Intolerance laktózy

Obsah:

 • Co je to intolerance laktózy?
 • Co způsobuje intoleranci laktózy?
 • Co způsobuje intoleranci laktózy
 • Jaké jsou příznaky intolerance laktózy?
 • Jak se diagnostikuje intolerance laktózy?
 • Potraviny, kterým se při intoleranci laktózy vyhnout
 • Jak se intolerance laktózy léčí?
 • Život s intolerancí laktózy

Intolerance laktózy

 • Intolerance laktózy je neschopnost trávit laktózu, cukr obsažený v mléce a mléčných výrobcích.
 • Toto onemocnění se často vyskytuje v rodinách a může postihnout děti i dospělé.
 • Intolerance laktózy je nejčastější u kojenců a s věkem se snižuje.
 • Příznaky se u jednotlivých osob liší, ale mohou zahrnovat: plynatost, průjem, nadýmání, bolesti břicha a nevolnost.
 • Intoleranci laktózy nelze vyléčit, ale příznaky lze zvládnout změnou stravy.

Co je to intolerance laktózy?

Intolerance laktózy je stav, kdy vaše tělo nedokáže rozložit nebo strávit laktózu. Laktóza je cukr, který se nachází v mléce a mléčných výrobcích.

K intoleranci laktózy dochází, když vaše tenké střevo nevytváří dostatečné množství trávicího enzymu zvaného laktáza. Laktáza štěpí laktózu obsaženou v potravinách, aby ji vaše tělo mohlo vstřebat. Lidé s intolerancí laktózy mají po konzumaci nebo pití mléka nebo mléčných výrobků nepříjemné příznaky. Mezi tyto příznaky patří nadýmání, průjem a plynatost.

Intolerance laktózy není totéž co potravinová alergie na mléko.

Co způsobuje intoleranci laktózy?

K intoleranci laktózy dochází, když tenké střevo neprodukuje dostatečné množství enzymu (laktázy) k trávení mléčného cukru (laktózy).

Za normálních okolností laktáza přeměňuje mléčný cukr na dva jednoduché cukry - glukózu a galaktózu - které se vstřebávají do krevního oběhu přes sliznici střeva.

Pokud máte nedostatek laktázy, laktóza v potravě se přesouvá do tlustého střeva, místo aby byla zpracována a vstřebána. V tlustém střevě normální bakterie interagují s nestrávenou laktózou, což způsobuje příznaky intolerance laktózy.

Existují tři typy intolerance laktózy. Nedostatek laktázy, který je základem každého typu, je způsoben různými faktory.

Primární intolerance laktózy

Lidé, u kterých se vyvine primární intolerance laktózy - nejčastější typ - začínají život s dostatečnou produkcí laktázy. Kojenci, kteří získávají veškerou výživu z mléka, laktázu potřebují.

Když kojenci nahrazují mléko jinými potravinami, množství laktázy, které produkují, se obvykle snižuje, ale obvykle zůstává dostatečně vysoké, aby dokázalo strávit množství mléčných výrobků v běžné stravě dospělého člověka. Při primární intoleranci laktózy se produkce laktázy v dospělosti prudce snižuje, takže mléčné výrobky jsou obtížně stravitelné.

Sekundární intolerance laktózy

K této formě intolerance laktózy dochází při snížené produkci laktázy v tenkém střevě po nemoci, úrazu nebo operaci tenkého střeva. Mezi onemocnění spojená se sekundární intolerancí laktózy patří střevní infekce, celiakie, bakteriální přerůstání a Crohnova choroba.

Léčba základního onemocnění může obnovit hladinu laktázy a zlepšit příznaky, i když to může trvat delší dobu.

Vrozená nebo vývojová intolerance laktózy

Je možné, ale vzácné, že se děti narodí s intolerancí laktózy způsobenou nedostatkem laktázy. Tato porucha se dědí z generace na generaci dědičností zvanou autozomálně recesivní, což znamená, že matka i otec musí předat stejnou variantu genu, aby bylo dítě postiženo. Intolerance laktózy se může vyskytnout také u nedonošených dětí v důsledku nedostatečné hladiny laktázy.

Jaké jsou příznaky intolerance laktózy?

Příznaky se mohou u jednotlivých osob lišit. Příznaky často začínají asi 30 minut až 2 hodiny po konzumaci potravin nebo nápojů, které obsahují laktózu.

Příznaky mohou zahrnovat:

Závažnost příznaků závisí na tom, kolik laktózy jste přijali a kolik laktázy vaše tělo vytváří.

Příznaky intolerance laktózy mohou vypadat jako příznaky jiných zdravotních problémů. Pro jistotu vždy navštivte svého lékaře.

hisbiotix

Jak se diagnostikuje intolerance laktózy?

Váš lékař s vámi bude hovořit o vašem předchozím zdravotním stavu a rodinné anamnéze. Provede u vás fyzikální vyšetření.

Může vás požádat, abyste po krátkou dobu nepili žádné mléko nebo mléčné výrobky, aby zjistil, zda se vaše příznaky zlepší.

Některé testy mohou lékaři pomoci při kontrole nesnášenlivosti laktózy. Mohou zahrnovat např:

 • Test tolerance laktózy. Tento test zjišťuje, jak váš trávicí systém vstřebává laktózu. Před testem budete požádáni, abyste asi 8 hodin nic nejedli ani nepili. Často to znamená, že nesmíte jíst po půlnoci. Během testu budete pít tekutinu, která obsahuje laktózu. Některé vzorky krve jsou odebrány během 2 hodin. Těmi se zkontroluje hladina cukru (glukózy) ve vaší krvi. Pokud se hladina cukru v krvi nezvýší, je možné, že trpíte intolerancí laktózy.
 • Vodíkový dechový test. Vypijete tekutinu obsahující velké množství laktózy. Váš dech bude několikrát zkontrolován. Vysoká hladina vodíku v dechu může znamenat, že trpíte intolerancí laktózy.
 • Test kyselosti stolice. Tento test se používá u kojenců a malých dětí. Zjišťuje, kolik kyseliny je ve stolici. Pokud někdo nestráví laktózu, bude jeho stolice obsahovat kyselinu mléčnou, glukózu a další mastné kyseliny.

Potraviny, kterým je třeba se při intoleranci laktózy vyhnout

Mléko

Mléko a další potraviny, které obsahují laktózu, jako jsou sýry a zmrzlina, mohou u lidí s intolerancí laktózy způsobovat plynatost a nadýmání. Asi 70 % dospělých na celém světě neprodukuje velké množství laktázy, střevního enzymu, který pomáhá štěpit cukr v mléce. Bez tohoto enzymu nemůže tenké střevo vstřebat laktózu, která nestrávená přechází do tlustého střeva, kde ji bakterie zkvasí a způsobí nadýmání.

Přestože mléčné výrobky jsou hlavními viníky potíží u některých osob trpících IBS, jogurt se ukazuje být výjimkou. Živé kultury v jogurtu štěpí laktózu, takže je méně pravděpodobné, že způsobí příznaky plynatosti.

Potraviny s vysokým obsahem fruktózy

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy je hlavní složkou zpracovaných potravin, komerčně připravovaných sladkostí, pochutin a nealkoholických nápojů a tyto výrobky mohou zhoršovat příznaky IBS. Nejsou však jediným zdrojem viny (nebo nadýmání).

Bylo prokázáno, že některé velmi zdravé potraviny, jako jsou jablka, hrušky a sušené ovoce, mají přirozeně vysoký obsah fruktózy, která může po požití vyvolat některé stejné vedlejší účinky jako nestrávená laktóza. Ovoce se sníženým obsahem fruktózy, jako jsou bobuloviny, citrusové plody a banány, může být pro osoby s IBS lepší volbou.

Sycené nápoje

Bublinky v nápojích, jako jsou limonády a seltzer, mohou v trávicím traktu vyvolat podobný šumivý účinek, proto se při hašení žízně držte vody a mléka bez laktózy. A než začnete uvažovat o zařazení džusu do tohoto seznamu - nezapomeňte, že ovocné nápoje mají často vysoký obsah fruktózy!

Kofein

Kofein může zvyšovat průjem, další hlavní příznak IBS. Mezi zdroje kofeinu s vysokým obsahem patří káva, čaj, kolové nápoje, čokoláda a některé volně prodejné léky proti bolesti určené ke zmírnění bolestí hlavy - pečlivě kontrolujte etikety.

Žvýkačky bez cukru

Mnoho žvýkaček bez cukru je vyrobeno z umělých sladidel, jako je sorbitol a xylitol, u kterých bylo prokázáno, že způsobují průjem. Žvýkačky navíc vedou k častějšímu polykání vzduchu a nadýmání.

Jak se léčí intolerance laktózy?

Neexistuje žádná léčba, která by vašemu tělu pomohla vytvořit více laktázy. Své příznaky však můžete zvládnout změnou stravy.

V minulosti se lidem s intolerancí laktózy říkalo, aby se vyhýbali mléčným výrobkům. Dnes odborníci na zdraví doporučují vyzkoušet různé mléčné potraviny, aby zjistili, které z nich způsobují méně příznaků. Tímto způsobem můžete stále získat dostatek vápníku a dalších důležitých živin.

Příznaky intolerance laktózy mohou být nepříjemné, ale neublíží vám. Snažte se proto najít mléčné potraviny, které nezpůsobují závažné příznaky.

Zde je několik tipů, jak zvládat laktózu ve stravě:

 • Začněte pomalu. Zkuste přidávat malé množství mléka nebo mléčných výrobků a sledujte, jak vaše tělo reaguje.
 • Dávejte si mléko a mléčné výrobky s jinými potravinami. Možná zjistíte, že budete mít méně příznaků, pokud budete mít mléko nebo mléčné výrobky s jídlem. Zkuste jíst sýr s krekry nebo si dejte mléko s cereáliemi.
 • Jezte mléčné výrobky, které mají přirozeně nižší obsah laktózy. Patří mezi ně tvrdé sýry a jogurty.
 • Hledejte mléčné výrobky bez laktózy a se sníženým obsahem laktózy. Najdete je v mnoha obchodech s potravinami. Jsou stejné jako běžné mléko a mléčné výrobky, ale je do nich přidán enzym laktáza.
 • Ptejte se na výrobky s laktázou. Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli při konzumaci mléčných výrobků nebo jejich pití užívat tablety s laktázou nebo kapky s laktázou.

Pokud máte problém najít mléčné výrobky, které nevyvolávají příznaky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ten vám může doporučit jiné potraviny, abyste měli jistotu, že přijímáte dostatek vápníku. Možná budete muset užívat doplňky vápníku.
Děti s intolerancí laktózy by měl vyšetřit poskytovatel zdravotní péče. Děti a dospívající potřebují mléčné potraviny. Jsou hlavním zdrojem vápníku pro růst kostí a dalších živin nezbytných pro zdraví a vývoj dětí.

Život s intolerancí laktózy

Nesnášenlivost laktózy vás může postihnout při jakékoli svačině nebo jídle. Proto je třeba dávat pozor na potraviny, které denně konzumujete. Mnoho lidí však určité množství laktózy toleruje a nemusí se jí zcela vyhýbat.

Je důležité číst etikety na potravinách. Laktóza se často přidává do některých krabicových, konzervovaných, mražených a polotovarů, jako např.

 • Chléb
 • Cereálie
 • masné výrobky k obědu
 • salátové dresinky
 • směsi na dorty a sušenky
 • Kávové smetany

Na etiketách potravin hledejte slova, která mohou naznačovat, že potravina obsahuje laktózu, např.:

 • Máslo
 • Sýr
 • Smetana
 • Sušené mléko
 • Sušené mléko
 • Sušené mléko
 • Syrovátka

Intolerance laktózyII

Zpět do obchodu