8 nejlepších vitamínů a doplňků stravy pro suchou pleť

Obsah:

  • Vitamín D
  • 2. Kolagen
  • 3. Vitamin C 2.
  • 4. Rybí tuk
  • 5-8. Další doplňky k léčbě suché pokožky
  • Další úvahy
  • Závěr

Vaše pokožka využívá ke zvýšení zdraví a hydratace pokožky mimo jiné živiny, jako je vitamin D a kolagen.

Suchá pokožka může být způsobena řadou faktorů, včetně dehydratace, stárnutí, sezónních změn, alergií a nedostatku mikroživin.

V závislosti na příčině suché pokožky lze ke zvýšení hydratace pokožky použít různé metody léčby, včetně léčivých mastí a hydratačních krémů.

Kromě toho může suchou pokožku zlepšit také úprava životního stylu, například pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.

Suchá kůže nedostatek vitamínů:

Vitamin A je důležitý pro obnovu pokožky a jeho nedostatek může způsobit suchost a šupinatění kůže. Vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro pružnost pokožky. Jeho nedostatek může vést ke ztrátě pružnosti a suché pokožce

 

Zde je 8 vitaminů a doplňků stravy pro suchou pokožku.

1. Vitamin D

Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, který je nezbytný pro mnoho aspektů zdraví, včetně zdraví vaší pokožky.

Některé výzkumy ukázaly, že nízká hladina vitaminu D v krvi souvisí s kožními onemocněními, včetně ekzémů a lupénky - obojí může způsobovat suchou pokožku.

Kromě toho bylo prokázáno, že doplňky vitaminu D výrazně zlepšují příznaky kožních onemocnění, která způsobují suchou a svědivou kůži, včetně ekzému.

Výzkum navíc naznačil souvislost mezi vitaminem D a vlhkostí kůže.

Studie na 83 ženách zjistila, že ty, které měly nízkou hladinu vitaminu D, měly nižší průměrnou vlhkost pokožky než účastnice, které měly normální hladinu vitaminu D, a že se zvyšující se hladinou vitaminu D v krvi se zvyšoval i obsah vlhkosti v pokožce).

Další malá 12týdenní studie na 50 ženách zjistila, že každodenní užívání doplňku stravy obsahujícího 600 IU vitaminu D vedlo k výraznému zlepšení hydratace pokožky.

Velké procento populace má nedostatek vitaminu D, a protože je tato živina nezbytná pro hydrataci pokožky, může její doplňování pomoci v boji proti suché pokožce.

SHRNUTÍ

Výzkum ukazuje, že nízká hladina vitaminu D může zvyšovat pravděpodobnost suché pokožky. Proto může doplňování této živiny pomoci zvýšit hydrataci pokožky.

2. Kolagen

Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v těle a tvoří 75 % suché hmotnosti kůže.

Některé výzkumy ukázaly, že užívání doplňků stravy na bázi kolagenu může mít pro vaši pokožku řadu výhod, včetně snížení hloubky vrásek a zvýšení hydratace pokožky.

Studie na 69 ženách zjistila, že u účastnic, které konzumovaly 2,5 až 5 gramů kolagenu denně po dobu 8 týdnů, došlo k výraznému zlepšení pružnosti pokožky a také ke zvýšení její hydratace.

Další 12týdenní studie na 72 ženách zjistila, že užívání doplňku stravy, který obsahoval 2,5 gramu kolagenových peptidů spolu se směsí dalších složek, jako je vitamin C a zinek, výrazně zlepšilo hydrataci a drsnost pleti ve srovnání se skupinou užívající placebo (9Důvěryhodný zdroj).

Doplněk však obsahoval i další živiny, takže není známo, zda by stejné účinky měl i samotný kolagen.

SHRNUTÍ

Dostatečné důkazy podporují používání kolagenových doplňků ke zvýšení hydratace pokožky a léčbě suché pokožky.

Naše kolagenové produkty si můžete prohlédnout ZDE.

keratin

3. Vitamin C

Vitamin C působí jako silný antioxidant chránící pokožku a je nezbytný pro tvorbu kolagenu, což z něj činí důležitou živinu pro zdraví pokožky.

Kůže ve skutečnosti obsahuje velmi vysoké množství vitaminu C, přičemž některé výzkumy zjistily koncentraci až 64 mg vitaminu C na 100 gramů epidermální vrstvy kůže.

Není divu, že studie prokázaly, že zvýšení obsahu vitaminu C ve stravě prostřednictvím doplňků stravy s vitaminem C může zlepšit mnoho faktorů zdraví pokožky, včetně její hydratace.

Některé studie na zkumavkách zjistily, že vitamin C může zlepšit funkci kožní bariéry a pomoci snížit ztrátu vody, což může pomoci předcházet suché pokožce.

Většina dostupných výzkumů o vlivu vitaminu C na suchou pokožku však kombinuje vitamin C s jinými živinami, takže nelze říci, zda by tato živina měla stejný účinek, kdyby se používala samostatně.

Bez ohledu na to může na základě nejnovějších výzkumů doplňování vitaminu C zlepšit celkové zdraví pokožky a pomoci v boji proti suché pokožce.

SHRNUTÍ

Vitamin C je nedílnou součástí živin pro zdraví pokožky. Podle některých studií může konzumace doplňkového vitaminu C zlepšit stav suché pokožky. Je však třeba provést další výzkum jeho účinků na suchou pokožku.

4. Rybí olej

Rybí olej je dobře známý pro své vlastnosti podporující zdraví pokožky.

Obsahuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), dvě esenciální mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé a hojivé účinky a prokazatelně v mnoha ohledech prospívají pokožce.

Doplňky stravy s rybím olejem mohou pomoci zvýšit hydrataci pokožky a zlepšit bariéru mastných kyselin v pokožce, která pomáhá udržovat hydrataci.

Bylo také prokázáno, že rybí olej snižuje záněty kůže a chrání ji před poškozením sluncem, což z něj činí doplněk stravy šetrný k pokožce.

SHRNUTÍ

Rybí olej může pomoci zlepšit hydrataci pokožky a snížit ztrátu vlhkosti. Kromě toho bylo prokázáno, že zlepšuje stav suché, šupinaté pokožky u lidí s lupénkou.

5-8. Další doplňky stravy pro léčbu suché pokožky

Kromě výše uvedených živin studie prokázaly, že doplňky stravy s několika dalšími látkami mohou být účinným způsobem, jak zlepšit vlhkost pokožky.

Probiotika. Studie zjistila, že doplňování bakterií Lactobacillus plantarum u myší i lidí zlepšilo po 8 týdnech funkci kožní bariéry a hydrataci kůže. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Naše probiotika si můžete prohlédnout zde.

Kyselina hyaluronová. Kyselina hyaluronová se často používá lokálně ke zlepšení hydratace pokožky, ale nedávný výzkum ukazuje, že požití této sloučeniny v kombinaci s dalšími živinami může výrazně zvýšit hydrataci pokožky.

Aloe vera. Studie na 64 ženách zjistila, že doplňování mastných kyselin získaných z aloe vera po dobu 12 týdnů výrazně zlepšilo hydrataci a pružnost pokožky.

Ceramidy. Ceramidy jsou tukové molekuly, které jsou důležitou součástí zdravé pokožky. Některé výzkumy ukázaly, že doplňování ceramidů může zvýšit hydrataci pokožky, což může pomoci při léčbě suché pokožky.

Některé výzkumy naznačují, že výše uvedené doplňky stravy mohou pomoci zvýšit vlhkost pokožky a léčit suchou pokožku.

SHRNUTÍ

Doplňky stravy s probiotiky, kyselinou hyaluronovou, výtažky z aloe vera a ceramidy mohou zlepšit stav suché pokožky, ale je třeba provést další výzkum.

Další úvahy

Přestože užívání některých doplňků stravy může pomoci zlepšit suchou pokožku, k suché pokožce může přispívat několik dalších faktorů, které je třeba zvážit.

Častou příčinou suché pokožky je například dehydratace, takže zvýšení příjmu vody může být zdravým a jednoduchým způsobem, jak zlepšit hydrataci pokožky.

Nezdravá strava, nedostatek mikroživin a špatné stravování mohou také způsobit nebo zhoršit suchou pokožku.

Kromě toho mohou suchou pokožku způsobovat také některá onemocnění, včetně onemocnění ledvin, anorexie, lupénky a hypotyreózy, a také alergie na životní prostředí.

Proto je důležité, abyste se v případě výrazně suché a podrážděné pokožky obrátili na svého lékaře, který vyloučí závažnější zdravotní potíže.

SHRNUTÍ

Suchá kůže může být příznakem základního zdravotního stavu, proto je důležité kontaktovat svého lékaře, pokud máte nevysvětlitelnou, výrazně suchou kůži.

 

Závěr

Suchá kůže je běžný stav, který může být způsoben řadou faktorů, například dehydratací, alergickými reakcemi a onemocněními, jako je hypotyreóza.

Výzkum ukázal, že užívání některých vitaminů a dalších doplňků stravy, včetně vitaminu D, rybího oleje, kolagenu a vitaminu C, může pomoci zlepšit hydrataci pokožky a pomoci udržet ji zdravou a vyživenou.

Přestože však doplňky stravy uvedené v tomto seznamu mohou fungovat jako užitečné nástroje pro lidi, kteří mají suchou pokožku, je důležité poradit se s lékařem, pokud máte nevysvětlitelnou, chronicky suchou pokožku, protože to může být příznakem základního zdravotního stavu.

Zpět do obchodu