Štěpení nehtů

Obsah:

 • Co způsobuje štěpení nehtů?
 • Jak vypadá rozštěpený nehet?
 • Jak ošetřit rozštěpený nehet
 • Možné komplikace rozštěpeného nehtu
 • Jak předcházet štěpení nehtů
 • Stručný přehled

Štěpení nehtů

Rozštěpený nehet (onychoschizia) je svislá nebo vodorovná prasklina napříč nehtem. Nehet může být také měkký, tenký nebo křehký. K rozštěpení nehtu může vést poranění, drsné chemické látky, lupénka, plíseň nehtů nebo nedostatek vitamínů.

Ženy mají dvakrát vyšší pravděpodobnost rozštěpení nehtů než muži a rozštěpené nehty jsou častější u lidí ve věku 50 let a více. Štěpení nehtů můžete léčit, ale pokud je štěpení nehtů způsobeno základním onemocněním, musíte nejprve léčit toto onemocnění. Závažné a opakované štěpení nehtů může zvýšit riziko infekce a trvalého poškození nehtového lůžka, pokud se neléčí.

Co způsobuje štěpení nehtů?

Rozštěpení nehtu může být způsobeno různými základními zdravotními potížemi nebo poškozením nehtu.

Plísně na nehtech (onychomykóza)

Když se plíseň dostane do nehtu přes malé trhlinky v nehtu nebo v kůži obklopující nehet, může způsobit plísňovou infekci nehtu. Infekce může způsobit lámavost, změnu barvy a deformaci nehtu. Jak houba roste, poškozuje nehet a způsobuje jeho rozštěpení nebo oddělení od nehtového lůžka (masitá část pod nehtem).

Lidé s cukrovkou, oslabeným imunitním systémem nebo poraněním nehtů mají větší pravděpodobnost, že dostanou plísňovou infekci nehtů. Lidé s cukrovkou nebo oslabeným imunitním systémem mají také větší pravděpodobnost, že dostanou bakteriální infekci nehtů.

Stárnutí

S přibývajícím věkem nehty rostou pomaleji a mohou být křehké a vybledlé. V důsledku toho mohou špičky nehtů začít praskat a štěpit se dolů po nehtu. Stárnoucí nehty mohou také zesilovat a vytvářet rýhy, které se štěpí.

Nedostatek živin

Živiny, jako je železo, zinek, biotin (vitamin B7) a selen, pomáhají udržovat nehty silné a zdravé. Pokud máte nedostatek některé z těchto živin, mohou se u vás objevit lámavé nehty, které se začnou štěpit. Křehké nehty jsou zvláště časté u lidí s nedostatkem železa.

Těhotenství

Během těhotenství mohou být vaše nehty křehké a náchylné k štěpení. Výzkumy ukazují, že štěpení nehtů v souvislosti s těhotenstvím je častější ve 29. až 42. týdnu těhotenství.

Pokud jste těhotná a máte štěpící se nehty, můžete mít skrytý nedostatek železa. Těhotné osoby mají větší pravděpodobnost anémie z nedostatku železa, protože tělo vytváří více krve, aby pomohlo dítěti růst. Toto zvýšení objemu krve vyžaduje více železa k tvorbě zdravých červených krvinek, což může vést k anémii z nedostatku železa.7

Lupénka nehtů

Lupénka je obvykle známá jako kožní onemocnění, které způsobuje svědivé, šupinaté skvrny na kůži. Lupénka však může postihnout i nehty. Lupénka nehtů může způsobit tvorbu jamek, změnu barvy, oddělování, drobení a štěpení.

Přibližně u 10 až 55 % lidí s plakovou lupénkou se vyvine lupénka nehtů. lupénka nehtů se může objevit i několik let poté, co se u někoho lupénka objeví poprvé.

Přílišná vlhkost nebo vystavení chemickým látkám

Nadměrná vlhkost může oslabit vaše nehty, které jsou pak křehké, měkké a náchylné k štěpení. Příliš málo vlhkosti může také způsobit, že nehty budou suché a lámavé. Vaše nehty se mohou setkat s přílišnou vlhkostí, když myjete nádobí, často si myjete ruce nebo uklízíte.

Drsná rozpouštědla a chemikálie v čisticích prostředcích a lacích na nehty mohou vaše nehty vysušit a způsobit jejich odlučování a praskání. Lidé, kteří si pravidelně nechávají nehty upravovat a používají odlakovače, jsou také náchylnější k vysychání a praskání nehtů.

Poranění nehtů

Zachycení nehtů o látku, rozbití prstů o dveře nebo řezání nehtů ostrým předmětem může způsobit štěpení nehtů. Kromě svislého nebo vodorovného rozštěpení nehtu se může část nehtu odlomit, můžete cítit pulzující bolest nebo si všimnout krvácení pod nehtem nebo v jeho okolí.

Trhání nebo kousání nehtu

Trhání nebo kousání nehtů je může také poškodit - nehty jsou křehké, nerovné a náchylné k štěpení. Lidé, kteří si koušou nehty, mohou poškodit tkáně pod nehtem a v jeho okolí, což způsobuje bolest a krvácení.11 Kousání nebo trhání nehtů je často vedlejším účinkem úzkosti nebo stresu.

Jak vypadá rozštěpený nehet?

Rozštípnutý nehet často vypadá jako svislá prasklina, která začíná od špičky nehtu a postupuje směrem ke kůžičce (pruh tkáně u paty nehtu). Tyto praskliny jsou často obklopeny bílým zabarvením - nebo určitým zarudnutím, pokud nehtové lůžko krvácí. Praskliny se mohou vyskytovat také vodorovně po celé horní části nehtu nebo ve více vrstvách nehtu. Na jednom nehtu můžete mít jednu nebo více prasklin.

Prasklé nehty jsou často křehké a snadno se lámou. Mohou být také měkké, téměř mazlavé a tenké na dotek. Odštěpené nehty mohou také způsobit, že se nehet začne oddělovat od nehtového lůžka, což způsobí, že části nehtu odpadnou.

Jak ošetřit roztřepený nehet

Pokud máte rozštěpený nehet, existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste rozštěpený nehet opravili doma:

 • Pomocí nůžek na nehty odstřihněte všechny nehty přesahující nehtové lůžko.
 • Pokud je nehet rozštěpený až ke kůžičce nebo přes nehtové lůžko, použijte zábaly na nehty, které pomohou nehet zpevnit a zabrání jeho dalšímu lámání. Samolepicí hedvábné zábaly na nehty můžete zastřihnout tak, aby přesně odpovídaly velikosti rozštěpeného nehtu, a zafixovat je gelovou pryskyřicí na nehty.
 • Pokud je rozštěp méně závažný, zkuste použít lak na nehty s nylonovým vláknem, který pomůže nehet zpevnit.
 • Pokud je rozštěp nehtu způsoben plísňovou infekcí, nedostatkem živin nebo lupénkou, budete muset navštívit lékaře, aby vás ošetřil. Rozštěpy způsobené plísní na nehtu budou vyžadovat antimykotické léky, které infekci zničí a zabrání budoucím rozštěpům.
 • Pokud trpíte lupénkou, může vám lékař doporučit léčbu rozštěpených nehtů lokálním kortikosteroidem, retinoidem, jako je tazaroten (Fabior), nebo léčbu deriváty vitaminu D, jako je kalcipotriol (Calcitrene). Může vám také předepsat biologický přípravek na psoriázu, který může pomoci při léčbě kůže i nehtů.8
 • Váš lékař může také provést testy na nedostatek živin, které mohou způsobovat třepení nehtů, a pomoci vám s plánem léčby.
 • Pokud se část vašeho rozštěpeného nehtu oddělí od nehtového lůžka a odpadne, bude trvat sedm až deset dní, než se spodní nehtové lůžko zahojí. Samotný nehet však dorůstá ještě déle. Nehty na rukou dorůstají přibližně čtyři až šest měsíců. Nehty na nohou mohou dorůstat přibližně rok.10

Možné komplikace rozštěpených nehtů

Závažné a neléčené rozštěpy nehtů mohou způsobit trvalé poškození spodního nehtového lůžka a tkání, které pomáhají nehtu růst. To může způsobit abnormální růst nehtů a trvale deformované nehty.

Pokud se vaše rozštěpené nehty samy od sebe nevyřeší nebo máte více rozštěpených nehtů, může se jednat o základní onemocnění nebo infekci, které vyžadují léčbu u poskytovatele zdravotní péče. Mezi další příznaky, že můžete mít onemocnění nebo infekci, která vyžaduje léčbu, patří:

 • nahromaděné zbytky pod nehty
 • nehty, které jsou měkké, suché a sypké
 • silné hnědé nebo žluté nehty
 • rozpadající se nehty
 • malé jamky v nehtech (díry po nehtech)
 • pruhy krve pod nehtem
 • Nehet, který se zcela odděluje od nehtového lůžka

Jak předcházet štěpení nehtů

Štěpení nehtů můžete často předcházet dodržováním správné hygieny. Mezi jednoduché způsoby, jak udržet nehty zdravé a zabránit jejich štěpení, patří:

 • Udržujte nehty čisté a suché. Čištění nehtů a zamezení nadměrné vlhkosti může pomoci zabránit nežádoucím plísňovým infekcím.
 • Zastřihujte si nehty nakrátko. Nehty stříhejte rovně napříč nůžkami a špičky nehtů mírně zaoblete, aby byly optimálně pevné. Krátké nehty také pomáhají předcházet lámání.
 • Vyhýbejte se chůzi naboso na veřejných místech. Nošení sandálů ve vlhkých prostorách, jako jsou veřejné bazény a šatny, může pomoci zabránit nežádoucím infekcím nehtů způsobeným přetrvávajícími plísněmi.
 • Nesdílejte nástroje na nehty. Pilníky a kleštičky na nehty si nechávejte pro sebe, abyste zabránili přenosu plísňových infekcí.
 • Vybírejte si čisté a licencované nehtové salony a lázně. Návštěva profesionálů, kteří vytvářejí čisté prostředí a používají sterilizované nástroje, vám pomůže vyhnout se infekcím nehtů a zraněním.
 • Při čištění používejte ochranné rukavice. Nošení rukavic při čištění chemickými prostředky nebo namáčení rukou do vody vám pomůže ochránit nehty před vysycháním nebo přílišným změknutím.
 • Snažte se přestat si kousat a trhat nehty. Krátké nehty, pravidelná manikúra, identifikace spouštěčů stresu nebo používání laků s hořkou chutí vám mohou pomoci zbavit se tohoto zlozvyku.

Další způsoby, jak zlepšit péči o nehty

K udržení zdravých nehtů mohou přispět i další doplňky stravy, změny v jídelníčku a péče o nehty, např:

 • Konzumace potravin bohatých na biotin a kolagen: Vaše tělo potřebuje zdroje biotinu a kolagenu pro zdravé nehty. Dobrým zdrojem biotinu je konzumace orgánového masa, vajec, ryb, masa, semen a sladkých brambor.16
 • Kolagen se nachází v kostech, kůži a vazivu zvířat - v kuřecím, vepřovém, hovězím a rybím mase, vývaru z kostí a želatině. Tělo může také zvýšit produkci kolagenu z aminokyselin v rostlinných potravinách, jako je quinoa, houby, luštěniny a fazole. 
 • Užívání biotinových doplňků: mnoho studií je malých a založených na osobních zkušenostech. Přesto jedna malá studie zjistila, že užívání 5 až 10 miligramů (mg) biotinu denně po dobu tří až šesti měsíců pomohlo účastníkům zlepšit pevnost a tvrdost nehtů.3 Jen si uvědomte, že nedostatek biotinu je vzácný a nezdá se, že by doplňky biotinu zlepšovaly zdraví nebo růst nehtů u zdravých lidí.16
 • Užívání kolagenových doplňků: Výzkum účinnosti kolagenových peptidů na pevnost nehtů je omezený. Malá studie však zjistila, že užívání 2,5 g bioaktivních kolagenních peptidů denně po dobu 24 týdnů zlepšilo růst nehtů a omezilo jejich praskání a štěpení.
 • Zvlhčování nehtů: Studie ukazují, že používání zvlhčovačů nehtů obsahujících alfa-hydroxykyseliny (AHA), glycerin nebo lanolin může pomoci posílit lámavé nehty. Lanolin je okluzivní látka (ochranná bariéra), která pomáhá zadržovat vodu. AHA a glycerin jsou humektanty (zvlhčující látky), které pomáhají zvyšovat obsah vody v nehtu, a tím zvyšují jeho vlhkost.
 • Použití zpevňovače nehtů: Tyto výrobky, nazývané také zpevňovače nehtů nebo posilovače nehtů, používají silikon, který pomáhá restrukturalizovat lámavé nehty. Některé nové zpevňovače nehtů také pomáhají zlepšit vlhkost nehtů a obsah keratinu (bílkoviny, která tvoří nehty).

Stručný přehled

K štěpení nehtů může docházet v důsledku zranění, plísňových infekcí nebo základních onemocnění, jako je například lupénka nehtů. Nehty se mohou štěpit v jedné bílé linii vertikálně nebo horizontálně, nebo se mohou štěpit do vrstev. Pokud se vám nehet rozštěpí, můžete jej často ošetřit doma zastřižením nehtu a zakrytím rozštěpu zábalem a lakem na nehty.

Pokud se stav vašich nehtů nelepší nebo máte silnou bolest, oddělování nebo změnu barvy, navštivte lékaře a požádejte o léčbu. K vyléčení a prevenci štěpení nehtů můžete potřebovat antimykotické léky, doplňky stravy nebo léčbu lupénky. Pokud jste jinak zdraví, udržování krátkých a čistých nehtů obvykle pomáhá štěpení nehtů předcházet.

Zpět do obchodu