Měli byste si mýt vlasy každý den?

Obsah:

 • Jak často si mýt vlasy šamponem?
 • Proč si mýt vlasy šamponem?
 • Mastné nebo suché vlasy?
 • Je mytí šamponem někdy z lékařského hlediska nezbytné?
 • Závěr

umyvanie vlasov

Jak často si člověk myje vlasy, se u každého liší. Pro většinu lidí není nutné mýt si vlasy každý den.

Rozhodnutí, jak často si vlasy mýt, tedy závisí na typu vlasů, struktuře pokožky hlavy, na tom, jak se vám vlasy mastí, a na osobních preferencích.

U některých lidí může příliš časté mytí způsobit poškození vlasů a suchou, svědící pokožku hlavy. U jiných může zřídkavé mytí způsobit, že vlasy budou vypadat mastné a bez života.

Jak často mýt vlasy šamponem

Pro většinu lidí není mytí vlasů šamponem pro jejich zdraví nezbytné. Pouhé opláchnutí vlasů vodou několikrát týdně odstraní většinu viditelných nečistot a zbytků. Rozhodnutí o tom, jak často si vlasy mýt, je kosmetické a vychází z osobních preferencí.

Struktura vlasů

Oplachování vlasů vodou mezi jednotlivými mytími lze doporučit lidem s velmi suchými vlasy.
Lidé s velmi suchými vlasy si nemusí mýt vlasy denně nebo dokonce každý druhý den. Naopak, méně časté mytí vlasů pomůže zachovat přirozené oleje ve vlasové pokožce a udržet vlasy dobře hydratované.

Lidem s velmi suchými vlasy může vyhovovat mytí vlasů jednou týdně nebo dokonce každý druhý týden.

Oplachování vlasů vodou mezi jednotlivými mytími může udržet svěží vzhled vlasů, aniž by je zbavovalo vlhkosti.

Vlasy jsou spíše suché, když jsou:

 • Husté
 • kudrnaté
 • stárnoucí nebo šedivé
 • ošetřené chemickými látkami, jako jsou barvy nebo chemické relaxační přípravky

Velmi mastné vlasy mohou vypadat několik hodin po umytí mastně, zejména v létě nebo po tréninku. Lidé s velmi mastnými vlasy se mohou rozhodnout mýt si vlasy denně nebo každý druhý den.

Používání sulfátového šamponu může prodloužit dobu mezi jednotlivými mytími. Vlasy jsou mastnější, když jsou:

 • velmi jemné
 • rovné

Lidé, kteří procházejí hormonálními změnami, jako je puberta, mohou také zjistit, že jejich vlasy jsou mastnější než obvykle.

Většina lidí se pohybuje někde mezi těmito extrémy a může si mýt vlasy 2 až 5krát týdně v závislosti na svých osobních preferencích.

Stav pokožky hlavy

Stav pokožky hlavy má také vliv na stav vlasů. Lidé s velmi suchou pokožkou hlavy mají tendenci neprodukovat tolik kožního mazu. Méně časté mytí vlasů může pomoci udržet pokožku hlavy zdravou, zabránit svědění a loupání a udržet vlasy hebké a lesklé.

U lidí s velmi mastnou pokožkou hlavy se může objevit akné na pokožce hlavy nebo podél vlasové linie a mohou si potřebovat mýt vlasy častěji, aby si udrželi čistý vzhled vlasů.

Preference při úpravě vlasů

Rozhodnutí o tom, jak často si mýt vlasy, závisí do značné míry na osobních preferencích v oblasti stylingu. Někteří lidé nemají rádi, když jejich vlasy vypadají nebo jsou dokonce trochu mastné. Jiní zjistí, že jejich vlasy jsou několik dní po umytí lépe upravitelné.

Lidé, kteří nosí složité účesy nebo mají velmi dlouhé vlasy, mohou také dávat přednost méně častému mytí šamponem, protože méně časté mytí šamponem znamená méně času stráveného úpravou vlasů.

Proč si vlasy mýt šamponem?

Mytí vlasů může vycházet z osobních preferencí.
Mytí vlasů je velmi podobné mytí pokožky. Voda dokáže odstranit většinu viditelných nečistot a zbytků, ale nemusí odstranit zápach nebo mastné nánosy. Šampon pomáhá vodě účinně odstraňovat nečistoty, zbytky a pachy, jako je kouř nebo pot.

Šampony mohou také odstranit olej. Vlasy se mastí z mazových žláz, které vylučují olej zvaný kožní maz, který udržuje vlasy hydratované.

Zvlhčené vlasy se méně lámou nebo vypadají suché a krepaté. Přílišná vlhkost však může způsobit, že vlasy budou vypadat mastné, krepaté a špinavé. Po několika dnech bez mytí šamponem má olej tendenci se hromadit nejblíže k pokožce hlavy, takže všechny vlasy kolem obličeje vypadají špinavě. Většina šamponů je navržena tak, aby odstraňovala přebytečný olej, což pomáhá vlasům vypadat déle čistě.

Jak šampon funguje

Šampon čistí vlasy pomocí chemických látek zvaných povrchově aktivní látky. Jedná se o mýdla, která odstraňují povrchové nečistoty z pokožky hlavy a vlasů. Mnoho šamponů také obsahuje sloučeniny zvané sulfáty, které vytvářejí bohatou pěnu, jež z vlasů odstraňuje olej. To sice může přispět k čistšímu vzhledu vlasů, ale může je také poškodit.

Chcete-li vlasy chránit před poškozením, je důležité, abyste na vlasech udržovali alespoň trochu olejedůvěryhodný zdroj. Někteří lidé se rozhodnou používat bezsulfátové nebo hydratační šampony, aby zachovali zdraví svých vlasů, ačkoli existuje jen málo důkazů, že bezsulfátové šampony jsou méně agresivní než běžné výrobky.

Jiní lidé se rozhodnou snížit počet mytí vlasů. Někteří dokonce doporučují vzdát se šamponu úplně.

Mastné nebo suché vlasy?

Posouzení, zda jsou vlasy mastné nebo suché, může někomu pomoci při rozhodování, jak často používat šampon. Člověk si může pomoci určit typ svých vlasů tím, že se zeptá:

 • Kdy mé vlasy vypadají nejlépe? Mastné vlasy mají tendenci vypadat nejlépe v den mytí šamponem. Normální vlasy mohou vypadat nejlépe následující den, zatímco suché vlasy mohou vypadat nejlépe až několik dní po umytí šamponem.
 • Lámou se mi vlasy snadno? Suché vlasy se často snadno lámou a mohou mít roztřepené konečky. Mastné vlasy bývají pružnější.
 • Jak vlasy vypadají? Pouhý pohled na vaše vlasy může poskytnout určitou představu. Suché vlasy mohou při nadměrném mytí vypadat křehké nebo bez života, zatímco mastné vlasy mohou být již den po umytí šupinaté a mastné.

Je mytí šamponem někdy z lékařského hlediska nezbytné?

Dehtové přípravky a léčivé šampony se doporučují lidem s lupénkou vlasové pokožky.

Pro většinu lidí není z lékařského hlediska vůbec nutné šamponovat, protože oplachováním vodou lze odstranit nečistoty a lupy. U některých zdravotních stavů však může být pravidelné mytí šamponem prospěšné.

Lidé s parazitárními infekcemi vlasové pokožky, zejména vší, mohou potřebovat používat speciální šampony, aby se brouků zbavili.

Lupénka vlasové pokožky se může zlepšit používáním speciálních šamponů, zejména dehtových přípravků nebo léčivých šamponů. Lidé se specifickými onemocněními kůže a vlasové pokožky by se měli poradit s dermatologem o svém ideálním režimu péče o vlasy.

Naopak některé zdravotní potíže může časté mytí zhoršovat. Každodenní mytí šamponem může dráždit ekzémy, velmi suchou pokožku a lupy.

Alternativy k mytí šamponem

Šamponování není jediným způsobem, jak přispět k čistotě vlasové pokožky. Mezi některé alternativy patří např:

 • Suchý šampon: Suchý šampon je prášek ve spreji s vůní, který absorbuje olej. Může prodloužit dobu mezi jednotlivými šampony, zejména u lidí s jemnými nebo mastnými vlasy. Suchý šampon však neodstraňuje nečistoty. Pokud se používá několik dní po sobě, může také způsobit nahromadění prášku, který dráždí pokožku hlavy.
 • Šampony bez detergentů: Šampony bez detergentů, někdy nazývané "no-poos", jsou šampony, které neobsahují sulfáty a drsné detergenty. Šetrně ošetřují vlasy, ale nezbavují je oleje. Jsou dobrou volbou pro lidi se suchými nebo krepatými vlasy nebo pro ty, kteří si rádi myjí vlasy denně, ale nechtějí je poškodit.
 • Mytí kondicionérem: Mytí kondicionérem, někdy nazývané spolumytí, je situace, kdy člověk místo šamponu používá kondicionér nebo speciální čisticí kondicionér. U lidí s normálními až suchými vlasy může kondicionérové mytí plně nahradit pravidelné šampony, zejména pokud nepoužívají těžké stylingové přípravky.

Závěr

Neexistuje žádný správný počet mytí vlasů týdně. Očekávání, jak by měly vlasy vypadat a jak často by si člověk měl vlasy mýt, se liší také podle kultury, věku a desetiletí.

To, jak často si někdo myje vlasy, je jeho osobní rozhodnutí, které pravděpodobně neovlivní jeho celkové zdraví.

Zpět do obchodu