Makulární degenerace očí

OBSAH:

 • Dva typy makulární degenerace oka
 • Kdo je ohrožen makulární degenerací oka
 • Diagnostika věkem podmíněné makulární degenerace
 • Léčba věkem podmíněné makulární degenerace
 • Jak co nejlépe využít svůj zrak, který máte
 • Otestujte si svůj zrak pomocí Amslerovy mřížky

Makulární degenerace očí

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) je problém se sítnicí. Vzniká poškozením části sítnice zvané makula.

Při AMD dochází ke ztrátě centrálního vidění. Nevidíte jemné detaily, ať už se díváte na něco blízkého nebo vzdáleného. Periferní (boční) vidění však bude stále normální. Představte si například, že se díváte na hodiny s ručičkami. Při onemocnění AMD vidíte čísla na hodinách, ale ručičky ne.

AMD je velmi časté onemocnění. Je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí ve věku 50 let a více.

Dva typy makulární degenerace očí

Suchá AMD

Tato forma je poměrně častá. Přibližně 80 % (8 z 10) lidí, kteří mají AMD, má suchou formu. Suchá AMD vzniká, když se části makuly s věkem ztenčují a rostou v nich drobné shluky bílkovin, kterým se říká drúzy. Lidé se suchou formou AMD mohou mít drúzy, pigmentové abnormality nebo geografickou atrofii (oblast úbytku buněk v sítnici). Pomalu ztrácíte centrální vidění.

Vlhká AMD

Tato forma je méně častá, ale mnohem závažnější. Vlhká AMD vzniká, když pod sítnicí rostou nové, abnormální krevní cévy. Tyto cévy mohou propouštět krev nebo jiné tekutiny, což způsobuje zjizvení makuly. U vlhké AMD ztrácíte zrak rychleji než u suché AMD.

Mnoho lidí si neuvědomí, že mají AMD, dokud se jim vidění velmi nerozostří. Proto je důležité pravidelně navštěvovat očního lékaře. Ten může vyhledat časné příznaky AMD dříve, než se u vás objeví problémy se zrakem.

Kdo je ohrožen makulární degenerací očí

Pravděpodobnost vzniku AMD je vyšší, pokud:

 • jíte stravu s vysokým obsahem nasycených tuků (obsažených v potravinách, jako je maso, máslo a sýry)
 • máte nadváhu
 • kouříte cigarety
 • je vám více než 50 let
 • máte hypertenzi (vysoký krevní tlak).
 • máte v rodině výskyt AMD

Dalším rizikovým faktorem pro vznik AMD je onemocnění srdce a vysoká hladina cholesterolu. Zvýšené riziko vzniku AMD mají také běloši.

Diagnostika věkem podmíněné makulární degenerace

Během očního vyšetření vás může oftalmolog požádat o zobrazení Amslerovy mřížky. Tato mřížka vám pomůže všimnout si všech rozmazaných, zkreslených nebo prázdných míst ve vašem zorném poli. Oftalmolog se také podívá do vašeho oka speciální čočkou. Může zjistit, zda jsou na vaší sítnici a makule nějaké změny.

Oftalmolog vám do oka vpraví rozšiřující kapky, které rozšíří zornici. To mu umožní podívat se přes speciální čočku na vnitřek vašeho oka.

Optická koherenční tomografie (OCT) je další způsob, jak se blíže podívat na sítnici. Přístroj skenuje sítnici a poskytuje velmi podrobné snímky sítnice a makuly.

Váš lékař může provést fluoresceinovou angiografii, aby zjistil, co se děje s vaší sítnicí. Do žíly, obvykle v paži, se vstříkne žluté barvivo (tzv. fluorescein). Barvivo prochází vašimi cévami. Speciální kamera pořídí snímky vaší sítnice, jak barvivo prochází jejími cévami. Tím se ukáže, zda vám pod sítnicí rostou nové abnormální cévy.

Optická koherenční tomografie (OCTA) je další způsob, jak se blíže podívat na cévy v sítnici a pod ní. Je podobná fluoresceinové angiografii, ale nepoužívá barvivo.

Léčba věkem podmíněné makulární degenerace

Léčba suché formy AMD

V současné době lze léčit pouze suchou formu AMD s geografickou atrofií. K dispozici jsou dva nové léky: pegcetacoplan a avacincaptad pegol. Jeden z nich se vstřikuje do oka, aby zpomalil atrofii. Doufejme, že se tím oddálí ztráta zraku.

Na drúzy neexistuje žádná léčba. Lidem s velkým množstvím drúz nebo těžkou ztrátou zraku však může pomoci užívání některé kombinace doplňků stravy. Rozsáhlá studie ukázala, že lidé s určitými drúzami mohou zpomalit suchou AMD, pokud budou denně užívat tyto vitaminy a minerály:

 • vitamín C
 • vitamín E
 • lutein
 • zeaxantin
 • zinek
 • Měď

Váš oční lékař vám řekne, zda jsou vitamíny a minerály doporučeny pro vaši suchou formu AMD, protože ne pro všechny formy jsou doplňky prospěšné. Beta-karoten by neměli užívat kuřáci, protože zvyšuje riziko rakoviny plic.

Potraviny prospěšné pro oči

Bylo prokázáno, že tmavá listová zelenina, žluté ovoce a zelenina, ryby a vyvážená strava bohatá na živiny jsou pro lidi s AMD prospěšné.

Léčba vlhké formy AMD

Pro pomoc při léčbě vlhké formy AMD existují léky zvané anti-VEGF. Léčba anti-VEGF pomáhá snížit počet abnormálních krevních cév v sítnici. Zpomaluje také případné úniky krve z cév. Tento lék se vstřikuje do oka velmi tenkou jehlou.

K léčbě některých typů vlhké AMD lze použít také laserovou operaci. Oční chirurg zasvítí laserovým paprskem na abnormální krevní cévy. Tím se sníží počet krevních cév a zpomalí se jejich únik.

O způsobech léčby AMD se poraďte se svým očním lékařem.

Jak co nejlépe využít zrak, který máte

Pokud máte AMD, můžete se naučit, jak co nejlépe využít svůj zrak. Často můžete stále vykonávat mnoho svých oblíbených činností pomocí speciálních pomůcek pro slabozraké. Ty mohou zahrnovat různé druhy zvětšovacích pomůcek, ruční počítače, elektronické předměty a další.

Můžete se také naučit, jak používat postranní vidění, aby vám pomohlo při vykonávání činností. Specialista na rehabilitaci zraku vás může naučit, jak to funguje. Může vám také pomoci najít mnoho služeb a pomůcek na podporu slabého vidění.

Požádejte svého očního lékaře, aby vám pomohl najít specialistu na rehabilitaci zraku ve vašem okolí. Cílem je naučit se nové způsoby, jak být co nejvíce samostatný.

Otestujte si svůj zrak pomocí Amslerovy mřížky

AMD způsobuje, že se váš zrak v průběhu času mění. Když k těmto změnám dojde, nemusíte si jich všimnout. Změny vidění však musíte zachytit co nejdříve. Jejich včasná léčba může pomoci zpomalit nebo zastavit další ztrátu zraku.

Ke sledování svého vidění byste měli každý den používat Amslerovu mřížku. Můžete použít jednu z níže uvedených.

Makulární degenerace očí3

Návod k použití Amslerovy mřížky najdete zde:

 • Amslerovu mřížku mějte na místě, kde ji budete mít každý den na očích. Mnoho lidí má Amslerovu mřížku na dveřích ledničky nebo na zrcadle v koupelně.
 • Při dobrém světle se na mřížku dívejte ze vzdálenosti asi 12 až 15 palců. Nezapomeňte si nasadit brýle na čtení, pokud je běžně používáte.
 • Zakryjte si jedno oko. Nezakrytým okem se dívejte přímo na bod uprostřed mřížky. Všimněte si, zda některá z čar nevypadá ohnutá nebo zvlněná. Zjistěte, zda některá část mřížky nevypadá rozmazaně, nezřetelně nebo neostře.
 • Nyní si zakryjte druhé oko a znovu si stejným způsobem vyzkoušejte vidění.
 • Pokud si všimnete, že některé čáry nebo části mřížky vypadají zvlněně, rozmazaně nebo nejasně, ihned zavolejte očního lékaře.
  Makulární degenerace očí1

Takto může vypadat Amslerova mřížka s rozmazanými, zvlněnými liniemi nebo nejasnými oblastmi.

Zpět do obchodu