Co byste měli vědět o hyperpigmentaci

Obsah:

 • Typy hyperpigmentace
 • Jaké jsou příznaky a rizikové faktory hyperpigmentace?
 • Co způsobuje hyperpigmentaci?
 • Jak se hyperpigmentace diagnostikuje a léčí?
 • Jak lze hyperpigmentaci předcházet?
 • Dermatologické postupy k odstranění tmavých pigmentových skvrn
 • Jaké jsou vyhlídky na hyperpigmentaci?

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace vede k tvorbě plochých tmavých skvrn na kůži, které se mohou lišit velikostí a barvou.

Hyperpigmentace je termín používaný pro označení oblastí s nerovnoměrnou pigmentací na kůži.

Hyperpigmentace se projevuje jako ztmavlé oblasti nebo skvrny na kůži, které jí dodávají nerovnoměrný vzhled. Tyto skvrny se běžně označují jako stařecké nebo sluneční skvrny a hyperpigmentace je také součástí kožních onemocnění, jako je melasma a pozánětlivá hyperpigmentace.

Příznaky hyperpigmentace se obvykle vyskytují častěji u lidí s tmavou pletí než u lidí se světlejším odstínem pleti, protože pigmentace kůže je u tmavé pleti silnější.

Hyperpigmentace není nutně stav, ale termín, který popisuje kůži, která se zdá být tmavší. Může se vyskytovat:

 • se vyskytuje v malých skvrnách
 • pokrývat velké plochy
 • postihuje celé tělo

Přestože zvýšená pigmentace není obvykle škodlivá, může být příznakem jiného zdravotního stavu.

Typy hyperpigmentace

Existuje několik typů hyperpigmentace, přičemž mezi nejčastější patří melasma, sluneční skvrny a pozánětlivá hyperpigmentace.

Melasma. Předpokládá se, že melasma je způsobena hormonálními změnami a může vzniknout během těhotenství. Oblasti hyperpigmentace se mohou objevit na kterékoli části těla, nejčastěji se však objevují na břiše a v obličeji.
Sluneční skvrny. Slunečním skvrnám se také říká jaterní skvrny nebo sluneční lentigy. Souvisejí s nadměrným vystavováním se slunečnímu záření v průběhu času. Obvykle se objevují jako skvrny na slunci vystavených místech, jako jsou ruce a obličej.
Postinfekční hyperpigmentace. Jedná se o důsledek poranění nebo zánětu kůže. Častou příčinou tohoto typu je akné.

Jaké jsou příznaky a rizikové faktory hyperpigmentace?

Hlavními příznaky hyperpigmentace jsou ztmavlé oblasti na kůži. Skvrny mohou mít různou velikost a mohou se vytvořit kdekoli na těle.

Největšími rizikovými faktory pro celkovou hyperpigmentaci jsou sluneční záření a zánět, protože obě situace mohou zvýšit produkci melaninu. Čím více jste vystaveni slunci, tím větší je riziko zvýšené pigmentace kůže.

V závislosti na typu poruchy mohou být dalšími rizikovými faktory hyperpigmentovaných skvrn např:

 • užívání perorální antikoncepce nebo těhotenství, stejně jako u melasmy
 • tmavší typ pleti, který je náchylnější k pigmentovým změnám
 • léky, které zvyšují citlivost na sluneční záření
 • poranění kůže, například rány nebo povrchové popáleniny.

Co způsobuje hyperpigmentaci?

Častou příčinou hyperpigmentace je nadměrná tvorba melaninu. Melanin je pigment, který dodává kůži barvu. Je produkován kožními buňkami zvanými melanocyty. Produkce melaninu ve vašem těle může být změněna několika různými podmínkami nebo faktory.

Některé léky mohou způsobit hyperpigmentaci. Také některé chemoterapeutika mohou způsobit hyperpigmentaci jako vedlejší účinek.

Těhotenství mění hladiny hormonů a u některých žen může ovlivnit tvorbu melaninu.

Vzácná endokrinní porucha zvaná Addisonova choroba může způsobit hyperpigmentaci, která je nejvíce patrná v oblastech vystavených slunci, jako je obličej, krk a ruce, a v oblastech vystavených tření, jako jsou lokty a kolena.

Hyperpigmentace je přímým důsledkem zvýšené hladiny hormonů v těle, která vede ke zvýšené syntéze melaninu.

Nadměrné vystavení slunečnímu záření může rovněž způsobit zvýšení množství melaninu.

Jak se hyperpigmentace diagnostikuje a léčí?

Příčinu vaší hyperpigmentace může diagnostikovat dermatolog. Vyžádá si vaši anamnézu a provede fyzikální vyšetření, aby určil příčinu. V některých případech může příčinu zúžit kožní biopsie.

Některé případy hyperpigmentace lze léčit lokálními léky na předpis. Tyto léky obvykle obsahují hydrochinon, který zesvětluje kůži.

Dlouhodobé používání lokálního hydrochinonu (bez přestávky v užívání) však může způsobit ztmavnutí kůže, tzv. ochronózu. Proto je nejlepší používat lokální hydrochinon pouze pod dohledem dermatologa, aby vás mohl správně navést, jak lék používat bez vedlejších účinků.

Použití lokálních retinoidů také pomáhá při zesvětlování tmavých skvrn na kůži.

Oba tyto léky mohou ztmavlé skvrny zesvětlit po několika měsících.

Domácí péče zahrnuje také používání opalovacího krému. Ochrana před sluncem je nejdůležitějším faktorem pro zlepšení většiny příčin hyperpigmentace. Vyhledejte:

 • opalovací krém s fyzikálním blokátorem, nejlépe s oxidem zinečnatým jako hlavní účinnou složkou.
 • minimální ochranný faktor SPF 30 až 50
 • širokospektrální krytí

Opalovací krém používejte denně. Pokud jste na slunci, nanášejte jej každé 2 hodiny - pokud se potíte nebo plavete, tak i častěji.

Existují také kožní onemocnění, u kterých může hrát viditelné světlo roli při udržování hyperpigmentace, například melasma.

V takovém případě se poohlédněte po minerálním opalovacím krému, který obsahuje také oxid železitý, který může část viditelného světla blokovat. Používejte denně. Noste oblečení s ochranným faktorem SPF, které chrání před sluncem.

V závislosti na příčině hyperpigmentace vám lékař může navrhnout také laserové ošetření nebo chemický peeling, který hyperpigmentaci zmírní.

Pokud ještě nemáte dermatologa, můžete si vyhledat lékaře ve svém okolí pomocí služby Healthline FindCare.

Jak lze hyperpigmentaci předcházet?

Ne vždy je možné hyperpigmentaci zabránit. Můžete se však chránit tím, že:

 • používáním opalovacího krému s ochranným faktorem SPF nejméně 30
 • nošením klobouků nebo oblečení, které blokuje sluneční paprsky.
 • vyhýbat se slunci v době, kdy je nejsilnější, což je obvykle mezi 10. a 16. hodinou.
 • Vyhýbání se užívání některých léků může také pomoci předcházet hyperpigmentaci.

Dermatologické postupy k odstranění tmavých pigmentových skvrn

Jedním ze způsobů odstranění hyperpigmentace je chemický peeling, při kterém se po odloučení kožních buněk objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná kůže.

Laserové ošetření má podobný účinek jako chemický peeling, ale zákrok lze provést s větší přesností.
Dermatologické zákroky, jako je chemický peeling a laserová terapie, mohou pomoci zmírnit hyperpigmentaci:

 • Při chemickém peelingu se na pokožku obličeje, krku a dekoltu aplikuje chemický roztok, který exfoliuje pokožku (odstraní odumřelé kožní buňky), což následně stimuluje růst nových kožních buněk a odhalí svěží pokožku.
 • Laserová terapie má podobný účinek, ale bývá přesnější, protože dermatologové mají větší kontrolu nad intenzitou ošetření. Při laserovém ošetření prochází postiženými oblastmi vysokoenergetické světlo. Nejšetrnější ošetření působí na úrovni epidermis (povrchové vrstvy kůže), ale intenzivnější ošetření mohou proniknout do nejhlubších vrstev kůže.
 • Dermatologové mohou také předepsat a/nebo použít hydrochinon, který je stále považován za nejúčinnější lokální prostředek pro zmírnění hyperpigmentace. Lze jej však používat pouze po omezenou dobu, protože stejně jako jiné formy chemického peelingu a laserové terapie může dráždit pokožku a způsobovat pozánětlivé hyperpigmentace, zejména u osob s tmavším odstínem pleti.

Jaké jsou vyhlídky na hyperpigmentaci?

Hyperpigmentace obecně není škodlivá a obvykle není příznakem závažného zdravotního stavu.

V některých případech tmavé plochy samy zmizí při dobré ochraně před sluncem. V jiných případech je nutná agresivnější léčba. Neexistuje žádná záruka, že tmavé skvrny zcela zmizí, a to ani při léčbě.

Zpět do obchodu