kůže na slunci snížit riziko vzniku rakoviny kůže.

Je důležité používat ochranu před sluncem a zároveň si užívat výhod pobytu na čerstvém vzduchu.

Naše kůže při pobytu na slunci přirozeně produkuje vitamin D, který může pozitivně ovlivnit duševní a fyzické funkce našeho těla. Vitamín D totiž může pomoci posílit váš imunitní systém a zlepšit náladu zvýšením hladiny serotoninu v těle. Přesto je se sluněním spojeno mnoho nebezpečí, a proto většina lékařů doporučuje získávat vitamin D z potravy nebo z doplňků stravy.

Přestože pobyt na čerstvém vzduchu přináší mnoho výhod, sluneční UV paprsky mohou být škodlivé, pokud nepřijmeme opatření na ochranu pokožky na slunci. Slunce vyzařuje dva různé typy UV záření, přičemž oba mohou být nebezpečné:

 • UVA paprsky jsou zodpovědné za spálení, hyperpigmentaci a rakovinu kůže.
 • UVB paprsky mohou přispívat ke stárnutí kůže a rakovině kůže.

Ačkoli oba typy UV záření mohou mít na kůži negativní vliv, UVB záření s větší pravděpodobností způsobuje rakovinu kůže, včetně melanomu.

Faktory ovlivňující expozici UV záření

Je důležité chránit pokožku před oběma typy UV záření, protože ani jeden z nich není bezpečný. A jejich sílu může ovlivnit i prostředí, ve kterém žijete. Následující faktory mohou ovlivnit míru vystavení vaší pokožky UV záření:

 • Denní doba: Mezi 10. a 16. hodinou jsou UV paprsky nejsilnější.
 • Vzdálenost od rovníku: Čím blíže jste k rovníku, tím silnější jsou UV paprsky.
 • Nadmořská výška: Vyšší nadmořská výška znamená větší expozici.
 • Odraz od povrchu: Písek, sníh a voda mohou odrážet sluneční záření, což zvyšuje expozici UV záření.
 • Doba trvání: Čím déle je vaše pokožka vystavena slunečnímu záření, tím větší je riziko.
 • Správnými opatřeními na ochranu pokožky na slunci můžete snížit riziko rakoviny kůže - a zabránit předčasnému stárnutí kůže, jako jsou vrásky, tmavé skvrny a kožovitá pokožka.

Jak chránit pokožku na slunci

I když není slunečné počasí, vaše pokožka je vystavena škodlivému UV záření, kdykoli jste venku. Zde je sedm jednoduchých způsobů, jak můžete omezit vystavení UV záření a chránit se na slunci.

1. Vyberte si správný typ opalovacího krému.

Opalovací krém je účinný způsob, jak minimalizovat riziko rakoviny kůže a příznaků předčasného stárnutí způsobených sluncem. S výjimkou dětí mladších šesti měsíců by měl každý používat opalovací krém při každém pobytu venku. Při výběru opalovacího krému je důležité zvolit správný druh. Akademie dermatologů také doporučuje vybírat opalovací krém, který je:

 • Široké spektrum, které poskytuje ochranu jak před ultrafialovým zářením A (UVA), tak před ultrafialovým zářením B (UVB).
 • Ochranný sluneční faktor (SPF) 30 nebo vyšší.
 • "Voděodolný".

Mějte na paměti, že ačkoli opalovací krém může být "voděodolný", není odolný vůči vodě nebo potu. V důsledku toho je důležité jej často nanášet znovu, zejména pokud plavete nebo se potíte.

2. Opalovací krém pravidelně aplikujte a obnovujte.

Způsob nanášení opalovacího krému ovlivňuje, jak účinně chrání vaši pokožku. Nejlepší způsob aplikace opalovacího krému je nanést jej 15 až 30 minut před tím, než vystavíte pokožku slunci. To je zhruba tolik času, kolik vaše pokožka potřebuje k jeho vstřebání. Po aplikaci počkejte 10 až 20 minut, abyste se vyhnuli náhodnému setření opalovacího krému. Riziko spálení můžete snížit tím, že se budete každé dvě hodiny - nebo dříve, pokud plavete - znovu natírat.

Kolik opalovacího krému musím použít?

Dodržování "pravidla čajové lžičky" je skvělý způsob, jak se ujistit, že používáte dostatečné množství opalovacího krému k ochraně nekryté pokožky. Pravidlo "čajové lžičky" doporučuje nanést množství opalovacího krému o velikosti čajové lžičky podle těchto pokynů:

 • Na obličej a krk naneste jednu čajovou lžičku.
 • Jednu čajovou lžičku na každou paži.
 • Dvě čajové lžičky na přední stranu trupu.
 • Dvě čajové lžičky na záda.
 • Dvě čajové lžičky na každou nohu.

3. Noste ochranný oděv.

Zahalení do oděvu je skvělý způsob, jak minimalizovat vystavení UV záření, ale různé typy oděvů poskytují různou úroveň ochrany. Největší ochranu poskytují následující typy oblečení:

 • Silnější látky (např. džíny) oproti tenkým látkám (např. bavlna).
 • Tmavší barvy
 • suché tkaniny

Mnoho značek oblečení vyrábí také pohodlné, lehké svršky a spodky, které mohou poskytnout ochranu před slunečním UV zářením. Hledejte oblečení, které je označeno ochranným faktorem proti UV záření (UPF). Vyšší číslo znamená větší ochranu před UV zářením.

4. Zakryjte si hlavu kloboukem se širokou krempou.

Klobouky s kšiltem o průměru alespoň tři palce jsou účinným způsobem, jak omezit vystavení obličeje UV záření. Baseballové čepice nebo jiné klobouky s užším okrajem nemusí chránit všechny části obličeje, které mohou být vystaveny slunečnímu záření, jako jsou uši, nos a krk.

5. Chraňte si oči slunečními brýlemi.

Sluneční brýle jsou důležité pro ochranu očí a pokožky kolem očí před sluncem. Je těžké posoudit, jak dobře vás sluneční brýle ochrání před sluncem, jen podle barvy skel. Místo toho hledejte sluneční brýle, u kterých je uvedeno, že blokují 99 % nebo 100 % UVA a UVB záření.

6. Vyhýbejte se slunci v době největší aktivity.

Sluneční UV záření je nejsilnější mezi 10. a 16. hodinou. Pokud musíte v této době pobývat venku, snažte se zdržovat ve stínu - nebo se mu vyhněte úplně, pokud můžete.

7. Vyhledávejte stín, kdekoli můžete.

Pobyt ve stínu může být skvělým způsobem, jak se dostat ven a zároveň omezit vystavení UV záření. Ať už hledáte úkryt pod stromem, nebo si postavíte stan na pláži, je důležité najít stín, zejména během nejsilnějších slunečních hodin. To platí zejména pro děti, které by se měly vyhýbat zbytečnému vystavování slunci. Děti mladší šesti měsíců by měly být vždy chráněny před sluncem pomocí kočárků, klobouků a slunečníků.

Co dělat, když se spálíte na slunci

Většina případů spálení sluncem je mírná až středně těžká, což může být nepříjemné. Ibuprofen, gel z aloe vera nebo studené obklady mohou pomoci minimalizovat otok a bolest během procesu hojení. Pokud máte puchýře, vyvarujte se jejich vybírání. Pokud prasknou, očistěte je vodou a mýdlem a překryjte vlhkým obvazem, abyste zabránili případné infekci.

V závažnějších případech, které mají za následek zvracení, horečku nebo dezorientaci, může být nutné vyhledat lékařskou pomoc v centru urgentní péče.

Nemusíte zůstat úplně doma, ale opatrnost vám pomůže chránit kůži a minimalizovat riziko vzniku rakoviny kůže. Omezte zbytečné vystavování se slunečnímu záření správným používáním opalovacích krémů, zakrýváním se oblečením, klobouky a slunečními brýlemi a pobytem ve stínu.

Zpět do obchodu