Vitamínové doplňky

Obsah:

 • Poznejte příznaky nedostatku vitamínů
 • Jaké jsou vaše zdravotní problémy?
 • Zjistěte, jak si vybrat správné vitaminy a doplňky stravy
 • Jak vybrat kvalitní doplněk stravy?
 • Jak užívat vitaminy: proč je důležité dodržovat dávkování?
 • Doplňky stravy a kombinace s léky

Vitamínové doplňky

Pro užívání vitaminů a doplňků stravy se můžete rozhodnout z mnoha důvodů, mimo jiné proto, abyste získali doporučenou denní dávku živin nebo řešili konkrétní zdravotní problém.

Vitamíny a doplňky stravy nabízejí celou řadu potenciálních výhod, od posílení imunity až po pomoc při zvládání stresu.

Na co byste se však měli zaměřit při výběru vitaminů nebo doplňků stravy pro své potřeby, když je na výběr tolik možností?

Poznejte příznaky nedostatku vitamínů

Potřebujete užívat vitaminy a doplňky stravy? Pokud jich máte nedostatek, mohou vám být prospěšné. Podle výzkumu společnosti 2021Trusted Source patří mezi běžné nedostatky ve Spojených státech vitamín D a B12. Tyto základní vitaminy hrají roli ve zdraví kostí a mozku.

Jak poznáte, že jich máte nedostatek? Mezi některé příznaky a symptomy mohou patřit:

 • změny zraku nebo kůže
 • chudokrevnost
 • změny na kostech
 • neurologické problémy
 • problémy se srážlivostí krve
 • vypadávání nebo lámání vlasů
 • lámavé nehty
 • únava

Pokud se domníváte, že vám chybí některý důležitý vitamín nebo minerál, poraďte se se svým lékařem, jak zjistit jeho nedostatek. Testování může pomoci odhalit potenciální nedostatek a určit, proč máte nedostatek určité živiny, ať už v důsledku stravy nebo základního zdravotního stavu.

Jaké jsou vaše zdravotní problémy?

Při nákupu vitaminů a doplňků stravy si můžete vybrat z široké nabídky. Typ, který si vyberete, závisí na zdravotním problému, který chcete řešit.

Zde jsou některé běžně prodávané doplňky stravy a k čemu je lidé často používají:

 • Biotin na vypadávání vlasů
 • vápník a vitamin D pro zdraví kostí
 • rybí olej pro zdraví kloubů, očí, srdce, kostí, depresí a zánětů.
 • ashwagandha pro zmírnění stresu
 • železo na chudokrevnost a nízkou hladinu železa
 • hořčík na depresi, zdraví srdce, kostí, migrénu a záněty
 • niacin (vitamin B3) pro zdraví kůže a trávicího traktu
 • omega-3 mastné kyseliny pro zdraví srdce, očí, záněty a deprese.
 • vitamín B12 pro lidi, kteří ho ve stravě nemají dostatek, např. vegany a vegetariány.
 • vitamin C pro antioxidanty, zdraví kůže a kostí a posílení imunity.
 • vitamin E pro zdraví srdce, očí a záněty.

Zjistěte, jak si vybrat správné vitaminy a doplňky stravy

Vzhledem k řadě vitamínů a doplňků stravy dostupných v obchodech a ještě většímu množství možností na internetu, jak můžete vědět, které možnosti jsou účinné a důvěryhodné? Zde je několik klíčových faktorů, které je třeba zvážit.

Bezpečnost

Je důležité poradit se se zdravotníkem, abyste zjistili, které vitaminy a doplňky stravy jsou vhodné pro vaše potřeby a bezpečné pro vás. Některé vitaminy a doplňky stravy se mohou vzájemně ovlivňovat s léky.

Zdravotnický pracovník vám také může pomoci vybrat správné dávky vitaminů a doplňků stravy pro vaše potřeby. Užívání nevhodného množství může být nebezpečné.

Pověst značky

Klíčový je nákup doplňků stravy od renomované značky, která nabízí vysoce kvalitní výrobek.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) obvykle neschvaluje tvrzení a označení dříve, než se vitamin nebo doplněk stravy dostane na trh. To znamená, že je na výrobci, aby poskytl přesné informace. Bohužel ne každá značka je, pokud jde o označování, transparentní.

Jedna studie z roku 2019 zkoumala přesnost označování bylinných a potravinových doplňků. Výzkumníci zjistili, že více než polovina testovaných výrobků byla nesprávně označena.

Při nákupu doplňků stravy a vitamínů se rozhodujte pro značky, které používají renomované testování třetí stranou. Hledání certifikátu o analýze (COA) je jedním ze způsobů, jak se ujistit, že značka bere kvalitu svých výrobků vážně.

Etikety

Etiketa výrobku může poskytovat řadu informací, včetně např:

 • Složení a účinnost: důležitý je přehledný seznam složek a informace o obsahu živin. Pokud tyto informace chybí, je to varovné znamení.
 • Plnidla a přídatné látky: Dávejte si pozor na doplňky stravy, které obsahují velké množství plnidel, sladidel a přídatných látek.
 • Porce a velikost porce: Podívejte se na počet porcí v balení a na způsob měření velikosti porce.
 • Certifikáty: Na certifikátech mohou být uvedeny informace o doplňku stravy, včetně toho, zda je veganský, USDA organický, bezlepkový, košer a další.

Správný typ vitamínů a doplňků stravy závisí na vašich preferencích a potřebách.

Neradi polykáte tlusté kapsle? Dáváte přednost pohodlným jednodávkovým tabletám? Nebo možná hledáte vitamín vhodný pro děti.

Mezi běžné formy vitaminů patří např:

Softgely a liqui-gely: Softgely a liqui-gely mohou maskovat nepříjemné chutě, ale mohou obsahovat želatinu, takže jsou nevhodné, pokud jste vegani.
Tablety nebo kapsle: Veganské tablety: Kapsle a tablety jsou běžné a dostupné jak ve veganském, tak neveganském složení.
Tekutiny a mlhy: Tyto vitaminy a doplňky stravy jsou skvělou volbou, pokud máte problémy s polykáním tablet nebo kapslí.
Žvýkačky a žvýkací tablety: Žvýkací vitaminy a doplňky stravy jsou skvělou volbou pro děti a lidi, kteří neradi polykají celé kapsle.
Vitamíny a doplňky stravy mohou mít výhody, které mohou pomoci při různých zdravotních problémech. Při výběru vhodných doplňků stravy pro vaše potřeby je třeba zvážit faktory, jako je důvěryhodnost značky, bezpečnost a vaše preference.

Před užíváním vitamínů nebo doplňků stravy se poraďte se svým lékařem. Ten vám pomůže zjistit, zda máte nedostatek, a poskytne vám rady ohledně bezpečného užívání doplňků.

Jak si vybrat kvalitní doplněk stravy?

Nejprve se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, zda je pro vás doplněk stravy vhodný a potřebný. Obvykle vám mohou doporučit značku nebo typ, který je nejvhodnější přímo pro vás.

V každém případě je na trhu neuvěřitelně široká nabídka doplňků stravy, která musí být pro laika chaotická. Při nákupu vitaminů a dalších doplňků stravy hledejte výrobky, které byly testovány třetí stranou a obsahují bezpečné množství vitaminů a minerálních látek (více neznamená lépe).

Kupujte tedy výrobky od ověřených a certifikovaných výrobců. Pečlivě si přečtěte složení, zejména pokud máte alergie. Také alergie u dětí jsou občasnou příčinou problémů na toto téma.

Věnujte pozornost datu spotřeby a požadavkům na skladování. Některé doplňky potřebují chlad a tmu, mnohé také sucho. Doplňky stravy neskladujte ve skříňce nad sporákem nebo v lednici.

Jak užívat vitaminy: proč je důležité dodržovat dávkování?

Pokud vám lékař řekl, že potřebujete doplnit určité živiny jinak než ze stravy, dodržujte doporučené dávkování. Správné dávkování najdete na samotném doplňku stravy.

Neváhejte a poraďte se se svým lékárníkem o případných dotazech. Rozhodně se vyhněte užívání většího množství doplňku, než je nutné a doporučené. Nepředpokládejte, že více znamená lépe. Naopak.

Nadměrné užívání doplňků stravy vede ke kumulaci toxických hladin některých živin a vy tak ohrožujete své zdraví.

Doplňky stravy užívejte s jídlem

Možná jste slyšeli nebo četli, že doplňky stravy by se měly pro větší účinnost užívat nalačno. Ve většině případů, zvláště pokud máte citlivější zažívání, si tímto způsobem nepomůžete, ale spíše uškodíte.

Vitamíny a minerály užívejte s jídlem, abyste se vyhnuli nevolnosti a bolesti žaludku. Když se tablety dostanou do prázdného žaludku, uvolní se trávicí kyseliny a žaludek začne pracovat. Není v nich nic jiného než doplněk stravy, a proto snadno pocítíte podráždění. Když doplněk stravy spolknete s jídlem, žaludeční kyseliny mají méně práce, a proto mají menší možnost podráždit vaše trávicí orgány.

Věděli jste, že abyste z doplňků stravy s vitaminy A, D, E a K vytěžili maximum, musíte je zapít jídlem s vysokým obsahem tuku? Zdravé tuky pomáhají tělu vstřebávat vitaminy.

Doplňky stravy a kombinace s léky

Některé doplňky stravy vytvářejí nepříjemnou a nebezpečnou kombinaci s jinými doplňky a léky. Zde je několik příkladů:

 • Neužívejte doplňky stravy s vitaminem E nebo K, pokud užíváte také bylinky nebo léky na ředění krve.
 • Doplňky stravy s vitaminem D tvoří špatnou kombinaci s diuretiky a antacidy (léky proti žaludečním kyselinám).
 • Tablety s vitaminem A způsobují problémy, pokud je užíváte s antibiotiky nebo léky snižujícími hladinu cholesterolu.
 • Nadměrná konzumace vitaminů A, D a E může být toxická. Vede k nežádoucím účinkům, jako je nepravidelný srdeční rytmus, poškození orgánů, krvácení, hemoragická mrtvice a v extrémních případech dokonce kóma a smrt.
Zpět do obchodu