7 zákeřných příznaků nezdravého stravování

Obsah:

 • Je můj současný jídelníček zdravý ?
 • Co je to nezdravá strava?
 • 7 zákeřných příznaků nezdravé stravy
 • Jednoduché způsoby, jak se stravovat a cítit se lépe

Nezdravé stravování 

Pokud váš jídelníček potřebuje revizi, nedá vám to najevo jen váš pas.

Jistě, přibývání na váze může naznačovat potřebu přehodnotit, co do svého těla dáváte. Důkazy však ukazují, že i mnoho dalších zdravotních problémů má kořeny ve špatných stravovacích návycích.

Tyto příznaky se obvykle neobjeví ze dne na den, proto je sledujte postupně.

Je moje současná strava zdravá ?

Všichni jsme slyšeli, že je důležité jíst vyváženou stravu, ale co to vlastně je? No, především se přesné složení zdravé stravy liší v závislosti na individuálních vlastnostech. Může to být věk, pohlaví, životní styl a úroveň fyzické aktivity, kulturní kontext a místně dostupné potraviny. Celkově jsou však základní principy stejné.

Vzhledem k tomu, že neexistuje jediná potravina, která by dodala všechny živiny, které vaše tělo potřebuje (vitaminy, minerály atd.), je třeba svůj jídelníček diverzifikovat tak, aby zahrnoval různé potraviny z různých kategorií.

 • Zelenina: doporučuje se 4 až 5 porcí denně.
 • Ovoce : 3 až 4 porce denně.
 • Obiloviny jako rýže, těstoviny, chléb se doporučuje 9 až 11 porcí denně.
 • Bílkoviny se doporučují 2 až 3 porce denně (ořechy, luštěniny, fazole, klíčky, ryby, maso atd.).

Co je nezdravé jídlo?

Když se řekne nezdravé jídlo, vybaví se nám fast food. Samozřejmě, že jíst fast food neustále je nezdravé, přesto je šokující, že ho každý třetí člověk jí každý den. Tyto potraviny obsahují velké množství zpracovaných sacharidů a nasycených tuků. Častá konzumace hranolků, smaženého kuřete a pizzy je tedy ztělesněním nezdravosti.

I když existují i jiné diety, které mohou být nezdravé. Například extrémní diety, jako je masožravá strava, při které jíte pouze maso, mohou mít nedostatek některých živin, které se nacházejí v jiných skupinách potravin. Extrémní stravování nebo neustálé pojídání zpracovaných potravin neprospívá zdravému životnímu stylu.

7 zákeřných příznaků nezdravého stravování

Vaše vlasy jsou jako sláma

Vaše orgány potřebují ke správnému fungování odpovídající výživu a zdravé vlasové folikuly nejsou výjimkou. Hladové diety, které vedou k těžkému nedostatku bílkovin a energie, mohou způsobit lámavost vlasů - nebo ještě hůře jejich vypadávání. Studie ukazují, že diety s nízkým obsahem bílkovin, esenciálních mastných kyselin a živin, jako je vitamin C, zinek a železo, jsou spojeny s vypadáváním vlasů, řídnutím vlasů a ztrátou pigmentace. Pro zdravé vlasy se zaměřte na libové zdroje bílkovin (například vejce a grilovaného lososa), hodně ovoce a zeleniny, semínek a ořechů.

Vaše pokožka předčasně stárne

Stárnutí je nevyhnutelné. Stále více výzkumů však naznačuje, že výživná strava může podpořit zdraví pokožky a oddálit vnější známky stárnutí. Systematický přehled z roku 2012 zjistil, že strava bohatá na vitaminy A, C, D a E - kromě klíčových antioxidantů a flavonoidů - má příznivé účinky na pleť. Chcete-li dosáhnout prospěšných účinků a mladistvého vzhledu, konzumujte denně pět a více porcí ovoce a zeleniny.

Máte katastrofální stav ústní dutiny

Zanícené nebo krvácející dásně a zubní kaz jsou známkami nesprávné stravy. Příliš mnoho cukru je viníkem zubního kazu. Pokud se ocitnete u zubaře kvůli plombám, zamyslete se nad tím, kolik sladkých nápojů a potravin konzumujete. Kromě toho oteklé nebo krvácející dásně často souvisejí s příliš malým příjmem vitaminu C ve stravě. Vitamín C můžete zvýšit potravinami, jako jsou jahody, rajčata, zelená listová zelenina a brambory.

Váš mozek se cítí vyčerpaný

Máte problémy s pamětí nebo soustředěním? Bojujete s únavou? Aby mozek fungoval co nejlépe, je závislý na správné výživě.

Důležitý je zejména dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které se podílejí na rozvoji kognitivních funkcí ve všech fázích života.
Abyste měli ve stravě dostatek omega-3, vybírejte si potraviny, jako jsou vlašské ořechy, lněná semínka, rybí tuk a divoký losos.

Máte zažívací potíže

Pokud nejíte dostatek vlákniny, můžete mít průjem i zácpu. Bohužel většina Američanů nesplňuje doporučení pro příjem vlákniny - 25 gramů denně pro ženy a 38 gramů denně pro muže. Pokud vás trápí zažívací potíže, zkuste zvýšit příjem vlákniny konzumací většího množství celozrnných obilovin, jako je hnědá rýže a oves, a také ořechů, semínek a čerstvých nebo mražených produktů.

Nedostatečná péče o sebe sama

Aby se škrábanec, řezná rána nebo větší zranění rychle a dostatečně zahojily, potřebují dostatečný přísun živin. Pokud se hojíte pomalu, může být na vině nesprávná výživa. Špatná strava ovlivňuje pevnost nové tkáně, dobu zotavení a to, jak dobře se vaše tělo brání případné infekci, která se do rány vkrádá. Studie prokázaly, že pro správné hojení rány je nezbytný dostatečný příjem kalorií, bílkovin a živin. Zaměřte se na dodržování zdravé a vyvážené stravy. Váš imunitní systém vám poděkuje.

Snadno onemocníte

Špatné stravovací návyky mohou ohrozit váš imunitní systém a vyvolat nemoci a infekce. Pokud jste neustále podráždění, mohlo by vám prospět jíst více potravin bohatých na živiny. Optimální výživa může pomoci zvrátit narušený imunitní systém. Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vitaminů A, C a E, zinku, selenu, železa a kyseliny listové. Začněte tím, že zvýšíte příjem čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, zejména citrusových plodů (např. citronů a limetek), listové zeleniny, popcornu (vynechte extra máslo a sůl) a hnědé rýže.

Jednoduché způsoby, jak jíst a cítit se lépe

 • Zpomalte. Tempo, kterým jíme, má tendenci ovlivňovat množství jídla, které sníme. Když si uvědomíme, že nespěcháme, dáme tělu čas, aby vycítilo, kdy je syté. Obvykle trvá 20 minut, než mozek tuto zprávu dostane.
 • Vybírejte si co nejvíce celých potravin. Čím méně zpracovaných, tím lépe. Celozrnné potraviny, ořechy a semínka, klíčky, kysané zelí, čerstvé ovoce a zelenina atd.
 • Naplánujte si většinu jídel a svačin na celý týden. To vám pomůže omezit nezdravé chutě. Když máme hlad a potřebujeme jídlo hned, sáhneme pravděpodobněji po zpracovanější a rychlejší variantě. Několik jednoduchých nápadů na svačinu: mandlové máslo v datlových medailoncích máčené v hořké čokoládě, humus a zelenina, plátky jablek s ořechovým máslem a skořicí, smoothies a domácí müsli tyčinky.
 • Jídla si ochucujte kvalitní solí a pepřem. Do slaných receptů vždy používám bylinkovou mořskou sůl Herbamare. Je vyrobena z nejkvalitnější mořské soli a organických bylinek a zeleniny. Má nižší obsah sodíku a je bohatší na živiny než běžná sůl! Zároveň každému jídlu dodá příjemnou aromatickou chuť. Obzvlášť ráda ji přidávám do salátů a polévek a moje děti si ji žádají na posypání syrové zeleniny!
 • Nahraďte všechny sladké nápoje (limonády) vodou! Nejdůležitější je pít vodu místo jiných nápojů. Můžete tak výrazně snížit příjem cukru a kalorií. Pití dostatečného množství vody je pro naše zdraví velmi důležité.
 • Každý den přidejte doplněk stravy, který podpoří váš výběr potravin a vstřebávání živin.
 • Zvažte změnu způsobu přípravy jídla. Pečení a smažení je zdravější volbou než smažení nebo grilování. Při těchto způsobech vaření vzniká několik potenciálně toxických sloučenin, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), konečné produkty pokročilé glykace (AGE) a heterocyklické aminy (HCA). Pečením a pražením se proto zabrání vstupu těchto potenciálně toxických sloučenin do potravin.
 • Doplňky stravy. K obnovení homeostázy v těle mohou pomoci některé doplňky stravy. Ke zmírnění zánětu, který mohl být způsoben předchozím nezdravým stravováním, lze užívat omega 3. K dispozici je také vitamin D, což je vitamin rozpustný v tucích, který je velmi důležitý pro zdraví kostí a správnou funkci imunitního systému. Ve skutečnosti má každá buňka v těle receptor pro vitamin D, což ukazuje na jeho důležitost.
Zpět do obchodu