Je mrkev dobrá pro oči?

Obsah:

 • Mrkev a zdraví očí
 • Mrkev má vysoký obsah antioxidantů, které prospívají zdraví očí
 • Další zdraví prospěšné účinky mrkve
 • Další způsoby, jak zlepšit zdraví očí
 • Závěr

Mrkev

Mrkev je oblíbená po celém světě, je to křupavá a velmi výživná kořenová zelenina.

Obecně se tvrdí, že udržuje oči zdravé a zlepšuje noční vidění.

Možná vás však zajímá, jaký je původ této myšlenky a zda je podložena vědeckými důkazy.

V tomto článku se dozvíte, zda mrkev prospívá vašim očím, a získáte další tipy, jak si udržet zdravý zrak.

Mrkev a zdraví očí

Dlouho se věřilo, že konzumace mrkve podporuje zdraví očí a zlepšuje vidění, zejména v noci.

I když je na tom něco pravdy, souvislost mezi mrkví a zrakem vznikla z mýtu.

Během druhé světové války začali piloti britského královského letectva poprvé používat radar k zaměřování a sestřelování nepřátelských letadel. Ve snaze udržet tuto novou technologii v tajnosti bylo přesné vidění pilotů - zejména v noci - přisuzováno konzumaci mrkve.

To vedlo k dlouhodobé propagandistické kampani, která propagovala mrkev jako prostředek ke zlepšení zraku. Tato přikrášlená souvislost mezi konzumací mrkve a lepším nočním viděním přetrvává dodnes.

Přestože mrkev není zázračnou potravinou pro oči, jak se o ní mluvilo za druhé světové války, obsahuje určité sloučeniny, které jsou pro oči prospěšné.

Mrkev má vysoký obsah antioxidantů, které prospívají zdraví očí.

Mrkev je bohatým zdrojem betakarotenu a luteinu, což jsou antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození očí volnými radikály.

Volné radikály jsou sloučeniny, které mohou vést k poškození buněk, stárnutí a chronickým onemocněním včetně očních chorob, pokud je jejich počet příliš vysoký.

Beta-karoten dodává mnoha červeným, oranžovým a žlutým rostlinám jejich zbarvení. Oranžová mrkev má obzvláště vysoký obsah beta-karotenu, který vaše tělo přeměňuje na vitamin A. Nedostatek vitaminu A může vést k zelenému zákalu, který je často zvratný doplněním .

Vitamin A je potřebný k tvorbě rodopsinu, což je červenofialový pigment v očních buňkách citlivý na světlo, který pomáhá vidět v noci.

Vaše tělo absorbuje a využívá beta-karoten účinněji, když jíte vařenou mrkev než syrovou. Kromě toho jsou vitamin A a jeho prekurzory rozpustné v tucích, takže konzumace mrkve se zdrojem tuku zlepšuje vstřebávání.

Žlutá mrkev obsahuje nejvíce luteinu, který může pomoci předcházet věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD), tedy stavu, kdy se vám postupně rozostřuje nebo slábne zrak.

Strava bohatá na lutein může být obzvláště ochranným faktorem proti AMD.

SHRNUTÍ
Mrkev je dobrým zdrojem luteinu a betakarotenu, což jsou antioxidanty, které prospívají zdraví očí a chrání před degenerativními onemocněními očí souvisejícími s věkem. Vaše tělo přeměňuje betakaroten na vitamin A, živinu, která pomáhá vidět ve tmě.

Další zdraví prospěšné účinky mrkve

Mrkev podporuje zdravé oči, ale existuje mnoho dalších důvodů, proč ji jíst. Většina výzkumů se zaměřuje na obsah karotenoidů, včetně luteinu, lykopenu a betakarotenu.

Mezi další zdraví prospěšné účinky mrkve patří:

 • Podpora zdraví zažívacího traktu. Mrkev má vysoký obsah vlákniny, která pomáhá předcházet zácpě. Jedna mrkev obsahuje přibližně 2 g vlákniny, což je 8 % denní hodnoty (DV). Konzumace mrkve může také zlepšit stav střevních bakterií.
 • To může snížit riziko vzniku rakoviny. Potraviny bohaté na vlákninu, jako je mrkev, mohou přispívat k ochraně před rakovinou tlustého střeva tím, že podporují pravidelnost trávení. Kromě toho bylo prokázáno, že některé antioxidanty obsažené v mrkvi mají protirakovinné účinky.
 • Stabilizuje hladinu cukru v krvi. Mrkev má nízký glykemický index (GI), což znamená, že při její konzumaci nedochází k velkému nárůstu hladiny cukru v krvi. Její obsah vlákniny také pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.
 • Prospívá vašemu srdci. Červená a oranžová mrkev má vysoký obsah lykopenu, antioxidantu, který chrání srdce. Mrkev může také snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu.
 • Chrání vaši pokožku. I když nejsou tak účinné jako opalovací krémy, antioxidanty betakaroten a lykopen mohou pomoci chránit vaši pokožku před poškozením sluncem .
 • Mohou podpořit hubnutí. Mrkev má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Její konzumace zvyšuje pocit sytosti, což může zabránit přejídání a pomoci při hubnutí.

SHRNUTÍ
Kromě přínosů pro zdraví očí existuje mnoho důvodů, proč jíst mrkev. Může být prospěšná pro váš trávicí systém, stejně jako pro vaše srdce, pokožku a celkové zdraví.

Další způsoby, jak zlepšit zdraví očí

Konzumace mrkve není jediným způsobem, jak si udržet zdravé oči a ostrý zrak. Mezi další strategie pro zlepšení zdraví očí patří:

 • Používejte ochranu proti slunci. Vyberte si sluneční brýle, které chrání oči před 99-100 % UVA a UVB záření. Poškození slunečním zářením může vést k šedému zákalu, makulární degeneraci a pterygiu (výrůstek tkáně nad očním bělmem).
 • Omezte čas strávený u obrazovky a modré světlo. Dlouhodobé sledování televize, telefonování nebo používání počítače může způsobit únavu očí. V noci vypínejte obrazovky nebo zapněte filtr nočního světla na telefonu, protože modré světlo může způsobit poškození sítnice.
 • Cvičení. Pravidelná fyzická aktivita prospívá očím i pasu. Nedostatek pohybu zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a diabetické retinopatie, což je stav, který může zhoršit vidění.
 • Nekouřte. Tabákový kouř je spojován se ztrátou zraku, šedým zákalem a makulární degenerací. Kouření může také zvyšovat riziko suchého oka.
 • Snažte se o vyváženou stravu. Očím prospívají také omega-3 tuky EPA a DHA (např. tučné ryby, len), vitamin C (např. citrusové plody, brokolice), vitamin E (např. ořechová másla) a zinek (např. maso, ústřice a dýňová semínka).
 • Jezte tmavě zelenou listovou zeleninu. Kapusta, špenát a hlávkový salát mají vysoký obsah karotenoidů luteinu a zeaxantinu, které podporují zdraví očí.
 • Pravidelně si nechte vyšetřit zrak. Nejlepší způsob, jak zjistit, jak jsou na tom vaše oči, je nechat je pravidelně vyšetřovat očním lékařem. Návštěva optometristy nebo oftalmologa je dobrým preventivním zdravotním návykem.

SHRNUTÍ
Výživná strava, pohyb, omezení času stráveného u obrazovky, nekouření, nošení slunečních brýlí a pravidelná kontrola očí očním lékařem jsou důležité návyky pro optimální zdraví očí.

Závěr

Představa, že mrkev podporuje zdravé oči a dobrý zrak, pochází z mýtu - to však neznamená, že je nepravdivá.

Má obzvláště vysoký obsah antioxidantů luteinu a betakarotenu, které prokazatelně chrání oči.

Mrkev může být také prospěšná pro vaše trávení, srdce, pokožku a celkové zdraví.

Pokud si chcete udržet zdravé oči, měli byste si osvojit i další zdravé návyky, které oči chrání, jako je cvičení, nošení slunečních brýlí, omezení času stráveného u obrazovky, vyvážená strava a nekouření.

Zpět do obchodu