Účinky kolagenu na zuby a dásně

Obsah:

  • Co je kolagen
  • Účinky kolagenu na zuby a dásně
  • Závěr

kolagen a zuby

Kolagen je materiál, který se přirozeně vyskytuje v těle a pomáhá držet tkáně pohromadě.

Jednou z nejdůležitějších tkání, které drží pohromadě díky kolagenu, jsou zuby. Zdravé tělo produkuje dostatek kolagenu pro všechny své potřeby. Kouření, špatná zubní hygiena nebo chronické onemocnění však mohou tuto produkci ovlivnit a vést k ústupu dásní a ztrátě zubů.

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak s tímto problémem bojovat prostřednictvím doplňků stravy, například konzumací potravin bohatých na kolagen nebo užíváním doplňků stravy s přidaným kolagenem.

Co je kolagen

Kolagen je velmi populární ve světě péče o pleť, protože jste se možná setkali s krémy, které tvrdí, že zvyšují produkci kolagenu.

Co to ale přesně kolagen je?

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v těle a je základem "struktury a podpory" pokožky. Tvrzení, že kolagenové doplňky stravy zvyšují produkci kolagenu v těle, jsou poněkud vágní, ale estetik uvedl: "Vitamín A je osvědčenou složkou pro syntézu kolagenu, takže do své noční rutiny zařaďte sérum s retinolem." Je dobré vědět, že existují způsoby, jak zvýšit produkci kolagenu v pleti, protože s věkem má tendenci klesat.

Bohužel i naše kosti s věkem slábnou a kolagen pomáhá tělu vytvářet "nové kosti" a rychleji se hojit. Podle webu WebMD máme kolagen také v kostech, díky němuž jsou silnější, takže je důležité jíst stravu bohatou na bílkoviny, abychom si udrželi zdravou strukturu kostí.

Někteří lidé si myslí, že naše zuby jsou "tvořeny kostmi", ale není to pravda. Kolagen však hraje klíčovou roli při udržování vašeho krásného úsměvu tím, že působí podprahově.

Účinky kolagenu na zuby

1. Podporuje zdraví zubní dřeně

Stejně jako většina lidí si možná myslíte, že vaše zuby jsou tvořeny kostí. Pokud by to byla pravda, vysvětlovalo by to, proč je kolagen prospěšný pro zdraví zubů; vždyť kolagen (konkrétně kolagen typu 1) tvoří více než 90 % organické matrice v kostech. To je však šokující. Zuby nejsou kosti. Pochopte tyto rozdíly:

Kosti: živá tkáň, která se neustále remodeluje a regeneruje. Skládá se z kolagenu a fosforečnanu vápenatého.
Zuby: Zuby nejsou živá tkáň, takže se nemohou regenerovat nebo opravovat, pokud jsou výrazně poškozeny. Skládají se ze čtyř různých typů tkáně: dentinu, skloviny, cementu a zubní dřeně.
Proč se tedy mluví o tom, že kolagen je pro zdraví zubů klíčový? Zatímco vnější vrstvy vašich zubů (tj. sklovina, dentin a cement) nemají žádné složení kolagenu, to se změní, když se ponoříte hlouběji do nitra zubu - přímo do zubní dřeně, která v podstatě tvoří střed zubu. V tkáních zubní dřeně se nacházejí všechny tři typy kolagenu.

Dřeň plní tři základní funkce: 1) tvoří dentin, 2) dodává dentinové vrstvě vlhkost a základní živiny a 3) vnímá změny teploty nebo tlaku. Význam? Zásobování organismu dostatečným množstvím kolagenu by mohlo podpořit zdraví zubní dřeně, což následně přispívá k optimální funkci zubů.

Kolagen je zodpovědný za udržování dásní a podporu zubů. Ztráta kolagenu může vést k ústupu dásní od zubů, jejich vystavení bakteriím a riziku vzniku zubního kazu. Pokud dojde ke ztrátě zubu v důsledku ústupu dásní, je zub náchylnější ke vzniku zubního kazu.

2. Ztráta zubu

Jelikož je kolagen potřebný k udržení zubů v jedné linii, může jeho nedostatek vést ke ztrátě zubů nebo k deformaci jednoho či více zubů; to platí zejména pro stálé zuby.

3. Citlivost zubů

Zuby, které nedrží správně na svém místě, jsou zranitelnější vůči podráždění a mohou být citlivější na teplo a chlad. Pokud zuby nejsou ve správné poloze, mohou se žvýkáním opotřebovávat, což může rovněž způsobovat citlivost.

4. Proces stárnutí

Zuby jsou živé organismy ovlivňované chemickými reakcemi v našich slinách, které způsobují jejich kazivost a oslabování. Jedná se o přirozený proces stárnutí zubů, ale vyvíjení tlaku na zuby nebo jejich namáhání (např. skřípání zubů) tento proces urychluje a způsobuje zhoršování stavu zubů.

5. Kazivost zubů

Protože ustupující dásně mohou způsobit, že zuby jsou vystaveny působení bakterií, a protože dásně již nechrání nervy, zuby, které by za normálních okolností nebyly citlivé, se stávají velmi citlivými, což vede ke vzniku zubního kazu a dokonce ke ztrátě zubů.

6. Špatný dech

Protože ustupující dásně a ztráta zubů vedou k vystavení zubů a růstu bakterií, může být zápach z úst způsoben nahromaděním jídla a bakterií na zubech i na ustupujících dásních.

7. Dásně

Vaše dásně jsou tvořeny dásňovými vlákny - vlákny pojivové tkáně, která jsou složena především z kolagenu typu 1, ačkoli se na nich podílejí i vlákna typu 3. A s ohledem na to by vám měl být význam kolagenové suplementace pro zdraví dásní okamžitě jasný. Kde jsou však důkazy? Jak všichni víme, to, že něco dává logický smysl, nemusí nutně znamenat, že je to správné.

No a právě v tom nám pomáhá tato studie z roku 2012. Výzkumníci zjistili, že hovězí kolagen může zlepšit integritu dásní - výsledkem jsou silnější dásně kolem zubů a u více než poloviny účastníků úplné pokrytí obnažených ploch kořenů zubů. Vědci si nejsou jisti, jak přesně (nebo proč) hovězí kolagen funguje při obnově a regeneraci tkáně dásní, ale podstatné je, že funguje. A to je někdy to jediné, na čem záleží. Alespoň prozatím.

8. Podporuje pevné ukotvení zubů

Ano, vaše zuby nejsou kost - ani ji neobsahují. Ale to neznamená, že zbytek vašich úst kost neobsahuje. Zamyslete se nad tím: Co drží vaše zuby pevně na svém místě? No, není to nic jiného než vaše čelistní kost (známá také jako alveolární kost), kost, která obsahuje zubní jamky a obklopuje kořeny vašich zubů. A vzhledem k tomu, že kolagenové doplňky prokazatelně zvyšují hustotu kosti (nezapomeňte, že kolagen tvoří více než 90 % organické matrice v kosti), lze předpokládat, že podpoří i pevné ukotvení vašich zubů v čelistní kosti. Sbohem, roztřesené zuby.

Závěr

Kolagenové doplňky jsou skvělým způsobem, jak tělu pomoci udržet a zlepšit zdraví dásní a zubů. Předpokládejme, že pravidelně konzumujete potraviny nebo užíváte tablety, které kolagen obsahují. V takovém případě vaše tělo dostává to, co potřebuje, ve správný čas, aby kolagen metabolizovalo a mělo jej snadno k dispozici pro použití.

Ačkoli kolagen nemusí být to první, co vás napadne, když se zabýváte zdravím ústní dutiny, může pomoci spojit naše zuby a udržet je pevně usazené v dásních. To bylo navrženo kvůli tomu, že nedostatek kolagenu je spojen se ztrátou zubů. Kolagen se totiž skládá z vláken, která se nacházejí v pojivových tkáních tvořících zuby a kosti.

Kolagen může skutečně zlepšit zdraví zubů a dásní. A přestože konkrétní mechanismy, kterými suplementace kolagenem pomáhá, mohou být někdy neznámé, výzkum zůstává slibný. Stále váháte? Nezapomeňte, že existuje spousta dalších dobře zdokumentovaných důvodů, proč začít kolagen pravidelně konzumovat - od mladistvější pleti až po klouby bez bolesti.

Zpět do obchodu