Snižují antibiotika imunitní systém?

Obsah:

  • Snižují antibiotika imunitní systém?
  • Nadměrné užívání antibiotik může přispívat ke vzniku rezistence vůči antibiotikům
  • Podle klinických studií mohou některé doplňky stravy zlepšit imunitu, pokud jsou užívány ve správné dávce.
  • Vyzkoušejte Super Immune od společnosti Tozax
  • Závěr

imuniita

Antibiotika jsou určena k hubení bakterií, ale nefungují proti virům. Jejich užívání, když je nepotřebujete, může ve skutečnosti oslabit váš imunitní systém. Pojďme se dozvědět proč a také několik přírodních způsobů, jak si udržet odolný imunitní systém.

Snižují antibiotika váš imunitní systém?

Antibiotika jsou léky, které ničí bakterie. Již desítky let se používají k léčbě bakteriálních infekcí a zachránila nespočet životů. Antibiotika by se však neměla používat k léčbě virových infekcí, jako je nachlazení nebo chřipka, protože na viry nepůsobí. Užívání antibiotik, když nejsou potřeba, nebo jejich příliš časté užívání může ve skutečnosti zásadním způsobem oslabit váš imunitní systém. Pojďme zjistit proč.

Některé dobré bakterie jsou potřebné pro podporu vašeho imunitního systému.

Pravděpodobně jste již slyšeli, že antibiotika mohou zničit špatné bakterie ve vašem těle, ale zabíjejí také některé dobré bakterie ve střevech, které hrají klíčovou roli ve vašem imunitním systému. Vaše tělo tyto dobré bakterie potřebuje, aby bylo schopno bojovat s infekcemi a dalšími zdravotními problémy.

Abyste tomuto účinku předešli, užívejte antibiotika pouze podle předpisu a zkuste během užívání antibiotik užívat probiotické injekce, které posílí vaše střeva.

Nadměrné užívání antibiotik může přispívat ke vzniku rezistence vůči antibiotikům

Nadměrné užívání antibiotik vedlo k rostoucímu problému ve světě: rezistenci vůči antibiotikům. Rezistence vůči antibiotikům vzniká, když se bakterie stanou imunní vůči účinkům antibiotik, což jim znemožňuje bojovat s infekcí. To je rostoucí problém pro lidi i zvířata a může mít zničující důsledky pro veřejné zdraví.

Antibiotická rezistence byla pozorována také v životním prostředí, což přispívá k jejímu globálnímu rozsahu. Přítomnost rezistentních bakterií v chovech hospodářských zvířat vede některé zemědělce k tomu, že se stále více spoléhají na antibiotika, protože hledají způsoby, jak udržet svá zvířata zdravá a zároveň zabránit propuknutí onemocnění ve stádech nebo hejnech (soubor domestikovaných zvířat chovaných člověkem). Ačkoli by se mohlo zdát, že to pomáhá zabránit šíření rezistence vůči antibiotikům mezi hospodářskými zvířaty, vědci zjistili, že používání antibiotik jako univerzální prevence nemocí může ve skutečnosti významně přispět ke vzniku rezistentnějších kmenů; pokud jsou zvířata často vystavena nízkým dávkám těchto léků v raném věku (kdy je nejméně potřebují), pak si vůči nim vyvinou větší imunitu v pozdějším věku, kdy ochranu potřebují nejnaléhavěji - včetně případů, kdy vůbec neexistují žádné možnosti léčby!

Váš imunitní systém závisí na tom, že jste zdraví, takže užívání antibiotik v době, kdy je nepotřebujete, vám může z dlouhodobého hlediska uškodit.

Antibiotika se používají k odstranění bakterií, které způsobují onemocnění lidí. Antibiotika by se neměla používat k léčbě virových infekcí, jako je nachlazení nebo chřipka, protože ty jsou způsobeny jiným typem mikrobů zvaných viry. Pokud užíváte antibiotika na onemocnění způsobená viry, jako je bronchitida nebo angína, nebudou účinkovat a mohou potlačit váš imunitní systém, což váš problém ještě zhorší.

Podle klinických studií mohou některé doplňky stravy zlepšit imunitu, pokud jsou užívány ve správné dávce.

V případě černého bezu, vitaminu C, zinku a echinacey: pokud budete tyto doplňky užívat ve správné dávce tak, aby z nich vaše tělo mělo prospěch (a budete se řídit dalšími radami v tomto článku), mohou pomoci zlepšit váš imunitní systém. Pokud však neužíváte doplněk s dostatečnou účinností nebo dávkou, aby pro imunitu vašeho těla udělal něco prospěšného. Mezi příklady účinných dávek vědecky podložených složek pro posílení imunity patří např.

Černý bez:

Černý bez obsahuje polyfenoly, které mohou posílit imunitu, jako jsou antokyany a flavonoidy. Může vám pomoci v boji proti nachlazení a virovým infekcím tím, že blokuje bílkoviny, které viry potřebují ke vstupu do vašich buněk. Může také ztížit uvolňování virů z infikovaných buněk. Výzkumy naznačují, že bioflavonoidy (například ty, které se nacházejí v černém bezu) mohou zlepšovat vstřebávání vitaminu C, což je také dobré pro váš imunitní systém.

Pro posílení imunity doporučuji užívat 500 mg extraktu z černého bezu v tekuté formě denně.

Echinacea:

Echinacea je druh rostliny, která má léčivé účinky. Některé sloučeniny v rostlině mohou pomáhat posilovat imunitní systém nebo mají antivirové vlastnosti.

U echinacey není oficiálně uznávaná účinná dávka, ale podle některých studií by na podporu imunity mělo působit 300-500 mg třikrát denně. Tato dávka by odpovídala užívání 900 až 1 500 mg denně; většina doplňků stravy však nabízí pouze dávku 400 mg. Pro posílení imunity doporučuji užívat 400 mg až 1 200 mg kvalitního extraktu z Echinacea purpurea denně.

Vitamin C:

Stejně jako černý bez a echinacea pomáhá vitamin C snižovat závažnost a délku trvání běžného nachlazení a dalších infekcí horních cest dýchacích.

Vitamin C je nezbytný vitamin a doporučená denní dávka je 90 mg. V doplňcích stravy ho obvykle najdete ve vyšších dávkách, např. 250-1 000 mg. Je rozpustný ve vodě, takže tělo se zbaví toho, co nepotřebuje, takže se nemusíte obávat, že byste ho přijali příliš mnoho. Svým pacientům doporučuji užívat 1 000 mg vitaminu C denně na posílení imunity.

Zinek:

Zinek je klíčovou živinou pro zdravý imunitní systém. Může vám pomoci zotavit se z infekcí dýchacích cest, jako je například nachlazení, a může vás před nimi i chránit.

Nedostatek zinku je u starších lidí poměrně častý a je spojován se záněty, problémy s imunitou a zvýšenou náchylností k infekcím.

Doporučuji užívat doplněk stravy se zinkem, a to buď jako součást multivitamínu, nebo jako samostatný doplněk stravy.

Beta glukan:

Beta glukan je druh rozpustné vlákniny, která se nachází v několika různých látkách, jako jsou řasy, kvasinky a rostliny.

Beta glukan si získal velkou pozornost zdravotníků pro svou schopnost měnit imunitní systém. Je známý pro svou schopnost bojovat proti infekcím a byly provedeny také studie o jeho potenciálu bojovat proti rakovině.

Pro posílení imunity doporučuji konzumovat stravu s vysokým obsahem beta-glukanu a užívat alespoň 500 mg denně v doplňkové formě.

Užívání antibiotik podle předpisu spolu se specifickými doplňky stravy (včetně probiotik) vám může přinést nejsilnější odezvu.

Vyzkoušejte Super Imun od společnosti Tozax

Doplněk stravy s beta-glukany, vitaminem D, C a vitaminy skupiny B.

Přispívá k normální funkci imunitního systému. Účinné látky v doplňku stravy Super Immune přispívají nejen ke správnému fungování imunitního systému, ale také k ochraně buněk před oxidačním stresem a celkovým přetížením. Je vhodný pro náchylné a citlivé osoby, stejně jako pro osoby s výraznější fyzickou nebo psychickou zátěží a stresem.

Betaglukan je unikátní přírodní komplexní polysacharid schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním onemocněním. Přestože biologické účinky glukanu jsou známy již dlouho, vědci se mu začali věnovat až od poloviny minulého století. A stálo to za to.

Vitamin C a vitamin D přispívají ke správnému fungování imunitního systému,

Vitamin C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a k ochraně buněk před oxidativním stresem,

Vitamin D se podílí na procesu dělení buněk.

 imunita2

 

Závěr

Antibiotika jsou důležitá pro léčbu bakteriálních infekcí, ale při nesprávném nebo příliš častém užívání mohou také oslabit imunitní systém.

Lékař by je měl předepisovat pouze v nezbytných případech a šetrně, což pomůže chránit před případnými budoucími problémy s rezistencí na antibiotika. Během užívání antibiotik zkuste užívat probiotika na podporu střev a vědecky podložené doplňky stravy na posílení imunity, které podporují činnost bílých krvinek (imunitního systému).

Zpět do obchodu