9 faktů o celulitidě

Obsah:

  • 9 faktů o celulitidě

Celulitida 

Celulitida je bakteriální infekce kůže, která se může rychle rozvinout a postupovat. Každoročně postihne více než 14 milionů lidí .
Mezi příznaky celulitidy patří zarudnutí kůže, bolest, citlivost a teplo. Těžké infekce mohou navíc způsobit puchýře, nevolnost, horečku a zmatenost.

Celulitida se může vyskytnout u dětí i dospělých a nejedná se o infekci, kterou byste mohli léčit sami. Pokud máte podezření na celulitidu, okamžitě navštivte svého lékaře nebo dermatologa. S největší pravděpodobností vám budou předepsána perorální antibiotika, ale v některých případech může být nutné podat vám v nemocnici antibiotika nitrožilně.

Zde je 9 faktů, které byste měli vědět o celulitidě, včetně toho, co zvyšuje riziko infekce, kdy se celulitidou zabývat a jak se jí můžete vyhnout.

9 faktů o celulitidě

1. Celulitidu nejčastěji způsobují bakterie Staph nebo Strep

Bakterie Staphylococcus i Streptococcus mohou na kůži žít neškodně, ale když kůži naruší, mohou způsobit několik různých typů infekcí, včetně celulitidy.

Dalším typem bakterie, která může způsobit celulitidu, je Pasteurella multocida, která se na člověka nejčastěji přenáší ze zvířecích škrábanců nebo kousnutí.

2. Jakékoli kožní onemocnění otevírá dveře celulitidě.

Ačkoli většina řezných ran, škrábanců, puchýřů a kousnutí hmyzem nevede k celulitidě, jakýkoli otvor v kůži může - za správných okolností. Mezi takové okolnosti patří přítomnost bakterií způsobujících infekci v ráně, ale protože bakterie jsou pouhým okem neviditelné, nelze pohledem zjistit, zda se z drobného poranění může vyvinout závažná infekce.

Mezi další faktory, které zvyšují riziko vzniku celulitidy, patří např.

  • nedostatečné čištění rány
  • oslabený imunitní systém
  • snížený průtok krve do infikované oblasti
  • zhoršená lymfatická drenáž v infikované oblasti

Chcete-li snížit riziko celulitidy, omývejte všechny drobné rány co nejdříve vodou a mýdlem, rány a škrábance překrývejte gázou nebo lepicím obvazem, abyste ránu ochránili, a denně rány kontrolujte, zda nevykazují známky infekce a zda se nehojí.

Pokud vidíte, že se rána spíše zhoršuje, než zlepšuje, zvažte návštěvu lékaře, zejména pokud máte cukrovku.

3. Celulitida není totéž co celulitida

Někteří lidé si pletou celulitidu s celulitidou, ale jedná se o dva zcela odlišné stavy.

"Celulitida je často kosmetický problém a vzniká, když dojde k vláknitému spojení vrchní vrstvy kůže se spodním svalstvem," vysvětluje Dr. Anna Guanche, certifikovaná dermatoložka, která se specializuje na kosmetické zákroky v Calabasas v Kalifornii.

"Jak tuk v této oblasti roste, není kvůli pevným vazbám rovnoměrně rozložen, což vede k hrbolatému nebo dolíčkovitému vzhledu," říká doktorka Guancheová.

Celulitida je naopak bakteriální infekce kůže, která se často projevuje jako teplá, červená, citlivá a oteklá oblast, říká Dr. Guanche.

Celulitida nevyžaduje lékařské ošetření, celulitida ano.

4. Anamnéza celulitidy zvyšuje riziko jejího opakování

Jednorázový výskyt celulitidy zvyšuje riziko jejího opakování, ale lze podniknout kroky ke snížení tohoto rizika .

Začněte dodržováním pokynů lékaře k léčbě první infekce, včetně dokončení antibiotické léčby. Antibiotika se obvykle předepisují na 5 až 10 dní, ale můžete se začít cítit lépe již po třetím dni. Někteří lidé dělají tu chybu, že antibiotika ukončí příliš brzy, ale pokud sérii nedokončíte, nemusí dojít k úplnému zničení bakterií a infekce se může vrátit.

Kromě toho dbejte na to, abyste omezili poranění kůže. Při sportu a práci venku noste ochranné pomůcky, používejte opalovací krém, abyste zabránili spálení, omezte kontakt s neznámými zvířaty a používejte repelent, abyste se vyhnuli bodnutí hmyzem.

Pokud se vám stane nějaké zranění, důkladně ho vyčistěte teplou mýdlovou vodou, abyste smyli nečistoty a bakterie. Před ošetřením vlastního zranění nebo zranění jiných osob si také nezapomeňte umýt ruce. Na drobná poranění kůže aplikujte lokální antibiotickou mast a každou ránu nechte zakrytou obvazem, dokud se zcela nezhojí, a obvaz denně vyměňujte.
Pravidelné mytí rukou k odstranění zárodků a bakterií může také pomoci zabránit opakovaným kožním infekcím.

I při dodržení výše uvedených opatření se celulitida může opakovat. Pokud se u vás vyskytnou více než tři nebo čtyři infekce během 12 měsíců, může vám lékař doporučit nízkou dávku antibiotik jako dlouhodobou udržovací léčbu, aby se zabránilo budoucím infekcím.

5. Celulitida obvykle není nakažlivá

Ačkoli je celulitida bakteriální infekcí kůže, obvykle se nešíří z člověka na člověka. Možnou výjimkou je případ, kdy má exponovaná osoba otevřenou ránu nebo dojde k přímému kontaktu kůže na kůži nebo kůže na povrch.
Pokud tedy máte celulitidu, nemusíte se příliš obávat, že ji přenesete na členy rodiny nebo přátele, ale přesto byste měli dbát na to, aby se nikdo nedotýkal otevřených ran na vašem těle holýma rukama nebo kůží.

6. Celulitida se může vyskytnout kdekoli na těle

Celulitida se může vyskytnout kdekoli na těle, ale některé části jsou k těmto infekcím náchylnější než jiné. Dr. Tsippora Shainhouse, certifikovaný dermatolog v oblasti Los Angeles, říká, že nejčastějšími místy u dospělých jsou končetiny (nohy, chodidla, ruce a dlaně).

U dětí je naopak celulitida častější na obličeji, rukou a dolních končetinách.
Pokud celulitida zasahuje tuk a svaly v okolí oka, nazývá se orbitální celulitida. Když se týká kůže kolem oka a očních víček, nazývá se periorbitální nebo preseptální celulitida.
Dr. Shainhouse poznamenává, že celulitida se často vyskytuje vždy jen na jedné straně těla.

7. Celulitida může být život ohrožující

Většina případů celulitidy dobře reaguje na léčbu a příznaky začnou mizet během několika dnů podávání antibiotik. Může vás celulitida zabít? Ano. Pokud se neléčí, může celulitida progredovat a stát se život ohrožující.
"Hlavní obavou při celulitidě je sepse, což je infekce v krevním řečišti, která může vést k šoku nebo smrti," říká doktor Guanche.

Mezi příznaky sepse patří extrémně nízký krevní tlak, zrychlený tep, závratě a ztráta vědomí. Léčba zahrnuje hospitalizaci a nitrožilní podávání antibiotik.

Mezi další možné život ohrožující komplikace celulitidy patří osteomyelitida (infekce základní kosti) a nekrotizující fasciitida, "masožravé" onemocnění, které ničí měkké tkáně a někdy vede ke ztrátě končetin nebo dokonce smrti.

8. U celulitidy často není nutné provádět diagnostické testy.

Ve většině případů lékař nemusí provádět diagnostické testy, aby zjistil, zda máte celulitidu. Obvykle to potvrdí pouhým pohledem na vaši kůži.
Pokud podezření na celulitidu nereaguje na antibiotika, může lékař provést testy při kontrolní návštěvě.

Ty mohou zahrnovat kultivaci krve nebo kompletní krevní obraz (CBC) ke kontrole přítomnosti bakterií. Nebo může lékař provést bakteriální kultivaci, aby určil typ bakterií zodpovědných za infekci. Kožní biopsie může často potvrdit nebo vyloučit jiné kožní onemocnění.

9. Tetování vás vystavuje riziku celulitidy

Tetování ve studiu s řádně sterilizovaným vybavením a dalšími hygienickými opatřeními je obvykle bezpečné. Protože však tetování porušuje kožní bariéru, existuje také riziko, že se do kůže dostanou bakterie a způsobí kožní infekci, například celulitidu.

Z tohoto důvodu je důležité pečovat o pokožku před tetováním i po něm.
Odborníci doporučují před tetováním očistit kůži čisticím prostředkem na kůži, jako je Hibiclens nebo jeho generický ekvivalent, chlorhexidin, který je k dostání ve většině lékáren.

Zpět do obchodu