Jak rychle a bezpečně snížit krevní tlak

Obsah:

 • Jak dlouho trvá snížení krevního tlaku?
 • Jak dlouho trvá snížení krevního tlaku pomocí léků
 • Změny ve stravování pro snížení krevního tlaku
 • Jak snížit krevní tlak přirozenou cestou
 • Závěr
 • Často kladené otázky o rychlém snížení krevního tlaku

jak snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, vzniká, když je k protlačení krve tepnami zapotřebí příliš velká síla, což způsobuje, že srdce pracuje příliš tvrdě. Vysoký krevní tlak má více než 1,2 miliardy dospělých na celém světě a téměř polovina z nich o svém onemocnění neví.

Vysoký krevní tlak zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu a mrtvice. Je důležité znát svá čísla, protože pokud máte vysoký krevní tlak, budete chtít tato čísla snížit. Krevní tlak si můžete změřit doma pomocí manžety nebo si ho můžete nechat změřit v ordinaci svého lékaře. Krevní tlak se měří v milimetrech rtuti (mm Hg). American Heart Association rozděluje vysoký krevní tlak do čtyř kategorií:

Normální: méně než 120/80 mm Hg

Zvýšený: Horní hodnota (systolický - jak velká síla působí na vaše cévy při úderech srdce) je 120-129 mm Hg a dolní hodnota (diastolický - jak velká síla působí na vaše cévy mezi údery) je nižší než 80 mm Hg.

Hypertenze 1. stupně: horní hodnota je 130-139 mm Hg a dolní hodnota je 80-89 mm Hg.

Hypertenze 2. stupně: horní hodnota je 140-179 mm Hg a dolní hodnota je 90-119 mm Hg.

Pokud je váš krevní tlak někdy vyšší než 180/120 mm Hg, je to považováno za lékařskou pohotovost a měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak dlouho trvá snížení krevního tlaku?

Může trvat 1-3 měsíce pravidelného cvičení, než se váš krevní tlak začne snižovat. Pokud změníte svůj jídelníček (například budete jíst méně sodíku a vyzkoušíte dietu DASH), můžete pozorovat pokles hodnot během několika týdnů. Užívání léků pomůže snížit krevní tlak přibližně za 4-6 týdnů.

Jak snížit krevní tlak pomocí léků

Změna životního stylu může stačit k tomu, abyste dostali a udrželi svůj krevní tlak pod kontrolou. Pokud ne, možná budete potřebovat také léky. Je důležité, abyste je užívali přesně podle pokynů lékaře, takže nesnižujte dávky ani nevynechávejte žádné dny. Pokud máte problémy se zapamatováním, pomůžou vám elektronické upomínky nebo denní krabičky na pilulky. Mezi léky používané k léčbě krevního tlaku patří např:

Diuretika, jako je chlorthalidon (Hygroton), pomáhají tělu zbavit se soli (sodíku) a vody.

Beta-blokátory, včetně metoprolol tartrátu (Lopressor), snižují srdeční frekvenci a množství krve, které srdce pumpuje.

Alfa-blokátory, jako je oxazosin (Cardura), uvolňují stěny malých žil a tepen.

Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), včetně benazeprilu (Lotensin), pomáhají tělu vytvářet méně angiotenzinu (chemické látky, která zužuje cévy).

Blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB), jako je irbesartan (Avapro), snižují účinky angiotenzinu.

Vazodilatancia, včetněinoxidilu (Loniten), uvolňují stěny cév a umožňují jejich snadnější otevření.

Blokátory kalciových kanálů, jako je amlodipin (Lotrel), zabraňují průniku vápníku do buněk srdečního a cévního svalu.

Agonisté alfa-2 receptorů, včetněklonidinu (Catapres), snižují aktivitu té části nervového systému, která produkuje adrenalin.

Kombinované alfa- a beta-blokátory se obvykle používají pouze v naléhavých případech hypertenze (podávají se intravenózně) nebo při vysokém riziku srdečního infarktu.

Změny stravy ke snížení krevního tlaku

Pokud nechcete užívat léky nebo je váš krevní tlak jen mírně vysoký a chtěli byste ho snížit, existuje řada věcí, které můžete jíst a pít, abyste ho snížili přirozenou cestou.

Potraviny na snížení krevního tlaku

Váš lékař vám může doporučit vyzkoušet program nazvaný DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Jedná se o známý, flexibilní stravovací plán, který vám má pomoci kontrolovat a snižovat krevní tlak. Dodržování programu DASH vám může pomoci snížit krevní tlak o 8-14 bodů.

Místo striktního předpisu, co jíst, plán doporučuje jíst hodně potravin obsahujících vitaminy, jako je draslík a hořčík, například listovou zeleninu nebo fazole. Doporučuje také, abyste:

 • Ovoce a zelenina - 4-5 porcí denně, zejména bobulovité ovoce, které má vysoký obsah antioxidantů.
 • celozrnné obiloviny - 6-8 porcí denně
 • bílkoviny - až 6 porcí denně nízkotučných potravin, jako jsou ryby a drůbež.
 • Mléčné výrobky - 2-3 porce denně nízkotučných výrobků s nízkým obsahem cukru, jako jsou odtučněné jogurty.
 • Ořechy, semena a fazole - doporučuje se 4-5 porcí denně (dbejte na to, aby ořechy nebyly solené).
  V rámci DASH byste neměli mít více než 2 300 miligramů sodíku denně, ale lepších výsledků dosáhnete, pokud nebudete mít více než 1 500 miligramů denně.

Dieta DASH doporučuje vyhýbat se nebo omezit:

 • potravinám s vysokým obsahem transmastných a nasycených tuků (včetně plnotučných mléčných výrobků).
 • zpracované potraviny
 • cukru
 • soli
 • sacharidů
 • Kofein

Dieta DASH je zdravou volbou pro většinu lidí, kteří chtějí snížit svůj krevní tlak, ale před jejím zahájením se poraďte se svým lékařem, pokud máte chronické onemocnění ledvin, chronické onemocnění jater nebo užíváte léky na hypertenzi, včetně inhibitorů ACE, ARB a beta-blokátorů. Vaši dietu může být také nutné upravit, pokud máte srdeční selhání, cukrovku, která není dobře kontrolována, celiakii nebo nesnášíte laktózu.

Snižte příjem sodíku

Je hlavním viníkem zvyšování krevního tlaku. Heart Association doporučuje lidem s hypertenzí udržovat ho pod 1 500 miligramy denně. Kontrolujte etikety potravin, abyste zjistili, kolik ho přijímáte. Pokud ho budete snižovat postupně, je méně pravděpodobné, že zaznamenáte rozdíl. Omezením sodíku na pouhých 2 400 miligramů denně můžete snížit své číslo o 2-8 bodů.

Jedním ze způsobů, jak toto množství snížit, je připravovat si jídla doma. Sedmdesát pět procent příjmu sodíku pochází z jídla mimo domov a balených potravin. Místo soli používejte k dochucení více koření. Konzumace většího množství draslíku (obsaženého v potravinách, jako jsou banány, rozinky, tuňák a mléko) pomáhá odvádět sodík z těla.

Zde jsou způsoby, jak snížit množství soli a dodat jí zdravou chuť:

Zkontrolujte, zda na etiketách není uvedeno „sůl“, „sodík“, „mořská sůl“ a „košer sůl“.
Slané konzervované potraviny, jako jsou fazole nebo tuňák, před konzumací opláchněte.
Při vaření nahraďte sůl bylinkami a kořením.
Vyhněte se hotovým a krabicovým přílohám, které obvykle obsahují velké množství přidaného sodíku. Místo toho zkuste vařit obyčejnou rýži, těstoviny nebo obiloviny bez přidané soli. Při jejich podávání můžete přidat další dochucovadla nebo trochu soli.
Na etiketách potravin hledejte označení „nízký obsah sodíku“.

Nápoje, které snižují krevní tlak

Některé šťávy - například šťáva z červené řepy (obsahuje dusičnany, které uvolňují cévy) a šťávy s vysokým obsahem draslíku (které vám pomohou zbavit se sodíku), jako je švestková, mrkvová a z granátového jablka - mohou pomoci snížit krevní tlak. Dbejte jen na to, abyste omezili množství vypitého džusu, protože většina džusů (i 100% džus) obsahuje hodně kalorií.

Odtučněné mléko má spoustu živin, včetně draslíku, který vám pomůže zbavit se sodíku.

Čaj má zdravé sloučeniny, o kterých se předpokládá, že snižují zánět, uvolňují a snižují oxidační stres v cévách a pomáhají vašemu tělu využívat oxid dusnatý.

Svůj systolický krevní tlak můžete snížit o 2-4 body tím, že omezíte pití alkoholu na jeden alkoholický nápoj denně - pro ženy nebo osoby zařazené při narození do skupiny ženského pohlaví (AFAB) - nebo dva nápoje denně - pro muže nebo osoby zařazené při narození do skupiny mužského pohlaví (AMAB). Jeden nápoj představuje 12 uncí piva, 5 uncí vína nebo 1,5 unce 80stupňového alkoholu.

Je také dobré omezit příjem kofeinu (maximálně jeden šálek kávy nebo limonády denně, pokud máte vysoký krevní tlak), sladkých nápojů a energetických nápojů (které často obsahují velké množství cukru i kofeinu).

Doplňky stravy na snížení krevního tlaku

Výzkumy ukazují, že některé vitaminy a minerály mohou pomoci snížit krevní tlak. Než začnete cokoli užívat, poraďte se se svým lékařem a ujistěte se, že ví o všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte, abyste předešli jejich vzájemnému působení.

Doplňky stravy

 • Koenzym Q10 (coQ10) je antioxidant, který může snížit oxidační stres (kdy je v těle příliš mnoho nestabilních molekul - tzv. volných radikálů - způsobujících poškození buněk).
 • Šťáva z červené řepy pomáhá zvyšovat obsah oxidu dusnatého v krvi, o kterém se předpokládá, že rozšiřuje (otevírá) tepny a snižuje jejich tuhost.
 • L-arginin je aminokyselina, která produkuje oxid dusnatý.
 • Kakaové flavonoidy jsou antioxidanty a protizánětlivé látky a pomáhají tělu zpracovávat oxid dusnatý.
 • Melatonin (s řízeným uvolňováním) je hormon, který chrání cévy a zlepšuje využití oxidu dusnatého v těle.
  Extrakt ze starého česneku pravděpodobně pomáhá uvolňovat cévy a snižovat jejich ztuhlost.

Vitamíny

 • Vitamin C: Tento vitamin má antioxidanty, které chrání výstelku cév. Dobrým zdrojem je pomerančový džus, ovoce, jako je kiwi a jahody, a zelenina, jako je brokolice, kapusta, rajčata a sladká červená paprika. Dospělí by měli užívat 400 miligramů denně.
 • Draslík: Pomáhá tělu zbavovat se sodíku močí. Muži a osoby s AMAB by se měli zaměřit na 3 400 miligramů denně a ženy a osoby s AFAB asi 2 600 miligramů. Draslík se nachází v ovoci, jako jsou banány a sušené švestky, a v zelenině, jako jsou brambory, rajčata a artyčoky.
 • Vitamin D: Pomáhá vytvářet enzym renin, který souvisí se zdravým krevním tlakem. Vitamin D můžete získat z tučných ryb, jako je losos nebo makrela, nebo z mléka. Můžete ho také užívat ve formě doplňků stravy nebo získávat vitamin D ze slunečního záření (přičemž většina dospělých by se měla denně vystavovat slunečnímu záření 5-30 minut bez použití opalovacího krému).

Jak přirozeně snížit krevní tlak

Snižte krevní tlak cvičením

Když cvičíte, posilujete své srdce. Čím silnější je vaše srdce, tím menší sílu potřebuje k pumpování krve, čímž se snižuje tlak na tepny.

Snažte se cvičit alespoň 30 minut po většinu dní v týdnu nebo celkem 150 hodin mírné fyzické aktivity týdně. A nemusíte chodit do posilovny, abyste zaznamenali výhody. Mezi vaše aktivity může patřit práce na zahradě, mytí auta nebo domácí práce. Aerobní aktivity, jako je chůze, tanec, běh, jízda na kole a plavání, jsou pro vaše srdce obzvláště prospěšné. Pravidelná fyzická aktivita může snížit váš krevní tlak o 6-12 systolických bodů a 3-7 diastolických bodů.

Cvičení vám také může pomoci snížit hmotnost, což může prospět vašemu krevnímu tlaku. Výzkumy ukazují, že každých 20 kilogramů, které zhubnete, může snížit váš systolický krevní tlak o 5 až 20 bodů. Pokud máte nadváhu, může snížení krevního tlaku pomoci již 10 kilogramů. Jedním z cílů může být dosažení indexu tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18,5 a 24,9.

Snížení hmotnosti může také pomoci při spánkové apnoe - kdy se vám během spánku několikrát krátce zastaví dech. Spánková apnoe může zvýšit váš krevní tlak a způsobit nepravidelný srdeční tep.

Plánujte pomalé shazování kilogramů pomocí stálé kombinace zdravé výživy a cvičení. Pokud se budete snažit zhubnout 1-2 kg týdně, je pravděpodobnější, že si váhu dlouhodobě udržíte, než když budete hubnout příliš rychle.

Snižte stres

Snížení stresu pomáhá udržovat krevní tlak v normě. Vyzkoušejte cvičení na podporu mysli a těla, jako je jóga a tai-chi. Se stresem může pomoci také meditace, poslech uklidňující hudby nebo muzicírování. Sezení na slunci může zvýšit příjemné chemické látky zvané endorfiny a snížit krevní tlak. Nezapomínejte ani na svou podpůrnou síť. Návštěvy s přáteli a rodinou vám mohou pomoci zlepšit náladu.

Mezi další věci, které můžete vyzkoušet ke zvládnutí stresu, patří např:

 • Stanovení realistických denních cílů: Stanovte si priority a netlačte na sebe, abyste se snažili zvládnout příliš mnoho.
 • Kontrola toho, co můžete: Zjistěte, zda můžete něco udělat s věcmi, které vám způsobují největší stres. Někdy může pomoci probrat nápady s kolegou nebo členem rodiny a najít řešení. Také si uvědomte, kdy jsou věci mimo vaši kontrolu, a snažte se jimi netrápit, pokud to jde.
 • Držte se dál od stresorů: Pokud víte, že vám něco nebo někdo způsobuje stres, snažte se jim vyhnout.
 • Najděte si čas pro sebe: Udělejte si během dne přestávku a dělejte něco, co vás baví. Jděte na procházku nebo si najděte klidné místo, kde můžete meditovat nebo zhluboka dýchat.
 • Vyhledejte terapii: Terapeut nebo poradce vám může pomoci vymyslet tipy, jak snížit úroveň stresu. Někdy může být pro duševní zdraví prospěšné si o věcech jen promluvit.

Přestaňte kouřit

Přestat kouřit je pravděpodobně to nejlepší, co můžete pro své srdce udělat. Je to dobré i pro vaše zdraví obecně. Nejenže kouření škodí z dlouhodobého hlediska, ale s každou vykouřenou cigaretou se zvyšuje váš krevní tlak. Snižte svůj krevní tlak a prodlužte si život tím, že přestanete kouřit. Pokud potřebujete pomoc, jak začít, poraďte se se svým lékařem.

Dobře se vyspěte

Když spíte, vaše srdeční frekvence, dechová frekvence a krevní tlak se obvykle sníží. Pokud nespíte dostatečně, znamená to, že váš krevní tlak zůstává vyšší, déle a nedopřeje vašemu tělu tuto přestávku. Nedostatek spánku může také ovlivnit schopnost vašeho těla kontrolovat stresové hormony, které mohou zvýšit váš krevní tlak.

Abyste se dobře vyspali, je nejlepší dodržovat pravidelný režim, cvičit brzy ráno, nejíst a nepít příliš blízko před spaním a vyhýbat se kofeinu v pozdních hodinách.

Závěr

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Krevní tlak však můžete snížit pravidelným cvičením a stravou plnou ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin. Pokud je váš krevní tlak trvale vysoký, poraďte se se svým lékařem. Ten vám může doporučit léky, které ho udrží pod kontrolou.

Často kladené otázky týkající se rychlého snížení krevního tlaku

Jak mohu rychle snížit svůj krevní tlak?

Změny životního stylu a léky mohou snížit váš krevní tlak, ale může trvat asi měsíc, než se projeví výraznější změny.

Mohu si snížit krevní tlak ze 140 mm Hg na 120 mm Hg?

Ano. Zhubnutím 20 kilogramů můžete snížit krevní tlak až o 20 bodů. Snížení obsahu sodíku na 1 500 miligramů denně a dodržování diety DASH (zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás vhodná) může také snížit hodnoty o 20 bodů.

Zpět do obchodu