Typy pleti a jak zjistit, jaký typ pleti mám

Obsah:

 • Co byste měli vědět o svém typu pleti
 • Zjištění typu vaší pleti
 • Jaký je můj typ pleti? Společné charakteristiky různých typů pleti
 • Jak mohu doma určit svůj typ pleti?

plet_1

 

Každodenní čištění a hydratace jsou prospěšné pro všechny typy pleti, ale různé typy pleti - mezi které patří mastná, suchá, normální, smíšená a citlivá pleť - mají různé potřeby. Proto je znalost vašeho typu pleti prvním krokem ke správné péči o pleť. Jak ale zjistíte, jaký typ pleti máte? Odpověď najdete jednoduchým pozorováním.

Co potřebujete vědět o svém typu pleti

Podle Akademie dermatologie (AAD) existuje pět základních typů pleti: mastná, suchá, normální, smíšená a citlivá.

Každý typ pleti má svůj vlastní soubor jedinečných vlastností a potřeb, které mohou ovlivnit vzhled a pocit z vaší pleti. Pokud nejprve pochopíte, jaký typ pleti máte, můžete začít činit informovaná rozhodnutí - a poskytnout tak své pleti péči a ochranu, kterou potřebuje nyní i v následujících letech. Pokud si nejste jisti, jaký je váš typ pleti, čtěte dále. Níže uvádíme všechny základní informace o tom, jak určit svůj typ pleti, a také tipy pro výběr ideálních produktů a postupů péče o pleť pro každý typ.

Zjištění typu vaší pleti

Typ vaší pleti je založen na množství kožního mazu (oleje), který vaše pleť produkuje. Mastnost vaší pleti se může v průběhu času měnit a může být také ovlivněna faktory, jako je stres, genetika, hormony, vlhkost a přirozený proces stárnutí.

Jakmile budete vědět, na co se zaměřit - pomocí níže uvedených společných charakteristik - lze typ vaší pleti obvykle určit jednoduchým pozorováním.

Existují dva testy, které si můžete udělat doma a které vám pomohou zjistit, jaký typ pleti máte, a to během pouhých 30 minut: metoda rozmazání fólie a metoda "pozoruj a čekej".

Jaký je můj typ pleti? Společné charakteristiky různých typů pleti

Kůže jako největší orgán vašeho těla plní řadu důležitých a složitých funkcí - od regulace tělesné teploty až po ochranu před bakteriemi. To platí zejména pro nejsvrchnější vrstvu vaší kůže, známou také jako kožní bariéra. Tato ochranná bariéra, která se skládá převážně z lipidů (např. ceramidů), funguje jako hlavní strážce mezi vaší pokožkou a vnějším prostředím - zadržuje vodu a škodlivé látky.

Ačkoli je zdravá kožní bariéra nezbytná pro všechny typy pleti, je důležité si uvědomit, že pokožka každého z nás je v mnoha ohledech jedinečná. To znamená, že neexistuje univerzální přístup k dosažení zářivé a zdravě vypadající pleti. Existuje však několik sjednocujících charakteristik, na které je třeba se zaměřit a které pomohou odpovědět na otázku "Jaký je můj typ pleti?".

Zde jsou hlavní ukazatele, které je třeba mít na paměti při určování, zda je vaše pleť převážně mastná, suchá, normální, smíšená nebo citlivá.

Mastná pleť

Mastná pleť produkuje nadbytek kožního mazu, který způsobuje, že se pleť leskne a mastí - zejména v T-zóně (čelo, nos a brada). Podle Akademie dermatologie (AAD) mohou mít lidé s mastnou pletí méně vrásek, ale mohou být také náchylnější k rozšířeným pórům, skvrnám po akné, černým a bílým tečkám.

Mějte na paměti, že to, že mastná pleť produkuje více přirozených olejů, neznamená, že potřebuje méně vlhkosti než jiné typy pleti. Podpora mastné pleti spočívá ve výběru správných produktů, které ji vyživují a hydratují, aniž by ucpávaly póry nebo způsobovaly výtoky. Ideální péče o mastnou pleť by měla zahrnovat jemný pěnivý čisticí přípravek, který účinně odstraňuje nečistoty, přebytečný olej a další nečistoty. Měla by také obsahovat lehký, nemastný a nekomedogenní hydratační krém, který mastné pleti poskytne potřebnou hydrataci.

Suchá pleť

Suchá pleť obecně produkuje méně přirozených olejů než jiné typy pleti. Proto může působit matně a drsně, šupinatě nebo dokonce šupinatě. Často je napjatá nebo méně pružná, silně dehydratovaná a může mít sklon k viditelnějším jemným linkám a vráskám. Kromě toho může být svědivá nebo podrážděná.

Péče o suchou pleť by měla zahrnovat jemné, zklidňující a hydratační složky, které pomáhají udržovat ochrannou hydratační bariéru pleti - například ceramidy. Klinika Mayo doporučuje vyhýbat se příliš dlouhému a horkému sprchování, hydratovat suchou pokožku několikrát denně a vybírat si produkty péče o pleť, které jsou bez parfemace, nekomedogenní a bez alkoholu.

Normální pleť

Normální pleť je vyvážená - ani příliš suchá, ani příliš mastná. Není náchylná k tvorbě pupínků, šupinatění ani k pocitu mastnoty či pnutí. Lidé s normální pletí mají obvykle malé póry, hladkou strukturu pleti a jsou méně náchylní k citlivosti nebo skvrnám. Ačkoli normální pleť nemá žádné specifické problémy ani starosti, přesto vyžaduje náležitou péči, aby vypadala a cítila se co nejlépe. Ideální péče o normální pleť pomáhá udržovat hydrataci pleti tím, že v ní uzamyká vlhkost a podporuje její ochrannou bariéru.

Smíšená pleť

Kombinovaná pleť zahrnuje oblasti, které jsou suché i mastné - T-zóna je obvykle mastná a tváře jsou buď suché, nebo normální. Tento typ pleti se může měnit během různých ročních období a v důsledku různých faktorů, jako je stres nebo výkyvy hormonů. Účinné čištění a hydratace jsou klíčem k péči o pleť, která je na některých místech mastná nebo normální a na jiných suchá.

Citlivá pleť

Citlivá pleť se často označuje jako typ pleti, ale je možné mít mastnou citlivou pleť, suchou citlivou pleť nebo normální citlivou pleť. Bez ohledu na to, jaký typ pleti máte, pokud máte citlivou pleť, můžete zjistit, že je vaše pleť zarudlá a cítíte pálení, svědění nebo suchost. Tyto příznaky mohou souviset s tím, že máte pokožku, která je citlivější na vnější dráždivé látky, a mohou je vyvolat určité složky - například barviva nebo parfémy - a také faktory životního prostředí.

Pokud máte citlivou pokožku, můžete zjistit, co vaši citlivost vyvolává, a vyhnout se čisticím a hydratačním přípravkům nebo jiným produktům obsahujícím tyto konkrétní složky. Můžete také změnit své prostředí, abyste snížili vystavení spouštěčům.

plet2

Jak mohu doma určit svůj typ pleti?

Pokud vám popis různých typů pleti nepomohl dospět k závěru, existuje několik testů, které si můžete udělat doma a které vám pomohou určit váš typ pleti. Zde jsou dvě metody, které můžete použít:

Metoda "sledovat a čekat"

Tento domácí test vám umožní pochopit váš typ pleti pozorováním toho, jak se vaše pleť chová po vyčištění.

 • Začněte tím, že si obličej umyjete jemným čisticím prostředkem a poté jej jemně osušíte.
 • Počkejte 30 minut.
 • Pokud se vaše pleť po celou dobu procesu leskne, máte pravděpodobně mastnou pleť.
 • Pokud je napjatá a šupinatá, máte pravděpodobně suchou pleť.
 • Pokud se leskne pouze v T-zóně, máte pravděpodobně smíšenou pleť.
 • Pokud je vaše pleť hydratovaná a příjemná, ale není mastná, máte pravděpodobně normální pleť.

Metoda čisticího listu

 • Blotovací plátna po přitisknutí na pleť absorbují olej - a pomocí nich můžete zjistit, jaký typ pleti máte.
 • Po umytí obličeje jemným čisticím prostředkem jej osušte a počkejte 30 minut.
 • Přiložte si na různé části obličeje skvrny od skvrn a poté je podržte proti světlu, abyste viděli stopy po oleji.
 • Pokud prostěradla nasákla velké množství oleje ze všech částí obličeje, máte mastnou pleť.
 • Pokud absorbují jen málo nebo žádný olej, máte pravděpodobně suchou pleť.
 • Pokud je na prostěradlech vidět jen malé množství oleje z T-zóny, máte smíšenou pleť.
 • Pokud se na všech oblastech obličeje objevuje jen minimum oleje, máte pravděpodobně normální pleť.

Je důležité si uvědomit, že každý typ pleti může být také citlivý nebo náchylný k akné, i když u osob s normální pletí je pravděpodobnost výskytu obou typů pleti menší. Se správnými produkty však můžete o svou pleť pečovat a zároveň řešit problémy, jako je citlivost a skvrny od akné. V případě pochybností navštivte certifikovaného dermatologa, který vám provede individuální posouzení pleti a poradí vám, jak nejlépe pečovat o váš typ pleti.

Zpět do obchodu