Bolest dásní

Obsah:

 • Příznaky bolesti dásní
 • Příčiny bolesti dásní
 • Jaké léky mohou způsobovat bolest dásní?
 • Jak léčit bolest dásní
 • Komplikace a rizikové faktory spojené s bolestí dásní
 • Shrnutí
 • ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Bolest dásní

Bolest dásní není nikdy příjemná. Mohou být mírně citlivé nebo oteklé, červené a krvácející. Bolest dásní může být způsobena řadou faktorů, ale jakmile zjistíte příčinu, nepříjemné pocity jsou téměř vždy léčitelné.

V tomto článku se budeme zabývat tím, co způsobuje bolest dásní a co lze udělat pro její zmírnění.

Příznaky bolesti dásní

V závislosti na příčině může být bolest dásní doprovázena dalšími příznaky. Mezi ně patří např:

 • Bolest dásní
 • Oteklé dásně
 • zarudnutí dásní
 • krvácení dásní
 • špatný dech
 • ustupování dásní od zubů
 • Uvolněné zuby
 • Citlivé zuby

Příčiny bolesti dásní

Bolest dásní může být způsobena několika problémy. Je důležité znát příčinu, protože pak ji lze vhodně léčit.

Mezi nejčastější příčiny bolesti dásní patří:

 • Vředy
 • Onemocnění dásní
 • Nedbalé čištění zubů a používání zubní nitě
 • potravinové alergie
 • Hormonální změny
 • Zubní absces
 • Vředy na dásních

Zubními vředy trpí více než polovina populace. Jedná se o bolestivé vředy, které postihují měkké části úst včetně dásní. Obvykle se samy zhojí přibližně za týden. Není známo, co je způsobuje, ale mohly by být důsledkem imunitní reakce, při níž bílé krvinky napadají buňky v ústech.

Někdy jsou afty spojeny s onemocněními, jako je Crohnova choroba nebo špatná výživa, a mohou být vyvolány některými potravinami nebo složkami zubní pasty.

Bolest dásní může být známkou toho, že máte onemocnění dásní. Infekce je obvykle způsobena špatnými návyky při čištění zubů a používání zubní nitě; mezi další příčiny patří cukrovka, některé léky, které snižují množství slin, a genetika.

Periodontolog, který se specializuje na léčbu onemocnění dásní a dásní, vám možná bude muset provést hloubkové čištění úst a dásní. Závažné onemocnění dásní může vyžadovat chirurgický zákrok.

Pokud si zuby čistíte kartáčkem nebo zubní nití příliš intenzivně, můžete si dásně podráždit; časem to může vést k bolesti a citlivosti. Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami a při čištění zubů zubní nití nespěchejte, buďte šetrní a zároveň důkladní. Správnou techniku vám ukáže váš zubní lékař.

Někdy mohou být bolestivé dásně způsobeny potravinovými alergiemi. Například lidé s pylově-ovocným syndromem (PFS), nazývaným také syndrom orální alergie (OAS), mohou po konzumaci některých druhů ovoce a zeleniny, včetně jablek, pozorovat svědění a otok dásní, úst, jazyka a krku. Časem mohou být oteklé dásně bolestivé a citlivé. Léčba OAS zahrnuje volně prodejná antihistaminika.

Kolísající hladina hormonů v těle může ovlivňovat dásně. Během puberty u lidí s vaječníky může zvýšení hormonů, jako je progesteron, zvýšit průtok krve do dásní, což vede k jejich citlivosti a citlivosti. Hormonální změny a celkově zvýšený průtok krve, ke kterému dochází během těhotenství, mohou u lidí zvýšit pravděpodobnost vzniku bolestivého onemocnění dásní.

Bolesti dásní vyvolané hormony se mohou vyskytnout také u lidí v menopauze (u těch, kteří neměli menstruaci 12 měsíců v kuse). Pokud máte podezření, že bolest dásní může být způsobena hormony, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.

Prasklý nebo nemocný zub, u kterého se v kořeni objeví bakteriální infekce, se nazývá absces. Může způsobovat bolest dásní, otok, horečku a další příznaky. Léčba může zahrnovat podávání antibiotik, drenáž a vyčištění oblasti a/nebo odstranění kořenového kanálku.

Jaké léky mohou způsobit bolest dásní?

Mezi léky, které mohou způsobit přerůstání dásní, onemocnění dásní a bolest dásní, patří např:

 • Antikonvulziva: dilantin (fenytoin).
 • Imunosupresiva: cyklosporin, Prograf (takrolimus)
 • Blokátory kalciových kanálů: používají se při vysokém krevním tlaku a kardiovaskulárních onemocněních, včetně Procardia XL (nifedipin), Cardizem (diltiazem), Verelan (verapamil), Norvasc (amlodipin).
 • Perorální antikoncepce
 • Antidepresiva: Effexor XR (venlafaxin), Prozac (fluoxetin).

Lidé, kteří kouří nebo užívají bezdýmné tabákové výrobky, jako jsou například dýmky, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění dásní než lidé, kteří tabák neužívají. Tabák oslabuje imunitní systém, což ztěžuje boj s choroboplodnými zárodky a infekcemi, včetně infekcí dásní. Může také trvat déle, než se dásně zahojí, a léčba onemocnění dásní nemusí tak dobře fungovat.

Podobně jako u tabáku bylo i u lidí, kteří kouří marihuanu/konopí, prokázáno vyšší riziko vzniku onemocnění dásní.

Jak léčit bolest dásní

Někdy lze bolest dásní léčit doma, a to i dočasně během čekání na zubní ošetření. Vždy se nejprve poraďte se svým zubním lékařem, abyste se ujistili, že je to pro vás bezpečné.

Kloktání slanou vodou

Kloktání slanou vodou je jednoduchý a účinný způsob, jak zmírnit bolest zubů. Může dokonce pomoci udržet pod kontrolou bakterie a plak, což může snížit riziko onemocnění dásní.

Volně prodejné léky proti bolesti

Volně prodejné léky proti bolesti mohou být účinné při bolestech dásní. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako jsou Advil a Motrin (ibuprofen) a Aleve (naproxen), jsou dobrou volbou, protože zasahují do enzymu, který způsobuje zarudnutí a otok dásní.12

Bylo zjištěno, že při středně silné až silné bolesti je kombinace NSAID a Tylenolu (paracetamolu) stejně účinná jako užívání léků obsahujících opioidy. Lokální léčbu, jako jsou znecitlivující gely, lze aplikovat přímo na dásně.

Studené obklady

Studený obklad pomůže zmírnit bolest dásní. Obklad nikdy neaplikujte přímo na dásně, ale přiložte jej na obličej.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej může zmírnit bolest dásní a může také pomoci předcházet onemocnění dásní. Obsahuje sloučeninu zvanou eugenol, která je přírodním anestetikem a má také antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Naneste několik kapek oleje na vatový tampon a jemně potřete bolestivá místa dásní. Hřebíčkový olej používejte střídmě - přílišné množství může dásně skutečně podráždit a způsobit další problémy - a nepoužívejte ho u dětí.

Komplikace a rizikové faktory spojené s bolestí dásní

Lidé, kteří kouří nebo používají bezdýmné tabákové výrobky, jako jsou například dýmky, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost onemocnění dásní než lidé, kteří tabák nepoužívají. Tabák oslabuje imunitní systém, takže je pro něj obtížnější bojovat s choroboplodnými zárodky a infekcemi, včetně infekcí dásní. Může také trvat déle, než se vaše dásně zahojí, a léčba onemocnění dásní nemusí tak dobře fungovat.

Mezi další osoby, které jsou více ohroženy onemocněním dásní, patří lidé s cukrovkou nebo AIDS a lidé, kteří začínají menstruovat v pubertě, jsou těhotní nebo vstupují do menopauzy.

K bolestem dásní může vést také špatná ústní hygiena. Nejlepším způsobem, jak předcházet bolestem dásní, je udržovat ústa zdravá. K tomu patří např:

 • důkladné čištění zubů dvakrát denně zubní pastou s fluoridem.
 • každodenní čištění mezizubních prostor (např. zubní nití)
 • návštěva zubního lékaře každých šest měsíců na vyčištění zubů
 • vyhýbání se tabáku a omezení konzumace alkoholu

Mezi komplikace onemocnění dásní patří uvolnění zubů, abscesy dásní a ztráta zubů. Akademie parodontologie uvádí, že onemocnění dásní může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, zápalu plic, některých forem rakoviny a progrese Alzheimerovy choroby.

Shrnutí

Bolest dásní může vzniknout v důsledku různých stavů. Je důležité znát příčinu, aby bylo možné ji přesně léčit. Domácí prostředky, jako jsou volně prodejné léky a výplachy slanou vodou, mohou přinést úlevu při čekání na léčbu, ale nejprve se poraďte se svým zubním lékařem.

Bolest dásní nemusí začínat vážně, ale pokud je ignorována, může způsobit značné problémy s ústy a zuby. Včasná léčba je klíčová, takže pokud si všimnete jakýchkoli potíží, okamžitě zavolejte svého zubního lékaře.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Může nedostatek vitamínů způsobit bolest dásní?

Ačkoli je třeba provést další výzkum, existují určité důkazy, že nedostatek vitamínů B, C a D může způsobovat zubní problémy, jako jsou oteklé a citlivé dásně. Pokud máte obavy z možného nedostatku vitamínů, poraďte se se svým lékařem o testování, úpravě stravy a doplňcích stravy.

Jak dlouho trvá bolest dásní?

Doba trvání bolesti dásní je různá a závisí na příčině a případné léčbě. Někdy mohou volně prodejné a domácí prostředky přinést úlevu, ale ta je obvykle dočasná, dokud není odstraněna příčina.

Jak mohu zmírnit bolest dásní po čištění zubů?

Je běžné, že vás dásně po čištění zubů bolí, zejména pokud se na nich nahromadilo hodně plaku. Zkuste jíst měkčí potraviny a několikrát denně kloktat slanou vodu, což může pomoci zmírnit bolest a urychlit proces hojení. Váš zubní lékař vám může předepsat výplach ústní dutiny nebo vám může doporučit užívání volně prodejného léku, například Advil nebo Tylenol.

Zpět do obchodu