Spálení sluncem: 8 způsobů domácí léčby

Obsah:

 • Příznaky spálení od slunce
 • Domácí prostředky, které pomáhají hojit a zklidnit pokožku po spálení sluncem
 • Prevence proti spálení sluncem

Spálení sluncem

Pokud se spálíte, pijte tekutiny a zdržujte se ve stínu, abyste snížili nepříjemné pocity. Ibuprofen může pomoci při bolesti, ale pokud je silná nebo jste dehydratovaní či máte horečku, navštivte lékaře.

Léto je tady, a to znamená, že je čas vyrazit ven a slunit se. Ale spolu se všemi těmi hodinami strávenými venku během letní sezóny obvykle přichází jedna nevyhnutelná věc: úpal.

Naštěstí pro nás všechny existuje spousta domácích prostředků, které můžete použít ke zchlazení pálení, svědění a loupání, které přichází se slunečním zářením.

Čtěte dále a seznamte se s domácími prostředky, které vám pomohou hojit a zklidnit pokožku.

Příznaky spálení od slunce

Mezi příznaky spálení od slunce mohou patřit např:

 • Zanícená kůže, která vypadá růžově nebo červeně na bílé kůži a může být hůře viditelná na hnědé nebo černé kůži.
 • Kůže, která je na dotek teplá nebo horká
 • Bolest, citlivost a svědění
 • otok
 • malé puchýřky naplněné tekutinou, které mohou prasknout.
 • bolest hlavy, horečka, nevolnost a únava, pokud je popálení závažné.
 • bolestivé nebo zrnité oči

Popálit se může jakákoli odkrytá část těla, včetně ušních lalůčků, pokožky hlavy a rtů. Popálit se mohou i zakrytá místa, pokud má například oblečení volný úplet, který propouští ultrafialové (UV) záření. Spálit se mohou také oči, které jsou na sluneční UV záření obzvláště citlivé.
Příznaky spálení se často objeví během několika hodin po vystavení slunečnímu záření.

Během několika dní se tělo může začít samo léčit odlupováním vrchní vrstvy poškozené kůže. Hojení těžkých popálenin od slunce může trvat i několik dní. Případné přetrvávající zabarvení kůže obvykle časem zmizí.

Domácí prostředky, které pomáhají hojit a zklidnit pokožku po spálení sluncem

Chladivá voda

Spálení od slunce je v podstatě zánět kůže. Jedním z nejjednodušších způsobů léčby zánětu je ochlazení postiženého místa. Účinným způsobem, jak okamžitě pomoci při spálení od slunce, i když jste stále venku, je skočit do vody, ať už je to oceán, jezero nebo potok.

Ponoření do vody a z vody v průběhu dne může pomoci zabránit zhoršování spálenin od slunce. Pozor na bazény, protože chlorovaná voda může vaši pokožku ještě více podráždit. Vyhnout byste se měli také přímému přikládání ledu. I když může vypadat lákavě, když vás pálí, ve skutečnosti by mohl extrémně citlivou pokožku spálenou sluncem ještě více poškodit.

Můžete také zkusit skočit do vany, která vám pomůže ochladit a zklidnit pokožku.

Jedlá soda a ovesné vločky

Vhození několika vrchovatých polévkových lžic jedlé sody do vany plné studené vody a její namáčení po dobu asi 15 až 20 minut pomáhá minimalizovat poškození způsobené sluncem. Přidání šálku ovsa do koupele také zklidňuje podráždění a pomáhá pokožce udržet si přirozenou vlhkost.

Pokožku nedrhněte ani ve vaně, ani po výstupu z ní. Osušte se ručníkem - nedrhněte se.

Aloe vera

Pokud doma nemáte rostlinu aloe vera, měli byste si ji pořídit. Gel z této sukulentní rostliny se již po staletí používá na nejrůznější potíže, od žaludečních potíží až po infekce ledvin. Je to také prostředek na zmírnění spálenin od slunce a nejčastěji je k dostání bez lékařského předpisu.

Ulomení kousku rostliny a nanesení gelu přímo na pokožku poskytuje okamžitou, uklidňující úlevu od pálení při drobných popáleninách. Pokud rostlinu neseženete, vyzkoušejte stoprocentní gel z aloe vera (nikoliv krém nebo mast na bázi aloe). Tyto gely najdete ve většině lékáren.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj může být uklidňující pro vaši duši, ale může také zklidnit vaši pokožku spálenou od slunce. Uvařte si čaj jako obvykle a nechte ho vychladnout. Až bude hotový, namočte do něj žínku a přiložte ji na postižené místo.

Pokud jste alergičtí na pyl, neměli byste tuto kúru používat. Může totiž způsobit alergickou reakci vaší pokožky.

Ocet

Názory na použití octa k úlevě od spálenin se různí. Někteří tvrdí, že přidání dvou šálků octa do studené vody ve vaně může pomoci odstranit pálení, zatímco jiní tvrdí, že vysoká kyselost octa situaci jen zhoršuje. Pokud jste tuto léčbu dosud nepoužili na menší, lehčí popáleniny od slunce, raději ji nezkoušejte na větší, vážnější popáleniny.

Noste volné oblečení

Jak se vaše pokožka obnovuje, ujistěte se, že nosíte oblečení, které se nelepí na kůži. Vaše kůže je největším orgánem vašeho těla, takže je nejlepší dát jí prostor, aby mohla dýchat, když se hojí po tak velkém traumatu, jako je spálení od slunce. Nejvhodnějším oblečením po spálení od slunce jsou přírodní vlákna, jako je bavlna nebo bambus.

Pijte hodně vody

Protože vaše pokožka bojuje s poškozením způsobeným slunečními paprsky, potřebuje vlhkost, kterou během pobytu na slunci ztratila. Pokud ještě nepijete osm sklenic vody denně, mělo by být nepříjemné spálení od slunce dostatečným důvodem, abyste začali.

Nezapomeňte na hydratační krém

Po prvním ošetření bude vaše pokožka stále potřebovat něžnou péči. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, abyste zabránili olupování pokožky - nebo ho alespoň omezili na minimum - je pravidelné používání hydratačního krému na postižená místa. Používejte hydratační krém bez parfemace a barviv (prodávaný pro "citlivou pokožku"), abyste podráždění pokožky omezili na minimum.

Zůstaňte hydratovaní, udržujte se v chladu, a pokud je spálení příliš bolestivé, můžete si vzít ibuprofen. Při příštím pobytu venku byste také měli dbát na to, abyste zůstali zakrytí a nevystavovali spáleninu ještě většímu slunečnímu záření. Pokud se u vás po spálení sluncem objeví horečka nebo příznaky dehydratace, navštivte lékaře.

A nezapomeňte, že nejjednodušší způsob léčby úpalu je vyhnout se mu.

Prevence proti spálení sluncem

Použijte tyto metody, abyste předešli úpalu i v chladných, zamračených nebo mlhavých dnech. Pobyt na slunci v zamračených dnech se snižuje přibližně o 20 %. Buďte obzvláště opatrní v blízkosti vody, sněhu, betonu a písku, protože odrážejí sluneční paprsky. Kromě toho je UV záření intenzivnější ve vysokých nadmořských výškách.

 • Vyvarujte se pobytu na slunci mezi 10.00 a 16.00 hodinou. Sluneční paprsky jsou v těchto hodinách nejsilnější, proto se snažte naplánovat venkovní aktivity na jinou dobu. Pokud to nemůžete udělat, omezte pobyt na slunci. Pokud je to možné, vyhledávejte stín.
 • Vyhněte se opalování a soláriím. Základní opálení nesnižuje riziko spálení. Pokud používáte samoopalovací přípravek, abyste vypadali opáleně, použijte před odchodem ven také opalovací krém.
 • Opalovací krém používejte často a vydatně. Používejte voděodolný širokospektrální balzám na rty a opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30, a to i v zamračených dnech. Přípravky se širokým spektrem poskytují ochranu před ultrafialovým zářením A (UVA) a ultrafialovým zářením B (UVB). SPF 30 blokuje 97 % UVB záření. Žádný opalovací krém nedokáže blokovat 100 % slunečního záření UVB. Opalovací krém naneste hojně na čistou a suchou pokožku asi 30 minut před odchodem ven. Použijte alespoň 2 polévkové lžíce opalovacího krému nebo 1 unci na pokrytí všech povrchů vystavené pokožky kromě očních víček. Používáte-li opalovací krém ve spreji, nastříkejte si jej do dlaní a poté jej vetřete do pokožky. Tím zabráníte vdechnutí přípravku. Nepoužívejte přípravek ve spreji při kouření nebo v blízkosti otevřeného ohně. Používáte-li výrobek, který obsahuje fyzikální blokátory (oxid titaničitý, oxid zinečnatý), aplikujte jej na všechny ostatní výrobky, které máte na sobě - kromě repelentu proti hmyzu. Repelent proti hmyzu se aplikuje jako poslední. Fyzikální blokátory poskytují nejúčinnější ochranu citlivé pokožky. Opalovací krém nanášejte každé dvě hodiny - nebo častěji, pokud plavete nebo se potíte. Pokud jste nalíčení a chcete použít opalovací krém, aniž byste si museli natírat celý obličej, jednou z možností je použít pudr s SPF na make-up. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požaduje, aby si všechny opalovací krémy zachovaly svou původní sílu po dobu nejméně tří let. Zkontrolujte si na etiketách opalovacích krémů pokyny pro skladování a data expirace. Pokud je opalovací krém po datu spotřeby nebo starší než tři roky, vyhoďte jej.
 • Chraňte kojence a malé děti. Miminka a batolata chraňte před spálením klobouky s okrajem a lehkým oblečením, které zakrývá ruce a nohy. Udržujte je v chladu, hydratujte a chraňte před přímým slunečním zářením. Pokud to není možné, Pediatrická akademie doporučuje nanášet na obličej a hřbet rukou opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 15. Americká dermatologická akademie a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nedoporučují používat opalovací krémy u dětí mladších 6 měsíců. Pokud není k dispozici oblečení chránící před sluncem a stín, jsou další nejlepší volbou opalovací krémy obsahující oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.
 • Zakrývejte se. Při pobytu venku mohou ochranu kromě opalovacího krému poskytnout i další předměty, například deštníky nebo klobouky se širokou krempou. Větší ochranu poskytuje tmavé oblečení s hustou vazbou. Zvažte používání outdoorového vybavení určeného speciálně pro ochranu před sluncem. Na štítku zkontrolujte ochranný faktor proti ultrafialovému záření (UPF), který udává, jak dobře látka blokuje sluneční paprsky. Čím vyšší je číslo UPF, tím lépe.
 • Při pobytu venku noste sluneční brýle. Vybírejte sluneční brýle s ochranou proti UVA a UVB záření. Při koupi nových brýlí zkontrolujte, zda je na štítku uveden údaj o UV záření. Tmavší skla nemusí vždy znamenat lepší ochranu proti UV záření. Pomáhá také nosit sluneční brýle, které přiléhají k obličeji nebo mají obroučky.
 • Dávejte si pozor na léky a kosmetiku, které zvyšují citlivost na slunce. Některé běžné léky na předpis i volně prodejné léky mohou zvyšovat citlivost pokožky na sluneční záření. Příkladem jsou antibiotika, nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen (Advil, Motrin IB, další), a léky snižující hladinu cholesterolu. O nežádoucích účincích léků, které užíváte, se poraďte s lékárníkem nebo lékařem. Kosmetické přípravky, které obsahují alfa-hydroxykyseliny, také zvyšují citlivost na slunce.
Zpět do obchodu