Trávení: dobré potraviny na podporu trávení

Obsah:

 • Dodávajte vlákninu pro správné trávení, aby se zabránilo zácpě.
 • Pijte hodně tekutin na podporu trávení
 • Snižte množství tuku pro zdravá střeva a trávení
 • Dávejte si pozor na spouštěče trávicích příznaků ve střevech.
 • Vybírejte správné nápoje na podporu trávení
 • Trávení a probiotika

Pro regulaci trávení a zažívacích problémů , jako je zácpa, pálení žáhy a příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS), je důležité jíst správné potraviny. Zde je několik tipů, na které je třeba se zaměřit.

 

Dodávajte vlákninu pro správné trávení, aby se zabránilo zácpě.

Je dobré snažit se jíst více vlákniny nebo hrubé vlákniny, protože většina lidí jí nemá dostatek. Strava bohatá na vlákninu může pomoci trávení a zabránit zácpě.

Snažte se dosáhnout doporučeného příjmu 30 g vlákniny denně.

Pro zdravá střeva potřebujete vlákninu z různých zdrojů, např:

 • celozrnný chléb
 • hnědá rýže
 • ovoce a zelenina
 • fazole
 • oves

U některých lidí způsobují obiloviny a zrniny nadýmání a syndrom dráždivého tračníku. V takovém případě získávejte vlákninu raději z ovoce a zeleniny.

Pijte hodně tekutin na podporu trávení

Je důležité neustále pít, zejména vodu. Ta podporuje průchod odpadních látek trávicím systémem a pomáhá změkčovat stolici.

Vláknina funguje jako houba a absorbuje vodu. Bez tekutin nemůže vláknina plnit svou funkci a dochází k zácpě.

Dobrým způsobem, jak zajistit dostatečný příjem tekutin, je vypít při každém jídle sklenici vody. Vyhýbejte se nápojům s kofeinem, protože mohou způsobovat pálení žáhy.

hisbiotix

Snižte množství tuku pro zdravá střeva a trávení

Tučná jídla, jako jsou hranolky, hamburgery a smažená jídla, se hůře tráví a mohou způsobovat bolesti žaludku a pálení žáhy.

Omezte tučná smažená jídla, abyste odlehčili žaludku.

Snažte se jíst více libového masa a ryb, pijte odstředěné nebo polotučné mléko a jídlo raději grilujte než smažte.

Uberte na koření, abyste se vyhnuli břišním potížím.

Mnoho lidí miluje kořeněná jídla a nevadí jim to na jejich trávicí systém. Jiným zase kořeněná jídla dráždí břicho.

Pálení žáhy nezpůsobují pouze kořeněná jídla, jako jsou například chilli papričky. Mohou ho vyvolat i mírnější, ale aromatické potraviny, jako je česnek a cibule.

Pokud vás po kořeněných potravinách pálí žáha, je vám špatně od žaludku nebo máte průjem, buďte s nimi v budoucnu opatrní.

Pokud již máte problémy, jako je pálení žáhy nebo dráždivý tračník, vyhněte se jim úplně.

Dávejte si pozor na spouštěče trávicích příznaků ve střevech.

Některým lidem způsobují problémy určité potraviny. Kyselé potraviny, jako jsou rajčata, citrusové plody, salátové dresinky a perlivé nápoje, mohou vyvolat pálení žáhy, zatímco pšenice a cibule mohou způsobit syndrom dráždivého tračníku.

A pokud nedokážete strávit laktózu (intolerance laktózy), cukr obsažený v mléce, budete mít po vypití mléka nebo konzumaci mléčných výrobků včetně smetany, sýrů, jogurtů a čokolády větry a průjem.

Snažte se vyhýbat potravinám a nápojům, které vyvolávají vaše zažívací příznaky. Veďte si potravinový deník, abyste zjistili, které potraviny způsobují vaše příznaky.

Vybírejte správné nápoje na podporu trávení

Nápoje s kofeinem, jako je káva, kolové nápoje, čaj a některé perlivé nápoje, zvyšují obsah kyseliny v žaludku, což u některých lidí vede k pálení žáhy.

Perlivé nápoje obecně mají tendenci nadýmat břicho, což může rovněž vést k pálení žáhy.

Chcete-li snížit pravděpodobnost vzniku zažívacích potíží, vybírejte si nápoje, které nejsou sycené oxidem uhličitým a neobsahují kofein, například bylinkové čaje, mléko a čistou vodu.

Pokud se bez kávy nebo čaje neobejdete, omezte jejich příjem na 1 až 2 šálky denně.

Trávení a probiotika

Probiotika jsou takzvané "přátelské bakterie", které se přirozeně vyskytují i ve střevech.

Existují určité důkazy, že mohou být užitečná při některých onemocněních, včetně pomoci při syndromu dráždivého tračníku. Pro některá další zdravotní tvrzení o nich však existuje jen málo důkazů.

Probiotika jsou dostupná ve formě doplňků stravy v obchodech se zdravou výživou nebo v živém jogurtu, který je jejich dobrým přírodním zdrojem.

Pokud je chcete vyzkoušet, je nejlepší užívat je každý den po dobu alespoň 4 týdnů, abyste zjistili, zda vám prospívají.

Pokud již máte nějaké zdravotní potíže nebo oslabený imunitní systém, poraďte se před užíváním probiotických doplňků s lékařem.

Zpět do obchodu