Bolest po extrakci zubu

Obsah:

 • Důvody, proč můžete potřebovat extrakci zubu
 • Bude trhání zubu bolet?
 • Zvládání bolesti po extrakci zubu
 • Jak dlouho trvá bolest po vytržení zubu?
 • Co můžete očekávat bezprostředně po operaci extrakce zubu
 • Jak mohu urychlit hojení po extrakci zubu?
 • Běžné typy bolesti po extrakci zubu
 • Úleva od bolesti po extrakci zubu v domácích podmínkách
 • Hrozí při extrakci zubu riziko infekce?

Bolest po extrakci zubu

Po extrakci zubu je zcela běžné pociťovat pulzující bolesti a jiné bolesti. Nemusí to však být důvod k obavám!

Důvody, proč můžete potřebovat extrakci zubu

Implantovaný zub: K impaktu zubu dochází, když zub (obvykle zub moudrosti) uvízne v dásni nebo čelistní kosti. To může způsobit bolest a otok nebo poškození sousedních zubů.

Zubní kaz: Bakterie známé jako zubní plak a zubní kámen se usazují na zubech, což může způsobit jejich nenapravitelné poškození - vede k bolesti a infekci a někdy vyžaduje odstranění zkažených zubů.

Onemocnění dásní: Onemocnění dásní je stejně jako zubní kaz způsobeno nahromaděním špatných bakterií v ústech a může způsobit další komplikace (například zubní kaz, infekci, otok, zápach z úst a ústup dásní).

Převislé zuby: Někdy se zuby objeví, když je čelist ještě příliš malá. Toto shlukování příliš mnoha zubů na jednom místě může způsobit, že zuby budou křivé, někdy až do té míry, že bude nutné jeden nebo více z nich odstranit.

Úrazy: Nehody a úrazy v obličeji mohou snadno poškodit zuby. Pokud k tomu dojde a poškození je dostatečně závažné, může být nutné zlomený zub vytrhnout, aby nezpůsobil další poškození.

Bude trhání zubu bolet?

Během operace trhání zubu můžete pociťovat určité nepohodlí. K znecitlivění oblasti se však používá anestetikum, aby se minimalizovala možnost, že pocítíte bolest. Přesto je pravděpodobné, že po vytržení zubu začnete pociťovat bolest, a to po dobu několika dní.

Zvládání bolesti po extrakci zubu

JAKÁ MÍRA BOLESTI JE "NORMÁLNÍ"?

Po chirurgickém zákroku extrakce zubu je běžné, že pociťujete pulzující bolest i citlivost v oblasti extrakce (tzv. "socket"). To je zcela normální a váš zubní lékař vám pravděpodobně předepíše léky proti bolesti, které pomohou nepříjemné pocity minimalizovat.

Míra bolesti a délka rekonvalescence závisí na tom, který zub byl extrahován. Například impaktovaný zub moudrosti bude pravděpodobně vyžadovat komplikovanou extrakci, což může způsobit vyšší míru dlouhodobé bolesti.

Jak dlouho trvá bolest po extrakci zubu?

Bolest při extrakci zubu by měla vyvrcholit brzy, během 24-48 hodin, a poté začít v následujících dnech odeznívat. Celý proces hojení může trvat několik týdnů, i když po prvním týdnu by již bolet neměla.

Co můžete očekávat bezprostředně po operaci extrakce zubu

Prvních několik hodin nemusíte cítit žádnou bolest, protože lokální anestetikum použité ke znecitlivění úst během operace může být stále účinné. Po jeho odeznění můžete pociťovat určité brnění.

Co můžete očekávat během 24 hodin

Bolest při extrakci zubu má tendenci vrcholit během prvních 24 hodin. Tehdy je rána nejčerstvější a proces hojení teprve začíná. V tomto období se také pravděpodobně setkáte s krvácením.

Aktivity, které způsobují větší průtok krve do hlavy, jako je například ležení nebo namáhavá činnost, mohou tuto bolest zhoršit. To může zhoršit bolest v noci, o které si povíme níže.

Co můžete očekávat za 2-3 dny

Během několika následujících dnů budete pravděpodobně stále pociťovat pulzující bolest nebo občasnou bolest v místě extrakce zubu.

Míra bolesti a její trvání bude částečně záviset na vašem těle (a na tom, jak dobře se v tomto období budete o ústa starat). Přestože nebude aktivně pulzovat, místo zákroku bude velmi citlivé a pravděpodobně nepříjemné.

Během tohoto období se může objevit také určité krvácení.

Co můžete očekávat během jednoho týdne

Ve většině případů začne bolest po extrakci zubu ustupovat po třech dnech. Na místě bude stále otvor - jeho uzavření bude trvat několik týdnů a možná i měsíců - ale bolest by měla polevit.

Krvácení by v ideálním případě mělo do této doby ustat, i když v oblasti může být mírný otok, který ji činí citlivou. Pravděpodobně se budete v této části úst stále cítit trochu nepříjemně.

Pokud v této době pociťujete pravidelnou bolest, možná byste měli zvážit, zda se neobrátit na svého zubního lékaře, který vám poradí.

Co můžete očekávat po jednom týdnu

Od této chvíle záleží jen na vás a vašich ústech. Vaše krevní sraženina by se měla zcela vytvořit, otok ustoupit a bolest se zmírnit. Stále budete mít prázdné místo, které se hojí, ale při správné péči a dobrém čištění by vám nemělo způsobovat příliš velké, pokud vůbec nějaké, potíže.

Jak mohu urychlit hojení po extrakci zubu?

Klíčové věci, které je třeba mít na paměti pro úspěšný proces hojení po operaci extrakce zubu, jsou:

 • Během prvního týdne se vyhněte namáhavým činnostem, které by mohly uvolnit krevní sraženinu.
 • Během hojení ránu nerušte.
 • Gázu nechte na místě tak dlouho, jak vám zubař doporučí.
 • Dávejte si pozor na to, co jíte a pijete.

Nejčastější typy bolesti po extrakci zubu

1. Pulzující bolest

Jaká je to bolest? Pulzující bolest je pociťována v jakémsi rytmu nebo opakujícím se pulzu, obvykle se jedná spíše o hlubokou, tupou bolest než o ostrou bolest.

Co s ní dělat: Pulzující bolest je po extrakci zubu zcela normální a obvykle během několika dní ustoupí. Pokud je velmi nepříjemná, můžete k její léčbě užívat volně prodejné léky proti bolesti, ale nejprve se poraďte se svým zubním lékařem. Níže naleznete naše tipy pro snížení bolesti.

Kdy navštívit zubaře: Pokud se bolest spíše zhoršuje než zlepšuje nebo do několika dnů nezmizí.

2. Bolest očí

O co se jedná. Pokud pociťujete bolest očí po chirurgickém zákroku vytržení zubu, pravděpodobně se nejedná o poškození očí, ale spíše o to, že bolest v ústech vyzařuje nahoru a máte pocit, že je za očima.

Co s tím dělat: Bolest, která je tak silná, že vyzařuje nahoru do očí, může být známkou většího problému, například suchého zubního lůžka nebo infekce.

Kdy navštívit zubaře: Okamžitě navštivte svého zubaře a požádejte ho o radu.

3. Požádejte svého zubního lékaře o radu a zubní lékař by měl poradit vašemu zubnímu lékaři.

O co se jedná. Bolest dutin může být způsobena vytržením zubu v horní části úst - dutiny a horní zuby jsou ve velmi těsné blízkosti. Bolest nebo nepříjemné pocity v dutinách mohou být vedlejším účinkem otoku a zánětu nebo větším problémem; v některých případech může odstranění horního zubu otevřít otvor v dutinách, což hrozí dalšími komplikacemi.

Co s tím dělat: Pokud je vaše bolest způsobena otokem nebo nepříjemnými pocity v místě extrakce zubu, měla by ustoupit do tří dnů. Pomoci mohou jednoduché léky proti bolesti nebo studený obklad. Pokud bolest neustupuje, zhoršuje se nebo vás jen trápí a potřebujete poradit, je nejlepší si o svých příznacích promluvit se svým zubním lékařem.

Kdy navštívit zubaře: Pokud bolest po třech dnech nezmizí nebo se zhoršuje.

4. Bolest ucha nebo ucpané ucho

O co se jedná. Pocit bolesti, ucpání, hučení nebo zvonění nebo mírná ztráta sluchu v uchu po vytržení zubu.

Všechny různé součásti v hlavě jsou propojeny, takže při postižení jedné z nich mohou určitý dopad pociťovat všechny. V případě vašich uší, protože odstranění zubu může způsobit zánět svalů a otok čelisti, může způsobit tlak na vaše uši (které nejsou tak daleko!).

Co s tím dělat: Pocit by měl zmizet, jakmile otok ustoupí, během několika dní po zákroku. Pokud se tak nestane nebo se zhorší, může to být známka toho, že je v nepořádku něco jiného, například infekce.

Kdy navštívit zubaře: Pokud pocit nezmizí nebo se během několika dní zhorší.

5. Pokud se nezhorší, nemusí si zubař všimnout, pokud se nezlepší nebo nejde k zubaři.

O co se jedná. Chirurgický zákrok při extrakci zubu může zanítit svaly v ústech a způsobit otok, který vyvíjí tlak na všechny ostatní přilehlé části obličeje. To má vliv i na krk, čelist a šíji. Možnými příznaky jsou svalový diskomfort, pocity tlaku a útlak nervů.

Co s tím dělat: Stejně jako mnoho jiných problémů spojených s odstraněním zubu by tyto příznaky měly během několika dní odeznít. Uklidněte se, zůstaňte hydratovaní a dodržujte rady svého zubního lékaře ohledně pooperační péče. Pokud se vaše příznaky zhorší, může to být známka většího problému, takže se možná budete chtít poradit se svým zubním lékařem.

Pokud navíc máte pocit, že vaše bolest v krku nebo krku pochází ze zduřelých lymfatických uzlin, může to být známka infekce.

Kdy navštívit zubaře: Pokud bolest neustupuje, zhoršuje se nebo cítíte otok lymfatických uzlin.

6. Pokud si nahmatáte otok lymfatických uzlin, cítíte lymfom nebo bolest v břiše?

O co se jedná. Nevolnost je častým příznakem u pacientů, kteří se probouzejí po podání sedativ. Obvykle vymizí během několika hodin. Někteří lidé pociťují nevolnost několik dní, až týden, po operaci zubu, což obvykle není způsobeno procesem hojení, ale spíše vedlejšími účinky léků nebo dehydratací.

Co s tím dělat: Dejte si 24 hodin klidu a uvidíte, jak se budete cítit, a snažte se zůstat hydratovaní. Pokud problém přetrvává a jste si jisti, že pijete dostatek vody, může se jednat spíše o vedlejší účinek léků.

Kdy navštívit zubaře: Pokud problém prostě nezmizí, možná budete chtít navštívit svého zubaře, aby vám poradil. V závislosti na lécích, které užíváte, to může vyžadovat také návštěvu vašeho praktického lékaře.

7. Špatný dech

Co to je? Zápach z úst po extrakci zubu může mít poměrně hodně příčin. Sucho v ústech a pooperační krvácení jsou běžné a pravděpodobně časem odezní.

Zápach z úst po operaci může být také způsoben špatnou ústní hygienou v důsledku nahromadění bakterií nebo částeček potravy. Toto nahromadění bakterií může také způsobit infekci, která je velmi závažná.

Co s tím dělat: Zůstaňte hydratovaní a dopřejte si několik dní na zotavení. Po uplynutí prvních 24 hodin se pokuste vrátit k rutinnímu správnému čištění zubů, i když šetrnému v okolí místa extrakce. Hydratace a správná ústní hygiena jsou dvě nejlepší obrany proti zápachu z úst po operaci.

Kdy navštívit zubního lékaře: Pokud se zdá, že se problém zhoršuje, nebo pokud uplynulo několik dní a nezaznamenali jste žádnou změnu, pátrejte po dalších příznacích infekce v ústech nebo se poraďte se svým zubním lékařem.

Zmírnění bolesti při extrakci zubu doma

Pokud zjistíte, že pulzování a citlivost místa extrakce jsou příliš nepříjemné, existuje několik kroků, které můžete podniknout doma:

 • Přiložte na stranu obličeje studený obklad (například ledový obklad zabalený do ručníku), který vám dále pomůže od otoku.
 • Když otok ustoupí, může mít teplý obklad zklidňující účinek.
 • Když ležíte, podepřete si hlavu polštáři.
 • Prvních několik dní jezte měkká a studená jídla.
 • Po dobu pěti dnů po operaci si čtyřikrát až pětkrát denně vyplachujte ústa slanou vodou. Počkejte však alespoň jeden den, než začnete.

Abyste urychlili rekonvalescenci, nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny zubního lékaře pro následnou péči a příliš se nenamáhejte.

Hrozí při trhání zubu infekce?

Ano, stejně jako u všech typů chirurgických zákroků existuje v prvních dnech určité riziko infekce. Při správné následné péči se jí však lze snadno vyhnout.

Běžné příznaky infekce v místě vytržení zubu:

 • Výtok, např. hnis.
 • Zvýšený otok.
 • Krvácení, které trvá déle než 24 hodin.
 • Přetrvávající horečka.
 • Potíže s otevíráním úst.
 • Akutní zápach z úst.
Zpět do obchodu