Lupénka

Obsah:

 • Příznaky lupénky
 • Diagnostika lupénky
 • Léčba lupénky
 • Úvahy o léčbě lupénky
 • Životní styl a domácí prostředky proti lupénce

Lupénka je kožní onemocnění, které způsobuje vyrážku se svědivými, šupinatými skvrnami, nejčastěji na kolenou, loktech, trupu a pokožce hlavy.

Lupénka je běžné, dlouhodobé (chronické) onemocnění, které nelze vyléčit. Může být bolestivá, narušovat spánek a ztěžovat soustředění. Onemocnění má tendenci procházet cykly, které se na několik týdnů nebo měsíců zhorší a pak na nějaký čas odezní. Častými spouštěči u lidí s genetickou predispozicí k lupénce jsou infekce, řezné rány nebo popáleniny a některé léky.

K dispozici je léčba, která vám pomůže příznaky zvládnout. Můžete také vyzkoušet životní návyky a strategie zvládání, které vám pomohou s lupénkou lépe žít.

 

 

 

Příznaky lupénky

Mezi běžné příznaky lupénky patří:

 • Vyrážka, jejíž vzhled se u jednotlivých osob značně liší, od skvrn připomínajících lupy až po rozsáhlé erupce na velké části těla.
 • Vyrážky, které se liší barvou, obvykle mají fialové odstíny s šedými šupinami na hnědé nebo černé kůži a růžové nebo červené se stříbrnými šupinami na bílé kůži.
 • malé šupinaté skvrny (běžně se vyskytují u dětí)
 • suchá, popraskaná kůže, která může krvácet
 • svědění, pálení nebo bolestivost
 • cyklické vyrážky, které se objevují po dobu několika týdnů nebo měsíců a poté ustupují.

Existuje několik typů lupénky, z nichž každý se liší svými příznaky:

 • Lupénka se projevuje různými typy projevů a příznaků:
 • plaková lupénka. Nejčastější typ lupénky, plaková lupénka, způsobuje suché, svědivé, vyvýšené kožní skvrny (plaky) pokryté šupinami. Může jich být málo nebo mnoho. Obvykle se objevují na loktech, kolenou, dolní části zad a na pokožce hlavy. Skvrny mají různou barvu v závislosti na barvě kůže. Postižená kůže se může hojit s dočasnými změnami barvy (pozánětlivá hyperpigmentace), zejména na hnědé nebo černé kůži.
 • Lupénka nehtů. Lupénka může postihnout nehty na rukou a nohou a způsobit tak tvorbu jamek, abnormální růst nehtů a změnu jejich barvy. Psoriatické nehty se mohou uvolnit a oddělit od nehtového lůžka (onycholýza). Závažné onemocnění může způsobit rozpad nehtů.
 • Střevní psoriáza. Gutánní psoriáza postihuje především mladé dospělé a děti. Obvykle ji vyvolává bakteriální infekce, například angína. Je charakterizována malými, šupinatými, kapkovitými skvrnami na trupu, rukou nebo nohou.
 • Inverzní lupénka. Inverzní lupénka postihuje především kožní záhyby v oblasti třísel, hýždí a prsou. Způsobuje hladké skvrny zanícené kůže, které se zhoršují třením a pocením. Tento typ lupénky může být vyvolán plísňovými infekcemi.
 • Pustulózní lupénka. Pustulózní psoriáza, vzácný typ, způsobuje jasně ohraničené puchýřky naplněné hnisem. Může se vyskytovat ve velkých skvrnách nebo v malých oblastech na dlaních nebo chodidlech.
 • Erytrodermická lupénka. Nejméně častý typ lupénky, erytrodermická lupénka, může pokrýt celé tělo olupující se vyrážkou, která může intenzivně svědit nebo pálit. Může být krátkodobá (akutní) nebo dlouhodobá (chronická).

akcnibalicky

Diagnostika lupénky

Poskytovatel zdravotní péče vám položí otázky týkající se vašeho zdravotního stavu a vyšetří vaši kůži, pokožku hlavy a nehty. Poskytovatel zdravotní péče vám poté může odebrat malý vzorek kůže (biopsie) k vyšetření pod mikroskopem. To pomůže určit typ lupénky a vyloučit jiná onemocnění.

Léčba lupénky

Cílem léčby lupénky je zastavit rychlý růst kožních buněk a odstranit šupiny. Mezi možnosti patří krémy a masti (lokální léčba), léčba světlem (fototerapie) a perorální nebo injekční léky.

Kterou léčbu použijete, závisí na tom, jak závažná je lupénka a jak reagovala na předchozí léčbu a samoléčebná opatření. Možná budete muset vyzkoušet různé léky nebo kombinaci léčby, dokud nenajdete přístup, který bude fungovat. I při úspěšné léčbě se onemocnění obvykle vrátí.

Lokální léčba

 • Kortikosteroidy. Tyto léky jsou nejčastěji předepisovanými léky na léčbu mírné až středně těžké lupénky. Jsou k dispozici ve formě olejů, mastí, krémů, pleťových vod, gelů, pěn, sprejů a šamponů. Mírné kortikosteroidní masti (hydrokortizon) se obvykle doporučují pro citlivé oblasti, jako je obličej nebo kožní záhyby, a pro léčbu velkých skvrn. Lokální kortikosteroidy lze aplikovat jednou denně během vzplanutí a střídavě ve dnech nebo o víkendech během remise. Na menší, méně citlivé nebo hůře ošetřitelné oblasti vám může lékař předepsat silnější kortikosteroidní krém nebo mast - triamcinolon (Trianex) nebo klobetasol (Cormax, Temovate, jiné). Dlouhodobé používání nebo nadužívání silných kortikosteroidů může způsobit ztenčení kůže. Časem mohou lokální kortikosteroidy přestat účinkovat.
 • Analogy vitaminu D. Syntetické formy vitaminu D - například kalcipotrien (Dovonex, Sorilux) a kalcitriol (Vectical) - zpomalují růst kožních buněk. Tento typ léků lze používat samostatně nebo s lokálními kortikosteroidy. Kalcitriol může na citlivých místech způsobit drobné podráždění. Kalcipotrien a kalcitriol jsou obvykle dražší než lokální kortikosteroidy.
 • Retinoidy. Tazaroten (Tazorac, Avage, jiné) je k dispozici ve formě gelu nebo krému. Aplikuje se jednou nebo dvakrát denně. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou podráždění kůže a zvýšená citlivost na světlo. Tazaroten se nedoporučuje, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo pokud plánujete otěhotnět.
 • Inhibitory kalcineurinu. Inhibitory kalcineurinu - například takrolimus (Protopic) a pimekrolimus (Elidel) - zklidňují vyrážku a snižují tvorbu šupin. Mohou být obzvláště užitečné v oblastech s tenkou kůží, například kolem očí, kde steroidní krémy nebo retinoidy působí dráždivě nebo škodlivě. Inhibitory kalcineurinu se nedoporučují, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo pokud plánujete otěhotnět. Tento léčivý přípravek také není určen k dlouhodobému užívání z důvodu možného zvýšeného rizika vzniku rakoviny kůže a lymfomu.
 • Kyselina salicylová. Šampony a roztoky na pokožku hlavy obsahující kyselinu salicylovou snižují šupinatění pokožky hlavy při lupénce. Jsou k dispozici volně prodejné nebo v síle na lékařský předpis. Tento typ přípravku lze používat samostatně nebo s jinými lokálními léčebnými přípravky, protože připravuje pokožku hlavy na snadnější vstřebávání léků.
 • Uhelný dehet. Uhelný dehet snižuje tvorbu šupin, svědění a zánět. Je k dispozici volně prodejný i na lékařský předpis. Dodává se v různých formách, jako je šampon, krém a olej. Tyto přípravky mohou pokožku dráždit. Jsou také špinavé, špiní oblečení a lůžkoviny a mohou silně zapáchat. Léčba uhelným dehtem se nedoporučuje, pokud jste těhotná nebo kojíte.
 • Antralin: V případě, že se jedná o dehtový dehet, je možné, že se jedná o dehtový dehet, který se vyskytuje v různých oblastech, např. Antralin je dehtový krém, který zpomaluje růst kožních buněk. Může také odstranit šupiny a vyhladit kůži. Není určen k použití na obličej nebo genitálie. Antralin může podráždit pokožku a zabarví téměř vše, čeho se dotkne. Obvykle se nanáší na krátkou dobu a poté se smyje.

Světelná terapie

Světelná terapie je první linií léčby středně těžké až těžké lupénky, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s léky. Zahrnuje vystavení kůže kontrolovanému množství přirozeného nebo umělého světla. Ošetření je nutné opakovat. O tom, zda je pro vás domácí fototerapie vhodná, se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

 • Sluneční světlo. Krátké každodenní vystavení slunečnímu světlu (helioterapie) může zlepšit stav lupénky. Před zahájením léčby slunečním světlem se zeptejte svého poskytovatele zdravotní péče na nejbezpečnější způsob využití přirozeného světla k léčbě lupénky.
 • Goeckermanova terapie. Přístup, který kombinuje léčbu uhelným dehtem se světelnou terapií, se nazývá Goeckermanova terapie. Může být účinnější, protože uhelný dehet zvyšuje citlivost kůže na ultrafialové světlo B (UVB).
 • Širokopásmové UVB záření. Řízené dávky širokopásmového UVB záření z umělého zdroje světla mohou léčit jednotlivá ložiska lupénky, rozsáhlou lupénku a lupénku, která se nezlepšuje lokální léčbou. Krátkodobé vedlejší účinky mohou zahrnovat zánět, svědění a suchost kůže.
 • Úzkopásmové UVB záření. Léčba úzkopásmovým UVB zářením může být účinnější než léčba širokopásmovým UVB zářením. Na mnoha místech nahradila širokopásmovou léčbu. Obvykle se podává dvakrát nebo třikrát týdně, dokud se stav kůže nezlepší, a poté méně často pro udržovací léčbu. Úzkopásmová fototerapie UVB zářením však může způsobit závažnější nežádoucí účinky než širokopásmové UVB záření.
 • Psoralen plus ultrafialové záření A (PUVA). Tato léčba zahrnuje užívání léku citlivého na světlo (psoralen) před vystavením postižené kůže UVA záření. Světlo UVA proniká hlouběji do kůže než světlo UVB a psoralen zvyšuje citlivost kůže na působení UVA. Tato agresivnější léčba důsledně zlepšuje stav kůže a často se používá u závažnější psoriázy. Krátkodobé nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, bolest hlavy, pálení a svědění. Mezi možné dlouhodobé nežádoucí účinky patří suchá a vrásčitá kůže, pihy, zvýšená citlivost na slunce a zvýšené riziko rakoviny kůže včetně melanomu.
 • Excimerový laser. Při této formě světelné terapie je silné UVB světlo zaměřeno pouze na postiženou kůži. Excimerová laserová terapie vyžaduje méně sezení než tradiční fototerapie, protože se používá silnější UVB světlo. Mezi vedlejší účinky může patřit zánět a tvorba puchýřů.

Perorální nebo injekční léky

Pokud máte středně těžkou až těžkou lupénku nebo pokud jiná léčba nezabrala, může vám lékař předepsat perorální nebo injekční (systémové) léky. Některé z těchto léků se používají pouze krátkodobě a mohou se střídat s jinou léčbou, protože mohou mít závažné nežádoucí účinky.

 • Steroidy. Pokud máte několik malých, přetrvávajících skvrn lupénky, může vám poskytovatel zdravotní péče navrhnout injekční aplikaci triamcinolonu přímo do nich.
 • Retinoidy. Acitretin a další retinoidy jsou tablety používané ke snížení tvorby kožních buněk. Mezi nežádoucí účinky může patřit suchá kůže a bolest svalů. Tyto léky se nedoporučují, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo pokud plánujete otěhotnět.
 • Biologická léčiva. Tyto léky, obvykle podávané injekčně, mění imunitní systém způsobem, který narušuje cyklus onemocnění a zlepšuje příznaky a projevy onemocnění po dobu několika týdnů. Některé z těchto léků jsou schváleny k léčbě středně těžké až těžké psoriázy u lidí, kteří nereagovali na léčbu první linie. Mezi možnosti patří apremilast (Otezla), etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), ustekinumab (Stelara), secukinumab (Cosentyx), ixekizumab (Taltz), guselkumab (Tremfya), tildrakizumab (Illumya) a certolizumab (Cimzia). Tři z nich - etanercept, ixekizumab a ustekinumab - jsou schváleny pro děti. Tyto typy léků jsou drahé a mohou, ale nemusí být hrazeny ze zdravotního pojištění. Biologické léky je třeba používat s opatrností, protože s sebou nesou riziko potlačení imunitního systému způsobem, který zvyšuje riziko závažných infekcí. Lidé užívající tuto léčbu musí být vyšetřeni na tuberkulózu.
 • Methotrexát: V případě, že se jedná o methotrexát, je nutné, abyste se s ním seznámili. Methotrexát (Trexall), který se obvykle podává jednou týdně v jedné perorální dávce, snižuje tvorbu kožních buněk a potlačuje zánět. Je méně účinný než adalimumab a infliximab. Může způsobit žaludeční potíže, ztrátu chuti k jídlu a únavu. Lidé, kteří užívají methotrexát dlouhodobě, potřebují průběžné testy na sledování krevního obrazu a funkce jater. Lidé musí přestat užívat methotrexát nejméně tři měsíce před pokusem o otěhotnění. Tento lék se nedoporučuje osobám, které kojí.
 • Cyklosporin. Cyklosporin (Gengraf, Neoral, Sandimmune), který se užívá perorálně při těžké psoriáze, potlačuje imunitní systém. Je podobně účinný jako methotrexát, ale nelze jej užívat nepřetržitě déle než rok. Stejně jako ostatní imunosupresiva zvyšuje cyklosporin riziko infekcí a dalších zdravotních problémů včetně rakoviny. Lidé užívající cyklosporin dlouhodobě potřebují průběžné testy na sledování krevního tlaku a funkce ledvin. Tyto léky se nedoporučují, pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo pokud plánujete otěhotnět.
 • Další léky: Cyklosporin by měl být podáván pouze tehdy, je-li to možné. Tioguanin (Tabloid) a hydroxyurea (Droxia, Hydrea) jsou léky, které lze použít, pokud nemůžete užívat jiné léky. O možných nežádoucích účincích těchto léků se poraďte se svým lékařem.

Úvahy o léčbě lupénky

Vy a váš lékař zvolíte léčebný postup na základě vašich potřeb a typu a závažnosti vaší lupénky. Pravděpodobně začnete s nejmírnější léčbou - lokálními krémy a léčbou ultrafialovým světlem (fototerapií). Pokud se pak váš stav nezlepší, můžete přejít k silnější léčbě.

Lidé s pustulózní nebo erytrodermickou psoriázou obvykle musí začít se silnějšími (systémovými) léky.

V každé situaci je cílem najít nejúčinnější způsob zpomalení buněčného obratu s co nejmenšími vedlejšími účinky.

Alternativní medicína

Některé studie tvrdí, že alternativní terapie (integrativní medicína) - produkty a postupy, které nejsou součástí běžné lékařské péče nebo které se vyvinuly mimo tradiční západní praxi - zmírňují příznaky lupénky. Mezi příklady alternativních terapií, které využívají lidé s lupénkou, patří speciální diety, vitaminy, akupunktura a bylinné produkty aplikované na kůži. Žádný z těchto přístupů není podložen přesvědčivými důkazy, ale obecně jsou bezpečné a mohou pomoci zmírnit svědění a šupinatění u lidí s mírnou až středně těžkou lupénkou.

 • Krém s výtažkem z aloe. Krém s extraktem z aloe vera, který se získává z listů rostliny aloe vera, může zmírnit šupinatění, svědění a zánět. Možná budete muset krém používat několikrát denně po dobu jednoho měsíce nebo déle, abyste na kůži zaznamenali zlepšení.
 • Doplňky stravy s rybím olejem. Perorální léčba rybím olejem používaná v kombinaci s terapií UVB může snížit rozsah vyrážky. Aplikace rybího oleje na postiženou kůži a její zakrytí obvazem po dobu šesti hodin denně po dobu čtyř týdnů může zlepšit šupinatění.
 • Oregonské hrozny. Oregonské hrozny - známé také jako douche - se aplikují na kůži a mohou snížit závažnost lupénky.

Pokud uvažujete o alternativní medicíně ke zmírnění příznaků lupénky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o výhodách a nevýhodách těchto přístupů.

Životní styl a domácí prostředky proti lupénce

Vyzkoušejte tato opatření samoléčby, abyste lépe zvládli lupénku:

 • Koupejte se denně. Ve sprše nebo vaně se myjte jemně, místo abyste si drhli pokožku. Používejte vlažnou vodu a jemná mýdla s přídavkem olejů nebo tuků. Může pomoci přidat do vody ve vaně koupelový olej, epsomskou sůl nebo ovesné vločky a namáčet se alespoň 15 minut.
 • Udržujte pokožku vlhkou. Denně používejte hydratační krém. Pokud hydratujete pokožku po koupeli, jemně ji osušte a použijte preferovaný přípravek, dokud je pokožka ještě vlhká. Pro velmi suchou pokožku mohou být vhodnější oleje nebo těžké hydratační přípravky na bázi mastí - zůstávají na pokožce déle než krémy nebo pleťová mléka. Pokud se zdá, že hydratace zlepšuje stav vaší pokožky, používejte přípravek častěji než jednou denně. Pokud je v místě vašeho bydliště velmi suchý vzduch, použijte zvlhčovač vzduchu, který dodá pokožce vlhkost.
 • Přikrývejte postižená místa přes noc. Před spaním naneste na postiženou pokožku hydratační přípravek na bázi masti a zabalte ji do plastové fólie. Po probuzení igelit odstraňte a šupiny omyjte.
 • Vystavte pokožku malému množství slunečního světla. O nejlepším způsobu použití přirozeného slunečního světla k ošetření pokožky se poraďte se svým lékařem. Kontrolované množství slunečního záření může lupénku zlepšit, ale příliš mnoho slunce může vyvolat nebo zhoršit propuknutí lupénky a zvýšit riziko rakoviny kůže. Zaznamenávejte si čas strávený na slunci a kůži, která není postižena lupénkou, chraňte kloboukem, oblečením nebo opalovacím krémem s ochranným faktorem SPF (sun protection factor) alespoň 30.
 • Vyvarujte se škrábání. Pomoci může používání volně prodejného krému nebo masti proti svědění obsahující hydrokortizon nebo kyselinu salicylovou. Pokud máte lupénku na hlavě, vyzkoušejte léčivý šampon, který obsahuje uhelný dehet. Zastřihněte si nehty, abyste si při škrábání nepořezali kůži. Noste měkké látky, které nepřispívají ke svědění.
 • Vyhýbejte se spouštěčům lupénky. Věnujte pozornost tomu, co vaši lupénku spouští, a podnikněte kroky, abyste tomu předešli nebo se tomu vyhnuli. Infekce, poranění kůže, kouření a intenzivní sluneční záření mohou lupénku zhoršit.
 • Zůstaňte v pohodě. Nadměrné teplo může způsobit svědění kůže. Pokud jste v horkých dnech venku, noste lehké oblečení. Pokud máte klimatizaci, používejte ji v horkých dnech, abyste se ochladili. Mějte v mrazáku studené obklady a přikládejte je na svědící místa, abyste si na několik minut ulevili. Můžete zkusit uchovávat hydratační krém v lednici, abyste při jeho aplikaci přidali chladivý účinek.
 • Snažte se dodržovat zdravý životní styl. Zkuste praktikovat další návyky zdravého životního stylu, které vám pomohou zvládnout lupénku. Patří mezi ně aktivní pohyb, správné stravování, omezení nebo vyloučení konzumace alkoholu a udržování zdravé hmotnosti.
Zpět do obchodu