Mohou probiotika pomoci zvládnout příznaky menopauzy?

Obsah:

  • Příznaky menopauzy
  • Nežádoucí účinky probiotik, které je třeba zvážit
  • Doporučení pro probiotické produkty
  • Závěr

probiotika_2
Probiotika mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy a regulovat tělesnou hmotnost, ale jejich účinnost zůstává sporná.

Menopauza může být pro některé lidi náročným obdobím. Mnoho lidí zažívá návaly horka, noční pocení a další příznaky spolu s fyzickými změnami, jako je například přibývání na váze.

Příznaky menopauzy

Příznaky, které se v tomto přechodném období objevují, se mohou u jednotlivých osob lišit. Někteří lidé nemusí mít žádné příznaky, někteří mohou mít mírné příznaky a někteří mohou mít závažné příznaky.

Příznaky menopauzy mohou trvat několik let, a když odezní, můžete mít pocit, že jste dosáhli konce menopauzy. Vstup do postmenopauzální fáze však může přinést další zdravotní rizika, jako je osteoporóza a srdeční onemocnění.

Některé výzkumy naznačují, že probiotika mohou pomoci tyto příznaky zmírnit nebo snížit jejich závažnost. To byste měli vědět.

Návaly horka a noční pocení

Hypotalamus v mozku reguluje váš hormonální systém a tělesnou teplotu.

Snížení produkce estrogenů během menopauzy může ovlivnit činnost vašeho hypotalamu tak, že začne pracovat jinak, což vede k vazomotorickým příznakům.

Vazomotorické příznaky se objevují, když se náhle změní velikost vašich cév, což má za následek vyšší tělesnou teplotu. Tyto účinky jsou běžně známé jako návaly horka a noční pocení.

Malá studie z roku 2017, které se zúčastnilo 62 žen, naznačuje, že konzumace probiotik spolu s doplňky stravy, jako je červený jetel, může pomoci snížit vazomotorické příznaky.

Červený jetel je druh luštěniny, která obsahuje izoflavon, látku, která působí podobně jako estrogen.

Přestože se červený jetel prodává jako extrakt ke zmírnění menopauzálních příznaků, jeho účinnost při jejich léčbě zůstává nejasná.

Kvalita spánku a zlepšení nálady

Předpokládá se, že střeva a mozek spolu komunikují prostřednictvím nervového, imunitního a endokrinního systému. Druhy prospěšných bakterií přítomných ve střevech mohou dokonce ovlivňovat vaši náladu.

Změny nálady, návaly horka a noční pocení jsou příznaky menopauzy, které mohou narušovat váš spánek.

Přehled studií z roku 2020 zjistil souvislost mezi probiotickými bakteriemi a kvalitou spánku a zlepšením nálady u lidí, kteří trpěli úzkostí a depresí.

Vaginální infekce

Vagina funguje jako bariéra, která brání škodlivým bakteriím způsobit infekci.

Před menopauzou estrogen podporuje kolonizaci laktobacilů, druhu prospěšných bakterií v pochvě. Laktobacily pomáhají udržovat nižší hladinu vaginálního pH, čímž snižují riziko vaginálních infekcí.

Nedostatečná produkce estrogenů během menopauzy a po ní může zvýšit hladinu vaginálního pH, což umožňuje růst škodlivých bakterií, jako jsou Enterobacter, Escherichia coli, Candida a Gardnerella.

Tyto bakterie mohou zvyšovat riziko vaginálních infekcí.

Předpokládá se, že užívání probiotik samotných nebo v kombinaci s antimikrobiálními léky může pomoci předcházet vaginálním infekcím a příznakům s nimi spojeným, jako jsou změny vaginálního výtoku a neobvyklý zápach.

Osteoporóza

Estrogen hraje důležitou roli při udržování pevnosti kostí a snížení produkce estrogenu může zvýšit riziko osteoporózy.

Roli hraje také váš věk, pohlaví přidělené při narození, rasa, etnický původ a celkový zdravotní stav.

V celosvětovém měřítku je 1 ze 3žen starších 50 let ohrožena zlomeninami způsobenými osteoporózou.

Omezení nebo ukončení užívání tabákových výrobků a užívání doplňků vápníku a vitaminu D může pomoci zpomalit úbytek kostní hmoty.

Přehled studií z roku 2021 zjistil, že zařazení probiotik může pomoci zvýšit hustotu kostních minerálů v bederní páteři u osob po menopauze.

Přibývání na váze a úbytek hmotnosti

Přibývání na váze je u osob procházejících perimenopauzou a menopauzou běžné, protože dochází k postupnému poklesu produkce estrogenů a funkce vaječníků.

V tomto období je typický úbytek svalové hmoty a redistribuce tělesného tuku, přičemž se více tuku hromadí v oblasti břicha.

Více tuku v oblasti pasu může zvyšovat riziko inzulínové rezistence a dyslipidémie.

Nedostatek pohybu a strava s vysokým obsahem tuku, soli a cukru mohou rovněž přispívat k nárůstu hmotnosti, hromadění tuku v oblasti břicha a riziku kardiovaskulárních a metabolických onemocnění.

Stres vyvolaný menopauzou může navíc vyvolat emoční přejídání, které může přispívat k nárůstu hmotnosti.

Výzkum naznačuje, že složení bakterií v tlustém střevě může přispívat k metabolickým onemocněním. Lidé s nadváhou nebo obezitou mohou být náchylnější k zánětům, inzulínové rezistenci a hromadění tuku.

Předpokládá se, že některé kmeny probiotik zlepšují zdraví střevní sliznice tím, že snižují zánět a snižují riziko obezity a dalších chronických onemocnění.

Konkrétně mohou probiotika podporovat hubnutí zvýšením obsahu mastných kyselin s krátkým řetězcem, zvýšením počtu prospěšných bakterií, snížením zánětu a ukládání tuku a zlepšením citlivosti na inzulín.

Z přehledu studií z roku 2017 vyplývá, že krátkodobá suplementace probiotiky - trvající méně než 12 týdnů - může přispět k mírnému snížení tělesné hmotnosti, indexu tělesné hmotnosti a procenta tělesného tuku.

Většina výzkumů týkajících se probiotik a hubnutí však zahrnovala malé skupiny účastníků a zkoumala pouze účastníky s nadváhou nebo obezitou.

K lepšímu pochopení potenciální úlohy probiotik při hubnutí je zapotřebí dalšího výzkumu.

Nežádoucí účinky probiotik, které je třeba zvážit

Probiotika můžete konzumovat konzumací fermentovaných potravin, jako jsou jogurty, kefír, kysané zelí, kimči a kombucha, nebo můžete užívat probiotické doplňky stravy.

Potraviny s přirozeně se vyskytujícími probiotiky jsou obecně dobře snášeny, pokud jsou konzumovány s mírou.

Ačkoli probiotické doplňky stravy mohou mít o něco častější nežádoucí účinky, tyto účinky jsou obvykle mírné a obvykle odezní během několika dnů až týdnů.

Pomalý začátek s nízkou dávkou a postupné zvyšování dávky v průběhu času může pomoci snížit riziko nežádoucích účinků.

Dočasné nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

  • plyn
  • nadýmání
  • zácpa
  • zvýšená žízeň
  • bolest hlavy

Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se časem zhoršují, přestaňte probiotika užívat a poraďte se s lékařem.

Doporučení pro probiotické produkty

Konzumace probiotik může pomoci zmírnit příznaky menopauzy tím, že vyrovnává jedinečný mikrobiom škodlivých a zdraví prospěšných bakterií ve vašem těle.

Bifidobacterium animalis je druh bakterií, které se přirozeně vyskytují ve vašem tlustém střevě. Doplnění stravy o tento typ bakterií může snížit množství břišního tuku, který je jedním z klíčových faktorů spojených s metabolickými poruchami.

Lactobacillus gasseri je druh bakterií, které se přirozeně vyskytují v pochvě. Studie zahrnující hlodavce prokázaly účinky na snížení hmotnosti při užívání bakterie Lactobacillus gasseri.

Synbiotika, směs prebiotik a probiotik, mohou rovněž podporovat hubnutí a protizánětlivé funkce.

Přečtěte si více o nejlepších probiotických doplňcích stravy doporučených dietology.

Pokud si vybíráte potraviny s probiotiky, jako jsou jogurty a kefíry, ujistěte se, že obsahují živé bakterie, a to přečtením obalu potraviny.

Podle současných předpisů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv o označování potravin není pro výrobce jogurtů povinné uvádět množství a stav bakterií přítomných v jejich výrobku. Toto nařízení se však od 1. ledna 2024 mění.

Závěr

Probiotika mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy a regulovat tělesnou hmotnost, ale jejich účinnost zůstává sporná.

Je zapotřebí dalšího výzkumu, který by prozkoumal a podpořil zdravotní přínosy spojené s užíváním probiotik v různých fázích menopauzy.

Například samotná konzumace probiotik nevede ke snížení hmotnosti v perimenopauze, menopauze ani postmenopauze.

Zpět do obchodu