Měli byste užívat probiotika při zácpě?

Obsah:

  • Účinky probiotik na zácpu
  • Možné nevýhody probiotik
  • Jak vybrat a používat probiotika
  • Závěr

probiotika a zácpa

Probiotika nabízejí řadu zdravotních výhod, mezi které může patřit i léčba zácpy. Výzkumy ukazují, že probiotika mohou zmírnit zácpu související s těhotenstvím, některými léky nebo zažívacími problémy, jako je IBS.

Zácpa je běžný problém, který postihuje přibližně 16 % dospělých na celém světě.

Její léčba může být náročná, což vede mnoho lidí k tomu, že se obracejí na přírodní prostředky a volně prodejné doplňky stravy, jako jsou například probiotika.

Probiotika jsou živé prospěšné bakterie, které se přirozeně vyskytují ve fermentovaných potravinách, včetně kombuchy, kefíru, kysaného zelí a tempehu. Prodávají se také jako doplňky stravy.

Při konzumaci probiotika posilují střevní mikrobiom - soubor prospěšných bakterií v trávicím traktu, který pomáhá regulovat záněty, imunitní funkce, trávení a zdraví srdce.

Studie ukazují, že zvýšení příjmu probiotik může snížit hladinu cukru v krvi a podpořit hubnutí, funkci jater a zdraví kůže. Probiotika mohou také snížit pravděpodobnost, že se ve střevech budou množit škodlivé bakterie.

V tomto článku se dozvíte, zda probiotika mohou pomoci při léčbě zácpy.

Účinky probiotik na zácpu

Účinky probiotik na zácpu byly zkoumány u různých typů onemocnění.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha trávení, která může vést k mnoha příznakům včetně bolesti žaludku, nadýmání a zácpy.

Probiotika se často používají na pomoc při příznacích IBS, včetně zácpy.

Jeden přehled 24 studií ukázal, že probiotika snižují závažnost příznaků a zlepšují střevní návyky, nadýmání a kvalitu života u lidí s IBS.

Jiná studie na 150 lidech s IBS ukázala, že 60denní užívání probiotik pomohlo zlepšit pravidelnost střev a konzistenci stolice.

V šestitýdenní studii na 274 osobách navíc pití fermentovaného mléčného nápoje bohatého na probiotika zvýšilo frekvenci stolice a zmírnilo příznaky IBS.

Zácpa v dětství

Zácpa u dětí je častá a může být způsobena řadou faktorů včetně stravy, rodinné anamnézy, potravinových alergií a psychických problémů.

Několik studií naznačuje, že probiotika zmírňují zácpu u dětí.

Například přehled 6 studií zjistil, že užívání probiotik po dobu 3-12 týdnů zvýšilo frekvenci stolice u dětí se zácpou, zatímco 4týdenní studie na 48 dětech spojila tento doplněk stravy se zlepšením frekvence a konzistence stolice.

Jiné studie však poskytují smíšené výsledky. Proto je zapotřebí dalšího výzkumu.

Těhotenství

Až 38 % těhotných žen trpí zácpou, která může být způsobena prenatálními doplňky stravy, hormonálními výkyvy nebo změnami fyzické aktivity.

Některé výzkumy naznačují, že užívání probiotik během těhotenství může zácpě předcházet.

Ve čtyřtýdenní studii na 60 těhotných ženách se zácpou se při každodenní konzumaci (300 g) probiotického jogurtu obohaceného o bakterie Bifidobacterium a Lactobacillus zvýšila frekvence stolice a zlepšily se některé příznaky zácpy.

V další studii na 20 ženách zvýšilo užívání probiotik obsahujících směs bakteriálních kmenů frekvenci střev a zlepšilo příznaky zácpy, jako je napínání, bolest žaludku a pocit neúplnosti.

Léky

K zácpě může přispívat několik léků, včetně opioidů, tablet na železo, antidepresiv a některých léků na léčbu rakoviny.

Zejména chemoterapie je hlavní příčinou zácpy. Přibližně 16 % lidí podstupujících tuto onkologickou léčbu trpí zácpou.

Ve studii provedené na téměř 500 lidech s rakovinou 25 % z nich uvedlo, že se po užívání probiotik zácpa nebo průjem zlepšily. Mezitím ve 4týdenní studii na 100 lidech probiotika zlepšila zácpu vyvolanou chemoterapií u 96 % účastníků.

Probiotika mohou prospívat také osobám se zácpou způsobenou doplňky železa.

Například malá dvoutýdenní studie na 32 ženách ukázala, že každodenní užívání probiotik spolu s doplňkem železa zvýšilo pravidelnost a funkci střev ve srovnání s užíváním placeba.

Přesto je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda probiotika mohou pomoci zmírnit zácpu způsobenou jinými léky, jako jsou narkotika a antidepresiva.

SHRNUTÍ
Výzkum ukazuje, že probiotika mohou léčit dětskou zácpu a zácpu způsobenou těhotenstvím, IBS a některými léky.

Možné nevýhody probiotik

Ačkoli jsou probiotika obecně považována za bezpečná, mají několik nežádoucích účinků, které byste měli zvážit.

Když je začnete užívat, mohou způsobit zažívací potíže, jako jsou žaludeční křeče, nevolnost, plynatost a průjem .

Tyto příznaky však při dalším užívání obvykle ustupují.

Některé výzkumy naznačují, že probiotika mohou u lidí s oslabeným imunitním systémem vyvolat závažné nežádoucí účinky, například zvýšené riziko infekce.

Pokud tedy máte nějaké základní zdravotní problémy, měli byste se před užíváním probiotik poradit se zdravotníkem.

SHRNUTÍ
Probiotika mohou způsobit zažívací potíže, které obvykle časem odezní. U lidí s oslabeným imunitním systémem však mohou způsobit závažnější nežádoucí účinky.

Jak vybrat a užívat probiotika

Výběr správného probiotika je pro léčbu zácpy klíčový, protože některé kmeny nemusí být tak účinné jako jiné.

Hledejte doplňky stravy, které obsahují následující kmeny bakterií, u nichž bylo prokázáno, že zlepšují konzistenci stolice:

  • Bifidobacterium lactis
  • Lactobacillus plantarum
  • Streptococcus thermophilus
  • Lactobacillus reuteri
  • Bifidobacterium longum

Ačkoli neexistuje žádné konkrétní doporučené dávkování probiotik, většina doplňků stravy obsahuje 1-10 miliard jednotek tvořících kolonie (CFU) v jedné dávce.

Pro dosažení nejlepších výsledků je užívejte pouze podle pokynů a zvažte snížení dávky, pokud se u vás objeví přetrvávající nežádoucí účinky.

Vzhledem k tomu, že účinky doplňků stravy mohou trvat několik týdnů, držte se jednoho konkrétního druhu po dobu 3-4 týdnů, abyste vyhodnotili jeho účinnost, než jej změníte.

Případně zkuste do svého jídelníčku zařadit různé probiotické potraviny.

Kvašené potraviny, jako je kimči, kombucha, kefír, natto, tempeh a kysané zelí, jsou bohaté na prospěšné bakterie i mnoho dalších důležitých živin.

SHRNUTÍ
Některé kmeny probiotik mohou být při léčbě zácpy účinnější než jiné. Kromě užívání doplňků stravy můžete ke zvýšení příjmu probiotik konzumovat fermentované potraviny.

Závěr

Probiotika mají několik zdravotních přínosů, jedním z nich může být léčba zácpy.

Studie naznačují, že probiotika mohou zmírnit zácpu související s těhotenstvím, některými léky nebo zažívacími problémy, jako je IBS.

Probiotika jsou do značné míry bezpečná a účinná, což z nich činí vynikající doplněk zdravé stravy pro zlepšení pravidelnosti střev.

Zpět do obchodu