Je pití kolagenu klíčem k věčně mladé pleti?

Obsah:

  • Kolagen jako fontána mládí?
  • Ale co všechna ta věda, studie a sliby o kolagenu?
  • Lze kolagenem zvrátit vrásky?
  • Za jak dlouho se dostaví výsledky působení kolagenu?
  • Závěr


kolagen mládí

O kolagenu a o tom, jak je pro vaši pleť důležitý, jste již pravděpodobně slyšeli. Ale opravdu se jeho konzumace projeví větším množstvím kolagenu v pokožce? Pojďme se podívat na důkazy.

Stavební kámen pružné a mladistvé pleti?

Slyšeli jsme, že jste to, co jíte, takže technicky vzato by pití nebo konzumace kolagenu pomohla dodat tělu stavební kameny pro tvorbu kolagenu... že?

Nejprve si rozebereme slovo kolagen, které se vkrádá do našich kosmetických produktů, doplňků stravy a reklam na Facebooku. Kolagen je neuvěřitelně důležitá bílkovina, která drží tkáně a kosti pohromadě. Konkrétně v případě vaší pokožky kolagen pomáhá dodávat pokožce strukturu a pružnost neboli onen pověstný "odraz".

Teoreticky by vám tedy zvýšení hladiny kolagenu v pokožce - nebo zabránění jeho úbytku - mohlo pomoci vypadat mladší. Pomůže však jeho pití nebo konzumace?

O kolagenu bychom mohli mluvit celé dny: je důležitou součástí zdraví kloubů a také hustých a lesklých vlasů.

Ale to, co ho činí tak populárním ve světě krásy, jsou jeho přínosy pro pleť, zejména při užívání kolagenu pro obličej.

Přirozené stárnutí je třeba oslavovat, ale pokud chcete:

  • mít pevnější a hladší pleť
  • Pomáhat redukovat jemné linky a vrásky
  • Pomoci předcházet hlubokým vráskám
  • Posílit tenkou a popraskanou pleť
  • Hydratovat pleť a udržet ji zářivou

Pak by možná stálo za to vyzkoušet doplněk stravy s kolagenem.

Kolagenová fontána mládí?

Kolagen obsahuje aminokyselinu hydroxyprolin, která je v mladistvé pleti jedinečná. Bylo zjištěno, že prolyl-hydroxyprolin, fragment kolagenu, který se skládá pouze ze dvou aminokyselin, stimuluje kožní buňky in vitro (v buňkách) k větší produkci kyseliny hyaluronové, další složky, která je důležitá pro zvýšení obsahu vody v pokožce.

Bohužel obvykle máte jen velmi malou kontrolu nad tím, kam vaše tělo ukládá věci. Když sníte nebo vypijete bílkovinu, jako je kolagen, žaludek a tenké střevo ji pomocí enzymů rozloží. Tyto drobné fragmenty jsou obvykle až tři aminokyseliny dlouho předtím, než je vaše tělo dokáže vstřebat. To není mnoho aminokyselin. A většinou vaše tělo nedokáže rozpoznat, že tyto konkrétní fragmenty pocházejí z kolagenu - může to být jakákoli jiná bílkovina.

Ale co všechna ta věda, studie a sliby o kolagenu?

Stejně jako v případě fontány mládí, i věda o kolagenu byla v různých kanálech překládána různě, což vedlo k velmi odlišným závěrům. Ačkoli existují studie, v nichž kolagenové doplňky zlepšily pleť, vše je na myších a potkanech, a dokonce i na prasatech.

A co funguje v laboratoři, nemusí vždy fungovat na naší pleti. Dalším problémem těchto studií doplňků stravy je, že často používají kombinaci složek. To znamená, že nelze s jistotou říci, že účinek má právě kolagen. Je to ještě složitější, protože ve skutečnosti existuje 28 různých typů kolagenu a ne všechny pomáhají vaší pleti!

Kolagenová bílkovina se také skládá z tisíců aminokyselin. Většina doplňků stravy používá kolagen, který byl hydrolyzován (rozložen), ale můžete ho rozložit mnoha různými způsoby. Je pravděpodobné, že tělo je nemusí všechny zpracovat stejným způsobem. To znamená, že studie, která prokázala prospěšnost jedné formy kolagenu, vám neřekne nic o jiných formách kolagenu - nebo dokonce o jiných kolagenových doplňcích.

A ještě k těm "podle vědeckých zpráv". Byly provedeny klinické studie kolagenu u lidí? Jistě. Ale to přináší další problém. Mnohé z těchto studií provedli lidé, kteří prodávají kolagenové doplňky. Je zde zřejmá zaujatost vůči publikování dobrých výsledků.

Dobrovolníci užívali denně doplněk stravy obsahující 5 gramů hydrolyzovaného kolagenu získaného z rybí chrupavky a řadu dalších vitaminů a minerálů. Po 60 dnech se zlepšila suchost, vrásky a hloubka nosoretních vrásek a po 12 týdnech se zlepšila hustota kolagenu a pevnost pokožky. Ve většině částí studie nebylo použito kontrolní placeboDůvěryhodný zdroj a studie byla zveřejněna v plném znění společností vyrábějící doplňky stravy.

V další studii sponzorované výrobcem, která byla provedena ve spolupráci s univerzitou, dobrovolníci po dobu osmi týdnů užívali buď doplněk obsahující 2,5 gramu kolagenního peptidu denně, nebo placebo. Zlepšení bylo zjištěno u očních vrásek i u obsahu kůže. Stejný doplněk stravy zlepšil po osmi týdnech v samostatné studii také elasticitu pokožky.

V další placebem kontrolované studii provedené výrobcem bylo zjištěno, že 10 gramů doplňku stravy s kolagenním peptidem denně po osmi týdnech zlepšilo hydrataci pokožky, zvýšilo její hustotu a po čtyřech týdnech snížilo fragmentaci kolagenu v pokožce.

I když to vypadá, že kolagenové doplňky jsou slibné a potenciálně by mohly fungovat, důkazy nejsou zdaleka spolehlivé!

Lze kolagenem zvrátit vrásky?

Jak jsme již řekli, neexistuje způsob, jak lusknout prsty a vrátit pleť o deset let zpět.

Nikdy však není pozdě začít pozorovat účinky kolagenu na vaši pleť.

Kolagen můžete preventivně používat v každém (dospělém) věku. Zatímco doplňování kolagenu ve dvaceti a třiceti letech vám pomůže odvrátit suchou a povadlou pleť, výsledky můžete pozorovat i později.

Doplňování kolagenu zvyšuje výměnu kožních buněk a pomáhá vytvářet silnější a pevnější pokožku - to vše může přispět k hladšímu vzhledu.

Za jak dlouho se dostaví výsledky užívání kolagenu?

Přestože se kolagen vstřebává do těla rychle, na pozorování jeho účinků si budete muset počkat o něco déle, zejména při užívání kolagenu pro pleť.

Změny můžete pozorovat přibližně po 2 měsících, ale na plné účinky kolagenu byste si měli počkat 3 až 6 měsíců.

Pokračujte v dobré práci! Kolagenové doplňky působí u každého jinak, takže výsledky můžete vidět za trochu jinou dobu.

Závěr

Vypadá to, že poklepání na vodu z fontány mládí na vaší pleti je stále účinnější než pití z ní! Poohlédněte se po lokálních přípravcích, jako jsou krémy s vitaminem A a složkami, jako je retinol a tretinoin. Ty jsou zlatým standardem pro posílení kolagenu v pleti. Séra s vitaminem C jsou pro posílení kolagenu také fantastická.

Častou příčinou unaveně vypadající pleti je také hydratace pokožky, kterou můžete snadno napravit pomocí sér a hydratačních krémů. Hledejte zvlhčující složky nebo složky podporující zadržování vlhkosti, jako je glycerin a kyselina hyaluronová, které pleť vypnou a zakryjí vrásky.

A co je nejdůležitější, opalovací krémy s vysokou ochranou proti UVA záření zabrání volným radikálům, aby vůbec narušily kolagen.

Zpět do obchodu