Účinky rakytníku řešetlákového

Obsah:

 • Přínosy rakytníku řešetlákového
 • Vedlejší účinky rakytníku řešetlákového
 • Dávkování: Kolik rakytníku bych měl užívat?
 • Kolik rakytníku bych měl užívat a na co si dát pozor
 • Shrnutí

rakytnik ucinky

Rakytník řešetlákový (Hipphophae rhamnoides) je trnitý strom, který se běžně vyskytuje v Asii a Evropě. Části rakytníku se již dlouho používají v lékařství a kosmetice. Předpokládá se, že strom má léčivé účinky, což vede mnoho lidí k zajímavému využití rakytníku, mimo jiné v marmeládách, koláčích a nápojích.
Rakytníkový extrakt, který je k dispozici ve formě doplňků stravy, obsahuje řadu esenciálních mastných kyselin a antioxidantů (včetně vitaminu C, vitaminu E a antokyanů).

Tento článek pojednává o navrhovaných způsobech použití rakytníku, možných vedlejších účincích, bezpečnostních opatřeních a informacích o dávkování.

Přínosy rakytníku řešetlákového

V bylinné medicíně se rakytník řešetlákový již dlouho používá k podpoře trávicího systému, zlepšení zdraví srdce, zmírnění zánětů a léčbě kožních onemocnění.
Rakytníkový olej si získal oblibu také jako složka různých přípravků péče o pleť. Při lokální aplikaci má rakytníkový olej mnoho příznivých účinků.
V současné době chybí klinické studie testující léčebné i kosmetické účinky rakytníku řešetlákového. Předběžný výzkum se však zabýval několika možnými způsoby využití.
Užívání doplňků stravy by mělo být individuální a ověřené zdravotnickým pracovníkem, například registrovaným dietologem (RD nebo RDN), lékárníkem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Žádný doplněk není určen k léčbě, vyléčení nebo prevenci onemocnění.

Ekzém

Starší studie naznačují, že perorální doplňky stravy s rakytníkem řešetlákovým mohou pomáhat při léčbě atopické dermatitidy (ekzému), případně že neposkytují žádný přínos.
Z nejnovějšího přehledu 37 studií z roku 2019 vyplývá, že existují důkazy pro užívání rakytníku při snižování závažnosti atopické dermatitidy, ale některé studie byly malé a je zapotřebí spolehlivějších důkazů.

Hojení ran

Některé studie naznačují, že rakytník řešetlákový může při lokální aplikaci podporovat hojení ran. Zdá se, že zejména rakytníkový olej podporuje hojení ran.
Například ve studii z roku 2021, které se zúčastnilo 55 osob s popáleninami druhého stupně, byly obvazy z rakytníku příznivější než běžnější 1% krém se sulfadiazinem stříbrným. Použití rakytníku zlepšilo dobu hojení.

Krevní cukr

Studie na lidech provedená v Číně v roce 2021 zjistila, že konzumace očištěných plodů rakytníku řešetlákového po dobu pěti týdnů vedla k mírnému snížení hladiny cukru v krvi nalačno.5 Studie však byla malá - zahrnovala pouze 38 osob. Účastníci měli poruchu regulace glukózy (IGR) nebo prediabetes.
Jiná malá studie na 18 mužích (pohlaví přiděleno při narození) naznačila, že plody rakytníku snižují a oddalují postprandiální inzulinovou reakci.
Předpokládá se, že antioxidační složky rakytníku jsou zodpovědné za jeho potenciální účinky na snižování hladiny cukru v krvi. Celkově je výzkum v této oblasti omezený a je třeba provést rozsáhlejší studie.

Rakovina

Podle stručného přehledu se předpokládá, že antioxidační a protizánětlivé složky rakytníku mají protirakovinné účinky.
Přehled však upozorňuje, že dosavadní výzkum byl prováděn na zvířatech nebo in vitro (ve sklenici). Než bude možné potvrdit potenciální protirakovinné účinky rakytníku u lidí, je třeba provést studie na lidech.

Péče o pleť a kosmetika

Přehled z roku 2017 uvádí různá využití rakytníku řešetlákového pro pleť. Podle tohoto přehledu může být lokální použití rakytníku užitečné následujícími způsoby:

 • hydratace pokožky
 • zmírnění podráždění
 • Léčba akné
 • hojení poškození způsobených věkem
 • Péče o vlasy, včetně vypadávání vlasů

V přehledu se uvádí, že antioxidanty a mastné kyseliny obsažené v rakytníku řešetlákovém jsou užitečnými nástroji v péči o pleť. Předpokládá se, že antioxidanty odstraňují volné radikály, a tím snižují projevy stárnutí, zatímco mastné kyseliny dodávají pokožce vlhkost.

Záněty

Studie zkoumaly potenciální přínos rakytníku při léčbě zánětů. Semena rakytníku obsahují rostlinné chemické látky zvané fenolové kyseliny (patří mezi polyfenoly).
Výzkum ukázal, že tyto sloučeniny hrají klíčovou roli v boji proti zánětu a oxidačnímu stresu v těle. Plody rovněž obsahují antioxidační vlastnosti.

Kardiovaskulární zdraví

Rakytník řešetlákový může být prospěšný při léčbě vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu. Tato kardiovaskulární (srdeční) onemocnění jsou běžná, ale představují velká zdravotní rizika.
Přehled 11 studií o rakytníku zjistil, že u lidí, kteří měli v minulosti vysoký cholesterol nebo nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD), které se nyní nazývá metabolická dysfunkce spojená se steatotickým onemocněním jater (MASLD), došlo ke zlepšení hladiny cholesterolu. Stejný přínos nebyl zjištěn u zdravých lidí.
Rakytník řešetlákový je také zdrojem zdravých omega-6 a omega-3 mastných kyselin, které mohou pomáhat předcházet kardiovaskulárním onemocněním včetně vysokého krevního tlaku.

Nežádoucí účinky rakytníku řešetlákového

Plody rakytníku řešetlákového jsou pravděpodobně bezpečné, pokud se konzumují v množství, které se běžně vyskytuje v potravinách. Plody jsou pravděpodobně bezpečné i při konzumaci k léčebným účelům, i když se mohou vyskytnout nežádoucí účinky.

Běžné nežádoucí účinky

Při lokálním nebo perorálním užívání rakytníku bylo zaznamenáno jen málo nežádoucích účinků.
Jedna malá studie na lidech uvádí, že po tříměsíčním užívání 3 g rakytníkového oleje se přibližně u 10 % účastníků objevily gastrointestinální příznaky.

Závažné nežádoucí účinky

Nebyly hlášeny žádné závažné nežádoucí účinky rakytníku řešetlákového. Nicméně některé z možných interakcí rakytníku řešetlákového by mohly u některých skupin obyvatelstva představovat zvýšené riziko nežádoucích účinků.
Před užíváním rakytníku řešetlákového nebo jiných doplňků stravy se poraďte se svým lékařem, zejména pokud užíváte jiné léky.

Bezpečnostní opatření

Rakytníkové doplňky stravy, masti nebo kosmetika nemusí být vhodné pro každého.
Před použitím rakytníku u dětí je obzvláště důležité poradit se s lékařem. Vědci upozorňují, že o toxicitě a bezpečnosti tohoto doplňku stravy se toho zatím mnoho neví.16 I když může být bezpečný, není dostatek důkazů, které by to potvrdily.
Před užíváním rakytníku byste se měli poradit se zdravotnickým pracovníkem, pokud:

 • máte nízký krevní tlak
 • máte poruchu krvácivosti
 • se chystáte na operaci
 • užíváte nějaké léky (jsou možné lékové interakce)
 • jste těhotná nebo kojíte (i když studie naznačují, že užívání je bezpečné).
 • máte cukrovku

Většina výzkumů rakytníku řešetlákového byla provedena na zvířatech nebo velmi malých skupinách lidí. Z tohoto důvodu není znám úplný seznam možných bezpečnostních opatření při užívání rakytníku.

Dávkování: Kolik rakytníku bych měl užívat?

Neexistuje dostatek vědeckých důkazů o perorálním nebo lokálním užívání rakytníku, aby bylo možné stanovit bezpečné nebo účinné dávkování rakytníku.
Ve studiích na zvířatech se dávky pohybovaly od 0,1 do více než 10 gramů (g) na kilogram (kg) tělesné hmotnosti. studie na zvířatech však nejsou definitivním důkazem a o bezpečném dávkování rakytníku u lidí je třeba provést další studie.
Nezapomeňte, že nežádoucí účinky (např. zažívací potíže) mohou být pravděpodobnější, pokud užijete více rakytníku, než je doporučeno.
Před užíváním doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že doplněk stravy i dávkování odpovídají vašim potřebám.

Interakce

Ačkoli neexistují přesvědčivé důkazy o interakcích s rakytníkem, některé výzkumy naznačují, že může docházet k interakcím s některými léky. Patří mezi ně léky na ředění krve a léky snižující hladinu cukru v krvi.

Léky na ředění krve

Rakytník řešetlákový může snižovat srážlivost krve, což může vést ke zvýšenému krvácení. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by měli být při užívání rakytníku opatrní, protože by mohl zvýšit riziko krvácení.

Léky na snížení hladiny cukru v krvi

Lidé s cukrovkou nebo užívající léky na snížení hladiny cukru v krvi by se měliporadit se svým lékařem, zda je rakytník vhodný doplněk stravy. Některé důkazy totiž ukazují na schopnost rakytníku snižovat hladinu cukru v krvi. Užívání rakytníku a léků na snížení hladiny cukru v krvi by mohlo způsobit příliš nízkou hladinu cukru v krvi.
Je nezbytné pečlivě si přečíst seznam složek a panel s nutričními údaji doplňku stravy, jako je rakytník řešetlákový, abyste věděli, které složky a kolik jich obsahuje. Prostudujte si etiketu tohoto doplňku se svým lékařem a proberte s ním možné interakce s potravinami, jinými doplňky a léky.

Jak rakytník řešetlákový skladovat

Doplňky stravy a krémy se doporučuje skladovat na chladném a suchém místě, mimo dosah přímého slunečního záření. Doplňky stravy a krémy likvidujte v souladu s datem použitelnosti uvedeným na obalu.
Pokud používáte čerstvé plody rakytníku, skladujte je jako ostatní potraviny.

Podobné doplňky stravy

Rakytník řešetlákový má jedinečné složení a obsahuje řadu vitaminů, minerálů a živin. Některé jiné doplňky stravy a živiny však mají podobné navrhované použití jako rakytník řešetlákový.
Mezi příklady podobných doplňků, které lze použít na pomoc při ekzému, patří např:

 • Probiotika
 • Vitamín
 • Vitamín

Mezi podobné doplňky stravy, které byly zkoumány pro hojení ran, patří např:

 • vitamín
 • Aloe vera gel

Mezi podobné doplňky, které mohou snižovat zánět, patří např:

 • Kurkumin
 • Spirulina
 • Zázvor

Vzhledem k tomu, že navrhované použití rakytníkových doplňků a krémů je široké, mohou mít podobné účinky i jiné doplňky. Není známo, zda by se rakytník s těmito nebo jinými doplňky vzájemně ovlivňoval. Proto je nejlepší poradit se o všech doplňcích stravy, které užíváte nebo plánujete užívat, se svým lékařem.
Je také důležité si uvědomit, že doplňky stravy nejsou léčbou ani lékem na jakýkoli zdravotní stav. I když mohou přinášet výhody, měli byste vždy dodržovat léčebný plán doporučený vaším poskytovatelem zdravotní péče.

Zdroje rakytníku řešetlákového a na co se zaměřit

Rakytník řešetlákový obsahuje mnoho důležitých živin, které vaše tělo denně potřebuje, například vitamin A, vitamin E a důležité nenasycené tuky. Abyste získali všechny potřebné vitaminy, minerály a další živiny, je vždy nejlepší využívat potraviny.
Zdravá a vyvážená strava často poskytuje dostatek živin obsažených v rakytníku.

Potravinové zdroje rakytníku řešetlákového

Rakytník řešetlákový není běžně dostupný v potravinách prodávaných v obchodech. Abyste mohli rakytník pozřít, museli byste si s největší pravděpodobností uvařit nebo upéct vlastní recepty obsahující rakytník.
Želé, džemy, omáčky nebo nápoje obsahující rakytník můžete najít ve specializovaných obchodech s potravinami nebo na internetu.
Mějte na paměti, že vzhledem k tomu, že není stanovena žádná doporučená denní dávka rakytníku, není nutné ho používat jako doplněk stravy nebo ho přidávat do receptů, pokud není doporučeno jinak.

Doplňky stravy s rakytníkem řešetlákovým

Rakytníkové doplňky stravy lze nalézt v různých formách včetně oleje nebo krému, kapslí nebo kapslí v kombinaci s jinými bylinnými přípravky. Není známo, která forma rakytníku je nejlepší nebo nejpřínosnější, protože výzkum je stále omezený.
Rakytníkové doplňky stravy jsou k dostání online a v některých obchodech s přírodními potravinami. V mnoha specializovaných obchodech s kosmetikou najdete také přípravky pro péči o pleť s obsahem rakytníku řešetlákového.
Doplňky stravy nejsou ve Spojených státech regulovány, což znamená, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je před uvedením na trh neschvaluje z hlediska bezpečnosti a účinnosti. Pokud je to možné, vyberte si doplněk stravy, který byl testován důvěryhodnou třetí stranou, například USP, ConsumerLabs nebo NSF.
I když jsou však doplňky stravy testovány třetí stranou, neznamená to, že jsou nutně bezpečné pro každého nebo obecně účinné. Je důležité, abyste se o všech doplňcích stravy, které plánujete užívat, poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče a informovali se o možných interakcích s jinými doplňky stravy nebo léky.

Shrnutí

Rakytník řešetlákový je bylinný doplněk, který se někdy používá při specifických zdravotních a kožních potížích. Zatím však existuje jen málo důkazů, že je rakytník pro tyto účely prospěšný. Zdravá a vyvážená strava často poskytuje dostatek živin obsažených v rakytníku.
Pokud zvažujete doplňky stravy z rakytníku, poraďte se nejprve s registrovaným dietologem nebo jiným poskytovatelem zdravotní péče, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky. Doplňky stravy nejsou regulovány, proto pečlivě čtěte etikety a hledejte schvalovací razítka třetích stran.

Zpět do obchodu