Co vypovídá těchto 8 znaků na vašich nehtech o vašem zdraví?

Obsah:

  • Co způsobuje změnu struktury vašich nehtů?
  • Jak si mohu udržet zdravé nehty?
  • Závěr

Některé problémy s nehty mohou poukazovat na zdravotní problémy, včetně nedostatku vitamínů a chronických onemocnění.

Často však problémy s nehty vznikají v důsledku zranění nebo nadměrného vystavení vlhkosti.

Podívali jste se někdy na štěpící se, lámavé nebo černé nehty a přemýšleli jste, proč tak vypadají?

Ukazuje se, že zdraví nehtů úzce souvisí s tím, jak dobře vaše tělo funguje v jiných oblastech.

U běžné populace je stav nehtů nejčastěji ukazatelem nedostatečného příjmu potravy nebo špatného trávení. Křehké, slabé a loupající se nehty jsou nejčastějšími problémy, se kterými se ve své praxi setkávám, a tyto příznaky jsou častěji důsledkem špatné stravy než systémového onemocnění.

Za zdravé nehty se považují hladké nehty bez zabarvení, ale pokud se strukturou a barvou těch vašich není něco v pořádku, tento průvodce vám pomůže najít nápravu. Navíc vám prozradíme, které příznaky mohou být důvodem k tomu, abyste se obrátili na odborníka.

Co způsobuje změnu struktury vašich nehtů?

Křehké nehty


necht1

Silné, štěpící se nehty, které mohou také snadno praskat, jsou jedním z nejčastěji uváděných problémů s nehty. Křehké nehty, oficiálně nazývané onychoschizie, jsou obvykle způsobeny opakovaným namáčením a sušením nehtů, proto byste při namáčení rukou, například při mytí nádobí, měli nosit rukavice.
V některých případech mohou být lámavé nehty také známkou hypotyreózy nebo nedostatku železa.

Náprava: Můžete zkusit používat krémy s obsahem alfa-hydroxykyselin nebo lanolinu a rukavice při mytí nádobí nebo jiných pracích náročných na vodu.

 

 

 

 Měkké nebo slabé nehty


necht2

Tyto nehty se snadno lámou nebo ohýbají, než se zlomí. Měkké nehty mohou být způsobeny nadměrným působením vlhkosti nebo chemických látek - vzpomeňte si na čisticí prostředky, čisticí kapaliny, přípravky na ošetření nehtů a odlakovače.
Slabé nehty mohou také souviset s nedostatkem vitaminů skupiny B, vápníku, železa nebo mastných kyselin.

Náprava: Vyhněte se chemikáliím v okolí nehtů. Používejte přírodní produkty, abyste dali nehtům šanci na zotavení. Norris nedoporučuje užívat doplňky stravy se železem, pokud nevíte, že ho máte nedostatek. Místo toho začněte užívat multivitamín, který obsahuje vápník a vitamíny skupiny B.

 

 

 

 Odlupující se nehty

necht3

To je pravděpodobně způsobeno vnějším poraněním samotného nehtu - používáním nehtu jako nástroje, příliš silným zatlačením do nehtu nebo odstraňováním akrylového laku. Nehty se také mohou odlupovat, pokud si ruce příliš dlouho namáčíte ve slané vodě.
Zde je trik, jak zjistit, zda se jedná o vnitřní nebo vnější příčinu: Odlupují se vám také nehty na nohou? Pokud ano, může jít o vnitřní příčinu, například nedostatek železa. Pokud ne, jedná se pravděpodobně o vnější příčinu.

Náprava: Pokud si myslíte, že jde o vnitřní příčinu, zkuste do svého jídelníčku přidat potraviny bohaté na železo. Pokud je příčina vnější, udržujte nehty hydratované nanesením krému po jakékoli činnosti, která by je mohla vysušit.

 

 

 

Nehtové rýhy


necht4

Všimli jste si někdy na svých nehtech hřebínků, které vypadají jako malé vodorovné nebo svislé vlnky? Svislé hřebínky se obvykle objevují v pozdějším věku a táhnou se od špičky nehtu až ke kůžičce. Pokud nejsou doprovázeny dalšími příznaky, například změnou barvy, obvykle nejsou důvodem k obavám.
Vodorovné rýhy, nazývané také Beauovy linie, mohou být známkou onemocnění ledvin nebo jiného základního onemocnění.

Náprava: U svislých rýh můžete povrch nehtu jemně vyleštit, abyste je vyhladili.

 

 

 

 

Proč vaše nehty mění barvu?

 

necht5

Žluté nehty jsou poměrně časté a obvykle je způsobuje jeden ze dvou faktorů: infekce nebo reakce z výrobku, který jste používali, například z laku na nehty.
Ve vzácných případech může být žlutá barva známkou většího problému, včetně onemocnění štítné žlázy, lupénky nebo cukrovky.

Náprava: Vaše nové nehty by měly dorůst čisté, ale existuje mnoho přírodních přípravků, jako je tea tree olej nebo vitamin E, které pomáhají řešit infekce. Pomoci by mohl také multivitamín.

 

 

 

 

Černé linky


necht6

Černé čáry (které mohou vypadat hnědě nebo tmavě červeně), nazývané také třískové krvácení, vypadají jako třísky. Mohou se objevit vícekrát. Nejpravděpodobnější příčinou je poranění nehtu, například náhodné přibouchnutí dveří na prst.
Ve vzácných případech mohou být čáry známkou základního problému, včetně lupénky, endokarditidy nebo melanomu nehtu.

Náprava: Pokud jsou způsobeny úrazem, měly by časem zmizet. Pokud však během několika týdnů nezaznamenáte žádnou změnu, poraďte se s odborníkem, zejména pokud zaznamenáte další příznaky, jako je zanícená kůže, noční pocení nebo krvácení v nehtu.

 

 

 Bílé skvrny

 

necht7

 

Roztroušené bílé skvrny na nehtech, které se obvykle začínají objevovat kolem středního školního věku, mohou ukazovat na nedostatek zinku.

Náprava: Dopřejte svým nehtům přestávku od lakování nebo jiných produktů a nechte nehty růst. Pokud skvrny přetrvávají nebo se znovu objevují, poraďte se s lékařem.

 

 

 

 

 

Žádné půlměsíce

 

necht8Není půlměsíček na spodní straně nehtu? Většinou nic neznamenají a mohou být jen skryté pod kůží.
Pokud se zdá, že zmizely, může to být známka: podvýživy, deprese, anémie.

Náprava: Obvykle si nemusíte dělat starosti s tím, že nemáte půlměsíčky, ale pokud začnou červenat nebo zmizí poté, co byly nějakou dobu viditelné, budete se chtít poradit s lékařem.

 

 

 

 

Jak si mohu udržet zdravé nehty?

Naše tělo je chytré, takže když máme málo vitamínů a minerálů, naše nehty a vlasy to dávají najevo.


Konzumací různých celozrnných potravin - ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin - obvykle získáte všechny vitamíny, minerály a živiny, které vaše nehty potřebují. můžete také užívat multivitamín.

Vyzkoušet můžete také biotin a doplňky stravy s obsahem přesličky. Pokud se však vydáte cestou biotinu, doporučuje se přestat jej užívat 2 týdny před provedením laboratorních testů, protože může ovlivnit výsledky.

 

keratin

Závěr

Pokud se vaše nehty projevují samy o sobě, bez jakýchkoli dalších příznaků, obvykle to není důvod k obavám.

Pokud si však všimnete jakýchkoli jiných nevysvětlitelných příznaků, zvažte, zda se o možných příčinách nechtů neporadíte se zdravotníkem. Většinu příčin problémů s nehty lze po zjištění snadno léčit.

Zpět do obchodu