Účinky Dračí krve

Obsah:

  • Co je dračí krev?
  • Co je to dračí krev?
  • Účinky dračí krve
  • Co je třeba zvážit při užívání dračí krve
  • Užívání a používání dračí krve
  • Závěr

Účinky Dračí krve2

 

Dračí krev je rostlinná pryskyřice, která může pomoci při různých zdravotních problémech, včetně kožních vředů a průjmu.

Co je dračí krev?

Dračí krev je přírodní rostlinná pryskyřice. Má sytě červenou barvu, která je součástí názvu dračí krev.

Pryskyřice se získává z mnoha různých druhů tropických stromů, kterým se běžně říká dračí. Ty mohou pocházet ze skupin rostlin Croton, Pterocarpus, Daemonorops nebo Dracaena.

Rostlinná pryskyřice se používá již tisíce let k různým účelům. Existují záznamy o jejím používání starými Řeky a Římany a v Indii, Číně a na Blízkém východě.

Některá její použití jsou léčebná. Používala se také jako barvivo, barva, kadidlo nebo pro duchovní účely. Má silnou, poněkud nasládlou vůni ne nepodobnou vanilce a pepři.

Produkty z dračí krve rodů Dracaena a Daemonorops jsou dnes nejběžnější a nejpoužívanější. Stojí však za to dělat kolem nich takový rozruch? Pojďme se na ně podívat.

Jak se používá dračí krev?

Běžné použití dračí krve se v průběhu času měnilo. Dnes je její nejčastější použití pro zdraví trávicího traktu.

V minulosti byly léčivé vlastnosti přisuzovány rostlinné pryskyřici, i když dnes už tomu tak není. Kdysi se předpokládalo, že urychluje hojení ran, a někteří léčitelé ji používali při dýchacích potížích.

Dračí krev se používala také při různých onemocněních trávicího traktu. Její údajné účinky na trávicí systém spolu s mnoha dalšími proklamovanými benefity se udržují dodnes.

Pryskyřice je i nadále důležitým prvkem také v některých duchovních praktikách. Patří k nim wiccanské rituály, hoodoo, voodoo, šamanismus a některé další rituály lidové magie.

Stále se také vyskytuje v některých přírodních barvivech, barvách, lacích a kadidlech.

Účinky dračí krve

Dračí krev se ze skromných lidových léčitelských tradic vyšvihla na dnes hojně používaný doplněk stravy. Níže uvádíme některé z výzkumem potvrzených účinků této zdraví prospěšné rostlinné pryskyřice.

Vredy

Existují důkazy, že dračí krev může být prospěšná při několika různých typech vředů. Všimněte si, že většina těchto vředů je lokálních, nikoli vnitřních.

Jedna případová studie z roku 2015 ukázala, že dračí krev pomáhá u tlakových vředů nebo proleženin. Důkazy však byly omezené a prokázané pouze u druhu Daemonorops draco. Tento druh je běžným komerčním zdrojem dračí krve.

Jiná studie z roku 2011 ukázala, že pomáhá při diabetických vředech. Ve studii však byla pouze jednou složkou v bylinné masti plné dalších složek.

Dračí krev může pomáhat při lokálních vředech, ale výzkum zatím není zcela spolehlivý. Její lokální účinky mohou být způsobeny jejími údajnými antimikrobiálními vlastnostmi. Rozhodně však nenahrazuje léčbu doporučenou lékařem.

Antimikrobiální vlastnosti

Dračí krev může poskytovat určitou ochranu proti patogenům, jako jsou bakterie, plísně a viry, nebo je dokonce zabíjet.

Jedna laboratorní studie z roku 2011 dospěla k závěru, že dračí krev z Dracaena cinnabari má významné antimikrobiální vlastnosti, které jsou dostatečné na to, aby se o ní uvažovalo jako o zdroji konzervačních látek v potravinách.

Jiná studie z roku 2013 prokázala antimikrobiální účinky, ale ta byla testována pouze in vitro (ve zkumavce nebo jiné nádobě mimo tělo).

Dračí krev nelze považovat za náhradu lékařských přístupů v boji proti infekcím, jako jsou antibiotika, ačkoli by mohla poskytnout mírné výhody při menších onemocněních.

Proti průjmu

Jedním z nejčastějších způsobů použití dračí krve ve starověku bylo zdraví zažívacího traktu.

Některé výzkumy naznačují, odkazují a podporují toto běžné použití v minulosti i v současnosti. Pryskyřice z rostliny se používala především k léčbě průjmu nebo úplavice.

Důvodem mohou být její antimikrobiální vlastnosti, které mohou ničit patogeny způsobující tyto stavy. Je však ještě třeba provést výzkum, než ji bude možné považovat za náhradu konvenční léčby.

Protizánětlivé vlastnosti

Některé studie také odhalily antioxidační potenciál dračí krve. To naznačuje určité protizánětlivé vlastnosti, což potvrdila další studie z roku 2017.

Důkazy o tom však nejsou úplné. Jsou poskládány pouze ze studií různých zdrojů dračí krve, Daemonorops draco a Dracaena draco. Ani tato vlastnost není prokázána ve všech zdrojích.

Užívání doplňku stravy s dračí krví může případně přinést určité antioxidační účinky, stejně jako jiné potraviny bohaté na antioxidanty. Nicméně je zapotřebí dalšího výzkumu.

Antidiabetické účinky

Ačkoli výzkum není úplný, existují náznaky, že by dračí krev mohla podporovat léčbu nebo prevenci cukrovky.

Jedna studie z roku 2016 prokázala antidiabetické účinky pryskyřice, jednalo se však pouze o studii in vitro. Studie z roku 2013 také prokázala takové důkazy, ale jednalo se o studii na zvířatech. Obě studie se týkaly zdrojových druhů rodu Dracaena.

Dosud nebylo prokázáno, že by dračí krev zabraňovala vzniku cukrovky nebo ji léčila u lidí. Otevírá však dveře budoucímu výzkumu možného využití pro léky proti cukrovce.

Protinádorové účinky

Výzkum dračí krve a rakoviny je v počáteční fázi. Dračí krev může mít protirakovinný potenciál.

Jednak má tato pryskyřice léčivé rostliny určité antioxidační účinky. To znamená, že může být schopna odstraňovat volné radikály, které mohou vést ke vzniku rakoviny.

Studie rovněž prokázaly protirakovinné účinky, i když zatím pouze in vitro. Ještě je třeba provést mnoho výzkumů, než bude možné dračí krev používat nebo uvažovat o jejím využití jako léčby nebo prevence rakoviny.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání dračí krve

Užívání dračí krve je obecně považováno za bezpečné. Bylo hlášeno jen málo vedlejších účinků.

Nehledě na to, že nedostatek údajů o nežádoucích účincích neznamená, že doplněk stravy je zcela bezpečný.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, je obzvláště důležité poradit se o vnitřním nebo lokálním užívání doplňků stravy s dračí krví se svým lékařem. Neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že během těhotenství nebo kojení neškodí.

Neexistuje ani žádný výzkum, který by prokázal, že nezpůsobuje poškození u dětí nebo kojenců. Nejlepší je vyhnout se podávání doplňků dračí krve dětem nebo kojencům.

Dbejte na to, abyste vždy pečlivě dodržovali pokyny k dávkování uvedené na výrobcích. Neexistují žádné zprávy o předávkování nebo nežádoucích účincích při užívání příliš velkého množství, ale i tak je lepší užívat dračí krev s opatrností.

Studie na zvířatech z roku 2011 ukázala, že některé druhy dračí krve mohou mít účinky na ředění krve. Konkrétně to bylo prokázáno u produktů získaných z Daemonorops draco a Dracaena cochinchinensis.

Z tohoto důvodu se vyhněte užívání dračí krve, pokud užíváte léky na ředění krve. Další lékové interakce nejsou známy, nicméně jsou možné.

Před pravidelným užíváním doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem nebo zdravotníkem. Poraďte se s nimi, zda je to pro vás vhodné a kteří výrobci jsou nejlepší.

Užívání a používání dračí krve

Dračí krev se dodává v práškových doplňkových kapslích i v alkoholových extraktech a tinkturách. Dračí krev můžete používat také v mastech na lokální potíže.

Podle toho, k čemu dračí krev používáte, se bude lišit i její forma. Ujistěte se, že používáte správnou formu doplňku a postupujte po konzultaci se svým lékařem nebo naturopatem.

Vždy se ujistěte, že získáváte produkty od renomovaných a důvěryhodných společností.

Na vředy

Dračí krev aplikujte jako mast, krém nebo jiný přípravek na lokální vředy. Nezapomeňte si přečíst a dodržovat pokyny na etiketě.

Můžete také použít tinkturu nebo extrakt zředěný ve vodě. Smíchejte 3 až 5 kapek na každou unci vody a použijte jako výplach rány.

Nespoléhejte na to, že tyto přístupy nahradí léčbu lokálního vředu doporučenou lékařem.

Pro zdraví trávicího traktu, průjem, podporu rakoviny a jako antidiabetikum.

Užívejte doplněk stravy nebo výtažek z tinktury vnitřně. Nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny na etiketě. Dodržujte také všechny rady svého praktického lékaře.

Nespoléhejte na to, že dračí krev nahradí léčbu doporučenou lékařem u těchto stavů. Zatím nebylo prokázáno, že by byla lékem nebo léčbou některého z nich.

Závěr

Dračí krev se již po staletí používá jako účinný doplněk zdraví. V moderní době se výzkum začíná zabývat některými jejími výhodami.

Přestože dračí krev vykazuje určitý potenciál, mějte na paměti, že zatím nebylo prokázáno, že by vyléčila, léčila nebo předcházela jakýmkoli nemocem. Nezapomeňte se poučit o vedlejších účincích, interakcích a rizicích. Zvažte nejprve léčbu doporučenou lékařem.

Vyzkoušet dračí krev jako doplněk stravy nebo mast na zlepšení zdravotního stavu - nebo na podporu některých zdravotních potíží - je pravděpodobně bezpečné.

Nejprve se však poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda vám dračí krev jako doplněk stravy nebo doplňková léčba může skutečně pomoci a zda nebude ovlivňovat některé léky, které užíváte. Zjistěte si také, jaké zdroje doplňku lékař doporučuje.

Účinky Dračí krve

Zpět do obchodu