Masáž obličeje proti stárnutí

Obsah:

 • Mohou masáže obličeje zmírnit známky stárnutí?
 • Druhy masáží obličeje
 • Nástroje a vybavení pro masáž obličeje
 • Jak vyzkoušet masáž obličeje
 • Rizika a vedlejší účinky masáže obličeje
 • Závěr

Masáž obličeje

Zastánci masáže obličeje proti stárnutí tvrdí, že dočasně vypíná pokožku nebo že může způsobit dlouhodobé změny vzhledu.

Malý počet studií testoval techniky masáže obličeje a naznačuje, že masáž může zlepšit průtok krve, vyhladit pokožku nebo subjektivně zlepšit vzhled pokožky.

Studie na toto téma však mají značné nedostatky, například nízký počet účastníků a žádné dlouhodobé sledování. V důsledku toho neexistují přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že masáž obličeje funguje tak, že výrazně mění viditelné známky stárnutí pleti.

Přečtěte si další informace o masáži obličeje proti stárnutí, včetně jejích typů a technik.

Může masáž obličeje snížit známky stárnutí?

Někteří odborníci na masáže obličeje tvrdí, že masáže mohou pomoci snížit známky stárnutí, a to buď okamžitě, nebo v průběhu času při pravidelném ošetření. Pro toto tvrzení existují určité důkazy, ale jsou slabé.

Například studie z roku 2018 hodnotila účinky masážních válečků na pleť po dobu 5 týdnů. Výzkumníci prováděli masáž na pravé tváři 12 účastníků studie. Na konci 5 týdnů došlo k většímu rozšíření cév - což je měřítko průtoku krve - pouze na pravé tváři.

To naznačuje, že masáž by mohla pomoci zlepšit krevní oběh. Teoreticky by to mohlo podpořit přísun zdravých živin do pokožky, zlepšit plnost pokožky nebo podpořit její hojení. Studie však byla velmi malá, takže k jejímu potvrzení je zapotřebí dalšího výzkumu.

Pilotní studie z roku 2021 naznačuje, že masáž obličeje by mohla nabídnout vzhled liftingu obličeje. Na základě CT snímků mrtvol a šesti dobrovolníků dospěli vědci k závěru, že masáž by mohla pomoci zlepšit pohyblivost obličeje, díky čemuž by pleť mohla vypadat mladší nebo liftingovanější.

Studie některých stejných autorů z roku 2022 použila podobnou techniku CT skenování u pěti dobrovolníků, kteří si po dobu dvou týdnů masírovali tváře. Výzkumníci zjistili, že masáž ztenčila pokožku, pomohla ji pozvednout a subjektivně zlepšila vzhled pokožky. Opět se však jednalo o velmi malou studii.

Studie z roku 2017, která použila vzorky kůže v laboratorních podmínkách, zjistila, že masáž kůže zvýšila expresi dekorinu, fibrilinu, tropoelastinu a prokolagenu-1 v kůži. Tyto látky dodávají pokožce strukturu a pružnost.

Ve stejné studii vědci testovali také krém proti stárnutí spolu s masáží na pokožce 20 žen s bílou pletí ve věku 65 až 75 let. Samotný krém testovali také na podobné skupině dalších 22 osob.

Po osmi týdnech hodnotil hodnotitel, který nevěděl, jakou proceduru každá z osob podstoupila, jejich pleť podle různých ukazatelů stárnutí a pružnosti. Skupina, která používala masáž a krém, měla lepší výsledky.

Druhy masáží obličeje

Není prokázáno, že by některý typ masáže obličeje fungoval lépe než jiné, pokud jde o redukci viditelných známek stárnutí. Existují různé přístupy, včetně:

 • Švédská masáž: tento typ masáže využívá lehké, dlouhé tahy k uvolnění svalového napětí.
 • Shiatsu: Tato forma masáže pochází z Japonska a spočívá v tlaku na určité body na těle. Lidé mohou tento typ masáže podstoupit také na obličeji.
 • Gua sha: Při této metodě masáže obličeje se k masáži obličeje používá plochý křišťálový nástroj. Pochází z východoasijské medicíny.
 • Lymfodrenáž: Při tomto typu masáže se pod kůží propouští lymfa, což je druh tělesné tekutiny. Někteří lidé ji používají ke snížení otoků.

Nástroje a vybavení pro masáž obličeje

Jedinými nezbytnými nástroji pro masáž obličeje jsou vaše ruce a krém nebo olej pro snížení tření pokožky.

Je dobré zvolit oleje, které vyhovují typu pleti dané osoby. Například lidé, kteří se obávají akné, mohou zvolit nekomedogenní oleje, jako je jojobový olej. Je u nich menší pravděpodobnost, že budou blokovat póry.

K masáži obličeje mohou lidé používat prsty, palce, paty rukou nebo nějaký nástroj. Některé nástroje mohou být pro lidi užitečné:

 • Válečky na obličej: Tyto přístroje vyvíjejí na pokožku rovnoměrný, jemný tlak. Vyrábějí se v různých velikostech a z různých materiálů, včetně kovu, dřeva, skla a křišťálu. Někteří výrobci tvrdí, že některé typy obličejových válečků, například nefritové válečky, mají další výhody. Pro tato tvrzení neexistují žádné vědecké důkazy.
 • Vyhřívané masážní válečky: Některé společnosti vyrábějí masážní válečky na obličej, které jsou vyhřívané. To může pomoci zmírnit bolest nebo pomoci člověku cítit se uvolněně.
 • Chladicí masážní válečky: Chladicí masážní válečky mohou obsahovat tekutinu, která udržuje nástroj chladný, nebo mohou vyžadovat, aby je člověk uložil do chladničky. Poskytují osvěžující pocit a mohou dočasně vypnout pokožku.
 • Vibrační masážní přístroje: Některé obličejové masážní přístroje také vibrují. Výrobci tvrdí, že tak dochází k intenzivnější masáži, ačkoli to zatím žádná studie nezkoumala.

Jak vyzkoušet masáž obličeje

Existuje mnoho způsobů, jak si masírovat obličej. Pro začátečníky, kteří to zkoušejí doma, uvádíme několik kroků, které mohou vyzkoušet:

 • Do dlaní si nalijte množství oleje o velikosti desetníku a třete ho o sebe, aby se zahřál. Rovnoměrně jej naneste na obličej a krk lehkými tahy směrem nahoru. Tomuto postupu se říká effleurage.
 • Začněte u krku a jemně pohybujte prsty směrem nahoru od klíčních kostí k čelisti. Postup několikrát opakujte.
 • Přesuňte prsty po stranách brady a lehkým, ale pevným tlakem je tlačte směrem ven a nahoru a klouzejte podél čelistní kosti směrem k uším. Postup několikrát opakujte.
 • Přesuňte se po stranách nosu a opakujte podobný pohyb, tentokrát však prsty přesuňte nahoru a ven přes lícní kosti. Několikrát opakujte.
 • Umístěte konečky prstů mezi obočí a posuňte je směrem ven přes obočí ke spánkům. Několikrát opakujte.
 • Vraťte prsty zpět k obočí, ale tentokrát pracujte vertikálně a pohybujte prsty od obočí směrem nahoru k linii vlasů.
 • Lidé mohou své sdělení zakončit effleurage. Pokud chtějí, mohou nechat olej na pokožce, aby se vstřebal, nebo jej smýt čisticím prostředkem.

Rizika a vedlejší účinky masáže obličeje

Rizika masáže obličeje jsou velmi minimální. V některých případech se u člověka mohou vyskytnout následující příznaky:

 • Reakce na produkty péče o pleť: Použití přípravků péče o pleť spolu s masáží obličeje může způsobit podráždění, zejména pokud se používají silné účinné látky, jako jsou retinoidy nebo chemické exfolianty.
 • Podráždění: Nadměrná nebo intenzivní masáž může způsobit podráždění pokožky. Příliš velký tlak nebo tření může způsobit mikrotrhliny.
 • Bolest: Velmi hrubá masáž pokožky může bolet. Agresivní masáž může také podráždit poraněné nebo zanícené svaly.

Mezi další minimálně invazivní ošetření, která mohou zvýšit průtok krve a vypnout pokožku, patří např:

 • Cvičení na obličej a obličejová jóga: Někteří lidé uvádějí, že cvičení pomáhá udržovat pokožku napnutou tím, že procvičuje svaly na obličeji. Článek z roku 2018 uvádí, že cvičení zvyšuje obsah kolagenu a elastinu v kůži, ale jen málo studií se zabývalo tím, jak účinná je obličejová jóga při změně vzhledu.
 • Mikroproudy pro obličej: Tato ošetření obličeje využívají ruční zařízení, která dodávají malé elektrické proudy do pokožky a svalů.
 • Lidé mohou používat domácí zařízení nebo se mohou nechat ošetřit kvalifikovaným odborníkem.
 • Vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk na obličej: Při tomto typu ošetření obličeje používá kosmetička ultrazvukové vlny k vytvoření tepla v hlubších vrstvách pokožky. Tím se poškodí kožní buňky a tělo se přiměje k jejich obnově.
 • Mikrojehličkování: Při této metodě se používá váleček s malými jehličkami. Jehličky vytvářejí v kůži drobné vpichy, které mohou stimulovat tvorbu kolagenu.

Závěr

Masáž obličeje proti stárnutí může pomoci podpořit lepší krevní oběh, dočasně vypnout pokožku a nabídnout relaxační zážitek. Vědecké důkazy o tom jsou však zatím omezené a neexistují žádné dlouhodobé studie, které by prokázaly, že v průběhu času přináší výrazné změny vzhledu pleti.

Pokud chtějí lidé vyzkoušet masáž obličeje proti stárnutí, mohou použít nekomedogenní olej a ruce, kterými jemně manipulují s pokožkou. Případně si mohou vybrat z řady masážních nástrojů.

Masáže obličeje pravděpodobně nebudou škodlivé, bolestivé ani nebudou mít vedlejší účinky, pokud člověk nebude vyvíjet příliš velký tlak.

Zpět do obchodu