Může ženšen posílit vaše zdraví?

Obsah:

 • Je ženšen pro vás dobrý?
 • Jaké jsou potenciální výhody ženšenu?
 • Je rozdíl mezi ženšenovým čajem a jinými formami?
 • Jaká jsou rizika a vedlejší účinky ženšenu

ženšen

Dva druhy ženšenu působí různými způsoby a pomáhají zlepšovat energii, imunitu a zdraví srdce.
Ženšen je čínská léčivá rostlina, která se historicky používá v Asii a získává si oblibu i jinde. Někteří tvrdí, že dokáže zvýšit energii, bdělost a paměť, stejně jako pozitivně ovlivnit hladinu cukru v krvi, trávení, zdraví srdce a funkci imunitního systému.
Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda, že? Pojďme se tedy na tato tvrzení podívat blíže a dozvědět se něco více o ženšenu od licencované akupunkturistky a lékařky tradiční čínské medicíny Thuy (Kim) Nguyen, DAOM, LAc.

Je ženšen pro vás dobrý?

Nenechte se zmást slovem "bylina" - ženšen je také velmi silný a měl by se užívat s opatrností.
Dva základní druhy léčivého ženšenu jsou součástí rodu Panax. Asijský ženšen (nazývaný také čínský nebo korejský ženšen) je silnější verzí. Americký ženšen je mírnější. Obě odrůdy rostou v horských oblastech Číny a Severní Ameriky.

Jaké jsou potenciální přínosy ženšenu?

Abychom pochopili zdravotní tvrzení spojená s ženšenem, je dobré znát některé základy čínské medicíny. Tradiční čínská medicína (TCM) klade důraz na zdraví a pohodu celého těla. Je považována za doplněk (nikoli však za náhradu) konvenční medicíny.
"Tradiční čínská medicína věří, že v těle existují energie jin a jang," vysvětluje doktor Nguyen. "Jang je energizující oheň v těle a jin je vyživující tekutina."
Tyto dvě energie jsou vzájemně propojené a mohou se navzájem vyživovat nebo vyčerpávat. Léčba čínskou medicínou se často zaměřuje na vyrovnání energií jin a jang v těle - a ženšen může ovlivnit obě.
O asijském ženšenu se říká, že je více jangový, což znamená, že může poskytnout povzbuzení. Americký ženšen je považován za o něco více jinový, který uklidňuje.
"Asijský ženšen zvyšuje vaši energii a vitalitu," říká doktor Nguyen. "Je to proto, že tonizuje nebo posiluje vaši čchi (chi) neboli energii životní síly. V čínské bylinné medicíně nazýváme asijský ženšen 'králem bylin', protože tonizuje všechny životně důležité orgány."
Americký ženšen má mnoho stejných hodnot "životní síly" jako asijský ženšen, ale v jemnější formě. "Americký ženšen je výživnější, uklidňující a uvolňující než asijský ženšen," pokračuje.
Mezi potenciální zdravotní účinky ženšenu patří:

Zvyšuje bdělost a mozkové funkce

Oba druhy ženšenu mohou pomoci vašemu mozku dobře pracovat - jen různými způsoby, říká Dr. Nguyen.
Jangový účinek asijského ženšenu může pomoci zvýšit bdělost a soustředění. (Jedna malá studie zahrnující lidi užívající dávky korejského červeného ženšenu zaznamenala potenciální zvýšení kognitivních funkcí. Vědci také poznamenali, že je zapotřebí dalšího výzkumu).
"Vyživující" účinek amerického ženšenu by zase mohl posílit paměť, myšlení a uvažování, říká Dr. Nguyen. I v tomto případě je však zapotřebí další studie.
Ženšen se často kombinuje s dalšími bylinami v přípravcích určených pro duševní výkonnost.

Zlepšuje zdraví srdce a krevní oběh

Povzbuzující vlastnosti asijského ženšenu mohou zvýšit krevní oběh a zlepšit zdraví srdce. Vědci se již dlouho zabývají potenciální hodnotou této byliny při zvládání zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak (hypertenze) a kardiovaskulární funkce.
Výsledky studií naznačují potenciál byliny, pokud jde o posílení zdraví srdce, ale tento účinek není jednoznačně pochopen ani ověřen.
Existují také určité důkazy o tom, že ženšen může léčit erektilní dysfunkci (ED), což je stav, který ztěžuje dosažení nebo udržení erekce. K ED často přispívají problémy s průtokem krve do penisu, takže schopnost ženšenu zlepšovat krevní oběh může pomoci posílit erekci.
Ženšen může být prospěšný také jako doplňková léčba pro lidi s anémií.

Pomáhá při trávení a tvorbě cukru v krvi

Tradiční čínská medicína spojuje ženšen se zlepšením funkce sleziny a žaludku a zlepšením trávení, jak uvádí Dr. Nguyen (Všimněte si, že v tradiční čínské medicíně termín "slezina" neodpovídá přesně orgánu označovanému stejným názvem v konvenční medicíně).
Ženšen může také působit na regulaci hladiny cukru v krvi, takže je potenciálně užitečný pro lidi s cukrovkou. Studie však přinesly rozporuplné a protichůdné výsledky - což je skutečnost, která ztěžuje skutečné klinické využití ženšenu.
Pokud užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, Dr. Nguyen doporučuje, abyste se před užíváním ženšenu poradili se svým lékařem kvůli možným komplikacím. Kombinace ženšenu a léků na snížení hladiny cukru v krvi může potenciálně příliš snížit hladinu cukru v krvi. Zatímco malé poklesy hladiny cukru v krvi obvykle nepředstavují problém, velmi nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie) může být nebezpečná.

Napomáhá funkci imunitního systému

Souvislost mezi ženšenem a lepší funkcí imunitního systému je již dlouho dobře známá. "Jejich čchi-tonizující účinek posiluje vaši schopnost bojovat s nemocemi," říká Dr. Nguyen.
Dodává, že asijský ženšen má silnější účinek na imunitní systém než americký ženšen. Výzkumy ukazují, že užívání obou typů ženšenu může snížit pravděpodobnost nachlazení. Pokud se nachladíte, může být nachlazení kratší a méně závažné.
"Ženšen může také tonizovat plíce a posilovat je," pokračuje Dr. Nguyen. "To může být dobré pro lidi, kteří mají kašel nebo astma."

Zvyšuje hladinu energie

Jak již bylo zmíněno, předpokládá se, že zejména asijský ženšen zvyšuje jangovou energii v těle a zvyšuje hladinu fyzické energie.
Ženšen může mít také využití jako prostředek proti únavě. Přehled výzkumných studií z roku 2021 našel podporu pro použití ženšenu k léčbě únavy spojené s rakovinou. (Zpráva nenabídla doporučení pro dávkování a uvedla potřebu dalšího výzkumu).
Vzhledem k potenciální podpoře, kterou ženšen nabízí, Dr. Nguyen nedoporučuje používat bylinu s jinými stimulanty (jako je kofein nebo některé léky). "Kombinovaný účinek může způsobit, že budete příliš podráždění," říká.

Je rozdíl mezi ženšenovým čajem a jinými formami?

Různé formy ženšenu poskytují různou sílu byliny. "Ženšenový čaj je nejslabší formou ženšenu," upozorňuje Dr. Nguyen. "Čistý práškový ženšen v tabletách je nejsilnější formou."
Ale i ženšenový čaj může být poměrně silný, pokud je ve formě čistého prášku nebo je vyroben ze surového ženšenu. Proto se před užíváním jakéhokoli druhu ženšenu poraďte se svým lékařem.

Rizika a nežádoucí účinky ženšenu

Existují důvody, proč byste měli být při užívání ženšenu opatrní? Určitě. Za prvé, státní dozor nad doplňky stravy není tak přísný jako nad léky na předpis nebo volně prodejnými léky dostupnými v lékárnách nebo na pultech obchodů. Proto je obtížné přesně zjistit, jakou kvalitu a koncentraci dostáváte.
Nejlepší je také být obezřetný, pokud:

 • máte vysoký krevní tlak. Ženšen může u některých lidí zvýšit krevní tlak.
 • Užíváte léky na ředění krve. Uvádí se, že ženšen má protisrážlivé a protisrážlivé účinky. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se před užíváním ženšenu se svým lékařem.
 • Pokud máte cukrovku. Ženšen může příliš snížit hladinu cukru v krvi, pokud užíváte léky na cukrovku.
 • Užíváte jakékoliv stimulační léky, doplňky stravy nebo jiné látky. Kombinace ženšenu s kofeinem nebo jinými stimulačními látkami může způsobit, že se budete cítit nervózní, budete mít potíže s usínáním nebo dokonce bušení srdce.

Mezi možné nežádoucí účinky ženšenu patří:

 • Závratě.
 • Bolest hlavy.
 • Zvýšená tvorba hlenu.
 • Nespavost.
 • Snížení hladiny cukru v krvi.
 • Menstruační změny.
 • Nevolnost.

Bez ohledu na váš zdravotní stav Dr. Nguyen nedoporučuje dlouhodobě setrvávat na jakékoli formě ženšenu. Nejlepší je dát tělu přestávky vzhledem k síle byliny a potenciálu silných účinků.

"A před užíváním jakéhokoli bylinného přípravku se poraďte se svým poskytovatelem," zdůrazňuje. "Bylinné léky nejsou totéž co potraviny. Všechny mají vedlejší účinky a mohou být velmi silné."

Zpět do obchodu