Výhody olejování vlasů, výběr oleje a postup při olejování vlasů

Obsah:

 • Jak si namazat vlasy olejem
 • Výhody olejování vlasů
 • Jaký olej byste měli používat?
 • Jak často byste si měli vlasy mazat?
 • Závěr

olejování vlasů

Olejování vlasů je postup, při kterém se na vlasy nalije olej a vmasíruje se do pokožky hlavy, aby se zvýšila jejich vlhkost, lesk a zářivost. Olejování vlasů může vlasy zjemnit a dodat jim vitamíny a minerály, které se častým mytím ztrácejí.

Tento postup se v Indii používá již po staletí a doporučuje se v ájurvédské medicíně.

Olejování vlasů se rozšířilo i mimo ájurvédské praktiky a mnozí je používají k udržení zdraví a živosti svých vlasů. Podle některých odborníků může dokonce omezit vypadávání vlasů.

Existují také specifické techniky olejování vlasů i různé druhy olejů, které můžete používat k dosažení konkrétních výhod.

Když jsem vyrůstala v Indii, většinu nedělních večerů jsem jako školačka trávila olejováním vlasů. Moje maminka vždy vytáhla modrou lahvičku kokosového oleje Parachute, který byl základem většiny indických domácností. Každé z mých sester a mně pak postupně masírovala hlavu.

Byl to laskavý a pozorný způsob, jak nám dávala najevo svou péči.

Když jsem se od rodičů odstěhovala na vysokou školu, stal se z toho týdenní rituál s mými spolubydlícími. S radostí jsme se střídaly a dobrovolně si navzájem mazaly vlasy.

Ačkoli jsem si já i mnoho jihoasijských žen zvykly mazat si vlasy olejem jako kulturní tradici, za touto praxí se skrývá docela dost vědy.

Ať už jde o osvědčený režim péče o pleť, frekvenci mytí vlasů nebo kosmetiku, na kterou jste zvědaví, krása je osobní.

Proto se spoléháme na různorodou skupinu spisovatelů, pedagogů a dalších odborníků, kteří se s vámi podělí o své tipy na vše od způsobu použití produktů až po nejlepší pleťovou masku pro vaše individuální potřeby.

Jak si naolejovat vlasy

Vmasírování oleje do pokožky hlavy zvyšuje prokrvení, což může zlepšit růst vlasů. Aplikace oleje na pokožku hlavy může také zabránit tvorbě lupů.

Postupujte podle následujících kroků a vyzkoušejte si olejování vlasů:

 • Naneste olej na pokožku hlavy a krouživými pohyby jej vmasírujte konečky prstů.
 • Olej, který vám zbyl na dlaních, naneste na vlasy.
 • Přikryjte je ručníkem nebo sprchovou čepicí a nechte působit přes noc.
 • Druhý den si vlasy umyjte suchým šamponem. Důkladně je opláchněte.
 • Vlasy ošetřete jako obvykle. Kokosový olej lze použít také jako kondicionér.

Výhody olejování vlasů

Oleje hrají důležitou roli při ochraně vlasů před běžným opotřebením. Pravidelné olejování vlasů snižuje hygrální únavu nebo bobtnání a vysušování vlasů. Oleje chrání vlasový folikul před povrchově aktivními látkami tím, že vyplňují mezery mezi buňkami kutikuly.

"Olej pomáhá se zdravím pokožky hlavy. Když jemně masírujete pokožku hlavy, pomáhá při exfoliaci a někdy pomáhá i při snižování padání vlasů," říká Dr. Khushboo Garodia.

Garodia je certifikovaný tricholog, což znamená odborník na vlasy a pokožku hlavy. Vysvětluje, že oleje obsahují mastné kyseliny, které pomáhají nahradit lipidy ve vlasech. Ty se ztrácejí v důsledku chemického ošetření, stylingu nebo dokonce znečištění.

"Lipidy hrají velmi důležitou roli při udržování zdravého vzhledu vlasů. Pomáhají udržovat lesk a živost vlasů," říká.

Podle Garodii olej pomáhá posilovat vlasový stvol, zejména v případě krepatých a suchých vlasů. Olej je nejprospěšnější, když se nechá ve vlasech přes noc.

Jaký olej byste měli používat?

Jaký olej použijete, záleží na potřebách vašich vlasů.

"Různé druhy olejů mají různé vitamíny... a při přímé aplikaci těchto olejů dochází k posílení vlasového stvolu," říká Garodia.

Mějte na paměti, že při používání oleje na pokožku hlavy se vyplatí otestovat, zda nemáte nějaké alergie. Před použitím oleje ve vlasech pro kompletní ošetření proveďte náplasťový test.

Mezi používané oleje může patřit např:

 • kokosový
 • sezamový
 • mandlový
 • jaborandi
 • arganový
 • moringa
 • bhringraj
 • amla

Podle ájurvédy určuje strukturu a zdraví vlasů dóša. Ty jsou považovány za bioenergii nebo životní sílu, která tvoří konstituci těla.

Známe je jako váta (vítr), pitta (oheň) a kapha (voda a země).

"Pokud je váta vysoká, vlasy budou tenké, krepaté a suché a budou potřebovat pravidelné mazání," říká ájurvédská zdravotní koučka Dr. Varalakshmi Yanamandra.

Ájurvédské postupy také naznačují, že lidé s vysokou pittou mají směs mastných a suchých vlasů. Mohou být také náchylnější k předčasnému šedivění a alopecii. Lidé s vysokou kapha mají mastné, husté, dlouhé a kudrnaté vlasy.

Výběr správného druhu oleje závisí především na těchto faktorech. Zde je seznam olejů doporučených našimi odborníky.

Kokosový olej

Panenský kokosový olej je nejčastěji používaným vlasovým olejem, zejména v jižní Asii.

Jeho hlavní mastnou kyselinou je kyselina laurová. Má vysokou afinitu k vlasovým proteinům, což znamená, že se váže na proteiny a může snadno pronikat dovnitř vlasového stvolu. Díky tomu je jedním z nejlepších olejů pro snížení úbytku bílkovin z poškozených i nepoškozených vlasů.

Díky své nízké molekulové hmotnosti je olej lehký a snadno proniká do vlasového stvolu. Kokosový olej dokáže vlasy hloubkově upravovat, poskytuje jim přirozenou ochranu a obecně je dobrou volbou pro většinu typů vlasů.

Sezamový olej

Sezamový olej je ideální pro vlasy vlnitého typu, snižuje krepatění a může také zabránit roztřepeným konečkům.

"Má vysoký obsah vitaminu B1, vápníku, mědi, fosforu, železa, hořčíku, manganu a zinku," říká Garodia. "Sezamový olej také hloubkově vyživuje pokožku hlavy a uhlazuje vlasový stvol. Jeho antibakteriální a protiplísňové vlastnosti mohou pomoci předcházet tvorbě lupů."

Mandlový olej

Mandlový olej je lehčí než sezamový, ale o něco hustší než kokosový. Je to dobrý olej pro typy pitta. Garodia uvádí, že mandlový olej obsahuje vitaminy B, K a E.

Vitamin E může snižovat oxidační stres. Jedna studie z důvěryhodného zdroje prokázala 34,5% nárůst růstu vlasů u těch, kteří vitamin E doplňovali orálně po dobu 8 měsíců, i když je důležité si uvědomit, že výsledky mohou být velmi odlišné při aplikaci přímo na vlasy.

Vitamin B7 je také známý jako biotin. Může také pomáhat podporovat růst vlasů, i když výzkumy jsou omezené, zejména pokud jde o lokální aplikaci.

Jaborandi olej

Jaborandi je léčivá rostlina z tropických deštných pralesů Jižní Ameriky, která se hojně používá v šamponech a gelech.

Garodia uvádí, že jaborandi je léčivější než většina olejů a může pomoci při růstu vlasů, vyživuje suchou pokožku hlavy a zabraňuje předčasnému šedivění. Kromě toho vlasy hydratuje a může zabránit třepení konečků a tvorbě lupů.

Arganový olej

Arganový olej je běžně známý jako marocký olej. Garodia zdůrazňuje, že má vysoký obsah vitaminu A, C, E, antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.

"Působí jako přírodní kondicionér a pomáhá posilovat vlasy," říká.

Moringový olej

Moringový olej dobře působí na suché vlasy, říká Garodia. Obsahuje kyselinu olejovou, která z něj dělá dobrý hydratační prostředek pro vlasy.

Garodia doporučuje používat moringový olej s nosným olejem, například mandlovým.

Bhringraj nebo amla olej

Kromě výše uvedených olejů navrhuje Varalakshmi pro typ vlasů pitta používat olej bhringraj nebo amla. Oba oleje mají chladivý účinek a pomáhají vyrovnávat pitta dóšu.

Společnost Banyan Botanicals nabízí produkt speciálně určený k olejování vlasů, který obsahuje bhringrajový olej a další byliny, jako je gotu kola.

Jak často byste si měli mazat vlasy olejem?

Ájurvéda doporučuje mazat vlasy téměř každý den jako součást dinačárji neboli denní rutiny, i když to nemusí být pro každého reálné.

Varalakšmí doporučuje mazat vlasy alespoň dvakrát týdně, ideálně večer před plánovaným mytím vlasů.

Pokud není možné nechat olej působit přes noc, můžete si vlasy naolejovat hodinu před koupáním a zabalit si hlavu horkým ručníkem. Tímto způsobem se z oleje v krátké době vytáhne část výživy, říká Garodia.

Závěr

Olejování vlasů je kúra pro zdravé vlasy, která vychází z ájurvédských léčebných tradic.

Pravidelné olejování může zabránit poškození vlasů způsobenému znečištěním a chemickými látkami obsaženými v šamponu. Může také zvýšit vlhkost, lesk a zářivost vlasů a případně zabránit jejich vypadávání.

Garodia zdůrazňuje, že je důležité porozumět potřebám svých vlasů a podle toho zvolit olej. Olejování na noc přináší maximální užitek.

Zpět do obchodu