Jak si doma udělat lázeňský den pro citlivou pleť

Obsah:

 • 1. Připravte si povlečení, ručníky a župan.
 • 2. Nastavení nálady
 • 3. Základy koupání
 • 4. Hydratační maska na obličej
 • 5. Hydratace obličeje a těla
 • 6. Zdravá výživa
 • 7. Nápoj pro zklidnění pleti
 • Závěr

Kdo by se čas od času nechtěl nechat hýčkat ošetřením obličeje nebo těla? Pokud však máte citlivou pleť, nejsou všechny lázeňské zážitky stejné.

Lidé s citlivou pokožkou mohou zjistit, že jejich pokožka je při používání kosmetických, toaletních a osobních výrobků podrážděná. Je to běžné: Podle průzkumu uvádí, že se s citlivou pokožkou setkává přibližně 50 % žen a 40 % mužů.

I když nemáte viditelné známky podráždění, například zarudnutí, můžete pociťovat příznaky, jako je pálení, štípání, svědění nebo brnění.

Citlivá pokožka není sama o sobě zdravotním stavem, ale přesto si zaslouží zvláštní péči.

1. Připravte si prostěradla, ručníky a župan.

Povlečení a ručníky perte jemným změkčujícím pracím prostředkem, který neobsahuje parfémy a barviva.

Vyhněte se stříkání prádla vonnými spreji. Některé složky, které obsahují, například esenciální oleje, mohou podráždit vaši pokožku.

Hřejivé povlečení, ručníky a župany jsou mimořádně luxusním doplňkem, díky němuž se vaše koupelna bude cítit jako v lázních. Chcete-li je bezpečně zahřát, můžete je před zahájením koupele hodit na 10 minut do sušičky prádla.

 

2. Nastavte náladu

O stresu a spojení mysli a těla toho bylo napsáno mnoho. Dlouhodobý psychický stres spolu se stresem z okolního prostředí může napáchat spoušť i na vaší pokožce.

Proto kromě konkrétních lázeňských procedur, které budete provádět, zde najdete několik věcí, které vám pomohou uvolnit se a užít si lázeňský zážitek.

Pusťte si klidnou hudbu. Není náhodou, že v lázních často hraje v léčebných místnostech tichá hudba. Studie zjistily, že meditace a meditační hudba mohou výrazně snížit hladinu stresu.

Udělejte si bylinkový čaj. Mnohé lázně nabízejí návštěvníkům lázní před nebo po léčbě čaj. Výzkumy naznačují, že pití bylinného čaje může zlepšit kvalitu života a snížit stres, a dokonce může zmírnit příznaky nespavosti.

Vyzkoušejte aromaterapii. Studie ukázaly, že používání aromaterapie, například s levandulovým nebo pomerančovým olejem, může pomoci snížit stres, i když je potřeba provést další výzkum. Na trhu existuje řada aromaterapeutických výrobků, včetně vonných difuzérů a vonných svíček. Pokud zjistíte, že vám aromaterapeutické výrobky vadí nebo dráždí pokožku, samozřejmě je nepoužívejte.

3. Základy koupelí

Než si dopřejete uklidňující koupel, ujistěte se, že je voda příjemně teplá, ale nikdy ne horká.

Pokud zjistíte, že toužíte po velmi horké koupeli, protože je vám zima, zvažte, zda místo toho nezvýšit teplotu v koupelně. Pobyt v teplém prostředí vám pomůže uvolnit napětí ve vaně i mimo ni.

Přidávání éterických olejů do koupele se může zdát jako uklidňující vyhlídka, ale výzkumy ukázaly, že mnoho druhů éterických olejů může vyvolat alergickou reakci.

Jedna studie zjistila, že 79 různých esenciálních olejů vyvolalo u malé skupiny účastníků kontaktní alergii nebo alergickou kontaktní dermatitidu.

Mějte na paměti, že kontaktní alergie a dermatitida se obvykle vyskytují hlavně u lidí, kteří již alergií nebo citlivostí trpí, a mírné množství éterických olejů v osobních výrobcích je pro většinu lidí považováno za bezpečné.

Pokud zjistíte, že vám určitý esenciální olej vyhovuje, aniž by vyvolával podráždění, můžete jeho malé množství s radostí zařadit do své koupelové rutiny. Zkuste přidat několik kapek do koupele.

keratin

4. Hydratační maska na obličej

Mnoho lidí považuje nošení pleťové masky za velmi uvolňující. Může vás povzbudit k tomu, abyste si lehli, zavřeli oči a soustředili se na uvolnění napětí v obličeji a těle.

Pokud máte citlivou pleť, můžete si tuto lázeňskou klasiku užít i tak - jen se ujistěte, že používáte hydratační masku, která obsahuje zklidňující, nedráždivé složky.

Hledejte masky se složkami, jako jsou např:

 • aloe vera
 • okurka
 • kokosové mléko
 • vitamín E
 • syrový med, přírodní exfoliátor

Vyhněte se maskám obsahujícím mentol, mátu nebo eukalyptus, protože mohou vysušovat nebo dráždit citlivou pokožku.

5. Hydratujte obličej a tělo

Nejlepší typy hydratačních krémů pro citlivou pokožku jsou částečně zvláčňující, které pomáhají obnovit kožní bariéru, a částečně okluzivní, které vytvářejí fyzickou bariéru. Emoliencia udržují vlhkost, zatímco okluziva zabraňují pronikání dráždivých látek z okolí.

Výrobky pro osoby s citlivou pokožkou by také neměly obsahovat parfémy a barviva.

Hledejte výrobky, které obsahují méně než 10 složek a které jsou hypoalergenní a nekomedogenní.

Snažte se používat výrobky od důvěryhodných a známých společností, protože Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nevyžaduje, aby výrobci kosmetiky svá tvrzení dokládali.

6. Zdravé potraviny

Konzumace plnohodnotných potravin bohatých na živiny vám zajistí, že se budete cítit skvěle uvnitř i navenek. Vychutnejte si je před lázeňskou procedurou nebo po ní.

Strava bohatá na antioxidanty a protizánětlivé živiny je také nezbytná pro zdravou pleť. Celozrnné obiloviny, fazole a luštěniny, ovoce a zelenina a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (zejména tučné ryby) pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a zdravou.

Zde je jeden nápad: Připravte si jídlo z pečeného lososa nebo drůbeže se zelenou listovou zeleninou, mrkví, paprikou, avokádem a pečenými sladkými bramborami, doplněné ořechy a semínky. Jako dezert nebo svačinu si dejte osvěžující meloun a lesní plody.

Snažte se vyhýbat zpracovaným potravinám a potravinám obsahujícím rafinovaný cukr, které mohou dráždit všechny typy pleti.

Pokud si chcete dopřát zdravou pochoutku, může vám pomoci několik čtverečků hořké čokolády. Hořká čokoláda je bohatá na prospěšné antioxidanty.

7. Nápoj zklidňující pleť

To, co pijete, může také pomoci udržet vaši citlivou pleť v co nejlepší kondici.

Pijte vodu. Každodenní pití velkého množství vody pomáhá udržovat zdravou a hydratovanou pokožku. Kolik vody byste měli denně vypít, závisí na mnoha faktorech, včetně vaší hmotnosti, věku a úrovně aktivity, ale odborníci obecně doporučují vypít každý den alespoň 1,8 litru vody.

Vyzkoušejte zelený čaj. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit pokožku před poškozením sluncem a zlepšují její vlhkost a pružnost.

Omezte alkohol a kofein. Jejich pití může vaši pokožku připravit o potřebnou vlhkost.

Závěr

Pokud máte citlivou pokožku, můžete učinit několik opatření, abyste si den v lázních, který si uděláte sami, užili bez podráždění pokožky.

Připravte si prostředí s relaxačními podněty, jako je tichá hudba a bylinkový čaj. Udržujte lázeňské prostředí teplé, ale dbejte na to, aby koupel nebyla příliš horká. Používejte koupelové přípravky se složkami, které nejsou známými dráždivými látkami. A ujistěte se, že tělu dodáváte správné živiny a dostatek vody.

Uspořádání vlastního lázeňského dne může být přesně to, co potřebujete, abyste se cítili uvolněně a svěže. A další výhoda: Vzhledem k tomu, že zůstanete doma, můžete si po proceduře zdřímnout přímo v posteli.

Přečtěte si : Nejlepší domácí koupelové soli (do 10 minut!)

Zpět do obchodu