Parodontitida


Obsah:

 • Co je parodontitida?
 • Příznaky a příčiny parodontitidy
 • Co se stane, když se parodontitida neléčí?
 • Jak se paradentóza diagnostikuje?
 • Jak se léčí parodontitida?
 • Jak mohu snížit riziko vzniku parodontitidy?
 • Závěr

Parodontitida

Parodontitida, typ onemocnění dásní, je závažný zánět dásní, jehož příznaky jsou červené, krvácející nebo oteklé dásně. Pokud se parodontitida neléčí, může vést ke ztrátě zubů. Léčba může zahrnovat hloubkové čištění zubů nebo v závažných případech chirurgický zákrok. Pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě může parodontitidě zabránit.
Charakteristickými příznaky parodontitidy jsou zubní plak, úbytek kostní hmoty a červené, krvácející dásně.

Co je to parodontitida?

Paradentóza je závažná forma onemocnění dásní. Jedná se o bakteriální infekci, která začíná zánětem měkkých tkání kolem zubů. Pokud se neléčí, eroduje kost, která podpírá zuby, což vede k pohyblivosti a ztrátě zubů.

Jak častá je parodontitida?

Periodontitida postihuje více než 47 % dospělých nad 30 let , u dospělých nad 65 let se tento podíl zvyšuje na přibližně 70 %.

Koho parodontitida postihuje?

U osob mladších 30 let se parodontitida vyskytuje poměrně vzácně. Její výskyt je pravděpodobnější s rostoucím věkem. Nicméně může postihnout každého, kdo má špatnou ústní hygienu - tedy ty, kteří si pravidelně nečistí zuby a nepoužívají zubní nit. Někteří lidé jsou také geneticky náchylnější k parodontitidě než jiní. Pokud vaši biologičtí rodiče nebo prarodiče trpěli onemocněním dásní, je větší pravděpodobnost, že jím budete trpět i vy.

Příznaky a příčiny parodontitidy

Jaké jsou příznaky parodontitidy?

Zdravé dásně jsou na dotek pevné a pevně přiléhají k zubům. Oproti tomu mezi příznaky parodontitidy patří:

 • Červené nebo fialové dásně.
 • Zduřelé dásně.
 • Snadno krvácející dásně.
 • Citlivé dásně.
 • Zápach z úst.
 • Hnis (infekce) kolem linie dásní.
 • Uvolněné zuby.
 • Vypadávání zubů.
 • Ústup dásní (když se dásně odtahují od zubů).
 • Bolest při žvýkání.
 • Nové mezery nebo mezery mezi zuby.
 • Změny ve způsobu, jakým k sobě zuby přiléhají.

Co způsobuje parodontitidu?

Hlavní příčinou parodontitidy je špatná ústní hygiena. Bakterie ulpívají na povrchu zubů ve formě plaku a zubního kamene. Pokud si nečistíte zuby tak dobře nebo tak často, jak byste měli, bakterie se dostanou pod linii dásní, kam se zubní kartáček a nit nedostanou. Tyto škodlivé bakterie narušují tkáně, které podpírají zuby, což vede k infekci, ztrátě kosti a vypadávání zubů.
Riziko parodontitidy mohou zvyšovat i další faktory, např.

Další rizikové faktory parodontitidy

 • Kouření, které je nejvýznamnějším faktorem, oslabuje schopnost vašeho těla bojovat s infekcí.
 • Lidé s cukrovkou mají vyšší riziko vzniku infekcí, včetně parodontitidy.
 • Vaše genetika a rodinná anamnéza vás mohou vystavit vyššímu riziku onemocnění dásní.
 • Hormonální změny u žen a lidí, kterým byla při narození přiřazena žena, jako je těhotenství nebo užívání antikoncepčních pilulek, mohou zvýšit vaše šance na vznik parodontitidy.
 • Zdravotní stavy, které způsobují záněty ve vašem těle - například artritida, COVID-19 a kardiovaskulární onemocnění - jsou spojeny s parodontitidou.

Co se stane, když se parodontitida neléčí?

Paradentóza časem postupuje a stává se problematičtější. Existují čtyři stádia onemocnění dásní, mezi něž patří:

 1. Zánět dásní: jedná se o časné stadium onemocnění dásní, které je méně závažné než parodontitida. Při zánětu dásní jsou dásně zarudlé a oteklé, ale kost kolem zubů se ještě nezačala zmenšovat. Zánět dásní je zvratný, pokud si budete lépe čistit zuby a pravidelně chodit k zubaři na čištění.
 2. Mírná parodontitida: Pokud se zánět dásní neléčí, změní se v mírnou parodontitidu. V této fázi se dásně odtahují od zubů a začínáte ztrácet část kosti kolem nich. V důsledku toho se vám vytvoří parodontální kapsy. V těchto kapsách, kam se zubní kartáček a nit nedostanou, se zachytí plak, zubní kámen a bakterie.
 3. Středně těžká parodontitida: S postupující parodontitidou ztrácíte kolem zubů ještě více kosti. Bakterie dále narušují vazy a měkké tkáně, které zuby podpírají a udržují je zdravé. V této fázi mohou být dásně bolestivé a citlivé.
 4. Těžká parodontitida: Když se parodontitida neléčí, onemocnění se stává závažnějším. S pokračující ztrátou kosti se mohou zuby uvolnit a případně vypadnout. Kromě krvácení dásní se v okolí dásní často objevuje hnis a infekce, což může vést k chronickému zápachu z úst (halitóze).

Kromě špatného stavu ústní dutiny může parodontitida vést také ke zhoršení celkového zdravotního stavu. Výzkumy poukazují na důležitou souvislost mezi zdravím ústní dutiny a zdravím celého těla. Lidé s parodontitidou mají vyšší riziko srdečních onemocnění, mrtvice, demence a dalších závažných zdravotních problémů.

Jak se paradentóza diagnostikuje?

Zubní lékař může parodontitidu diagnostikovat během zubní prohlídky. Bude:

 • Zeptá se vás na vaše příznaky a anamnézu.
 • Vyšetří vaše dásně, zda se u nich neprojevují známky zánětu.
 • Pomocí parodontologické sondy, která je jako malé pravítko, zjistí, zda máte kolem zubů kapsy. Tento test nebolí.
 • Provede rentgenové snímky vašich zubů, aby zjistil, zda nedochází k úbytku kosti.
 • Případně budete odesláni k parodontologovi, specialistovi na onemocnění dásní.

Jak se léčí parodontitida?

Léčba onemocnění dásní závisí na rozsahu a závažnosti vašeho onemocnění. Existují nechirurgické a chirurgické možnosti léčby parodontitidy.

Nechirurgická léčba parodontitidy

Nechirurgické možnosti často dobře fungují u lidí s mírnou až středně těžkou parodontitidou. Mezi tyto způsoby léčby patří např:

 • Antibiotika: Váš zubní lékař vám může předepsat perorální antibiotika k boji proti infekci. Nebo vám může pod dásně umístit lokální antibiotikum, které se zaměří na postiženou oblast.
 • Odstranění zubního kamene a hoblování kořenů: Odstranění zubního kamene a hoblování kořenů je také známé jako hloubkové čištění, které je podobné běžnému čištění zubů. Rozdíl je v tom, že dostanete lokální anestetikum, které znecitliví dásně. To umožní zubaři nebo hygienistovi odstranit bakterie hluboko pod linií dásní. Vyhladí také kořeny zubů, aby se zabránilo dalšímu usazování plaku a bakterií. Odstranění zubního kamene a planýrování kořenů se často provádí během dvou nebo více návštěv v ordinaci zubního lékaře nebo parodontologa. Je důležité navštívit parodontologa měsíc po tomto čištění, aby zkontroloval vaše dásně a zjistil, jak dobře ošetření fungovalo.

Chirurgická léčba parodontitidy

Pokud máte středně těžkou až těžkou parodontitidu, budete pravděpodobně potřebovat chirurgický zákrok. Mezi příklady chirurgických zákroků patří např:

 • Chirurgický zákrok s lalokem: Při tomto zákroku provede parodontolog (specialista na dásně) řez podél linie dásní a dočasně odsune tkáň dásní od zubů. To mu umožní snadno vidět kořeny vašich zubů a důkladně je vyčistit. Pokud infekce způsobila úbytek kosti, může parodontolog znovu vymodelovat váš základní kostní hřeben. Díky tomu se postižená místa po zhojení mnohem lépe čistí.
 • Kostní štěpy: Pokud máte velký úbytek kosti, může vám váš zubní lékař nebo parodontolog doporučit kostní štěp. Během tohoto zákroku vám do míst, kde jste přišli o kostní tkáň, umístí materiál pro kostní štěpy (materiálem může být vaše vlastní kost, darovaná kost nebo syntetický materiál). Štěp slouží jako lešení pro růst nové kosti. Cílem je snížit riziko budoucí infekce a ztráty zubů.
 • Štěpy dásní: Paradentóza může způsobit odtržení tkáně dásní od zubů. Dochází tak k ústupu linie dásní, která odhaluje kořeny zubů, a ty se tak zdají být delší. K nahrazení ztracené tkáně kolem zubů vám může zubní lékař nebo parodontolog doporučit transplantaci dásní. Během tohoto zákroku umístí tkáňový štěp kolem postižených zubů a přišije jej na místo. (Tkáň může získat ze střechy vašich úst nebo ji zakoupit v licencované kostní a tkáňové bance). Operace transplantace dásní zakryje obnažené kořeny zubů, zlepší vzhled vašeho úsměvu a sníží riziko dalšího ústupu.
 • Řízená regenerace tkáně: Během tohoto zákroku umístí váš zubní lékař nebo parodontolog mezi stávající kost a zub speciální biokompatibilní membránu. Tato membrána zabraňuje prorůstání nežádoucí tkáně do této oblasti a místo toho podporuje růst kosti.
 • Plazma bohatá na trombocyty (PRP): Pokud jste přišli o kostní nebo dásňovou tkáň, PRP vám může pomoci s její regenerací. Váš zubní lékař nebo parodontolog získá plazmu bohatou na krevní destičky ze vzorku vaší vlastní krve. Po odběru vzorku krve ji odstředí v centrifuze, aby oddělil plazmu od červených a bílých krvinek. Poté umístí plazmu bohatou na krevní destičky do míst s nedostatkem kostní tkáně, aby podpořil růst nové kosti.

Jak mohu snížit riziko paradentózy?

Nejlepším způsobem prevence parodontitidy je pravidelné čištění zubů a udržování správné ústní hygieny doma mezi návštěvami. Lidé se sklonem k parodontitidě mohou vyžadovat častější čištění než lidé bez onemocnění dásní. Zeptejte se svého zubního lékaře, jak často byste si měli nechat čistit zuby, abyste si udrželi optimální zdraví ústní dutiny.

Závěr

Paradentóza je závažná forma onemocnění dásní. Mezi charakteristické příznaky patří zarudlé, krvácející a citlivé dásně, uvolněné zuby, zápach z úst a ustupující dásně. Periodontitidu nelze vyléčit, ale můžete tento stav zvládnout správnou péčí a údržbou. Ta zahrnuje správnou ústní hygienu a pravidelné čištění zubů v intervalech doporučených zubním lékařem.

Zpět do obchodu