Měli byste si do kávy přidávat kolagen?

Obsah:

 • Co je kolagen?
 • Druhy kolagenových doplňků
 • 3 hlavní potenciální přínosy kolagenu
 • Přidávání kolagenu do kávy
 • Ničí kolagen teplo?
 • Další potraviny a nápoje, do kterých můžete přidat kolagen

Kolagen v kávě

Trh s kolagenovými doplňky stravy zažívá v posledních letech explozivní růst.

Díky údajným přínosům, jako je zlepšení vzhledu pleti a snížení bolesti kloubů, spotřebitelé přemýšlejí o chytrých způsobech, jak do svého jídelníčku propašovat trochu kolagenu navíc. Zajímavé je, že jedním z nich je přidávání kolagenu do kávy.

Tento článek zkoumá, zda byste si měli přidávat kolagen do kávy.

Co je kolagen?

Kolagen je hustá, nerozpustná a vláknitá bílkovina, která se nachází v kostech, svalech, kůži a šlachách. Tvoří jednu třetinu celkové hmotnosti bílkovin v těle.

Ačkoli existuje mnoho typů kolagenu, 80 až 90 % typu, který se nachází ve vašem těle, je tvořeno :

 • Typ I: kůže, šlachy, vazy, kosti, zubovina a mezibuněčné tkáně.
 • Typ II: chrupavky v celém těle, sklivec v oku.
 • Typ III: kůže, svaly a cévy

S přibývajícím věkem tělo produkuje méně kolagenu, což vede ke strukturálnímu úbytku kožních a kostních tkání. To může vést k tvorbě vrásek a oslabení kloubních chrupavek.

Jedním z možných způsobů, jak tomuto procesu čelit, je zvýšit příjem kolagenu z potravin, jako je vývar z kostí, nebo používat kolagenové doplňky.

SHRNUTÍ
Kolagen je hlavní tělesnou bílkovinou, která tvoří většinu pojivových tkání, jako je kůže a kosti. Ačkoli existuje mnoho typů, v těle se nejčastěji vyskytují typy I, II a III.

Typy kolagenových doplňků stravy

Ačkoli kolagen lze získat ze stravy, měřitelnějším způsobem, jak zvýšit jeho příjem, je jeho užívání ve formě doplňků stravy.

Kolagenové doplňky pocházejí z různých zdrojů, nejčastěji však z vepřového, hovězího a mořského. Všechny tyto zdroje obsahují převážně kolagen typu 1.

Díky technologickému pokroku využívajícímu geneticky modifikované kvasinky a bakterie jsou k dispozici také veganské kolagenové doplňky.

Většina kolagenových doplňků se dodává hydrolyzovaná na peptidy, což znamená, že jsou již rozložené. Díky tomu je vaše tělo snáze stráví a zabuduje do pojivové tkáně.

Většina kolagenových doplňků se dodává v práškové nebo tekuté formě, stejně jako ochucené nebo neochucené. Mnoho lidí dává přednost neochucené variantě, protože ji lze přidávat do potravin a nápojů, aniž by ovlivnila jejich chuť.

SHRNUTÍ
Ačkoli existuje několik typů kolagenových doplňků, většina z nich pochází z vepřového, hovězího nebo mořského zdroje - všechny jsou většinou tvořeny kolagenem typu I.

Tři hlavní potenciální výhody kolagenu

Při doplňování kolagenu existuje několik potenciálních výhod, které si lidé mohou přát.

Níže jsou uvedeny 3 hlavní vědecky podložené přínosy suplementace kolagenem.

1. Může zlepšit vzhled pokožky

S přibývajícím věkem tělo produkuje méně kolagenu, což ovlivňuje pružnost a hydrataci pokožky, což může vést ke zvýšenému výskytu vrásek.

Někteří lidé užívají kolagenové doplňky, aby tomuto procesu čelili, přičemž některé výzkumy tato tvrzení podporují.

Jedna studie například zjistila, že užívání perorálních kolagenových doplňků zvyšuje pružnost, hydrataci a hustotu kolagenu v pokožce.

Oblíbené jsou také lokální kolagenové krémy a pleťové vody, i když údaje naznačují, že se nezdají být tak účinné jako perorální doplňky stravy.

Přesto může doplňování kolagenových bílkovin pomoci snížit známky stárnutí, jako jsou vrásky a suchost.

2. Může zmírnit bolesti kloubů

Chrupavka obklopující vaše klouby je tvořena kolagenovými vlákny.

Spolu s tím, jak se s věkem snižuje hladina kolagenu v kůži, dochází ke strukturálním změnám chrupavky v celém těle.

To může v některých případech vést k bolestem kloubů způsobeným artritidou, což je stav charakterizovaný zánětem kloubů.

Některé studie prokázaly, že užívání kolagenového doplňku může zlepšit příznaky bolesti kloubů způsobené artritidou.

Pokud tedy trpíte bolestmi kloubů, může vám doplnění kolagenové bílkoviny přinést úlevu.

3. Může zabránit úbytku kostní hmoty v důsledku stárnutí

Vaše kosti jsou také složeny z kolagenových bílkovinných vláken.

Protože s věkem klesá produkce kolagenu, kostní hmota se pomalu snižuje, což může vést k onemocněním kostí, jako je osteoporóza.

Některé výzkumy ukázaly, že kolagenové doplňky mohou pomoci zabránit zhoršování stavu kostí a souvisejícím onemocněním.

Pokud máte sníženou minerální hustotu kostí, mohou být kolagenové doplňky - spolu s dostatečným příjmem vápníku, vitaminu D a fosforu - dobrou investicí, která pomůže zachovat kostní hmotu.

SHRNUTÍ
Kolagenové doplňky jsou spojovány s několika potenciálními přínosy, včetně zlepšení vzhledu pokožky, zmírnění bolesti kloubů a prevence úbytku kostní hmoty.

Přidávání kolagenu do kávy

Rostoucí popularitu kolagenových doplňků provázejí různé trendy, včetně přidávání kolagenových peptidů do kávy.

Mnozí to považují za ideální způsob, jak do svého jídelníčku zařadit více kolagenu.

Díky relativně neutrální chuti lze neochucenou verzi snadno přidávat do potravin a nápojů, aniž by to výrazně ovlivnilo jejich chuť.

Přesto vás možná zajímá, zda přidání kolagenu do kávy nebo jiných horkých nápojů může tyto bílkoviny negativně ovlivnit.

Ničí se kolagen působením tepla?

Při přidávání kolagenu do kávy může být hlavní obavou vliv vyšších teplot na kvalitu doplňku.

Obecně platí, že při vystavení vysokým teplotám nebo kyselým a zásaditým roztokům dochází k denaturaci bílkovin, čímž se mírně mění jejich struktura.

To je důležité, protože kolagenní peptidy se obvykle vyrábějí vystavením zvířecích kůží kyselému nebo zásaditému roztoku, aby se kolagen uvolnil. Kůže se pak vaří ve vodě při teplotách až (190 °C), aby se kolagenové peptidy dále extrahovaly.

To znamená, že kolagenové doplňky na trhu jsou v denaturované nebo mírně předtrávené formě, což zlepšuje jejich vstřebávání v trávicím traktu.

Nicméně pokud jsou kolagenní bílkoviny vystaveny ještě vyšším teplotám, může dojít k procesu zvanému degradace, který bílkovinu dále rozkládá. V tomto okamžiku již bílkovina nemusí fungovat stejným způsobem, čímž se doplněk stravy stává nepoužitelným.

V jedné studii, v níž byly kolagenní bílkoviny vystaveny teplotám (150-420 ºC), bylo zjištěno, že k jejich počáteční degradaci dochází při teplotě přibližně (150 ºC).

Káva se však obvykle vaří při teplotě (90-96 ºC), což je mnohem nižší teplotní rozsah.

Pokud je tedy teplota kávy při přidávání kolagenového doplňku nižší než 150 °C, je nepravděpodobné, že by to mělo vliv na kvalitu prášku.

Jak používat kolagen

Chcete-li přidat kolagen do kávy, jednoduše postupujte podle níže uvedeného návodu.

 • Uvařte si kávu obvyklým způsobem.
 • Odměřte si porci kolagenové bílkoviny, obvykle asi 20 gramů.
 • Prášek jemně vmíchejte do kávy, dokud se zcela nerozpustí.

Další potraviny a nápoje, do kterých můžete přidat kolagen

Ačkoli se kolagenní peptidy nejčastěji konzumují s kávou, lze je přidávat i do jiných teplých nebo studených potravin a nápojů, včetně:

 • koktejly
 • čaje
 • šťávy
 • ovesné vločky
 • polévky
 • bramborová kaše
 • želé

Při přidávání kolagenu do jiných horkých potravin a nápojů je nejlepší přidávat je ke konci vaření nebo přípravy - když je teplota mírně snížena - aby se zabránilo zkažení.

Při přidávání kolagenu do studených potravin a nápojů může být problémem rozpustnost a může být nutné další míchání.

Vzhledem k tomu, že většina kolagenových doplňků je bez chuti a zápachu, nemělo by jejich přidávání do potravin a nápojů ovlivnit jejich chuť.

SHRNUTÍ
Kolagen lze přidávat do různých teplých i studených potravin nebo nápojů. Obvykle neovlivňuje jejich chuť, ale může vyžadovat dodatečné míchání, aby se prášek řádně rozpustil.

Závěr

Obliba kolagenových bílkovinných doplňků stravy v posledních několika letech rychle roste díky řadě souvisejících výhod, jako je zvýšení elasticity pokožky a snížení vrásek a bolesti kloubů.

Výzkum naznačuje, že přidání kolagenového prášku do horké kávy nemá žádný vliv na kvalitu doplňku, pokud se káva vaří v tradičním teplotním rozmezí (90-96 ºC).

Vzhledem k tomu, že kolagenové doplňky jsou obecně poměrně bezpečné, může být jejich přidání do celkově výživné stravy výhodnou investicí.

Pokud máte zájem vyzkoušet kolagenové doplňky, jsou běžně dostupné v obchodech i na internetu.

Stejně jako u každého doplňku stravy se před zařazením kolagenu do jídelníčku raději poraďte se svým lékařem.

Zpět do obchodu