Bolest v kříži

Obsah:

  • Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti v kříži?
  • Bolest v kříži a ischias. Víte, o čem je řeč?
  • Když kříže bolí z osteoporózy
  • Jak poznáte, že váš problém může být sakroiliitida?
  • Jak rozpoznat bolest v kříži podle lokalizace
  • Co dělat při bolestech v kříži?

bolestt

Bolest v kříži je nepříjemný průvodní jev, který může pramenit z akutního nebo chronického onemocnění, úrazu, poškození pohybového aparátu nebo z jiného důvodu, který vás ochromí.

Na několik hodin, den či dva nebo dokonce týden? Pokud i vy patříte k těm, kteří právě hledají ve své domácí lékárničce prostředky proti bolesti dolní části zad, nebo pokud vás tento stav trápí již delší dobu, čtěte dále.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti dolní části zad?

Ačkoli je bolest dolní části zad nejčastěji spojována s postupujícím věkem, jedná se o velmi častý zdravotní problém, který postihuje velké množství lidí napříč věkem, profesemi nebo zdravotními stavy a predispozicemi. Podle statistik trpí chronickou bolestí dolní části zad až 23 % dospělé světové populace.

Koneckonců, nebolela vás záda ještě nikdy? Pak není překvapením, že existuje také řada důvodů, proč vás bolí dolní část zad.

Pokud hovoříme o příčinách, pak nesmíme zapomenout, že pro každou z nich existují také různé možnosti, jak bolest zmírnit. Někomu pomáhají léky na bolest dolní části zad, jiný dává přednost spíše cvičení. Abychom vám usnadnili orientaci, shrnuli jsme některé nejčastější příčiny a možnosti jejich řešení.

Nesprávné zatížení zad nebo špatné držení těla

Fyzioterapeuti by v tomto ohledu mohli vyprávět své. Špatné držení těla, nesprávné návyky při sezení nebo nedostatečné zatížení svalů způsobené dlouhodobým sezením nebo špatnou technikou cvičení. To vše může vést a často také vede k bolestem zad. Pokud váš problém souvisí s některou z těchto příčin, řešení může spočívat v pravidelné změně držení těla v práci (například střídání sezení a stání), dodržování ergonomických pravidel při sezení, používání vhodného nábytku v kanceláři, správném držení těla a pravidelném cvičení pro posílení zádových a břišních svalů - tzv. core oblastí, které podporují správné držení těla.

Degenerativní změny meziobratlových plotének

S přibývajícím věkem a také nepříliš správnými pohybovými návyky dochází k opotřebení meziobratlových plotének. A ti, kteří vědí, o čem píšeme, by vám mohli vyprávět o bolestech, které mohou poškozené ploténky způsobovat. V některých případech je však k jejich odstranění nutný invazivnější chirurgický zákrok. V jiných případech léčba zahrnuje fyzikální terapii, která může pomoci zlepšit ohebnost a posílit svaly podpírající páteř. Dlouhodobé užívání protizánětlivých léků proti bolesti zad nebo aplikace různých léčebných postupů může zmírnit příznaky, ale problém odstraní pouze v menšině případů.

Neúměrné svalové napětí a křeče jako zdroj bolesti zad

Možná vás to ještě nenapadlo, ale svalové napětí nebo křeče, často způsobené nadměrnou fyzickou námahou nebo stresem, mohou také vést k bolestem dolní části zad. K tomu může dojít i v případě, že ignorujete protahování po a také například před silovým tréninkem nebo náročnějším kardio cvičením. V takovém případě je vhodné zmínit relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo pilates. Jinými slovy účinné a pravidelné cvičení zaměřené na protažení a posílení svalů, které jste dosud zanedbávali.

Bolesti v kříži a ischias. Víte, o čem je řeč?

Sciatický syndrom neboli ischias je způsoben tlakem na sedací nerv a může vést k bolesti, která se šíří od křížové kosti přes hýždě až do nohou. Jak poznáte, že se jedná o ischias? Projevem je bolest, která se šíří podél sedacího nervu do dolní končetiny, podél nervu. Kromě toho je také varovným signálem, že ischias může být doprovázen necitlivostí, brněním nebo slabostí v noze nebo přímo v chodidle. Což tedy není typické pro jiné příčiny bolesti dolní části zad. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci léků proti bolesti, fyzioterapie a cvičení na zlepšení flexibility a posílení svalů. V některých případech je nutné vyhledat chirurgickou pomoc.

Když bolí dolní část zad z osteoporózy

Osteoporóza, tzv. řídnutí kostí, může způsobit, že obratle v křížové kosti jsou křehké, a tudíž náchylnější k prasklinám, zlomeninám a dalším poškozením, která přirozeně vedou k bolestem křížové kosti. V případě osteoporózy je klíčová prevence (například pokud víte, že vaši blízcí touto nemocí trpí nebo jsou k ní náchylní). Rozhodně byste měli do svého jídelníčku zařadit dostatek potravin nebo vitaminových doplňků bohatých na vápník a vitamin D a také se zaměřit na zlepšení svých pohybových dovedností a fyzické zdatnosti, abyste předešli pádům nebo jiným zraněním, zejména ve vyšším věku, kdy by poškození kostí ukousnutých osteoporózou bylo opravdu vážné.

Jaké jsou příznaky osteoartrózy?

Mnoho lidí se obává strašáka jménem spondylitida v případě bolesti v dolní části zad, která je neutuchající nebo tak intenzivní, že je ochromí v posteli. Jedná se o takzvanou sakroiliitidu nebo jedno z přidružených onemocnění, které má své specifické projevy a je velmi často diagnostikováno lékaři i u mladších ročníků nebo lidí v produktivním věku.

Jak poznáte, že by váš problém mohl být sakroiliitida?

Pokud pociťujete přetrvávající bolest a ztuhlost v dolní části zad nebo v kříži, která se obvykle zhoršuje, když nepracujete, zejména v noci nebo brzy ráno (můžete se na ni dokonce budit). Co mnoho jiných příčin bolesti dolní části zad nemá, je příznak, který může ustoupit při pohybu nebo cvičení. Musíte zkrátka záda rozhýbat natolik, abyste mohli fungovat. Nebo naopak snížená schopnost pohybu postiženou oblastí vede až k omezení plné ohebnosti páteře. Jedním z poznávacích znamení, že se jedná právě o zánět, je například celková únava a zcela specifická bolest očí.

Přesnější odpověď na otázku, zda je vaše bolest dolní části zad způsobena zánětem, vám jistě dá lékař po stanovení diagnózy. Ke zjištění se používá například Čápův test rovnováhy, jehož cílem je udržet rovnováhu ve stoji na jedné noze, přičemž druhá, volná noha se opírá o koleno stojné nohy. Cílem je vydržet co nejdéle. Pokud pacient při tomto testu cítí tlak, výsledek testu ukazuje na možnost sakroiliitidy. Pokud se přidají dlouhodobější problémy s pohybem, ztráta citlivosti v oblasti, kde bolí dolní část zad, nebo problémy s vylučováním, je spolehlivou odpovědí rentgenové vyšetření, CT nebo magnetická rezonance.

Jak rozpoznat bolest dolní části zad podle lokalizace

Záda neboli lidově řečeno křížová kost tvoří celkově poměrně velkou oblast lidského těla. Proto když někdo řekne, že ho bolí záda, je třeba se nejprve zaměřit na přesnější lokalizaci, a tedy přesně určit, kde ho záda bolí. Nejčastěji je to bederní oblast, která postupně přechází do pánve a, jak jsme se zmínili výše, v mnoha případech do oblasti nohou. K tomu, abyste získali přibližnou představu o možné příčině bolesti v oblasti, která vás bolí, vám může pomoci následující navigace.

Bolest v dolní části zad na levé straně

Pokud vás bolí dolní část zad na levé straně, jednou z příčin může být nepřiměřená zátěž nebo mechanické zranění, které může způsobit svalové napětí. Bolest zad na levé straně může také naznačovat počínající problémy s ledvinami. Například ledvinové kameny nebo infekci ledvin. V takovém případě má bolest v levé části zad až ostrý a ostře vystřelující charakter. A konečně jednou z příčin může být ischias, který, jak jsme se již zmínili, postihuje především jednu stranu zad až k noze.

Podobně je tomu, pokud se bolest v kříži objevuje na pravé straně. Existuje však také možnost zánětu slepého střeva, který se sice projevuje bolestí v pravém podbřišku, ale může se šířit i do zad.

Bolest zad nad hýžděmi

Tato oblast je často postižena nadměrným svalovým napětím. Jinými slovy přetížením nebo mechanickým poškozením. Nebo se jedná o piriformis syndrom, známý také jako syndrom hruškovitého svalu. Ten je velmi často indikován u těch, kteří provádějí pohyb zepředu dozadu bez přítomnosti obvyklé rotace v oblasti pánve. Příkladem jsou cyklisté nebo běžci. Nebo lidé, kteří mají nesprávné návyky při sezení a při delším sezení běžně vyvíjejí tlak na nervy svalu s peněženkou v zadní kapse nebo mobilním telefonem. Hruškovitý sval, který se nachází v hýždích v blízkosti horní části kyčelního kloubu, dráždí nebo stlačuje sedací nerv, může také způsobovat bolest v této oblasti.

To však zdaleka není vše. Osteoartróza neboli degenerativní poškození plotének o sobě může dát vědět také tehdy, pokud zaznamenáte časté a opakující se bolesti zad nad hýžděmi.

Bolesti zad ve středu

Pokud vás záda bolí o něco výše, spíše v oblasti trupu, zkontrolujte své držení těla a posilujte svaly v oblasti středu těla. Za touto bolestí velmi často stojí skolióza. Vyloučit nelze ani nadměrné a nesprávné zatěžování zádových svalů a z toho plynoucí napětí. Nelze však vyloučit, že bolest je průvodním jevem onemocnění některého z orgánů, například jater, slinivky břišní, žaludku nebo žlučníku. Může být také způsobena nesprávným držením těla a nevyváženým zapojením zádových svalů při monotónním pohybu nebo sezení a samozřejmě alarmujícími meziobratlovými ploténkami.

Někdy však mohou být příčiny bolesti zad vzájemně propojeny a bolest v jedné oblasti může ovlivňovat nebo souviset s bolestí v jiné oblasti. Proto je na místě přesná diagnostika a konzultace s odborníkem, která vás adekvátními možnostmi nasměruje k řešení a odstranění bolesti.

Co dělat při bolestech zad?

V první řadě je velmi důležité uvědomit si, odkud vítr vane, a tedy co může bolest způsobovat. Mnohé lze napravit například pravidelným cvičením zad nebo speciálními sestavami cviků z oblíbeného SM systému. Je pravda, že zatímco na jeden druh bolesti může něco pomoci, bolest dolní části zad s jinou příčinou může bolet ještě více. Proto je vždy na prvním místě konzultace s odborníkem - lékařem nebo fyzioterapeutem.

Zpět do obchodu