Jaké jsou zdravotní účinky biotinu?

Obsah:

 • Co je biotin?
 • Přínosy a funkce biotinu
 • Zdroje biotinu
 • Bezpečnost biotinu
 • Shrnutí

Biotin je vitamin skupiny B, který se nachází v potravinách. Mezi zdraví prospěšné účinky biotinu patří podpora zdraví nehtů, vlasů a pokožky.

biotin

 

Biotin je vitamin skupiny B, který hraje klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Podporuje zdraví mnoha způsoby.

Biotin mimo jiné podporuje zdraví vlasů a nehtů, podporuje zdravé těhotenství a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Tento článek popisuje sedm rolí, které biotin v těle plní. Zabývá se také potravinovými zdroji tohoto vitaminu a bezpečnostními aspekty.

Co je biotin?

Biotin je jedním z osmi vitaminů skupiny B. Je známý také jako vitamin B-7 nebo vitamin H, přičemž H v tomto případě znamená "Haar und Haut", což jsou německá slova pro "vlasy a kůži".

Biotin je rozpustný ve vodě. Tělo vitaminy rozpustné ve vodě neukládá, proto je lidé musí přijímat ze stravy.

Biotin je nezbytný pro funkci několika enzymů známých jako karboxylázy. Ty se podílejí na důležitých metabolických procesech, jako je produkce glukózy a mastných kyselin.

Nedostatek biotinu je poměrně vzácný. Někteří lidé - například těhotné ženy a lidé, kteří pijí velké množství alkoholu - však mohou mít jeho mírný nedostatek.

Pravidelná konzumace syrových vajec může také způsobit nedostatek biotinu, protože syrové vaječné bílky obsahují bílkovinu zvanou avidin, která se váže na biotin a brání jeho vstřebávání v těle. Vařením vajec se avidin deaktivuje.

Přínosy a funkce biotinu

Biotin hraje v těle několik důležitých rolí:

Štěpení makroživin

Biotin pomáhá tělu přeměňovat potravu na energii - podporuje řadu enzymů podílejících se na štěpení sacharidů, tuků a bílkovin.

Konkrétně se biotin podílí na:

 • Glukoneogeneze: jedná se o syntézu glukózy z jiných zdrojů než sacharidů, např. z aminokyselin, a enzymy obsahující biotin pomáhají tento proces zahájit.
 • Syntéza mastných kyselin: Biotin pomáhá enzymům, které aktivují reakce důležité pro tvorbu mastných kyselin.
 • Trávení aminokyselin: Enzymy obsahující biotin se podílejí na metabolismu několika důležitých aminokyselin, včetně leucinu.

Podpora zdraví nehtů

Křehké nehty jsou křehké a snadno se štěpí nebo lámou. Nedostatek biotinu může vést k lámavosti nehtů.

U lidí s tímto nedostatkem by užívání doplňků stravy s obsahem biotinu mohlo zlepšit pevnost jejich nehtů.

Ke zlepšení zdraví nehtů může přispět i změna stravy a dalších faktorů životního stylu, stejně jako některé komerční výrobky.

Zlepšení zdraví vlasů

Strava může hrát důležitou roli ve zdraví pokožky a vlasů. Příkladem potravin pro zdravé vlasy jsou vejce, ořechy vařené v páře a tučné ryby.

Mnoho vlasových přípravků, které údajně podporují zdravější a silnější vlasy, obsahuje biotin. Nedostatek biotinu může vést k vypadávání vlasů, což naznačuje, že se tento vitamin podílí na udržování zdravých vlasů.

Nicméně jen málo výzkumů spojuje tento vitamin se zdravím vlasů u lidí, kteří nemají nedostatek biotinu.

Podpora těhotenství a kojení

Biotin je velmi důležitý pro ženy, které jsou těhotné nebo kojí.

Ačkoli je symptomatický nedostatek biotinu vzácný, nízká hladina biotinu je během těhotenství běžná.

Ve skutečnosti může mít přibližně 50 % těhotných žen alespoň mírný nedostatek biotinu. Tato úroveň nedostatku může ovlivnit zdraví člověka, ale ne natolik, aby způsobila viditelné příznaky.

Zdravotníci se domnívají, že tento nedostatek je u těhotných žen častý, protože tělo během těhotenství vitamin rychleji odbourává.

V důsledku toho může těhotná žena potřebovat více biotinu - ze stravy nebo doplňků stravy - než žena, která těhotná není.

Přesto je důležité, abyste se před užíváním doplňků během těhotenství nebo kojení poradila se zdravotníkem.

Snížení hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou

Cukrovka 2. typu je metabolické onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi a poruchou funkce inzulínu.

Nedostatek biotinu může narušit regulaci hladiny cukru v krvi nebo glukózy. Některé důkazy naznačují, že hladina biotinu v krvi může být u lidí s cukrovkou nižší.

Studie na zvířatech naznačují, že doplňky stravy obsahující biotin a pikolinát chromu by mohly zabránit rozvoji inzulínové rezistence.

Vědci také zkoumali, jak doplňky stravy s biotinem ovlivňují hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Výsledky byly smíšené, ale některé studie ukázaly, že užívání biotinu i pikolinátu chromu by mohlo pomoci při léčbě diabetu 2. typu.

Celkově lze říci, že úplné pochopení účinků biotinu na cukrovku a kontrolu hladiny cukru v krvi bude vyžadovat další kvalitní výzkum.

Zlepšení zdraví pokožky

Vědci plně nerozumějí úloze biotinu při udržování zdravé pokožky. Lidé s nedostatkem biotinu však mohou mít kožní problémy, včetně červených, šupinatých vyrážek.

Někteří lidé se také domnívají, že biotin může pomoci zlepšit lupénku.

Účinek tohoto vitaminu na kůži může vyplývat z jeho vlivu na metabolismus tuků. Tento proces je důležitý pro udržení zdravé pokožky a u lidí s nízkou hladinou biotinu může být narušen.

Je důležité poznamenat, že žádné důkazy neprokazují, že by biotin zlepšoval zdraví kůže u lidí, kteří nemají nedostatek tohoto vitaminu.

Podpora léčby SM

Roztroušená skleróza (SM) je autoimunitní onemocnění. Poškozuje ochranný obal nervových vláken v mozku, míše a očích.

Tento ochranný obal se nazývá myelin a biotin může hrát důležitou roli při jeho tvorbě.

Studie prokázaly, že lidé s RS pozitivně reagují na denní dávky biotinu až 300 miligramů (mg). Tato suplementace může zvrátit progresi onemocnění a snížit chronické postižení.

 

akcnibalicky

Zdroje biotinu

Biotin se nachází v široké škále potravin, což pomáhá vysvětlit, proč je nedostatek tohoto vitaminu poměrně vzácný.

Mezi potraviny s obzvláště vysokým obsahem biotinu patří např:

 • orgánové maso, jako jsou játra a ledviny
 • kvasnice
 • vaječné žloutky
 • sýry
 • luštěniny, jako je sója a arašídy
 • listová zelenina
 • květák
 • houby
 • ořechy a ořechová másla

Kromě toho určité množství biotinu produkují také střevní bakterie.

Někteří lidé užívají doplňky stravy, které obsahují buď samotný biotin, nebo jsou součástí kombinace vitaminů.

Bezpečnost biotinu

Biotin je zdravotníky považován za velmi bezpečný. Dokonce ani velmi vysoké dávky až 300 mg denně při léčbě SM nevedly k nežádoucím vedlejším účinkům. Doporučená denní dávka pro dospělé je mnohem nižší: 30 mcg.

Biotin je vitamin rozpustný ve vodě a veškeré množství, které se nevstřebá do těla, se vyloučí močí.

Byly však zaznamenány případy, kdy vysoké dávky biotinu způsobily podivné výsledky testů štítné žlázy. Všem, kdo mají problémy se štítnou žlázou, může prospět konzultace s lékařem, než vyzkouší doplněk stravy s biotinem.

Shrnutí

Biotin je vitamin skupiny B, který hraje klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Podporuje zdraví mnoha způsoby.

Nedostatek biotinu je poměrně vzácný, ale může způsobit problémy s kůží, vlasy a nehty. Těhotné nebo kojící ženy mohou potřebovat více tohoto vitaminu.

Každý, kdo má jeho nedostatek, může zvýšit příjem biotinu konzumací potravin bohatých na tento vitamin nebo užíváním doplňků stravy s biotinem.

 

Zpět do obchodu